دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
نگهداری از روباه صحرا به عنوان حیوان خانگی
13
زمان مطالعه: 4 دقیقه
روباه صحرا (Fennec fox) حیوانی است از تیره سگ‌سانان جنس روباه‌ها (Vulpes) که در شمال آفریقا و خاورمیانه زندگی می‌کنند.


روباه صحرا یا روباه فنک


روباه صحرا (Fennec fox) حیوانی است از تیره سگ‌سانان جنس روباه‌ها (Vulpes) که در شمال آفریقا و خاورمیانه زندگی می‌کنند.
محل زندگی آنها همانطور که از نامشان پیداست در صحرای بزرگ آفریقا و شمال آفریقا است. اندازه بدن آنها ۳۷ تا ۴۱ سانتیمتر و اندازه دمشان ۱۹ تا ۲۱ سانتیمتر است. روباه صحرا کوچک‌ترین گونه روباه است و به دلیل داشتن گوشهای بسیار بزرگ به راحتی قابل تشخیص می‌باشد. آنها جانورانی شب کار هستند و روز را در سوراخهایی که در شن حفر می‌کنند به سر می‌برند.

این روباهها ازجوندگان کوچک، پرندگان، حشرات و خزندگان کوچک صحرایی تغذیه می‌کنند. روباههای صحرا به صورت دست جمعی زندگی می‌کنند. جفتها در تمام زمان زندگی خود با یکدیگر می‌مانند. هر جفت یا هر خانواده‌ای دارای قلمرویی مخصوص به خود است. روباههای صحرا در بهار و پس از ۵۰ یا ۵۱ روز باردای ۲ تا ۵ توله به دنیا می‌آورند.

روباه صحرارفتاری دوستانه دارد و اگر شما وقت و انرژی کافی برای آن ها بگذارید می تواند به حیوان خانگی فوق العاده ای تبدیل شود. می توان گفت آن ها ترکیبی از سگ ها و گربه ها هستند و اندازه آن ها در اغلب اوقات از یک گربه متوسط فراتر نمی رود. گاهی برخی ویژگی های گربه سانان مانند مستقل بودن را از خود نشان می دهند و گاهی مانند سگ ها شاد و پرانرژی اند.

روباه

ظاهر روباه صحرا

روباه های صحرا قدی معادل ۲۵–۲۰ سانت دارند و از نظر طولی معمولا از ۴۰-۵۰ سانتی متر بیشتر رشد نمی کنند و در هنگام بلوغ تنها حدود ۱-۲ کیلو وزن دارند. این روباه ها در اسارت بین ۱۲ تا ۱۶ سال عمر می کنند.

خصوصیات روباه صحرا

روباه های صحرا حیواناتی اجتماعی هستند و به توجه بسیاری نیاز دارند. با رفتار مناسب و تمرین، حیواناتی قابل کنترل هستند اما توجه داشته باشید که آن ها حیوانات وحشی رام شده هستند نه حیوانی اهلی مانند سگ!

بسیار فعال پر انرژی و کنجکاو هستند، در فرار کردن مهارت بالایی دارند و به راحتی از هر چیزی بالا می روند. اگر با قلاده آن ها را بیرون می برید مطمئن شوید که فرار نکنند چرا که آن ها بسیار سریعند و گرفتن آن ها کار راحتی نیست. گوش های بسیار بزرگی دارند (حدود ۱۲ سانتی متر درازا) که از آن ها برای خنک کردن خود استفاده می کنند .

روباه های صحرا اگر احساس گرما کنند بسیار سریع نفس می کشند و در مقابل اگر دما به کمتر از ۲۰ درجه برسد می لرزند. هنگامی که احساس رضایت می کنند مانند گربه ها صدایی خر خر مانند ایجاد می کنند.

روباه صحرا

نگهداری از روباه صحرا

روباه های صحرا در صورت عدم نظارت مستقیم می توانند باعث آسیب رساندن به وسایل شوند، زمانی که نمی توانید روی فعالیت های آن ها نظارت داشته باشید بهتر است که این حیوانات را در محیطی بسته قرار دهید (مثل یک لانه کوچک).

تربیت و آموزش روباه صحرا

از آن جایی که روباه های صحرا به طور ذاتی حیواناتی وحشی هستند، آموزش آن ها می تواند مشکلات خود را داشته باشد. بعضی به سرعت نحوه استفاده از جعبه خاک را یاد می گیرند و برخی دیگر نیاز به زمان دارند.

برای موفقیت در آموزش آن ها باید از خوراکی های تشویقی استفاده کرد (برای مثال هنگامی که از جعبه خاک خود به درستی استفاده کردند یا رفتاری مطابق میل شما داشتند). هیچگاه از تنبیه مستقیم برای مجازات روباه خود استفاده نکنید چرا که تاثیر منفی بسیار زیادی روی رابطه شما با روباه می گذارد.

روباه فنک

رژیم غذایی روباه صحرا

روباه های صحرا در طبیعت همه چیز خوار هستند و در اسارت نیز باید رژیم غذایی متنوعی را برای آن ها ایجاد کرد. بهترین حالت استفاده از غذاهای آماده تجاری برای حیوانات وحشی است، به دلیل این که این نوع غذاهای آماده در ایران یافت نمی شوند، شما می توانید از غذاهای آماده سگ یا گربه استفاده نمایید (در کنار غذاهای آماده استفاده از سبزیجات تازه، میوه ها، تخم مرغ و … نیز پیشنهاد می شود).

مشکلات سلامتی روباه صحرا

اکثر مشکلات و بیماری های آنان با سگ ها مشترک بوده و همان پیشگیری ها و واکسن ها را در این نوع روباه نیز استفاده می کنند. شما باید روباه خود را به طور روتین و مکرر برای هاری، پادنو ویروس و آدنو ویروس چک نمایید و حتما طبق برنامه منظمی آن را پیش دامپزشک ببرید.

separator line

بیشتر بخوانید:

آشنایی با نحوه زندگی روباه ها

همه چیز پیرامون زندگی حیوانات در زمستان

معرفی حیوانات خانگی بی‌دردسر

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (13 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits