دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
نگهداری از شوگر گلایدر به عنوان حیوان خانگی
4
زمان مطالعه: 11 دقیقه
شوگر گلایدر یا بادپر شکری حیوانی عجیب با این حال بسیار محبوب است شوگرگلایدرها بومی استرالیا، تاسمانی (Tasmania)،اندونزی و گینه نو(Papua-New Guinea) هستند


شرایط نگهداری شوگر گلایدر


شوگر گلایدر یا بادپر شکری حیوانی عجیب با این حال بسیار محبوب است. آنان موجوداتی کوچک، بامزه و خاص می‌باشند و می‌توانند تجربه‌ای متفاوت را ایجاد کنند. اما قبل از خرید این حیوان و یا هر حیوان خاص دیگری، باید به چگونگی نگهداری و نیازهای آنان توجه داشته و در مورد طرز رفتار و ویژگی های آن‌ها مطالعات عمیقی داشته باشید. نگهداری از بادپر شکری یک تعهد طولانی مدت است چرا که او می‌تواند بیش از ۱۴ سال عمر کرده و به رژیم غذایی مخصوص، توجه بسیار و فضای کافی نیاز دارد.

شوگرگلایدرها بومی استرالیا، تاسمانی (Tasmania)،اندونزی و گینه نو(Papua-New Guinea) هستند. نام عمومی آنها از علاقه وافرشان به میوههای شیرین و حالت پوست آنها نشات گرفته که امکان پروازهای کوتاه را برای آنها فراهم میکند. این حیوانات کیسه دار هستند بدین معنی که شوگرگلایدر ماده، نوزادان خود را دردرون کیسه هایی در قسمت جلوی بدن خود پرورش میدهند. آنها پستانداران کوچکی هستند که در سنین بلوغ و رشد کامل، بین ۱۱۰ تا ۱۴۰ گرم وزن دارند.

شوگرگلایدرها خز و پوستی خاکستری رنگ و سینهای کرم رنگ دارند و خط های سیاه رنگی در دو سمت بدن آنها کشیده شده است. آنها گوش هایی بزرگ و بدون مو دارند که می توانند مستقل از یکدیگر حرکت کنند و بدین ترتیب، صداهای اطراف را به خوبی بشنوند.

دم شوگرگلایدر به منظور ثبات و حفظ تعادل مورد استفاده قرار می گیرد. در طول پرواز، این دم به عنوان یک سکان عمل کرده و جهت حرکت وپرواز را کنترل میکند. غشای پوستی از مچ دست تا قوزک پا کشیده شده است و امکان پروازهای کوتاه را برای حیوان ممکن می سازد.

شوگر گلایدر

شوگر گلایدر به عنوان حیوان خانگی

شوگرگلایدرها می توانند افرادی را که آنهارا در دست می گیرند بشناسند و اظهار مهربانی یا رنجش کنند. آنها حیواناتی اجتماعی هستند و بهتر است که به صورت جفت نگهداری شوند. این حیوانات اتکای زیادی بر ارتباط صوتی دارند و صداهایی بلند شبیه به پارس سگ تولید می کنند.

شوگرگلایدر می تواند در اسارت تا ۱۵ سال زندگی کند. آنها به میوه تازه به طور روزانه و یک قفس با اندازه بزرگ نیاز دارند با وجود اینکه نگهداری از این حیوانات نیازمند صرف زمان است اما حیوانات خانگی بسیار جذاب، دوست داشتنی و مفرحی برای شما خواهند بود.

شوگر گلایدر در طبیعت

نوزاد بادپر شکری، مانند بچه کانگورو ابتدا در کیسه ی مادرش زندگی می‌کند. سبک خاص شروع زندگی آنان، سبب شده که شوگر گلایدرها جز کیسه داران طبقه بندی شوند و در طبقه جوندگان جای نگیرند (برای مثال برخلاف آنان سنجاب‌های پرنده جز خانواده جوندگان محسوب می‌شوند).

خواستگاه همه ی بادپرهای شکری استرالیا، اندونزی و گینه نو است و معمولا در بالای درختان زندگی می‌کنند. نام این موجود بامزه برگرفته از نوع غذایی است که می خورد مانند شهد و شیره درختان و همچنین داشتن توانایی پرواز کردن نیز در انتخاب این نام دخیل بوده است. آن‌ها با استفاده از اندامی در بدن خود بنام پاتاژیوم(Patagium) می‌توانند از شاخه‌ای به شاخه دیگر، مسافتی را پرواز کنند.

بادپر شکری همه چیز خوار است و علاوه بر شهد و شیره درختان، غذاهای گیاهی و گوشتی را نیز مصرف می‌کند از جمله میوه، حشرات و حتی پرندگان یا جوندگان کوچک. بادپرهای شکری در طبیعت با خانواده خود به صورت کلنی زندگی می‌کنند. زندگی اجتماعی برای آن‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است و نیاز به تعامل با هم نوعان خود دارند.

بادپرشکری

رفتارهای شوگر گلایدر

بادپر شکری می‌تواند حیوانی بسیار دوست داشتنی، بازیگوش و سرگرم کننده باشد. البته نحوه برخورد شما با او بسیار مهم بوده و در رفتار او تاثیر گذار است به خصوص اگر یک کلنی از آن‌ها را نگهداری می‌کنید. بادپرشکری با هم نوعان خود که با او زندگی می‌کنند نیز رابطه‌ای متقابل برقرار می‌کند که این روابط بسیار حائز اهمیت هستند. بنابراین اگر می‌خواهید با او ارتباط نزدیکی داشته باشید باید روی رابطه خود با او بسیار کار کنید.

این حیوانات گاهی بسیار پر سر و صدا هستند، شوگر گلایدرها این صداها را معمولا برای بیان احساسات خود بکار می‌برند برای مثال زمانی که احساس ناراحتی، ترس یا گرسنگی می‌کنند. با این حال اکثرا تولید صدای زیاد از آنان نشان دهنده ناراحتی حیوان است که باید به سرعت به آن رسیدگی شود در غیر این صورت احتمال دارد شما هدف گاز دردناکی قرار بگیرید. بادپر شکری شبزی است و اگر در طول روز او را از خواب بیدار کنید سر و صدای زیادی ایجاد خواهد کرد.

بادپر شکری بسیار فرز، سریع و عاشق بالا رفتن و پرواز از مکانی به مکان دیگر است. نمی‌توان آنان را آموزش داد تا تنها در مکانی خاص خود را خالی کنند اما با این حال حیوانات بسیار تمیزی هستند.

رژیم غذایی شوگر گلایدر

بادپر شکری به رژیم غذایی مخصوصی نیاز دارد. انتخاب‌های غذایی مناسب برای این حیوان هنوز مورد بحث است و سال‌هاست که تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته است. یکی از نکته‌های مشخص شده این است که رژیم غذایی نامتعادل که میزان کلسیم و فسفر نامناسبی دارد موجب اسهال حیوان خواهد شد با این حال این مشکل با ایجاد تعادل در رژیم غذایی رفع خواهد شد.

عسل، پودر کلسیم و غلات صبحانه کودک برای تامین مواد مغذی مورد نیاز بادپر شکری مناسب هستند و میوه های تازه و سبزیجات نیز باید هر شب به او داده شوند. برای اکثر مردم، رژیم غذایی قاعده مندی در دسترس نیست و بسیاری از پرورش دهنگان طی سال‌ها تجربه به رژیم غذایی مطلوب برای آنان رسیده‌اند.

شوگر خانگی

قفس شوگر گلایدر

شوگرگلایدرها به فضای زیادی برای بالا رفتن نیاز دارند بنابراین قفس آنها باید به اندازه کافی برای این منظور بزرگ باشد. حداقل اندازه محفظه برای یک شوگر گلایدر ابعاد ۵۰ در ۵۰ در ۷۵ سانتی متر است. با توجه به علاقه زیاد شوگرگلایدرها به بالا رفتن و صعود، و تمایل آنها به بودن غذا در نقاط مرتفع،یک قفس مرتفع، بهترین گزینه برای آنهاست. برای شوگرگلایدرها میتوان گفت که هرچه قفس بزرگتر باشد زندگی بهتری خواهند داشت بنابراین سعی کنید بزرگترین قفس ممکن را تهیه کنید. قفس شوگرگلایدر باید تشکیل شده از میله های فلزی باشد و برای این منظور، قفس مخصوص پرندگان گزینه مناسبی به شمار میرود.

قفس باید در محلی خلوت و به دور از رفتو آمد مداوم انسان ها قرار داشته باشد تا شوگرگلایدر شما بتواند در مدت روز، به اندازهکافی خوابیده و استراحت کند. همچنین محل قرار گرفتن قفس باید به شکلی باشد که نور کافی به آن برسد و شوگر گلایدر بتواند تفاوت میان روز و شب را در آن محل به خوبی درک کنداما دقت کنید که هرگز نباید این قفس، در معرض تابش مستقیم نور خورشید قرار داشته باشد.

قفس مناسب برای یک جفت بادپر شکری باید حداقل ۶۰ سانتیمتر طول و ۹۰ سانتیمتر ارتفاع داشته باشد و از آنجایی که بادپر شکری علاقه زادی به پریدن و پرواز کردن دارد هرچه قفس بزرگ‌تر باشد بهتر است. فاصله ی بین سیم های قفس نباید بیش از ۱.۲ سانتی‌متر و میله‌ها باید به صورت افقی نصب شده باشند تا امکان بالا رفتن برای حیوان فراهم شود. درون قفس، اسباب بازی‌های زیادی به همراه چرخ مناسب (در چرخ‌های نامناسب امکان گیر کردن دم حیوان وجود دارد) قرار دهید. همچنین یک جعبه یا کیسه‌ای پارچه‌ای برای استراحت کردن درون قفس بگذارید. وسایلی مانند شاخه، طناب و نردبان نیز برای او بسیار سرگرم کننده هستند.

اسباب بازی شـوگر گلایـدر

شوگرگلایدرها علاقه فراوانی به بازی کردن دارند بنابراین از اسباب بازی های پرندگان، نردبان ها، جویدنی ها (خوراکی های جویدنی)،تونل ها و زنگوله ها نهایت لذت را خواهند برد. چرخ بازی محکم با حالت مسطح کف و توپهای مخصوص بازی، بهترین اسباب بازی ها برای این حیوانات هستند.

شوگر در طبیعت

سلامتی و بیماری ها در شـوگر گلایـدر

یک شوگرگلایدر که رژیم غذایی مناسب و خانه مناسبی داشته و توجه کافی به آن شده است معمولا یک حیوان خانگی سالم و خوشحال خواهدبود. اما حتی با مراقبت های کامل نیز گاهی اوقات بیماری یا جراحت برای حیوان پیش میاید.برخی از معمول ترین مشکلات مربوط به سلامت شوگرگلایدر در اینجا بیان شده است.

کمبود کلسیم در شـوگر گلایـدر

علائم کمبود کلسیم شامل لنگ زدن (lameness)، فلج (paralysis) و اختلال در نحوه حرکت است. برای پیشگیری از کمبود کلسیم باید یک رژیم غذایی کامل و به همراه آن، مکملهای کلسیم برای شوگر گلایدر خود استفاده کنید.

یبوست در شـوگر گلایـدر

در صورتی که مواد خوراکی سبوس دار به قدرکافی در رژیم غذایی شوگرگلایدر قرار نداشته باشد این حیوان به یبوست مبتلا خواهد شد.علائم این مشکل شامل باد کردن معده، سختی در دفع کردن و مدفوع خشک و سخت است.

اسهال در شـوگر گلایـدر

اسهال در شوگر گلایدر بر اثر مصرف مقدارزیاد مرکبات، استرس یا عوامل دیگر ایجاد میشود. بر اثر این بیماری، در صورت رسیدگی نادرست یا دیر هنگام، ممکن است حیوان شما به سرعت دچار کم آبی بدن و متعاقبا مرگ شود.

جراحت – زخم در شـوگر گلایـدر

امکان دارد مشکلاتی نظیر زخم های باز، پارگی ناحیه پنجه یا شکستگی استخوان بر اثر حوادث یا بی موالاتی برای شوگر گلایدر شما پیش بیاید. در اینگونه موارد توصیه میشود فقط و فقط به سرعت به دامپزشک متخصص مراجعه کنید.

چاقی شـوگر گلایـدر

شوگرگلایدرهایی که به طور منظم از رژیمهای غذایی نسبتا چرب استفاده کنند به زودی دچار چاقی مفرط خواهند شد. در صورتی که شوگرگلایدرشما دچار چنین مشکلی شد میزان چربی را در رژیم غذایی آن کاهش دهید. شوگر گلایدرهایی که وزن متناسبی داشته باشند زندگی بهتر و سالمتری خواهند داشت.

انگل های شـوگر گلایـدر

انگل های معمول در شوگرگلایدر ها شامل کنه،جرب، شپش، کرم های حلقوی و … هستند. توصیه ما این است که در صورت مبتلا شدن حیوان خانگیتان به این مشکلات، حتما به سرعت به دامپزشک مراجعه کنید تا روش صحیح درمان را برای شوگرگلایدر شما پیگیری کند.

اضطراب شـوگر گلایـدر

اضطراب میتواند بر اثر رژیم غذایی نامناسب،بیماری، کثیفی قفس، کوچکی یا شلوغی بیش از حد قفس، لمس کردن بیش از حد، تنهایی، کسالت،گرما یا سرمای بیش از حد یا بسیاری دلایل دیگر ایجاد شود. علائم آن میتواند شامل کاهش یا از بین رفتن کامل اشتها، غذا خوردن بیش از حد، خواب بیش از حد یا چرخش دیوانه واربه دور قفس باشد.

شوگر دستی

تکثیر و نگهداری بچه های شـوگر گلایـدر

شوگرگلایدرها در سن ۱۲ الی ۱۴ ماهگی به بلوغ جنسی میرسند. برخی از آنها اندکی زودتر و در سن ۸ ماهگی بالغ میشوند. این حیوانات در تمام طول سال توانایی جفتگیری و تکثیر را دارند. شوگرگلایدر نر، با استفاده از پنجه های جلویی خود حیوان ماده را نگه داشته و از حرکت کردن او در طول مدت جفتگیری، جلوگیری میکند.

بچه های شـوگر گلایـدر

شوگرگلایدرها می توانند به طول سالیانه۲ یا ۳ بار بچه دار شده و در هر بار یک الی دو بچه به دنیا بیاورند. دوره بارداری اینحیوانات ۱۵ تا ۱۷ روز است. پس از اینکه حیوان ماده زایمان کند، بچه های بسیاری کوچکی از درون کیسه مادر بالا خواهند آمد. در حدود دو هفته طول میکشد تا بچه ها بتوانند ازدرون کیسه خارج شده و قابل مشاهده شوند.

آنها در سن ۶ هفتگی از کیسه مادر خود خارج می شوند. ۳ الی ۴ هفته پس از تولد، آنها آماده از شیر گرفته شدن هستند و ۱ الی ۲ هفته پس از خروج کامل از کیسه، میتوانید آنها را از قفس پدر و مادرشان خارج کرده و به قفسهای مجزای مخصوص آنها منتقل کنید. پس از توانایی آنها در باز کردن کامل چشم، شما میتوانیددر فواصل کوتاه، آنها را لمس کرده و در دست خود بگیرید.

تعیین جنسیت در شـوگر گلایـدر

تعیین جنسیت شوگرگلایدرها نسبتا ساده است.ماده ها دارای یک کیسه در قسمت جلوی معده و نرها نیز دارای یک اسکروتوم (scrotum) پر مو هستند. همچنین نرها دارای یک قسمت الماسی شکل تاس و بی مو برروی سر خود هستند. این قسمت در واقع غدد ایجاد بوی مخصوص نرها است که ماده ها فاقدآن هستند

ارتباط با شوگر گلایدر

یکی از راه های ارتباط و تعامل با بادپر شکری این است که به او اجازه دهید روزانه درون جیب شما و یا درون کیسه‌ای برود که به گردنتان اویزان کرده اید.

اگر بادپر شما اهلی نباشد، برای نوازش کردن و در دست گرفتن او به زمان بیشتری نیاز دارید. بادپرها دندان و ناخن‌های تیزی دارند و اگرچه آنان حیواناتی وحشی نیستند اما باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر احساس خطر کنند یا بترسند ممکن است شما را گاز بگیرند.

separator line

بیشتر بخوانید:

نگهداری از جغد به عنوان حیوان خانگی

چگونه با مرگ حیوان خانگی مان کنار بیائیم

فواید نگهداری از حیوانات خانگی را میدانید؟

separator line
این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (4 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits