همه چیز در مورد خاک گربه و انواع آن

۲,۱۱۵
۳
۰
یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۴


خاک گربه چیست؟


خاک گربه به او اجازه می‌دهد تا در خانه عمل دفع را انجام دهد و همچنین خاک گربه غرایز طبیعی اش را پوشش می دهد. جعبه خاک گربه برای بهداشت و رفاه گربه‌های ما ضروری است. باید اطمینان حاصل کنید که محل و باکسی که خاک گربه را در داخل آن قرار می‌دهید، تمیز است. تمیز کردن باکس خاک گربه برای جلوگیری از مشکلات بهداشتی و رفتاری گربه‌ها ضروری است.

گربه ها باید از زمانی که بچه گربه هستند نحوه استفاده از باکس حاوی خاک گربه را یاد بگیرند. آنها باید در طول زندگی خود از این باکس‌های جمع آوری ادرار و مدفوع استفاده کنند. خاک گربه به دلیل ارتباط مستقیم با بهداشت و سلامت گربه از اهمیت بسیار زیادی دارد. مهم است که در مورد برخی از دستورالعمل‌های استفاده از خاک گربه مطلع باشید. خاک گربه برای جلوگیری از عفونت و یا رخ دادن و گسترش یافتن بیماری‌ها در گربه مهم و تاثیرگزار است.

باکس گربه ابزاری بسیار مهم در شناخت، روانشناسی و سلامت بچه گربه خواهد بود. به طور مثال اگر گربه شما بطور منظم برای چندین سال از باکس حاوی خاک گربه استفاده کرده است و ناگهان تصمیم می‌گیرد که در جعبه بخوابد یا از آن استفاده نکند، ممکن است نشانه‌ای از به وجود آمدن مشکل در سلامت روانی و جسمانی گربه شما باشد. در هنگام وقوع چنین مشکلاتی شما به راحتی می‌توانید مدفوع گربه را برای انجام آزمایش در اختیار آزمایشگاه قرار دهید.

گربه

اهمیت خاک گربه

در صورتی که گربه شما نشانه‌ای از ادرار بیش از حد یا کمتر از حد معمول را داشته باشد، این مسئله می‌تواند نشانه‌ای از عفونت مجاری ادراری یا نوع دیگری از بیماری و مشکلات سلامتی در گربه باشد. همچنین بسیار مهم است که بدانید حس بویایی گربه حدود ۱۴ برابر قویتر از انسان است. گربه‌ها حیوانات فوق العاده بهداشتی هستند. در صورتی که خاک گربه تمیز نبوده و به صورت منظم تعویض نشود، گربه از خاک گربه استفاده نخواهد کرد.

انتخاب محل باکس گربه‌ای که حاوی خاک گربه است، از موارد مهم به شمار می‌رود. یک گربه به حریم خصوصی‌ احتیاج دار، بنابراین توصیه می کنیم خاک گربه را در محلی قرار دهید که جلوی چشم نباشد. باکس خاک گربه را در کنار غذای گربه قرار ندهید . اطمینان حاصل کنید که اگر بیش از یک محل خاک گربه دارید، آنها در اتاق‌های مختلف هستند.

تعویض خاک گربه

در رابطه با اینکه چند وقت یکبار باید خاک گربه را تعویض کنیم هیچ پاسخ مشخصی وجود ندارد. پاسخ به گربه شما بستگی دارد. با این وجود جمع‌آوری روزانه مدفوع را توصیه می‌کنیم. وقتی مدفوع جمع گردد، فرایند ساده خواهد بود. اگر از خاک گربه‌ای استفاده می‌کنید که نیاز به نظافت روزانه دارند، توصیه می‌کنیم روزانه مدفوع گربه را جمع‌آوری کنید. همیشه از دستکش و یک ماسک برای جلوگیری از عفونت استفاده کنید.

نباید حجم زیادی از خاک گربه را در باکس یا جعبه گربه استفاده کنید. اگر باکس از خاک گربه بیش از حد پر شده باشد، گربه شما شن و ماسه را روی کف و زمین می ریزد. هر هفته باکس و محل خاک گربه را با جوش شیرین یا زغال چوبی خالی و تمیز کنید. شما همچنین می‌توانید کف باکس را قبل از ریختن شن و ماسه به منظور تسهیل در نظافت بپوشانید. به یاد داشته باشید که این یک متد و روش تمیز کردن عمومی و ساده است.

برای تعیین اینکه هر چند وقت یکبار باید خاک گربه را عوض کنید، باید برخی عوامل و فاکتورها را در نظر گرفت. به عنوان مثال شما باید با توجه به تعداد گربه‌ای که دارید، به علاوه یک خاک گربه بیشتر اختصاص دهید. اگر از ۲ گربه به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌کنید، باید سعی نمایید تعداد ۳ خاک گربه داشته باشید. اگر شما یک گربه داشته باشید توصیه میکنیم که از ۲ خاک گربه استفاده نمایید.

اگر از ۲ خاک گربه استفاده نمایید، خواهید دید که یک گربه معمولا از یک خاک گربه برای ادرار استفاده می‌کند و خاک گربه دیگری را برای مدفوع اختصاص می‌دهد. این عمل به مدت تغییرات در خاک گربه تاثیر می‌گذارد. زیرا ادرار بیشتر از مدفوع خاک گربه را لکه‌دار و کثیف می‌ کند. نوع شن و ماسه‌ای که شما استفاده می‌کنید نیز تناوب و تکرار تعویض کردن اجباری را مشخص می کند.

خاک گربه

انواع خاک گربه

خاک گربه رایج non-clumping (غیر توده شونده)

این خاک گربه را میتوان در بیشتر پت شاپ‌ها یافت و بطور معمول ارزان قیمت است. این نوع خاک معمولا از طرف گربه‌ها پذیرفته شده است اما اثر ضد لک ندارد و سریع لکه دار و کثیف می‌گردد. این نوع خاک گربه باعث می‌شود که جعبه و باکس خاک گربه سخت تمیز شود زیرا ادرار به راحتی در آن نفوذ می‌کند و در نتیجه بوی بیشتری خواهد داد. این نوع از خاک گربه باید روزانه تمیز شود، گاهی اوقات حتی بیشتر از یکبار در روز. شما می‌توانید مدلهای معطر این ماسه را خریداری کنید.

خاک گربه clumping (توده شونده )

این نوع از خاک گربه که گرانتر از قبلی است، یک گزینه بهتر است. این مدل خاک قادر به جمع‌آوری زباله است که تمیز کردن را آسانتر و سریعتر می‌کند. با این حال، این بستر نیز باید روزانه تمیز شود و بوی بد را از بین نمی برد .

خاک گربه مروارید یا کریستالی

تشکیل شده از سیلیکا و گران‌تر از دو نوع قبلی است. این مدل از خاک گربه دارای مزیت لکه شدن کمتر، حاوی خاصیت جذب بالا و قابلیت فشرده سازی مدفوع و ادرار است. علاوه بر این، هنگامی خاک گربه مروارید با ادرار در تماس است، زرد رنگ می‌شود، نشان‌دهنده هنگام تمیز کردن و نظافت باکس خاک گربه است. این مدل خاک گربه همچنین بو را از بین می‌برد و نیازی به تمیز کردن مانند انواع قبلی که ذکر شده نیست. با این حال برخی گربه‌ها این مدل خاک گربه را نمی‌پذیرند. بنابراین انتخاب بهترین نوع خاک گربه ارتباط مستقیمی با نوع گربه شما خواهد داشت.

gorbe

مواردی که باید هنگام خرید خاک در نظر بگیرید

گربه شما چه چیزی دوست دارد؟

قبل از اینکه سراغ جعبه خاک برویم باید یک چیز را به یاد داشته باشیم، گربه ها انتخابهای متفاوتی در مورد خاک دارند. این میتواند بخاطر پنجه های حساس شان، عادت هایشان در دوران کودکی و یا علاقه شان باشد. اینکه چرا گربه ها نسبت به یک خاک علاقه نشان میدهند و به خاک دیگری علاقه ای ندارند یک راز است! این ها اهمیتی ندارد، چیزی که مهم است این است که باید خاکی برای گربه تان تهیه کنید که احساس راحتی کند، در غیر این صورت از آن استفاده نخواهد کرد. جلوگیری از ایجاد مشکل بهتر از برطرف کردن آن است پس این مقاله را بخوانید تا با مشکل مواجه نشوید.

توده ای یا غیر توده ای:

مهمترین خصوصیت خاکها توده ای یا غیر توده ای بودن آنهاست. خاک های توده ای معمولا حاوی ماده ای بنام بنتونیت هستند که ادرار را جذب کرده و تبدیل به یک توده جامد میشود و بقیه خاک اطرافش خشک و تمیز میماند. وقتی با اسکوپ خاک را تمیز می کنید فقط توده های جامد شده ادرار و مدفوع جدا می شود و بقیه خاک تمیز در جعبه باقی می ماند.

خاکهای غیر توده ای ادرار را غربال کرده و دارای افزودنی هایی مثل جوش شیرین و زغال چوب است که بوی بد را از بین می برد. شما می توانید براحتی مدفوع را با اسکوپ جدا کنید، درحالی که ادرار در کف جعبه خاک خشک می شود و تنها راه تمیز کردن ادرار این است که کل خاک را عوض کنید که معمولا هفته ای یکبار باید اینکار را انجام داد.

بعضی از خاکهای غیر توده ای پایه سیلیکا دارند. کریستالهای سیلیکا بسیار شبیه آنهایی هستند که در خشک کن ها استفاده میشود و ادرار را خیلی بهتر جذب می کنند، بوی بد را نگه داشته و آب را کم کم تبخیر میکند.

بعضی گربه ها خاکهای توده ای و بعضی خاکهای غیر توده ای را ترجیح میدهند. صاحبان گربه ها معمولا خاکهای توده ای را انتخاب می کنند چون راحتتر تمیز می شوند و نیازی نیست که هر هفته کل خاک را عوض کنند. معمولا خاکهای توده ای گران تر هستند ولی در عوض مدت زمان بیشتری قابل استفاده هستند.

بعضی صاحبان گربه ها می گویند که خاکهای توده ای به بدن گربه آنها می چسبند، مخصوصا در گربه های مو بلند، و وقتی گربه ها خودشان را تمیز می کنند این خاکها را می بلعند و این موجب نگرانی هایی می شود.

گربه ها ممکن است خاک را ببلعند و یا وقتی در حال کندن هستند گرد و خاک آنرا تنفس کنند و یا ممکن است وقتی در حال لیس زدن خودشان هستند خاکی که روی بدنشان یا بین انگشتانشان چسبیده را بخورند. سازنده ها به این امر آگاه هستند و به همین دلیل خاکها را غیر سمی تولید میکنند.

در موارد نادری، بعضی بچه گربه ها و یا گربه هایی که به بیماری پیکا مبتلا هستند نسبت به خوردن خاک واکنش نسان میدهند. اگر فکر میکنید گربه تان خاک خورده و مشکلی پیدا کرده با دامپزشکتان تماس بگیرید.

اگر با گرد و خاک آن مشکلی دارید میتوانید از محصولاتی که بدون گرد و خاک هستند و یا میزان کمتری گرد و خاک دارند استفاده کنید. چیزی که گرد و خاک از آن ساخته شده هم باید در نظر گرفت. اساسا این گرد و خاک میتواند پایه خوراکی مثل ذرت یا گندم و یا پایه معدنی مثل گل یا سیلیکا داشته باشد. بعضی گربه ها ممکن است به یکی از این انواع حساسیت داشته باشند.

کنترل بو

بو برای صاحبان گربه ها یکی از اصلی ترین فاکتورهاست. شما باید خاکی را انتخاب کنید که بوی بد را جذب کند نه اینکه آنرا مخفی کند. خاکهای معطر معمولا با یک نوع عطری که دارند بو را مخفی میکنند. شما نمی توانید مدت زیادی اجازه دهید که جعبه خاک کثیف بماند.

گربه ها حس بویایی حساسی دارند. اگر جعبه خاکشان کثیف باشد، حتی اگر شما فکر کنید که اصلا بوی بدی نمی دهد، آنها متوجه آن خواهند شد. حتی بعضی گربه ها از بوی زیاد عطر اذیت میشوند. بطور کلی بهترین کار این است که از خاک های غیر معطر اما با کیفیت بالا استفاده کرده و زود به زود جعبه خاک را تمیز کنید.

خاک گربه زیست محیطی

خاک گربه زیست محیطی می‌تواند بسیار گران باشد زیرا از منابع گیاهی طبیعی تهیه و ساخته شده است. این خاک گربه اغلب اثر ضد لک و وزن کمی دارد. با این حال بوی این مدل خاک گربه، اغلب باعث نپذیرفتن از طرف گربه‌ها می‌شود. انتخاب خاک مناسب بستگی به گربه شما دارد. اگر گربه شما خاک را قبول کند به نظر می رسد از آن به راحتی استفاده خواهد کرد.

زباله های از باقیمانده خاکهای گربه کثیف می تواند اثرات زیست محیطی منفی داشته باشد. ریختن خاکهای کثیف در توالت و یا ریختن آن در کیسه پلاستیکی و قرار دادنش در سطل زباله به نفع محیط زیست نیست. اگر باغچه دارید میتواند از خاک گربه بعنوان کود استفاده کنید البته این فقط در مورد خاکهایی که پایه گیاهی مثل گندم و ذرت دارند صدق می کند.

گربه های حساس و آلرژیک

بعضی از گربه ها به ترکیبات خاصی در خاک گربه حساسیت دارند. هم مواد طبیعی معدنی و گیاهی و هم افزودنی های آزمایشگاهی میتوانند در گربه ها آلرژی زا باشند. اگر گربه شنا به خاکش آلرژی دارد، دامپزشکتان باید عامل آلرژی زا را پیدا کند تا شما بتوانید از آن پیشگیری کنید.

از آلرژی هم که بگذریم بعضی از خاکها برای پنجه های گربه ها مناسب نیستند، گربه هایی که ناخن هایشان با جراحی جدا شده است بیشتر با مشکلات و درد مواجه می شوند. گاهی اوقات لازم است یک خاک نرم تر استفاده کنید.

separator line

بیشتر بخوانید:

علائم آمادگی گربه ماده برای جفت گیری (فحل شدن)

نگهداری از بچه گربه ، چگونه بچه گربه تاز متولد شده بزرگ کنیم

علائم ، پیشگیری و درمان سرطان در گربه

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(3 امتیاز , میانگین: 4.7 از 5)  
  • برچسب ها:
  • خاک گربه
  • خاک گربه چیست؟
  • اهمیت خاک گربه
  • تعویض خاک گربه
  • انواع خاک گربه

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter