همه چیز در مورد انتخاب بهترین پرنده خانگی

۳,۴۳۳
۱
۰
یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۴۳


معرفی بهترین پرنده خانگی


پرنده برخلاف برخی از حیوانات دیگر همچون همستر، خوکچه هندی و خرگوش که تنها چند سالی است به خانه ها راه یافته اند، مدت زمان زیادی به عنوان یک حیوان خانگی در کنار انسان ها زندگی می کند. همچنین جذابیت بیشتر، نگهداری آسان، آموزش راحت تر، بیماری کمتر، هوش بیشتر، قیمت پایین، غذای ارزان و نگهداری در فضای کم مواردی هستند که سبب استقبال بیشتر از پرندگان به عنوان حیوان خانگی شده اند.

نگهداری از پرندگانی چون مرغ، خروس، غاز، اردک، بلدرچین و کبک در اغلب خانه ها برای مصرف گوشت و تخم آنها سابقه ای طولانی دارد اما امروزه به خاطر زندگی نوین شهری امکان نگهداری از این پرندگان وجود ندارد و مردم به سمت خرید پرندگانی می روند که قابلیت نگهداری در قفس را داشته باشند.

پرندگان زینتی گونه های مختلف و متنوعی دارند، برخی صدای زیبا دارند، برخی رنگ های جذاب و گروهی هر دو ویژگی را دارند. هنگام انتخاب پرنده باید به اندازه و جثه، رفتار، رژیم غذایی، نیازهای مراقبتی، هزینه خرید و نگهداری و هدفی که از خرید آن دارید، دقت کنید. پرندگان از تنوع زیادی برخوردار هستند اما چند نمونه از محبوب ترین پرنده های خانگی که توسط بیشتر مردم خریداری می شوند.

عروس هلندی

راهنمای خرید پرنده خانگی

اگر قصد دارید تا در خانه خود از پرندگان خانگی مراقبت کنید می توانید راهنمای امروز ما را مشاهده کنید و بهترین پرنده را انتخاب نمایید. پرنده ها از موجودات اجتماعی به شمار می آیند. معمولا به صورت دسته جمعی زندگی می کنند. طول عمر اکثر آن ها زیاد است و گاهی در برخی گونه ها به یکصد سال می رسد.برای نگهداری پرندگان نمی توان هر نوع پرنده ای را در هر جایی نگهداری کرد. برای درک بهتر این مطلب با ما همراه باشید.

اولین قدم برای انتخاب سلیقه افراد در انتخاب نوع پرنده است. همانطور که به فکر آوردن یک پرنده در خانه هستید به اسارت آن باید توجه کنید. سعی کنید پرندگانی را انتخاب کنید که در قفس می توانند زندگی کنند. انواع فنچ، مرغ عشق، طوطی ها، قناری را می توان در قفس نگهداری کرد. از نگهداری پرنده های دوستدار طبیعت در قفس خودداری کنید. پرندگانی که به محیط قفس عادت ندارند خود را به در و دیوار قفس می زنند، از خوردن غذا امتناع می کنند و در نهایت می میرند.

طوطی

انواع پرنده خانگی محبوب

طوطی خاکستری آفریقایی

طوطی خاکستری رنگ یا کاسکو اصلیت آفریقایی دارد و باهوش ترین پرنده است که قدرت سخنگویی و تقلید صدا دارد و آنرا بهترین پرنده تقلید کننده صدا می دانند. کاسکو همانند سایر طوطی ها بال های رنگی جذاب ندارد اما هوش، قدرت سخنگویی بالا و حافظه خیلی خوب، او را به یکی از پرطرفدار ترین پرندگان خانگی و بهترین پرنده خانگی تبدیل کرده است.

کاسکو می تواند بیش از صدها واژه را به خاطر بسپارد و تکرار کند به همین دلیل از گران ترین پرنده های خانگی می باشد که با توجه به تعداد کلماتی که می گوید قیمت آن تغییر می کند.

طول عمر این طوطی زیاد است و بین ۴۰ تا ۶۰ سال عمر می کند؛ بسیار عاطفی است و به صاحب خود وابسته می شود و چون جثه بزرگی دارد باید آن را در قفس بزرگی نگه دارید. کاسکو بسیار حساس است و به محبت و توجه نیاز دارد و در صورت بی اهمیتی افسرده و مضطرب می شود بنابراین اگر زمان کافی برای نگهداری از کاسکو ندارید آنرا خریداری نکنید.

این پرنده از میوه‌های تازه، سبزیجات، غلات، دانه‌های مغزدار و بذر گیاهان تغذیه می کند و بازی خارج از قفس را دوست دارد اما اگر دو کاسکو را با هم تنها بگذارید با هم دعوا می کنند.

فنچ

فنچ یا همان سهره پرنده ای کوچک، زیبا، صلح جو و اجتماعی است که به شدت فعال و بازیگوش است و از پریدن به این سو و آن‌سو لذت می‌برد. فنچ ها برخلاف طوطی ها به فضای کمتری احتیاج دارند و به مراقبت خاصی نیاز ندارند. نگهداری آنها در منازل بسیار آسان است و سریع تکثیر می شوند به همین دلیل فنچ ارزان ترین پرنده خانگی و بهترین پرنده خانگی است که طرفداران زیادی دارد. غذای اصلی آن ارزن است اما برای تغذیه آن می توانید از دانه ها، سبزیجات، میوه تازه، سفیده تخم مرغ و سیب زمینی آب پز هم استفاده کنید.

بیش از ۴۰۰ گونه مختلف از این جاندار تاکنون شناخته شده است که سهره نیز یکی از گونه های آن می باشد و هر گونه رنگ خاصی دارند، بعضی از انواع آن آوازه خوان هستند و ارزان ترین و مشهورترین آن فنچ کبکی (راه راه) و فنچ سفید می باشند.
طول فنچ کمتر از ۲۰ سانتی متر است و در صورت رسیدگی مناسب بیش از ۱۰ سال عمر می کند، در جنس ماده آن رنگ قرمز زیر پیشانی یا زیر گلوی آن کمرنگ تر از فنچ نر می باشد. این پرنده علاقه زیادی به بازی کردن در بیرون از قفس و ارتباط با انسان ها ندارد و دوست ندارند آن را لمس کنید، آب و غذای تازه، تمیز کرد قفس هفته ای یکبار و نیاز به حمام و آبتنی هفته ای دو بار، از دیگر نیازهای فنچ می باشند.

مینا

مرغ عشق

مرغ عشق که به لاتین باجریگار یا باجی نامیده می شود، پرنده ای اهلی ، هوشمند و اجتماعی است که از اعضای خانواده طوطی سانان و متعلق به قاره استرالیا می باشد. این پرنده زیبا در رنگ های سبز، زرد، سفید و آبی وجود دارد و یکی از محبوب ترین پرندگان خانگی ارزان قیمت و بهترین پرنده خانگی است که از بازی کردن بسیار لذت می برد.

مرغ عشق اهلی به دو گروه انگلیسی و ساده تقسیم می شود که نژاد انگلیسی جثه ای بزرگتر دارد و در ایران هم به فروش می رسد اما در مجموع مرغ عشق اهلی از نوع وحشی بزرگتر است.

مرغ عشق اهلی بین ۵ تا ۱۰ سال عمر می کند و در مواردی ۱۷ سال نیز ذکر شده است. این حیوان قدرت تقلید صدا و سوت و آواز خوانی را دارد و قدرت سخن گفتن آن قویتر از عروس هلندی می باشد، البته در حد چند کلمه صحبت می کند. جوجه ای که تنها باشد و در عمرش صدای مرغ عشق ماده ای را نشنیده باشد، بهتر آموزش می بیند البته آموزش دادن کار دشواری است که نیاز به صرف زمان زیادی دارد.

یکی از راه های تشخیص جنسیت مرغ عشق این است که مرغ عشق ماده به جویدن اجسامی چون چوب علاقه دارد که این تمایل در جنس نر کمتر مشاهده می شود. مرغ عشق زود به محیط اطراف خو می گیرد و اهلی می شود، بهتر است مکان قفس و ظروف آب و غذای پرنده را تغییر ندهید و قفس را در محلی روشن، ساکت و در بلندی قرار دهید.

در صورت امکان ماهی یکبار پرواز و بازی در خارج قفس، بازی کردن و نوازش، قرار دادن شاخه درختان در قفس، پوشاندن کف قفس با شن مخصوص پرندگان یا روزنامه غیر رنگی، استفاده از قفس بزرگ و نگه داری آنها به صورت جفت و نگذاشتن پرنده تنها در قفس، مواردی است که رعایت آن برای مرغ عشق مفید می باشند.

قناری

قناری پرنده کوچک، زیبا و جذابی است که به خانواده سهره ها تعلق دارد و مناسب افرادی است که به دنبال خرید پرنده‌ای خوش‌صدا هستند. این حیوان جثه ای کوچک دارد و طول آن به طور متوسط ۱۷ سانتی متر می باشد، همچنین قناری یکی از مقاوم ترین پرنده ها است که بین ۱۵ تا ۲۰ سال عمر می کند و قابل تربیت است.

این پرنده در دو صورت اهلی و وحشی وجود دارد و خاستگاه آن جزایر قناری در اسپانیا می باشد که برای اولین بار در قرن ۱۵ میلادی به عنوان یک پرنده زینتی به اروپا و سپس به سایر جهان راه یافت.

قناری از نظر نوع به سه دسته تقسیم می شود که این دسته بندی بر اساس رنگ، نوع آواز و شکل و ترکیب می باشد. تعیین جنسیت قناری یکی از مواردی است که هنگام خرید باید به آن دقت کنید، البته تشخیص آن از روی مشخصات ظاهری کار دشواری می باشد و نیاز به تجربه دارد. قناری از زمان بلوغ شروع به آواز خواندن می کند و تنها جنس نر می تواند آواز بخواند، به همین دلیل جنس نر گرانتر از جنس ماده می باشد و ماده تنها برای جوجه کشی مورد استفاده قرار می گیرد.

اگر به دنبال بهترین پرنده خانگی هستید، قناری گزینه خوبی است زیرا این پرنده گران قیمت نیست و برخی از نژادهای آن نسبتا ارزان هستند اما با توجه به نوع صدای آن قیمت قناری تفاوت می کند و گاهی تا چند میلیون هم به فروش می رسد.

قناری نیز مانند مرغ عشق به هفته ای یکبار آبتنی و شنا برای جلوگیری از آلوده شدن به انگل ها و حشرات نیاز دارد. تفاوت قناری با مرغ عشق از موارد دیگری است که در حین خرید باید به آن دقت کنید، قناری احتیاجی به بیرون آمدن از قفس و بازی خارج از قفس ندارد و دوست ندارد دستی شود؛ این حیوان برخلاف مرغ عشق که بالا رونده است شاخه نشین است و از ۴ تا انگشتی که دارد سه تای آنها رو به جلو و یکی رو به عقب می باشند.

aross holandi

عروس هلندی

عروس هلندی در زبان انگلیسی کوکاتیل نام دارد و در فارسی به آن طوطی کاکل دار می گویند. طول بدن این طوطی ۳۲ سانتی متر است و حدود ۷۸ تا ۱۲۵ گرم وزن دارد، جثه آن از مرغ عشق و قناری بزرگ‌تر است. این پرنده در مقایسه با دیگر حیوانات خانگی طول عمر بیشتری دارد و نزدیک به ۳۰ سال عمر می کند و یکی از بهترین پرنده های خانگی است که تکثیر آن‌ آسان است و پس از مرغ عشق یکی از محبوب‌ترین پرندگان زینتی محسوب می‌شوند.

عروس هلندی زیبا، دوست داشتنی، کنجکاو، خونگرم وشیرین است و استعداد حرف زدن، توانایی یادگیری و تقلید صدا را تا حدی دارد اما در سوت زدن بسیار حرفه ای است.

این پرنده به رسیدگی و توجه نیاز دارد و به راحتی با صاحب خود ارتباط برقرار می کند، بسیار صلح جو و آرام است و تنها در برابر افراد ناشناس محتاط است. کوکاتیل ماده نسبت به جنس نر رام تر است و علاقه بیشتری به نوازش دارد اما جنس نر سروصدای زیادی می کند و سخنگوی بهتری است. قفس بزرگ، بازی خارج از قفس و آبتنی از نیازهای این طوطی می باشند، غذای آن نیز مانند سایر پرندگان خانگی دانه، سبزیجات و میوه تازه می باشند.

کوکاتیل در رنگ‌های مختلفی از جمله زرد، خاکستری، دارچینی و صدفی وجود دارد و قیمت آن نسبت به کاسکو پایین تر است. اگر قصد دارید برای داشتن بهترین پرنده خانگی یک عروس هلندی خریداری کنید بهتر است پرنده ای جوان یا جوجه خریداری کنید چون زودتر به شما و محیط عادت می کند و آموزش را بهتر یاد می گیرند.

کانور زرد یا طوطی خورشیدی

طوطی کانور یا کونور دسته ای از طوطی های کوچک آمریکایی و یکی از باهوش ترین و پرطرفدارترین نژاد طوطی سانان است که دارای گونه های زیادی است؛ کانور پیشانی آبی، کانور گردن سفید ، کانور چشم سفید، گرینچیک چیک گوش سفید، سان کانو یا طوطی خورشیدی، کانور بال گوگردی، کانور سوکورو، کانور نوک دراز، کانور سر گیلاسی، اعضای خانواده کانورهای هستند.

کانور خورشیدی زیباترین نوع کانور است که بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ گرم وزن و ۳۰ سانتی متر طول دارد، مبدا این پرنده آمریکای جنوبی است و بین ۲۰ تا ۳۰ سال عمر می کند. این پرنده خانگی بسیار پرانرژی، پرتحرک، کنجکاو، بازیگوش، هوشیار و شوخ است و به آسانی رام می شود؛ همچنین رفتار صلح آمیزی دارد و با دیگر حیوانات و پرندگان کنار می آید اما باز هم مراقب او باشید.

سان کانور پرنده خانگی فعال و شادابی است که به بازی کردن، جویدن و جستجو کردن علاقه دارد، این نوع طوطی، پرنده ای اجتماعی است که به توجه، نوازش و بازی کردن با صاحب خود نیاز دارد، بهترین مکان برای قفس این کانور مرکز خانه است به همین دلیل برای افرادیکه زمان کافی ندارند اصلا پرنده مناسبی نیست.

قناری

مرغ مینا

مرغ مینا پرنده کوچک، اجتماعی، جسور و فعالی است از خانواده سار که تا حدودی مانند سار حالت تهاجمی دارد. تاکنون در دنیا بیش از ۲۱ گونه از مینا شناخته شده است که این گونه ها را در سه جنس گوشواره ای، معمولی و بالی تقسیم بندی می کنند. مینای گوشواره ای و معمولی معروفترین نژاد مینا هستند که برخلاف مینای بالی رنگی سیاه و تیره دارند.

شاید با خود بگویید چگونه پرنده مینا بهترین پرنده خانگی است زیرا این پرنده ظاهر زیبایی ندارد، اما خوب است بدانید مینا بسیار باهوش است و قادر است که واژه‌ها و صداها را تقلید کند و کلمات زیادی را حفظ کند، البته جنس نر نسبت به ماده باهوش تر است و پس از کاسکو دومین پرنده سخنگویی است که به خوبی تقلید صدا می کند. اگر با مینا صحبت کنید و کلمات را تکرار کنید پس از مدتی به حرف می آید، به همین دلیل به آن مینا سخنگو یا مینا مقلد نیز می گویند.

مرغ مینا به سرعت با محیط و شرایط اطراف خود خو می گیرد و حساسیت کمتری نسبت به سایر پرندگان و به خصوص طوطی ها از نظر جابجایی و تغییر مکان زندگی دارد و پس از خریداری و انتقال به خانه کمتر افسرده می شود؛ به همین دلیل می توان آن را بهترین پرنده خانگی دانست. آنها به هر شرایطی خود را وفق می دهند و پرندگان مقاومی هستند، طول عمر آنها حداکثر ۱۵ سال می باشد. مرغ مینا همه چیز خوار است و از انواع میوه و دانه، ارزن و جو و سبزیجات تغذیه می کند و خیلی زود به خوردن غذا از دست صاحب خودش عادت می کند.

طرقه

طُرقِه، جَل یا چکاوک طوقی نام پرنده ای است از راستهٔ گنجشک‌سانان و از تیرهٔ چکاوکیان که شبیه به گنجشک اما کمی بزرگتر است. طرقه در نواحی خشک و نیمه خشک یافت می شود و به آن گنجشک صحرایی نیز می گویند، جنس نر آن با یک طوق مشکی بر روی گردن از جنس ماده قابل تشخیص است.

طرقه جزء پرندگان آواز خوان است و بهترین پرنده خانگی است که توانایی تقلید صدای تعداد زیادی از پرندگان را دارد و بیشتر افراد برای تعلیم آواز آن را پرورش می دهند. برای اینکار باید جوجه طرقه را خریداری کنید تا بتوانید آن را رام کنید، برای تعلیم آواز خوانی باید آواز یکی از پرندگان مانند قناری، سهره و بلبل را با دستگاه برایش پخش کنید. اکثرا طرقه ها از هفت ماهگی به بعد شروع به خواندن می کنند که شاه مرغ یا شاه طرقه (اولین جوجه ای که از تخم خارج می شود) صدای بلندتری دارد. البته این پرنده برای آواز خواندن نیاز به تمرین زیاد دارد و مناسب افرادی می باشد که زمان و حوصله کافی دارند.

طوطی رزیلا

رزیلا یا روسلا (Rosella) یکی از گونه های پاراکیت ها و بومی استرالیا است که جثه ای کوچک دارد و بهترین حیوان خانگی برای افرادی است که به دنبال یک طوطی زیبا، تمیز و خوش صدا می باشند.

این طوطی تزئینی همانند لوری و لوریکت ها تنوع رنگی زیادی دارد و یکی از رنگارنگ ترین و زیباترین طوطی ها است که همین ظاهر زیبا باعث جلب توجه آن شده است. طوطی رزیلا یکی از بهترین پرندگان خانگی است که دارای آوازی زیبا و گوش نواز است و صدای جیغ و آزار دهنده ندارد.

روزیلا استعداد تقلید صدای انسان را ندارد و حدود ۲۰ تا ۳۰ سال عمر می کند. بهترین قفس برای نگهداری این طوطی قفسی بدون هر نوع رنگ و زنگ زدگی است و قفس استیل با مسی مناسب است. رام کردن آن بسیار مشکل است و باید برای اجتماعی کردن با آن مداوم ارتباط برقرا کرد چون در غیر اینصورت پرنده ای عصبانی می شود؛ بهترین سن برای پرورش رزیلا بین ۱۸ تا ۲۴ ماهگی است.

separator line

بیشتر بخوانید:

پرنده کوکو و زندگی عجیب غریبش و معرفی چند گونه

درمورد هوبره پرنده بیابان گرد چه می دانید؟

همه چیز درباره ی عروس هلندی

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits