آشنایی با نژاد گربه هیمالین

۱,۸۲۱
۱
۰
شنبه, ۲۹ تیر ۱۳۹۸ ۱۷:۲۴

معرفی نژاد گربه هیمالین

گربه هیمالین یا ( مخفف هیمی ) از نژاد پرشین با رگه هایی از سیامی است . بر خلاف نژاد پدر و مادرش که پرشین و سیامی هستند ( که نژادهای طبیعی به شمار می روند و در پرورش آنها انسان ها دخالتی نداشتند ) نژاد هیمالین ها توسط انسان ها بوجود آمده است .

گربه‌های هیمالین یکی از معروف‌ترین نژاد گربه‌های مو‌بلند هستند. آنها چشمانی براق و خوشرنگ همانند سیامی‌ها و موهایی بلند و زیبا همانند گربه‌های پرشین دارند.

گربه هیمالین شما از یک نژاد ویژه و منحصر به فرد است . او احساس و حالت شما را درک می کند و میفهمد و درباره فعالیت و کارهای روزمره شما از خود کنجکاوی نشان می دهد . طول عمر آنها بین 9 تا 15 سال است .این گربه می تواند بطور متوسط بین 3 تا 5 توله گربه به دنیا بیاورد .

هیمالین یک همراه خانگی ایده آل خواهد بود, بیشتر از پرشین ها فعال است و همین‌طور بیشتر میو میو می‌کند, اما از سیامی ها ساکت‌تر اند. به‌جز کالر پوینت بودن، رنگ آبی چشم‌ها و جنس مو، هیمالین کاملاً مشابه گربه پرشین است. نام دیگر این نژاد پرشین کالر پوینت است. نام هیمالین را از اسم خرگوش هیمالین بر این نژاد نهاده‌اند، زیرا رنگ پوست و چشم آن‌ها یکسان است.

هیمالین ها نسبت به پرشین ها بسیار فعال تر و پر جنب و جوش تر هستند و اسباب بازی مورد علاقه شان پر زنگوله دار , توپ و موش عروسکی است .برخلاف بسیاری از گربه ها او به پریدن بر روی کابینت های آشپزخانه و یخچال و آویزان شدن از پرده ها علاقه ای ندارد .این گربه خواسته و نیازهایش را از طریق صدای آهنگین , آرام و دلنشین ابراز می کند .به دلیل طبیعت و ذات آرام و موهای بلند ش ( که آشغال ها به راحتی در آن گیر می کند ) می بایست در داخل خانه از او نگهداری شود .آن ها گربه های بسیار آرامی هستند که دردسر درست نمی کنند اگر چه ممکن است با خوشحالی از صندلی یا مبلمان شما بالابروند و خود را صاحب هر کدام از آن ها بدانند.

گربه

تاریخچه گربه هیمالین

ایده خلق گربه پرشین با طرح و نقاط تیره تر اقتباس شده از سیامی از دیرباز در ذهن پرورش دهندگان بوده است .پرورش این نژاد از سال 1931 در ابتدا برای پی بردن به چگونگی انتقال ژن مربوط به رنگ سیاه و سفید گربه سیامی به پرشین آغاز شد . اولین گربه هیمالین نتیجه چهارمین نسل این نوع زاد و ولد بود . کیلر و کاب این نژاد را به دلیل موهایش که شبیه خرگوش و بزهای هیمالیا بود ( هیمالین) نام گذاری کردند .

در سال 1935 پس از بازدید پرورش دهندگان بریتانیایی از گربه هیمالین در ایالات متحده یک برنامه پرورشی برای این نژاد در انگلستان آغاز شد که این برنامه در طول جنگ جهانی دوم متوقف شد اما پس از آن مجدد ادامه پیدا کرد . در سال 1980 برای تقویت و تثبیت اصلیت پرشین این گربه تلاش های بسیاری شد و منجر به ثبت و یادآوری از این نژاد بعنوان زیر مجموعه ای از پرشین ها شد .

گربه هیمالین یا ( مخفف هیمی ) از نژاد پرشین با رگه هایی از سیامی است . بر خلاف نژاد پدر و مادرش که پرشین و سیامی هستند ( که نژادهای طبیعی به شمار می روند و در پرورش آنها انسان ها دخالتی نداشتند ) نژاد هیمالین ها توسط انسان ها بوجود آمده است . پس از گذشت چندین سال در ایالات متحده آمریکا از طریق زاد و ولد گزینشی ویرجینیا کاب و یکی از پژوهشگران مدرسه پزشکی هاروارد بنام کلاید کیلر موفق به پرورش گربه های مو بلند با رنگ و طرح مخصوص نژاد سیامه شدند و پس از تثبیت و پرورش چندین گربه با همان دستور العمل این نژاد به رسمیت شناخته شد .

اگر چه این گربه زیر مجموعه ای از نژاد پرشین محسوب می شود اما انجمن طرفداران گربه ها در سال 1957 گربه هیمالین را به عنوان یک نژاد مستقل به رسمیت شناخت . ولی در سال 1984 اعضای هیئت مدیره سازمان CFA تصمیم گرفتند تا این نژاد را در رده تنوعی از پرشین دسته بندی کنند و همچنین انجمن بین المللی گربه ها هیمی ها را عضوی از گروه گربه های پرشین که شامل گربه های مو کوتاه خارجی می شوند در نظر بگیرد . امروزه در بسیاری از مراجع ثبتی از این نژاد بعنوان پرشین هیمالین یاد می شود .در سایر مراجع ثبتی از جمله انجمن آمریکایی علاقمندان گربه ها و سازمان گربه های سنتی و انجمن طرفداران گربه ها , هیمالین به عنوان یک نژاد جداگانه دسته بندی شده است . امروزه گربه های سیامی دیگر جزئی از برنامه پرورشی نیستند .

ظاهر گربه هیمالین

هیمالین ها دارای استخوان بندی درشت در تمامی بدن شان از جمله گردن و دست و پای شان هستند اما دم آنها کوتاه وگوش های شان کوچک است . آن ها دارای سری بزرگ و گرد به همراه چشمانی درشت هستند و پنجه هایشان مانند بدن شان بزرگ و پشمالو است . فک و آرواره قوی با دندان های بی نقص و گونه هایی پر و برجسته به ظاهر هیمالین ها جذابیت خاصی بخشیده است .

هیمی ها در هنگام تولد طرح و رنگ روی بدن شان کامل نیست و به مرور زمان با رشد کردن شکل می گیرند و کامل می شوند .در نتیجه بزرگسالان معمولا تیره تر از توله گربه ها هستند . این نژاد همانند اجدادشان ( گربه های سیامی ) نسبت به سایر گونه های پرشین ها سریع تر بالغ می شوند .

آنها در ظاهر شباهت بسیاری به پرشین ها دارند مانند داشتن بدنی گرد با پاهایی کوتاه ولی در رنگ چشمان و طرح پوشش بدنی شان با پرشین ها تفاوت بسیاری دارند . رنگ چشم این گربه ها آبی است و در نتیجه زاد و ولد با نژاد سیامه در ترکیب رنگ های سفید , کرم با مشکی , آبی , یاسی و قهوه ای و نارنجی دیده می شوند . هیمی ها مانند پرشین ها از لحاظ تنوع فرم صورت به دو دسته تقسیم می شوند :

1.صورت عروسکی و سنتی ( DOLL FACE ) صورتی گرد با بینی کشیده تر به سمت پایین

2.صورت پکنی ( PEKKED FACE ) که از روی سگ های پکنی با صورتی درهم فشرده نام گذاری شده ( مشابه سگ های پاگ ) است .

این گربه ها دارای جثه ای متوسط تا بزرگ هستند و نرهای بزرگسال سنگین تر از ماده ها می باشند ( 9 تا 14 پوند و ماده ها نیز(7 تا 11 پوند ) وزن دارند . وزن مکتعادل برای این نژاد حدود 5 کیلوگرم است و قد آنها معمولا 25 تا 30 سانتی متر می باشد .

آن ها در مقایسه با سایر گربه ها ممکن است دارای ظاهری خشمگین یا عبوس باشند اما همانند کتاب , گربه ها را نیز نباید از روی ظاهر شان قضاوت کنید .

گربه هیمالین

آراستگی گربه هیمالین

مهم ترین مساله در نگهداری گربه هیمالین که نیازمند توجه بسیاری است شانه زدن روزانه موهای اوست . موهای بلند و زیبای او خود به خود تمیز و بدون گره نمی ماند و نیازمند رسیدگی روزانه می باشد . این کار باید با ملایمت انجام شود و حمام کردن های منظم حداقل ماهی یک بار ایده خوبی است . مورد مهم دیگر ظرف خاک است . ممکن است به موهای بلند و پنجه های گربه تان مدفوع یا خاک کثیف بچسبد و اگر نظافت ظرف گربه مرتب رعایت نشود در تهایت موجب می شود تا او دیگر میلی به استفاده از ظرف نداشته باشد .

ساختار و فرم صورت گربه های هیمالین (داشتن بینی کوتاه ) منجر به ترشح اشک بیش از حد می کند و به همین دلیل صورتآن ها باید مرتب با یک پارچه گرم و مرطوب روزانه تمیز شود . همچنین با داشتن این فرم صورت راه تنفس او بسیار باریک و تنگ است و موجب می شود که او احساس گرمای بیش از حد کند , در صورت گرم شدن هوا استفاده از سیستم های تهویه هوا ایده خوبی برای لذت بردن دوست پشمالوی تان است.مسواک زدن روزانه دندان های هیمی ها را فراموش نکنید زیرا این کار از بروز بیماری های دهان و دندان جلوگیری می کند .

تغذیه گربه هیمالین

اگر شما گربه تان را از یک پرورش دهنده گرفته اید او به شما یک برنامه غذایی می دهد و بسیار مهم است که شما به آن روتین عمل کنید و از همان برند غذا برای گربه تان تهیه کنید تا دچار دل درد نشود . هم چنین می توان رژیم غذایی او را تغییر داد اما این تغییر می بایست کم کم صورت بگیرد و مطمئن شوید که آن ها دچار معده درد یا مشکلات گوارشی نشوند و اگر دچار آن ها شدند بهترین راه این است که رژیم غذایی گربه را دوباره به حالت اول و اصلی اش بازگردانید و این مساله را با دام پزشک خود در میان بگذارید .

گربه های بزرگتر درباره غذاهای شان بسیار حساس و ایراد گیر هستند اما این به آن معنی نیست که شما می توانید به گربه تان غذاهایی با کیفیت پایین تر بدهید . بهتر است برای یک گربه بالغ چندین مرتبه در روز غذا داده شود تا مطمئن شوید که تمامی نیازهای بدن او تامین شده است .

تامین املاح و مواد غذایی مورد نیاز بدن گربه با بالا رفتن سن او از اهمیت بیشتری برخوردار می شود . باید مراقب وزن او نیز باشید زیرا در صورتی که شما بیش از حد به گربه تان غذا بدهید او شروع به افزایش وزن می کند و موجب تاثیرات جدی بر روی سلامتش می شود . مانند تمامی نژاد های دیگر هیمی ها در طول روز باید دسترسی به آب تمیز داشته باشند .

هیمی ها برای سالم ماندن نیاز به یک رژیم غذایی کنترل شده دارند و از آنجاییکه این نژاد زیاد به ورزشکار بودن معروف نیست در کنار وضعیت تغذیه باید به تمرینات فیزیکی او نیز توجه شود و از دادن شیر به آن ها خودداری کنید. با وجود این که موی بلند او بسیار زیباست ولی خطر به وجود آمدن گلوله ای از موهای در هم گره خورده را افزایش می دهد .

gorbe

نگهداری از گربه هیمالین

از آنجایی که گربه هیمالین در مبارزه و دفاع از خود در برابر دیگر گربه ها , سگ ها و گرگ ها و سایر حیوانات وحشی ضعیف است و بیرون رفتن او از خانه ریسک دزدیده شدن او توسط شخصی که عاشق داشتن چنین گربه ای بدون پرداخت هزینه ای است را افزایش می دهد و از همین رو نگهداری از او داخل خانه بهترین انتخاب است . و علاوه بر آن به علت داشتن موهایی بسیار ضخیم و بلند در بیرون از خانه آن ها در معرض انواع انگل ها , قارچ ها و انواع دیگر اختلالات پوستی قرار می گیرند .

سلامت گربه هیمالین

گربه های هیمالین اگر چه بسیار شیرین و دوست داشتنی هستند اما آنها مستعد ابتلا به تعداد زیادی از بیماری ها هستند که اغلب آنها مربوط به ساختار صورت آنها ست از جمله :

 • مشکلات تنفسی یا تند تند نفس کشیدن که دلیل آن تنگ و باریک شدن سوراخ های بینی اش است .
 • اشک ریختن بیش از حد
 • ناهنجاری های دندانی ( به این معنی که دندان ها به خوبی روی هم قرار نمی گیرند تا غذا را له کنند )
 • اختلالات چشمی ( چشم گیلاسی )
 • SEBORRHEA OLEOSA بیماری پوستی که در اثر خشکی زیاد پوست ایجاد شده و باعث قرمزی و خارش و ریزش مو و کچلی مقطعی می شود .
 • ناهنجاری های سیستم عصبی مانند سندروم هایپر استیژیا HYPERESTHESIA ) )
 • کرم حلقوی ( RINGWORM ) نوعی عفونت قارچی پوست
 • حساسیت به گرما
 • پلی کیستیک ( بیماری کلیوی ) که از طریق آزمایش های ژنتیکی تشخیص داده می شود .

تربیت گربه هیمالین

هیمی ها حیوانات بسیار باهوشی هستند هرچند که تا به حال زیاد برای هوش و ذکاوت شان مورد توجه قرار نگرفته اند . ذهن او را به چالش بکشید , زندگی او را با یاد دادن حقه ها جذاب کنید و پازل های اسباب بازی که در آن ها هنگام یاد گرفتن چیز جدیدی به او خوراکی جایزه داده می شود را برایش فراهم کنید .

می توانید به او دنبال چیزی دویدن را یاد بدهید مثلا یک تکه طناب یا بند را روی زمین بکشید تا او آن را دنبال کند . این گربه عادت ندارد تا بپرد و از پرده ها آویزان شود و با این کار ها خودش را سرگرم کند بلکه ترجیح می دهد به سادگی شما را دنبال کند و بر روی کارهایتان نظارت داشته باشد .

او می خواهد که فقط در کنار شما باشد و برایش اهمیتی ندارد که شما در حال انجام چه کاری هستید و منتظر می ماند که شما بنشینید تا روی پایتان برای او یک جایگاه ایده آل بوجود بیاید . از آنجایی که موهای گربه هیمالین نیاز به شانه زدن زیاد دارد تا در هم گره نخورد زمانی که او روی پاهای تان لم داده و ریلکس کرده است می توانید انگشتانتان را از لای موهایش عبور دهید و با این کار آ نها را مرتب کنید .

himalian

رابطه با کودکان و دیگر حیوانات

گربه های هیمالین انتخاب خوبی برای خانواده هایی که سگ یا بچه وحشی و بی ادب دارند نیستند در صورتی که به راحتی می توانند با سگ هایی که رفتار دوست داشتنی با آنها دارند و دنبال شان نمی کنند بازی کنند و هیچ شکایتی از مرکز توجه بچه های آرام شدن ندارند . آن ها معمولا با سگ هایی که با هم از زمان توله بودن بزرگ شده اند روابط صمیمی و بهتری دارند .

هم چنین در زمان آشنا کردن گربه تان با سگی که تا به حال همدیگر را ندیده اند بر آن ها نظارت داشته باشید و شرایط را تحت کنترل خود نگهدارید زیرا شما نمی دانید که آن دو در اولین برخورد چه واکنشی نسبت به هم نشان خواهند داد . آن ها ذاتا گربه هایی اجتماعی هستند و طبق آمار و تجربیات به دست آمده با پرندگان و سایر حیوانات خانگی کوچک تر از خود شان به خوبی کنار می آیند ولی باز هم بهتر است همیشه اولین بار حواستان به آن ها باشد .

عمر گربه های هیمالین

آن ها مانند پرشین ها و سیامی ها در مقایسه با بقیه نژاد ها از طول عمر زیادی برخوردار هستند و می توانند تا 15 سال یا حتی بیشتر زنده بمانند . تنها نژاد , تعیین کننده داشتن عمر طولانی نیست بلکه انجام ورزش کافی و رعایت رژیم غذایی مناسب نیز در این امر تاثیر به سزایی دارد . به یاد داشته باشید که اضافه وزن ازعمر گربه تان کم می کند

زمان بازی گربه های هیمالین

گربه های هیمالین ترجیح می دهند تا روز شان را در حال دراز کشیدن و لم دادن سپری کنند و اغلب آن ها دردسر ساز و شلوغ نیستند . اما نباید فکر کنید که این نژاد تنبل است زیرا آن ها هر از گاهی مانند یک بمب انرژی منفجر می شوند .

او دوست دارد تا با پدر و مادرش بازی کند و از بازی هایی که او را به چالش بکشند مانند دنبال کردن توپ و شکار موش عروسکی اش لذت می برد اما با تمام این موارد باز هم باید برای ورزش کردن او برنامه ریزی روزانه داشته باشید .

سعی کنید او را مدام مشغول و سرگرم چیزی کنید تا با آن بازی کند تا مطمئن شوید در زمان نامناسب برای مثال نیمه شب که خواب هستید انفجار انرژی در او رخ ندهد .

separator line

بیشتر بخوانید:

آشنایی با نژاد گربه راگمافن

معرفی نژاد گربه سیامی و روش مراقبت از آن

همه چیز در مورد نژاد گربه پرشین

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • گربه هیمالین
 • نژاد گربه هیمالین
 • تاریخچه گربه هیمالین
 • ظاهر گربه هیمالین
 • آراستگی گربه هیمالین
 • تغذیه گربه هیمالین

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter