دانستنیهای حیرت انگیز در مورد نحوه تولید مثل (تکثیر) فنچ

۲,۵۵۶
۷
۰
یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸ ۰۸:۲۵
قبل از اینکه اقدام به خرید فنچ یا لوازم جانبی کنید این مطلب را به خوبی بخوانید تا به سوالاتی که در ذهن شما است پاسخ داده شود. سوالاتی از جمله :غذای مورد علاقه فنچ چیه؟ خصوصیت قفس برای پرورش و تولید مثل؟جفت گیری و لانه سازی فنچ به چه نحوی است؟ در زمان تخم گذاری و جوجه داری چه اقداماتی باید انجام دهیم؟
دانستنیهای حیرت انگیز در مورد نحوه تولید مثل (تکثیر) فنچ

اصول نگهداری، پرورش و تکثیر فنچ

فنچ راه راه با نام علمی poephila یکی از پرندگان کوچک با طول متوسط 9 سانتیمتر بومی چمنزارهای استرالیا می باشد. با توجه به اینکه کشور استرالیا دارای سیاست درهای بسته برای صدور حیوانات به خارج می باشد، اغلب فنچهایی که در خارج از این کشور دیده می شوند در استرالیا متولد نشده اند.

فنچهای راه راه دارای تنوع رنگ بسیاری می باشند و در زمره معروفترین پرندگانی که در قفس نگهداری می شوند، بشمار می آیند. فنچهای راه راه حیوانات دلپذیری برای نگهداری در منزل، محل کار و کلاس درس محسوب می شوند. یک فنچ نر بالغ رنگینتر و معمولاً براحتی از فنچ ماده قابل تشخیص جنسیت است. یک فنچ نر بطور معمول دارای نوک و گونه های نارنجی روشن، هاشورهای سیاه و سفید در سرتاسر گلو و سینه و خالهای قهوه ای در دو طرف بدن می باشد.

محبوبیت شدید فنچ های راه راه به دو خصوصیا رنگین بودن و قابلیت زاد و ولد آسان آنها نسبت داده می شود. معمولاً دارندگان فنچها فرصتهای مکرری برای دیدن رفتارهای جنسی، جفت گیری و تولد جوجه های فنچها خواهند داشت.

از جفت گیری تا تولید مثل و بزرگ شدن جوجه فنچ

1. غذاهای مورد علاقه فنچ ها

نمیتوان گفت غذا های مورد علاقه ، به دلیل اینکه فنچ ها به هیچ غذایی نه نگفته و مصرف غذایی آنها بسار بالاست ! از ماده سبزیجات و پوست میوه ها گرفته تا ارزن و شاه دانه و حبوبات.همگی غذای فنچ محسوب میشود.

 1. گردو ، بادام ، خیار و کاهو به صورت هفتگی
 2. ارزن و شاهدانه و هفت تخم و سیب به صورت روزانه
 3. سبزیجات و پوست میوه ها حتما شسته شده باشد و دچار پوسیدگی نباشند.
 4. تخم مرغ: هم من توصیه میکنم هر هفته یکبار بدین. طریقه مصرف تخم مرغ هم باید اول آب پز کنین بعدش زردشو رنده کنین بدین به فنچ ها برای هر یک جفت فنچ تقریبا 1/8 از زرده تخم مرغ بسه.یعنی یک تخم مرغ رو بعد از رنده کردن به 8 قسمت میکنید. مخصوصا موقع تخم گذاری تخم مرغ رو فراموش نکنید.هفته ای یکبار.

قابل ذکره است: که ارزن غذای اصلی فنچ ها رو تشکیل میده و موارد دیگر فقط یه حالت مکمل غذایی هستش و نباید بجای غذای اصلی استفاده بشه.

خصوصیت قفس پرورش فنچ

بعد از اینکه فنچ های خود را خریداری کردید احتمالا صاحب پرنده فروشی آنها را در یه پاکت میندازد ..حال شما به یک قفس نسبتا بزرگ احتیاج دارید که هرچه بزرگتر باشد بهتر است. شما حتما وسایل مورد نیاز فنچ را که در پایین آمده است را تهیه کنید و در قفس بگذارید.

 1. جای دانه خوری 3 سوراخه
 2. جای آب استوانه ای
 3. لانه ی مخصوص فنچ که به صورت پلاستیکی در پرنده فروشی ها موجود است.

بعد از نصب وسایل بالا فنچ ها را در قفس رها کرده و در محلی ساکن از خانه و دارای آب و هوای معتدل نصب کنید

بیشتر بخوانید::

همه چیز درباره اصول نگهداری و پرورش فنچ

غذاهای مناسب و ممنوعه در تغذیه فنچ

پرنده فنچ راه راه

برای نصب قفس فنچ در خانه به نکات زیر توجه کنید .

 1. 1.محلی امن بدون گربه و یا موش
 2. 2.محلی که تاریک نباشد و محیطی روشن داشته باشد تا فنچ ها سر حال و بازیگوش باشند(نور طبیعی)...
 3. 3.توصیه می شود که فنچها را در نور مستقیم آفتاب قرار ندهید ...
 4. 4.برای جوجه گیری در فصل سرد از فنچ حتما باید قفس در اتاق گرم نگهداری شود.

جفت گیری فنچ

بعد از اینکه فنچ نر و ماده در قفس رها کردید و به شرطی که ای دو پرنده در قفس در جای ثابتی از خانه قرار داده شده باشند و بین 2 تا 20 روز طول می کشد که این دو تا فنچ با همدیگر جفت شوند .

اولین نشانه برای آغاز جفت گیری این است که پرنده نر پرواز کرده و پشت کمر پرنده ی ماده قرار می گیرد و اما از کجا بفهمیم که فنچهایمان جفت شدن بهترین نشانه از تمیز کردن فنچ ها توسط یکدیگر است به طوری یکی از فنچ ها زیر نوک فنچ جفت را به آرامی با نوک خودش تمیز می کند و فنچ جفت حالت خواب آلودگی پیدا می کند در این زمان لانه سازی آغاز خواهد شد.


لانه سازی فنچ

این مرحله یکی از حساسترین مراحل است که بعد جفت گیری انجام میشود که نیازمند کمک اساسی شما به فنچهایتان است.

شما باید اقلام زیر تهیه کرده و برای لانه سازی در قفس در اختیار فنچتون قرار بدهید

لونه ای مخصوص فنچ که به صورت پلاستیکی در پرنده فروشی ها موجود است.

یکی از مشکلات اساسی کسایی که به صورت آماتور از فنچ نگهداری می کنند این است که چرا فنچ من در لانه نمی رود....

برای این مشکل چند راه حل کلی دارم که در زیر اشاره می کنیم:

اول اینکه لونه فنچ را در بالاترین نقطه قفس قرار دهید به طوری که پرنده نتواند روی آن بشیند حتی اگر میله برای نصب لونه در بالا ی قفس نیست آن را با سیم فلزی ببندید.

قرار دان لوازم برای لانه سازی فنچ که شما باید این اقلام را در کف قفس و یا کف لانه قرار دهید حتی اگر خودتان در لانه قرار دهید فنچ نر تمام محتویات لانه را خالی می کند و طبق سلیقه خودش می سازد..

 1. قراردان پنبه در قفس مثله پنبه های تشک که از لحاف دوزی ها قابل خرید است و یا پنبه پزشکی که در داروخانه ها موجود است و در نهایت اگه پنبه نداشتید می توانید از دستمال کاغذی به تعداد 3 عدد 2 برگه به صورت خرد شده
 2. قرار دادن چوب سوزنی درخت کاج باید کوتاه باشد و نوک تیز هرگز نداشته باشد
 3. تعدادی تکه نخه معمولی کوتاه

اگر موارد بالا رعایت شده باشد فنچ نر به جنب و جوش می افتد و شروع به لانه سازی می کند و فنچ ماده نیز در کارها به جفت خود کمک می کند.

لانه سازی به معنای این است که حتما فنچ های شما جفت شده اند . بعد از اتمام لانه سازی که بین 1 تا دو روز طول می کشد پرنده ها برای خواب به لانه می روند..

توجه کنید:: که هر دو فنچ نر و ماده باید باهم در لانه بخوابند و اگر یکی بیرون بود نشانه خوبی نیست چون احتمال اینکه هنوز جفت نشده باشند هست اما اگر هر دو شان شب ها در لانه ای که توسط فنچ نر ساخته شده باشد بخوابند این مرحله با موفقیت به پایان می رسد و باید منتظر جوجه های خوشگل باشید.....

تخم گذاری فنچ

بعد از لانه سازی نوبت دوره ی تخم گذاری است که ممکن است بین 7 تا 40 روز بعد لانه سازی انجام شود در این مرحله حساس نیز کمک شما به فنچهایتان بسیار حیاتی است.

یک سوال: چه کار کنیم که فنچهایمان تخم بگذارند

پاسخ: بهترین پاسخ این است اگر از انجام مرحله های قبلی که گفتم مطمئن بودید که اصلی ترین آن لانه سازی است

به پرنده ها یتان تخم مرغ آب پز بدهید .

معمولا فنچ ماده در هر دوره بین یک تا 10 تخم می گذارد که تعداد تخم ها با تغذیه رابطه مستقیم دارند.

اما بیشتر اوقات همه تخم ها تبدبل به جوجه نمی شوند همان طور که گفتم رکورد من 5 جوجه بود که نتیجه ی بسیار خوبی تلقی می شود اما هرچه به پرنده هایتان بیشتر برسید تعداده بیشتر از تخم ها جوجه می شوند.

بعد از تخم گذاری فنچ های نر و ماده به نوبت روی تخم ها می خوابند .

در این مدت از تغذیه فنچ غافل نشوید همان ارزن و آب کافی است

نکته مهم:: ولی هرگز کاسه ی آب در طول دوره ی تخم گذاری برای شنای فنچ ها قرار ندهید چون پرنده بعد از شنا از تخم ها غافل و یا با خوابیدن با پرهای خیس تخم ها را خراب می کند .

در طول دوره ی تخم گذاری حتما نکات زیر رعایت کنید:

 1. هرگز قفس پرنده رو تکان ندهید حتی برای برای چند ثانیه
 2. هرگز به کودکان اجازه بازی با قفس پرنده را ندهید
 3. از تغذیه پرنده غافل نشوید ارزن + آب تازه
 4. هر گز برای شنای پرنده کاسه آب قرار ندهید
 5. اگر تخمی را در کف قفس مشاهده کردید هرگز دست بهش نزنید. نخواهید دوباره آن را سرجایش بگذارید چون مطمئن باشید تخم خراب بوده که فنچ خودش آن را بیرون انداخته.
 6. در شب هرگز محل قفس را روشن نکنید و قفس را در محلی که با نور طبیعی روشن شود بگذارید.
 7. به غیر از قرار دان آب و غذا که با احتیاط انجام شود دیگر هر گز دست در قفس نکنید

اگر تمامی نکات و مراحل قبلی رعایت شده باشد بعد از 12 تا 21 روز جوجه ها از تخم خارج میشوند و شما وارد مرحله نگهداری جوجه می شوید.

شما می توانید برای تشخیص اینکه تخم ها کی جوجه می شوند دفترچه ای تهیه کنید و همان روز اولی که متوجه شدید فنچ تان تخم گذاشته به ازای هر روز یک علامت بگذارید همراه با تاریخ.


نگهداری از جوجه فنچ

خب این مرحله آخرین مرحله در دوره تولید مثل فنچ است.

این مرحله مانند تمامی مراحل قبل شما نقش بسیار موثری دارید.

زمانی که جوجه فنچ ها از تخم در آمدند بسیار کوچک هستند و نیازمند تغذیه از والدین خود هستند شما باید غذای کافی فنچ ها و جوجه هایشان را فراهم کنید که همان ارزن است البته در این مرحله برای رشد بهتر جوجه و تقویت والدین توصیه می شود حتما از تخم مرغ آب پز استفاده کنید.

فنچ ها اول خودشان می خورند بعد به سراغ جوجه هایشان می روند و با خارج کردن غذا از چینه دان ومعده شان دوباره به دهن میاورند و به حلق جوجه هایشان می ریزند هر گز سعی نکنید خودتان به جوجه ها غذا بدهید که کاری است بیهوده و موجب می شود که فنچ فرآیند جوجه کشی را رها کنند.

نکات مهم در دوران جوجه داری هم شباهت زیادی به دوران تخم گذاری دارد که عبارت است از :

 1. هرگز قفس پرنده رو تکان ندهید حتی برای برای چند ثانیه
 2. هرگز به کودکان اجازه بازی با قفس پرنده را ندهید
 3. از تغذیه پرنده غافل نشوید ارزن + آب تازه + تخم مرغ آپ پز
 4. هر گز برای شنای پرنده کاسه آب قرار ندهید
 5. اگر جوجه ی تازه متولد شده بدون پر را زنده کف قفس دیدید با احتیاط کامل و به آرامی در لانه قرار دهید...
 6. در شب هرگز محل قفس را روشن نکنید و قفس را در محلی که با نور طبیعی روشن شود بگذارید....
 7. به غیر از قرار دان آب و غذا که با احتیاط انجام شود دیگر هرگز دست در قفس نکنید.

بعد از 20 تا 28 روز که متفاوت است پرنده از لانه خارج می شوند که پر تمام بدنشان را پوشانده اما فاقد پرهای زینتی و نوک رنگی هستند

شاید فکر کنید دوران ضعیف بودن جوجه تمام شده که باید بگم سخت در اشتباهید چون جوجه ها هنوز نمی تواند دانه بخورند به سختی می پرند و پرواز میکنند با صداهای مخصوصی جوجه ها نزدیک والدین خود می نشیند و دهانشان را باز می کنند و طلب غذا می کنند.

اما به مرور زمان یاد می گیرند هم پرواز کنند و هم دانه و هم‌ آب بخورند اما این مدت ممکن است بین 2 تا 6 ماه طول بکشد . زمانی که پرنده شبیه پدر و مادر خود شد بالغ شده است

که بین 3 تا 4 ماه بالغ شدن به طول می انجامد.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(7 امتیاز , میانگین: 4.3 از 5)  
 • برچسب ها:
 • نگهداری فنچ
 • نگهداری از جوجه فنچ
 • تکثیر فنچ
 • فنچ
 • جوجه فنچ
 • جفت گیری فنچ
 • غذاهای مورد علاقه فنچ
 • بزرگ کردن جوجه فنچ
 • تولید مثل فنچ
 • خصوصیت قفس فنچ
 • لانه سازی فنچ
 • تخم گذاری فنچ

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter