آیا تا بحال به نحوه انتخاب جفت، غذا و جوجه کشی کبوتر فکر کرده اید؟

۲,۰۲۲
۱
۰
پنج شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۸ ۱۲:۳۲
خیلی از دوستان تازه به جمع عشق بازان پیوسته اند، و هنوز خیلی چیزها در مورد کبوتر نمی داند، و در ذهنشان سوالاتی از قبیل: زمان جوجه کشی کبوتر؟ نحوه انتخاب جفت برای کبوتر؟ غذای مناسب و مراقبتهای مورد نیاز در زمان جوجه داری ؟ برایش پیش آماده است. با ما همراه شوید تا به تمام پاسخ هایتان در این زمینه برسید. من از کبوتر بازان با تجربه در خواست میکنم اگر تجربه ای در این زمینه دارید، و از قلم افتاده برای ما و دیگران کاربران مجله دلگرم کامنت بگذارید
آیا تا بحال به نحوه انتخاب جفت، غذا و جوجه کشی کبوتر فکر کرده اید؟

بهترین زمان جوجه کشی چه موقع است ؟

چند روز پس از پرش تیرماه و بعد از اینکه جفت ها را خوب تقویت کردیم و یا اینکه در اواسط بهمن ماه که البته به نظر حقیر بهترین تاریخ 10 اسفند ماه است به این دلیل که شما می توانید جوجه را برای تیرماه امتحان کنید.

زمانی که کبوترانتان اولین تخم شان را کردند در یک دفتر تاریخ بزنید و ثبت کنید تا اگر خدای ناکرده مجبور شدید تخم یا جوجه ای را جابجا کنید با توجه به تاریخ موجود ، تخم را در زیر کبوتری قرار دهید که با آن هم تاریخ است .

اگر جفتی تک جوجه داشت و خواستید با جفت تک جوجه دیگر آنرا دو تا یکی کنید حتما یکی از جوجه ها را با علامت رنگ مشخص کنید تا در زمانیکه احتمالا آنها شبیه و همرنگ هستند براحتی آنها را تشخیص دهید .

نکته : همیشه یکبار در روز ترجیحا" بعداز ظهر برای جفت ها دانه شان را در جا دونی بریزید و به اندازه ای بریزید که بخورند و دان زده نشوند یعنی دانه های آخری را با اکراه بر دارند .

دانه شما مخلوطی از ارزن 40 % که بیس اصلی است و به همراه آن 60% بقیه را قره ماش نهاوندی خاکستری ( نوع اردبیلی سیاه و سفت است ) ، کافیشه ، گاودانه و عدس ریز بدهید


چرا نباید به جوجه کبوتر گندم داد؟

از گندم به هیچ وجه و در هیچ فصلی استفاده نکنید چون مضرات آن بیش از منافع آن است .

استفاده از دانه گندم بخاطر داشتن مواد سلولزی علاوه بر بزرگ کردن دستگاه گوارش حیوان سبب اسهال در پرنده و حتی جایگزینی مواد مضر در بدن پرنده می شود و از اینرو بهتر است برای زمستان و پائیز نیز همیشه ارزن بعنوان بیس و پایه اصلی بانضمام جو ، گاو دانه ، قره ماش ، کافیشه ، عدس ریز همراه با دان پارس تازه و سفت که راحت پودر نشود و همچنین مراحل پخت آن طبق زمانبندی استاندارد انجام شده باشد که اگر با انگشت فشار دهید به دونیم شود اما پودر نشود در سبد غذایی کبوترانتان قرار دهید .

کبوترانتان را طوری عادت دهید که گاهی اوقات هر ماه یکبار سبزیجات خرد شده را نیز مصرف کنند و حتی اگر امکان دارد دو ماه یکبار هم بهشون قدری برنج پخته خیلی خیلی خیلی کم نمک و بدون روغن بدهید که مفید است .

توضیح مهم : از آنجا که کبوتران دانه جو را خیلی دوست ندارند در صورت مصرف ، حتما" آنرا ابتداء و قبل از سایر دانه ها بهشون بدهید.

نحوه انتخاب جفت برای جوجه کشی از کبوتر

اما در مورد جفت های جوجه کشی بایستی تذکری را خدمتتان عرض کنم و شما هم خالهای موافق و هم خالهای مخالف را بدون هیچ محدودیتی می توانید تن کنید مشروط به اینکه طبق معیارهای قبلی واقعا" هر دو جفت علاوه بر تطابق رنگ ونژاد ، شایستگی جفت شدن را نیز داشته باشند،

و دقت کنید بسیاری از خصوصیات ذاتی و ارثی از طریق عامل خون و وراثت به جوجه ها منتقل خواهد شد،

بعنوان مثال شک نکنید کبوتری که قبل از پرش ( اول هرز ) یا در بین پرش ( وسط هرز ) و یا در انتهای پرش هرز می کند حتما" خون هرزی دارد و جوجه آن نیز بی شک همان کار را انجام خواهد داد . (منظور از هرز گردی حیوان از پرواز سر باز می زند و روی پشت بام دیگر استراحت می کند)

جوجه ای را که چند روز می رود و بعد باز می گردد درست است که احتمالا" سوی خوبی دارد اما در 80 درصد اوقات همین جوجه کبوتر هرزی خواهد شد و دلیل آن هم اینست که در چند روز دویدن احتمالا" در یکجای بخصوص چندین مرتبه پنجه باز خواهد کرد که همانجا را به اصطلاح شگرد خواهد کرد.

و در زمانی که در تیرماه بهش فشار آید قطعا فیلش یاد هندوستان خواهد کرد و حتما" همانجا که شگرد داشته پا خواهد زد ولو اینکه زمان پنجه زدنش خیلی کوتاه باشد پس چنین مسائلی را خیلی دقیق بهش توجه کنید.

پس نتیجه می گیریم آن جوجه هایی که بسیار باهوش هستند و بدون اینکه تار شوند خیلی راحت جلد می شوند بسیار با ارزش تر از جوجه هایی هستند که چند روز می دوند .

البته باز توضیح می دهم که در بین جوجه هایی که می دوند و تار شده اند 20 درصدشان بی تقصیرند

بلکه بنا به دلائلی مثلا" بدلیل حمله پرندگان شکاری می ترسند و تغییر منطقه ای می دهند و ناچار به پرسه زدن و دویدن در مناطق دیگر می شوند تا اینکه خانه صاحبشان را پیدا کنند که اینگونه جوجه ها و کبوتران ، حسابشان از دسته قبلی جدا خواهد بود .

بیشتر بخوانید::

علت تبخال و آبله در پرندگان(کبوتر)

راههای تشخیص نر یا ماده بودن کبوتر

چگونه میتوان کبوتر را جلد کرد؟ + فیلم

نکته های مهم :

 1. حتما زمانی که کبوتران داخل جفت کن را روزانه برای رفع خستگی و نظافت جفت کن ها بیرون می آورید بهشون گل شور بدهید ،
 2. ناخن های بلندشان و پاهایشان را که فضولات بهشان می چسبد برای جلوگیری از گسترش بیماریهای قارچی تمیز نموده و آب تمیز هم که باید مرتبا جلویشان باشد .
 3. آب تنی موقتا از زمان تخم گذاری تا زمانیکه جوجه ها کوچکند ممنوع است .
 4. دائما دقت کنید که جوجه ها خوب دانه گرفته باشند اگر دیدید که از دو جوجه یکی کوچکتر است و دیگری بزرگتر ، بشرطیکه رنگ آن مشخص نباشد آن را با هم اندازه خود جابجا کنید و البته مواظب باشید که والدین جدید متوجه این تغییر نشوند چون ممکن است به جوجه جدید بدلیل اینکه شبیه و هم بوی با جوجه خودشان نیست آسیب جدی بزنند .
 5. در حالت دیگر ممکن است جوجه ها قدری کوچک و بزرگ باشند و شما جفتی هم برای تعویض نداشته باشید که در اینصورت بهتر است پس از اینکه به والدین دانه دادید جوجه بزرگتر را بردارید و در محل امنی قرار دهید تا جوجه کوچکتر خوب دانه و اصولا" حقش را بگیرد و بعد جوجه بزرگتر را در جایش قرار دهید و پس از چند روز خواهید دید که جوجه کوچکتر هم اندازه جوجه بزرگتر شده و به آن خواهد رسید .

تامین کردن طبیعی کلسیم در زمان جفت گیری و دون دادن به کبوتر

کبوتر ها هنگام جوجه کشی زیاد کلسیم بدنشون می یاد پایین،که موجب لک لک شدن پوست تخم می شود یا وقتی کبوتر تخم میگذارد شما تخم رو به هردلیلی بر میدارید وکبوتر را وادار به تخم گذاری مجدد می کنید .

خطراتی که برای تخم و کبوتر ماده رخ می دهد که عبارتند از:

 1. شکسته شدن تخم در مخرج کبوتر
 2. از بین رفتن تخم از نظر جوجه کشی
 3. هضم ودفع سخت غذا

پس بهتره که همیشه ما پیشگیری کنیم.شما باید سعی کنید از مکمل ها طبیعی برای کبوتر ها استفاده کنید:

 1. پوست تخم مرغ
  پوست تخم مرغ رو مثلا ۱۰ عدد رو به هر نحوی خشک کنید و داخل هاونگ (هونگ) بکوبیدتا قابل خوردن برای کبوتر باشد،
  سپس در ظرفی جدا در جایی قراردهید که فوضولات کبوتر بر روی آن ها اثر نگذارد
 2. طرز تهیه و استفاده از گل شور
  مواد لازم:نمک- خاک رس- سبوس و مقداری شن و ارزن
  سبوس رو می توانید از نانوایی بربری تهیه کنید دلیل من از اضافه کردن مقداری سبوس این است که
  کبوتر ها با ولع و راحت تر گل شور رو مصرف می کنند
  ابتدا خاک رس را با مقدار نصف خاک رس،سبوس و مقدار کمی شن ریز مخلوط کنید سپس بگذارید خشک شود و از آن برای کبوتر هاتون مصرف کنید.
 3. استخوان مرغ: این راه بهترین راه و عملی ترین راه ممکن طبیعی است.
  ابتدا استخوان مرغ را کاملا خشک کنید تا حدودی که ترد و شکننده شود،سپس در هاونگ قرار داده،
  بکوبید و برای مصرف کبوتر ها تون قرار بدید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم