راه حل عدم سازگاری دو گربه در خانه

۱,۹۱۳
۱
۰
دوشنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۱۱


راهکار سازش دو گربه در خانه


گربه مانند هر موجود دیگری قلمروطلب است و پذیرش یک گربه دیگر در خانه برای آن آزاردهنده است. نگهداری دو گربه در خانه در ابتدا دردسرهایی دارد که علت اصلی آن عدم سازش گربه ها در خانه است.

آشنا کردن گربه جدید با گربه قبلی در ابتدا کمی سخت به نظر می رسد. اما به شما آموزش می دهیم تا با خیال راحت، آوردن گربه جدید به خانه برای شما دلپذیر شود. بسیاری از گربه ها حضور یک گربه دیگر در منزل را تحمل نمی کنند. این جنگ و کشمکش دائمی در منزل برای صاحبین آن ها بسیار عذاب آور بوده و ممکن است خطرات بسیار زیادی هم برای خود حیوانات در پی داشته باشد.

گربه

دلایل ناسازگاری دو گربه در خانه

اجتماعی نشدن گربه در دوران کودکی

مهم ترین علت عدم سازش گربه ها در خانه با یکدیگر، اجتماعی نشدن گربه ها در دوران کودکی هست. گربه ها لازم است در سن پایین با بقیه حیوانات و افراد مختلف در ارتباط باشند تا به حضور آنان در محیط عادت کنند. در صورت عدم انجام این کار در سنین پایین گربه ها به سختی حضور یک حیوان یا گربه دیگر را تحمل خواهند کرد.

قلمرو طلبی در گربه

گربه ها حیواناتی قلمرو طلب هستند. بعضی از گربه ها تمایل دارند دست به اشغال قلمرو بقیه گربه ها بزنند. ولی بعضی دیگر همواره سعی می کنند قلمرو خود را با یک فاصله امن با قلمرو دیگر گربه ها حفظ کنند. (رفتار قلمرو طلبی گربه ها مانند انسان ها در طول تاریخ هست !)

برای دو گربه نر و یا دو گربه ماده به اشتراک گذاری یک فضا به عنوان قلمرو مشترک کار بسیار دشواری خواهد بود( مثل آدم ها !). به خصوص اینکه آن قلمرو محیط کوچکی مانند یک آپارتمان باشد که کل طول روز هر دو حیوان در حال مشاهده همدیگر هستند.

شناخت روحیات گربه

قبل از آوردن یک گربه جدیدباید روحیات گربه فعلی خود را به خوبی بشناسیم و سپس گربه ای را بیاوریم به خونه که خصوصیات اخلاقی متناسبی با گربه فعلی ما دارد.

توجه به تغییرات فیزیولوژیک گربه

تغییرات فیزیولوژیک خاص نیز ممکن است باعث تغییر رفتار و عدم سازگاری حیوان ها با هم شود. به عنوان مثال گربه ماده ای که دارای توله هست رفتار خشنی را نسبت به بقیه گربه ها پیدا خواهد کرد و اجازه نزدیک شدن حیوانات دیگر را به لانه بچه ها نخواهد داد و ما شاهد رفتار تهاجمی از سمت او هستیم.

گربه ها

مراحل دوست شدن دو گربه موقع آوردن گربه جدید

  1. دو گربه که با هم سازش ندارند را کامل از هم جدا کرده و در دو اتاق مجزا قرار دهید. این دو گربه نباید هیچ گونه دسترسی به هم داشته باشند. در هر اتاق وسایل مورد نیاز هر حیوان را قرار دهید. مدت زمان جدایی دو گربه به سطح پرخاشگری از چند روز تا چند هفته متغیر است
  2. هر روز زمانی را برای تعویض اتاق ۲ گربه با هم تخصیص دهید. این تعویض اتاق ها باعث می شود دو حیوان با بوی هم دورادور آشنا شوند. بعد از مدتی شرایطی فراهم آورید که حیوانات از دور بتوانند همدیگر را ببینند.
  3. بعد از گذشت چند روز اجازه دهید لای درب کمی باز باشد. ( حدود ۲ سانتی متر ) از این فضای کوچک ۲ گربه می توانند همدیگر را بو کشیده و با هم آشنا شوند. این کار را چند روز انجام دهید تا گربه ها نسبت به هم آشنایی پیدا کنند. اگر مشاهده کردید دو گربه رفتاری خمصانه نسبت به هم دارند فوراً دوباره به صورت کامل دو حیوان را جدا کرده و مراحل را از ابتدا دوباره شروع کنید.
  4. از آنجایی که خصوصیات اخلاقی گربه ها با هم متفاوت می باشد، نتیجه این ملاقات حیاتی قابل پیش بینی نیست. آنها ممکن است شروع به هیس هیس یا غر غر کردن نموده، سعی کنند همدیگر را چنگ بزنند. حتی ممکن است گربه شما از آن موقعیت فرار کرده و به اتاق دیگری برود. به این عکس العمل ها دقت کنید.
  5. اگر مشاهده کردید گربه شما بدون بروز هیچ نشانی از خشونت صرفا کنجکاو است، آنگاه در باکس را باز کرده اجازه دهید گربه جدید در صورتیکه خواست از آن بیرون بیاید. حواستان به عکس العمل ها باشد. تا زمانی که احساس نکرده اید یکی از گربه ها در معرض خطر آسیب دیدگی می باشد، دخالت نکنید.
  6. اگر دیدید گربه ها نشانه هایی از خشونت بروز می دهند گربه جدید را داخل باکس قرار داده و به اتاقش ببرید و مراسم ملاقات حضوری را فردای آنروز دوباره تکرار کنید. تکرار اینکار حتی ممکن است 2 تا 3 هفته ضروری باشد تا زمانی که گربه شما بطور کامل عضو جدید را بپذیرد.
  7. بعضی گربه ها در هنگام ورود یک گربه جدید به منزل، رفتار های عجیبی از خود بروز می دهند. آنها ممکن است عصبی و چموش شوند یا اینکه با نگرانی شروع به راه رفتن در خانه کنند. ممکن است در زیر تخت پنهان شده و رفتارهای غیر اجتماعی از خود بروز دهند. اینها رفتارها موقتی می باشند و بعد از 2 تا 3 هفته رفتارهای قبلی خود را از سر میگیرند.
  8. بعضی از گربه ها با سایر گربه ها به هیچ عنوان "دوست" نمی شوند و نهایتا با نادیده گرفتن سایر گربه ها فقط وجودشان را تحمل می کنند.

separator line

بیشتر بخوانید:

مراقبتهای قبل و بعد از زایمان گربه

اسهال در بچه گربه :: علل و درمان سریع خانگی

چگونه میتوان بدون درد سر گربه را حمام کنیم ؟ فیلم

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter