همه چیز در مورد لاک پشت های دریایی

۱,۷۳۸
۱
۰
دوشنبه, ۲۴ تیر ۱۳۹۸ ۱۰:۵۵


معرفی لاک پشت های دریایی


لاک پشت های دریایی شبیه لاک پشت های معمولی هستند اما به جای پا، باله دارند. برطبق گزارش فدراسیون جهانی حیات وحش آنها از بیش از 100 میلیون سال پیش بر روی زمین وجود داشته اند. همین امر آنها را یکی از قدیمی ترین خانواده های جانوران روی زمین ساخته است.

لاک پشت‌های دریایی ساکن تمام اقیانوس‌های جهان بجز قطب شمال هستند.این لاک پشت‌ها بین اقیانوس‌های جهان در حال سفر هستند.لاک پشت پشت تخت دریایی را فقط می‌توان در سواحل شمالی استرالیا یافت.

لاک پشت‌ های دریایی معمولاً در دریا معلق هستند و برای همین از یک سیستم تنفسی بی هوازی سود می‌برند که می‌توانند با حبس نفس خود برای مدت زیادی در زیر آب بمانند.همچنین انان می‌توانند ریه خود را به سرعت از اکسیژن پر و خالی کنند.

اندازه لاک پشت های دریایی


هفت گونه از لاک پشت های دریایی وجود دارد و برخی از آنها بسیار بزرگ تر از بقیه هستند. بزرگ ترین لاک پشت دریایی یا لاک پشت پشت چرمی (leatherback) نامیده می شود چراکه پوست این لاک پشت شبیه چرم است. طول این گونه لاک پشت به 2 متر و وزن آن تا 900 کیلوگرم هم می رسد. برطبق گزارش مجله آمریکایی «جغرافیای ملی»، بزرگ ترین نوع لاک پشت دریایی پشت چرمی ای که تاکنون یافت شده 2.6 متر طول و 916 کیلوگرم وزن داشته است.

کوچک ترین لاک پشت دریایی نیز لاک پشت ریدلی کمپ (Kemp's Ridley) است که طول آن 65 سانتی متر و وزنش 45 کیلوگرم است.

لاک پشت


زیستگاه لاک پشت های دریایی

لاک پشت های دریایی در سراسر جهان زندگی می کنند. کوچک ترین لاک پشت دریایی به طور معمول در خلیج مکزیک زندگی می کند، اما در مناطق شمالی مانند نوا اسکوشیا نیز یافت می شود. لاک پشت های دریایی پشت صاف در آب های اقیانوس در اطراف استرالیا زندگی می کنند در حالی که گونه های پشت چرمی در بیشتر اقیانوس ها یافت می شوند. لاک پشت های دریایی سبز و لاک پشت دریایی مگس خوار در آب های ساحلی نواحی گرمسیری و نیمه گرمسیری زندگی می کنند.

لاک پشت های دریایی در همه نقاط خلیج فارس و دریای عمان یافت می شوند. گونه های غالب در سواحل ایران در خلیج فارس و دریای عمان گونه لاک پشت عقابی وسپس گونه لاک پشت سبز اند. در سواحل دریای عمان که از خلیج گواتر تا تنگه هرمز را شامل می شود، لاک پشت سبز گونه غالب منطقه است و گونه های لاک پشت زیتونی، لاک پشت سرخ و لاک پشت پشت چرمی نیز مشاهده شده است.

در سواحل خلیج فارس، از تنگه هرمز تا سواحل شرقی استان بوشهر لاک پشت عقابی گونه غالب منطقه است گرچه لاک پشت سبز نیز به وفور دیده می شود.

در غرب خلیج فارس علاوه بر آنها لاک پشت پشت چرمی نیز گزارش شده است. در جزایر هم بیشتر دو گونه لاک پشت های عقابی وسبز غالب هستند به طوری که گونه عقابی بیشتر در جزایر شرقی و غربی و لاک پشت سبز در جزایر مرکزی خلیج فارس تخم گذاری می گذارند و لانه می سازند.

رژیم غذایی لاک پشت های دریایی

لاک پشت های دریایی گوشتخوار اند هر چند رژیم غذایی شان بسته به نوع گونه هایشان متفاوت است. آنها میگو، جلبک دریایی، خرچنگ، ستاره دریایی، حلزون ها، اسفنج ها، جلبک ها و حلزون صدف دار می خورند.

غذای لاک پشت

عادات مختلف لاک پشت های دریایی

اطلاعات زیادی درباره عادات لاک پشت های دریایی وجود ندارد. اغلب لاک پشت های دریایی تازمانی که بخواهند جفت گیری کنند، تنها زندگی می کنند. هر چند بعضی از گونه ها همراه با یکدیگر غذا می خورند و به استراحت می پردازند.

در زمان جفت گیری، نر و ماده ها به سمت ساحلی که در آن به دنیا آمده اند، مهاجرت می کنند. میدان مغناطیسی زمین آنها را به این مکان ها هدایت می کند. طول مسیر این مهاجرت می تواند به بیش از 2250 کیلومتر برسد.


تخم گذاری لاک پشت های دریایی

لاک پشت های دریایی تخم هایشان را به شکل خوشه هایی به نام کلاچ می گذارند. دمای شن و ماسه، جنسیت لاک پشت را تعیین می کند. بر طبق آمارسازمان حامیان حیات وحش، اگر دمای شن و ماسه کمتر از 30 درجه سانتیگراد باشد، بیشتر تخم ها جنسیت نر پیدا می کنند اما اگر دما بالاتر ازسی درجه سانتی گراد باشد، تخم ها بیشتر جنسیت ماده خواهند داشت.


یک کلاچ ممکن است حاوی 70 -190 تخم باشد. چاله ای وسط مادر حفر شده و کلاچ درآن گذاشته می شود. هنگامی که تخم ها در حفره قرار گرفت، مادر آنها را با شن و ماسه می پوشاند و به دریا برمی گردد.

به محض این که نوزادان از تخم بیرون می آیند، شروع به بیرون آمدن از سوراخ می کنند. این فرآیند می تواند تا یک هفته طول بکشد. پس از این که لاک پشت ها آزاد شدند با عجله به سمت دریا می روند و ممکن است هرگز مادر یا پدرشان را در طول عمرشان که بسته به نوع گونه می تواند 30 تا 100 سال باشد، نبینند.

لاک پشت دریایی

رده بندی / طبقه بندی لاک پشت های دریایی

این طبقه بندی علمی لاک پشت های دریایی با توجه به سیستم طبقه بندی ITIS است:

  • سلسله: جانوران
  • زیرسلسله: دوسوئیان
  • شاخه: طنابداران
  • زیرشاخه: مهره داران
  • فوق رده: چهارپایان (Tetrapoda)
  • رده: خزندگان
  • راسته: تستیودنس (Testudines)
  • زیرراسته: نهان گردن
  • خانواده: باخه ئیان

بچه لاک پشت

وضعیت بقا لاک پشت های دریایی


اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت، لاک پشت های دریایی را به عنوان گونه های آسیب پذیر و یا در معرض خطر انقراض طبقه بندی کرده است. برای مثال کوچک ترین نوع لاک پشت های دریایی به عنوان گونه در معرض خطر انقراض و بزرگ ترین گونه لاک پشت دریایی به عنوان گونه آسیب پذیر دسته بندی شده اند.

به گفته سازمان حامیان حیات وحش نشت نفت، تغییر عادات ناشی از نور مصنوعی، از دست دادن زیستگاه به دلیل توسعه سواحل، گرفتارشدن در دام صیادان صید تجاری، گیرافتادن در زباله های دریایی، شکار غیر قانونی به وسیله انسان و راندن خودرو در سواحل برخی از بزرگ ترین خطرات برای لاک پشت های دریایی هستند.

حقایقی دیگر در مورد لاک پشت های دریایی

لاک پشت های دریایی می توانند بیش از پنج ساعت زیر آب باقی بمانند. برطبق آمار باغ وحش سن دیگوی آمریکا، لاک پشت دریایی پشت چرمی با سرعت 35 کیلومتر بر ساعت شنا می کند.

لاک پشت های دریایی آب شور می نوشند و نمک اضافی را از طریق غددی در چشمانشان دفع می کنند که این طور به نظر می رسد درحال گریه کردن هستند. لاک پشت های جوان پشت صاف در سطح آب می خوابند.

separator line

بیشتر بخوانید:

نکات مهم مراقبت از لاک پشت

راهنمای خرید انواع لاک پشت خانگی

تصاویر ریزه میزه ترین لاک پشت جهان..!!

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم