نحوه آموزش و تربیت خرگوش

۲,۶۶۲
۴
۰
شنبه, ۲۲ تیر ۱۳۹۸ ۱۴:۴۶


خصوصیات رفتاری خرگوش


خرگوش از حیوانات پر جنب و جوش و به عبارتی لجباز است که برای تربیت آن در خانه باید آگاهی و اطلاعات لازم را داشته باشید برای آموزش و تربیت خرگوش در خانه باید به خوبی با این ویژگی حیوان آشنایی داشته باشید تا در زمان آموزش آن را کنترل کنید.

برای نگهداری درست از خرگوش بهتر است آن را در داخل محیط خانه نگهداری نکنید و در زمانی بازی و آموزش می توانید این حیوان را به خانه بیاورید خرگوش احتیاج دارد تا در فضایی باز پرورش داشته باشد زیرا نگهداری از این حیوان در فضای باز هم برای خود فرد بهتر است و مانع از بروز بیماری ها می شود و هم موجب رشد و پرورش خرگوش می شود. برای تربیت خرگوش و نگهداری از آن پیش از هر چیز باید دانش و آگاهی لازم در این زمینه را داشته باشید تا هم کمتر به خودتان و به حیوان آسیب برسانید.

نگهداری از خرگوش

نگهداری و تربیت خرگوش در خانه

تغذیه مناسب برای این حیوان نیز ترکیبی از یونجه، سبزیجات تازه، غلات و کاهو و هویج است که به ترتیب به میزان ۸۰، ۲۰ و ۱ درضد باید با یکدیگر ترکیب شوند. یونجه در این ترکیبات بسیار مهم است و می تواند یمزان بالایی زا فیبر را که برای رشد دندان ها مناسب به بدن خرگوش برساند.

همچنین باید توجه داشته باشید حیوان خرگوش نباید از ارزن و گندم برای تغذیه استفاده کند و باید مقدار کمی کاهو و کلم به خرگوش داده شود تا میزان ابتلا به بیماری های اسهال در آن کم شود.

یکی از نکاتی که در نگهداری خرگوش موثر است و باید به آن توجه شود بستر مناسب خرگوش است که باید با استفاده از کاهو و ساقه های گندم پوشیده شود همچنین می توانید از مقداری پوشال نیز استفاده کنید.

برای درست کردن قفس نیز باید فضای مناسب برای ادرار کردن آن در نظر بگیرید و به او آموزش لازم برای انجام این کار را بدهید. این حیوان در صورتی که در خانه نگهداری شود هر چند ماه باید توسط پزشک چکاپ شود تا مریضی ها تشخیص داده شود و مورد درمان و پیشگیری قرار گیرد.

حمام کردن خرگوش می تواند خطراتی به همراه داشته باشد بنابراین سعی کنید این کار را انجام ندهید همچنین نگهداری خرگوش توسط کودکان کاری نادرست است و به دلیل عدم آگاهی آنها موجب مرگ حیوان می شود.

khargoosh

روش تربیت کردن خرگوش

همانطور که اشاره شد خرگوش حیوانی بازیگوش و لجباز است و در تربیت آن باید حوصله زیادی به خرج داده شود افرادی که با بی حوصلگی با این حیوان رفتار می کنند ممکن در زمان آموزش و تربیت خرگوش دچار مشکل شوند زیرا این حیوان به زور و به دلخواه شما کاری را انجام نمی دهد و باید صبر و زمان زیادی برای تربیت آن در نظر بگیرید.

بنابراین در صورتی که خرگوش شما کاری اشتباه انجام می دهد نباید با فریاد یا خشونت با آن مقابله کنید بلکه با رفتاری ملایم او را متوجه کنید که نباید این کار را انجام دهد و در همان لحظه با دادن یک تشویق می توانید او را شرطی سازی کنید.

یکی از نکاتی که در تربیت خرگوش باید به آن توجه کنید این است که خرگوش دیر و سخت با شما ارتباط برقرار می کند و رفتار نادرست شما با آن موجب می شود تا ارتباط کمی با شما داشته باشد و بیشتر به سمت افرادی تمایل پیدا کند که به او محبت و توجه می کنند.

خرگوش‌ها می‌توانند زبان انسان را بفهمند. خرگوش‌ها می‌توانند بعضی از کلمات انسان را درک کنند. بیشتر آنها اسم خود را یاد می‌گیرند و وقتی صدایشان بزنید به سمت شما می‌آیند اما در این مورد بیشتر شبیه گربه‌ها هستند تا سگ‌ها. آنها همچنین کلماتی مثل«بیا» و «نه» را یاد می‌گیرند. خرگوش‌ها به تن صدای شما پاسخ می‌دهند؛ لحن مهربان را می‌فهمند و دوست دارند و با شنیدن لحن محکم ممکن است رفتارشان را تغییر بدهند.

خرگوش

آشنایی با حرکات خرگوش

 1. ایستادن روی پا‌ها: چک کردن اطراف
 2. مالیدن زیر چانه به اطراف و وسایل: احساس تملک، ترجمه:«اینجا را من کشف کردم، این مال من است»
 3. لیس زدن خرگوش‌های دیگر یا انسان‌ها: نشان دهنده محبت خرگوش است. ترجمه:«دوستت دارم و به تو اعتماد دارم»
 4. ضربه زدن با بینی: وسیله‌ای برای جلب توجه است. ترجمه:«توجه و نوازش می‌خواهم»
 5. چرخیدن اطراف پای انسان یا یک خرگوش دیگر: نشان دهنده‌ علاقه‌ شدید خرگوش و وسیله‌ای برای جلب توجه است.
 6. خود را از پهلو به زمین انداختن و خوابیدن: استراحت کردن خرگوش و لذت بردن آن از زندگی‌اش!
 7. دراز کشیدن (در حالی که شکم خرگوش با زمین تماس دارد و پاها به سمت عقب و دست‌ها به سمت جلو دراز شده اند.): لذت بردن از زندگی.
 8. نشستن رو به بالا (با بدنی صاف و کشیده): کنجکاوی خرگوش
 9. پریدن به بالا و چرخیدن و پیچ و تاب دادن بدن در میانه‌ی هوا (معمولا در حین دویدن): لذت بردن از زندگی، خرگوش در بهترین حالت ممکن است.
 10. تکان دادن ناگهانی و تند سر: خرگوش خوشحال است و لذت می‌برد. مفهوم آن چیزی شبیه بالا پریدن و پیچ و تاب دادن بدن است.
 11. مشت زدن (در این حالت خرگوش روی پاهای عقبی می ایستد و دست‌ها را بالا نگه می‌دارد و مشت پرتاب می‌کند): خرگوش در حال هشدار دادن است.ترجمه:«جلوتر نیا وگرنه به تو مشت می‌زنم»
 12. دیده شدن پلک سوم در گوشه‌ چشم: خرگوش مضطرب است و یا ترسیده.
 13. حرکات تند و شدید به سمت انسان یا خرگوش دیگر: نشان دهنده‌ عدم علاقه یا عدم پذیرش خرگوش است.
 14. بالا رفتن از اشیا: خرگوش آماده جفت‌گیری است و یا نشان دهند‌ه‌ برتری خرگوش است. ترجمه:«فراموش نکنید من خرگوش غالب هستم»
 15. گاز گرفتن ملایم: می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد.ممکن است راهی برای جلب توجه، نشان دهنده‌ علاقه خرگوش به شما و یا آمادگی آن برای جفت گیری باشد. معمولا این حرکت عمدی نیست.

شما می توانید با شناخت این حرکات ارتباط بهتری با خرگوش برقرار کرده و نیازهای آنرا بهتر برآورده کنید.

separator line

بیشتر بخوانید:

مکان و شرایط نگهداری خرگوش در خانه + فیلم

آیا گاز گرفتن خرگوش باعث انتقال بیماری می شود؟

معرفی ۱۲ بیماری خطرناک که جان خرگوش را به خطر می اندازد

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(4 امتیاز , میانگین: 3.8 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم