مجله دلگرم
امروز: شنبه, ۰۵ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۱ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۶ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
همه چیز در مورد نژاد گربه پرشین (Persia)
8
زمان مطالعه: 15 دقیقه
گربه پرشیا یا پرژن (ایرانی) ، یکی از قدیمی ترین و لاکچری ترین نژاد های گربه در دنیا است. برای کسانی که این گربه زیبا را دوست دارند، جای تعجب ندارد که زیبایی و مو بلند در مهد تمدن آن سرچشمه گرفته است.

نژاد گربه پرشین

شاید گربه‌های ایرانی (پرشین) بیشتر به خاطر چهره‌های صاف (پهن شده )، چشم‌های درشت، و موهای بلند و مجلل‌شان شناخته می‌شوند، اما این گربه‌های زیبا چیزهای بیشتری از ظاهرشان دارند. از خاستگاه‌های جالب و تا حدودی مرموز آن‌ها گرفته تا تغییرات ژنتیکی که به چهره‌های صاف معروف آن‌ها در دهه 1950 کمک کرد، چیزهای زیادی برای یادگیری (و عشق) در مورد این گربه های منحصر ایرانی‌ها وجود دارد.

اگر قصد دارید یک گربه ایرانی به خانواده خود اضافه کنید، یا می خواهید درباره یکی از قدیمی ترین و معروف ترین نژادهای جهان اطلاعات بیشتری کسب کنید، در ادامه این مطلب از مجله دلگرم ، با حقایق جالب درباره گربه های ایرانی آشنا خواهید شد.

گربه پرشین با موهای بلند و شکل خاص صورت خود در شمار محبوب ترین نژاد های گربه قرار دارد. شخصیت دوست داشتنی و مهربان آن ها در اولین برخورد باعث آرامش ساکنین خانه می شود، این گربه ها اغلب به محیط امن و آرام خانه نیاز دارند و به آن عادت می کنند، می توانند به راحتی با خشونت سایرین کنار بیایند. شخصیت آرام و بی تحرک آن ها به توجه زیادی از سوی صاحبانشان نیاز ندارد ولی از توجه دیگران لذت می برند.

گربه پرشیا

صدای آرام و ملودی وار پرشین دلپذیر است و با چشمان درشت و نافذ و نگاه تأثیرگذار با افراد ارتباط برقرار می کند و می تواند حیوان خانگی مناسبی برای هر فردی در هر رده سنی باشد. آنها ترجیح می دهند پاهایشان محکم روی زمین باشد تا بالا و پایین بپرند. بازیگوش هستند ولی زیاد تقلا نمی کنند، بیشتر دوست دارند روی صندلی یا لبه پنجره مورد علاقه خود دراز بکشند.

تاریخچه گربه پرشین

تاریخچه واقعی گربه های پرشین به دلیل نبود اطلاعات نژادی کمی رازآلود مانده است. چیزی که مشخص است این است که گربه های پرشین یا آریایی چندین قرن است که وجود داشته و نخستین بار در اولین نمایشگاه گربه‌ها ،که در سال ۱۸۷۱ در کریستال پالاس بریتانیا برگزار شد، به نمایش گذاشته شده‌اند. از آن زمان اولین طرفداران این نژاد سعی کردند تا گربه های پرشین را به استاندارد فعلی برسانند.

در واقع، این نژاد تفاوت چندانی از زمان اولین رونمایی خود نکرده است. با این حال پرورش دهندگان این گونه تلاش می‌کنند تا از بیش از حد پهن و کوتاه نبودن بینی آنان اطمینان حاصل کنند چرا که کوتاهی بینی پرشین ها می‌تواند مشکلاتی را برای تنفسشان پدید آورد.

یکی از معروف ترین و مستندترین داستان‌ها از اولین حضور این نژاد در سال ۱۶۲۰ در ایتالیا، توسط تاجری به نام پیترو دلاواله رقم خورد که واردات جواهرات، ادویه‌جات و ابریشم از ایران (پرشیا) را انجام می‌داد. حدودا در همان دوره، نیکولاس کلاد فابری دوپیرس گربه‌های مو بلندی که در ترکیه پیدا کرده بود را به فرانسه وارد کرد. این گربه ها اصالتا آنگوراس که پایتخت آن زمان ترکیه بود نامیده شدند، جایی که اکنون به نام آنکارا شناخته می‌شود. بعضی باور دارند که این دو در واقع از یک نژاد بوده‌اند.

با این حال، بعضی هم بر این باورند که این گربه های مو بلند نتیجه پیوند گربه‌ هایی با نژادهای مختلفی‌اند که اصالتشان به مصر باز می‌گردد. این داستان توسط سنگ نوشته هایی با خط هیروگلیف باستانی ،که در مصر روی دیوارهای مقبره‌های باستانی وجود دارند، پشتیبانی می شود. این موضوع که گربه‌های مذکور در گذشته موهای بلندتری داشته‌اند نشان گر آمادگی آنان برای هوای سرد هر دو کشور ترکیه و ایران است.

گربه

ظاهر گربه پرشین

گربه های پرشین اندازه‌های متوسط و بزرگی داشته که بدن عضلانی و به تکامل رسیده آن‌ها را به رخ می‌کشد. معمولا پاهای کوتاهی دارند اما به این خاطر ظاهر قدرتمندشان را از دست نمی‌دهند. دارای صورت گرد و بزرگی هستند که چشم های درشت، آرام و دلنشین آن‌ها، بارزترین خصوصیت چهره زیبایشان است. آنان بینی پهن و کوتاهی دارند که با قرار گرفتن در زیر چین خوردگی مرکز صورت و بین چشم‌ها، ظاهرزیبایی به آن‌ها داده است. گوش‌های گربه‌های ایرانی کوچک و گرد بوده و منحنی‌های بدنشان را دنبال می‌کند.

گربه پرشین پیشانی گرد قشنگی داشته و چانه‌هایی قوی به همراه فک‌هایی پهن دارند. گردن آنان کلفت و کوتاه است. می‌توانند دارای بدنی متوسط یا بزرگ باشند که شکلی لوله‌ای با سینه‌ای گود و پهن به آن‌ها می‌دهد، شانه هایی بزرگ و کفل‌هایی عضلانی دارند. پاهای آنان کوتاه، کلفت و قدرتمند است و به پنجه‌هایی بزرگ، گرد و پرزدار متصل شده است. پاهای جلویی پنج انگشت و پاهای عقبی چهار انگشت دارند.

وقتی صحبت درباره پوشش این نژاد می‌شود می‌توان گفت که پرشین ها دارای پوشش کلفت، بلند و تجملی هستند که لمس آنان را دلنشین می سازد. رنگ‌های زیادی را شامل می شوند، از قبیل:

 • پرشین دودی
 • چین چیلایی
 • پرشین طلایی
 • پرشین نقره‌ای سایه دار
 • قرمز مایل به زرد
 • خاکستری
 • پرشین پلنگی
 • لاکپشتی
 • لاکپشتی و سفید
 • پرشین دو رنگه

پرشین

نژاد‌های مختلف گربه پرشین


پرشین‌های صورت تخت

یک جهش ژنتیکی ناگهانی در اواسط قرن ۱۹ میلادی باعث شد تا پرشین‌های صورت تخت به وجود بیایند. این گربه‌ها به دلیل مشکلات جدی سلامتی و درگیری‌های مختلف با ویروس‌های آلوده کننده کمتر مورد توجه قرار گرفتند. هر چند که پرورش دهندگان گربه صورت تخت پرشین بسیار به این حیوان علاقه داشتند.

هیمالین

حاصل جفت خوردن نژاد سیامی با نژاد گربه پرشین، گربه هیمالین بود. گربه هیمالین از نظر رنگ‌بندی به سیامی و از نظر ظاهری به گربه‌ های پرشین شباهت داشت.با وجود عدم رضایت برخی از پرورش دهندگان، از سال ۱۹۸۴ به بعد و پس از تأیید CAF گربه هیمالین را با نژاد پرشین یکی دانستند. هر چند تا قبل از این سال در آمریکا هیمالین یک گربه دورگه جداگانه محسوب می‌شد.

برای تشخیص این گربه‌ها از گربه پرشین یک شماره ریجستری برای هر گربه هیمالین مشخص شد تا پرورش دهندگان مشکلی در تشخیص این دو گربه از همدیگر نداشته باشند.

اگزاتیک مو کوتاه

در سال ۱۹۵۰ میلادی با آمیزش پنهانی پرشین کت ها و گربه‌های آمریکایی مو کوتاه گربه‌ای به وجود آمد که محبوبیت خاصی به دست آورد. در ابتدا CAF این گربه را با عنوانی جداگانه به رسمیت نمی شناخت اما پس از تلاش‌های بسیاری از پرورش دهندگان نظر موافق CAF کسب شده و این گربه‌ها با نام اگزاتیک مو کوتاه شناخته شدند که به مقداری زیاد دارای ویژگی پرشین کت است.

اگزاتیک موکوتاه علاوه بر فرم بدنی پرشین کت مقداری از تنبلی ذاتی این گربه را نیز با خود به همراه داشت. بعد از مدتی پرورش دهندگان متوجه شدند که با احتمال ۲۵ درصد از آمیزش دو اگزاتیک مو کوتاه ممکن است یک اگزاتیک موبلند متولد شود.

گربه پرشین عروسکی یا فنجانی

تولید پرشین‌هایی با ابعاد و ظاهر کوچک‌تر نسبت به پرشین کت باعث شد تا پرورش دهندگان این نوع از گربه‌ها نام گربه پرشین عروسکی یا فنجانی را برای آنها انتخاب کنند.

از مهم‌ترین ویژگی‌های پرشین‌های عروسکی یا فنجانی می‌توان به موی نرم‌تر آنها در مقایسه با پرشین کت و همچنین قیمت بسیار بالاتر آنها اشاره نمود. البته هنوز بسیاری از پرورش دهندگان پرشین کت نسبت به رسمیت شناختن پرشین‌های فنجانی یا عروسکی به عنوان یک نژاد جداگانه موضع گرفته و آن را به رسمیت نمی‌شناسند.

گربه آریایی

خلق و خوی گربه پرشین

مانند دیگر نژادهای گربه، پرشین ها نیز دوست دارند تا از یک جریان ثابت پیروی کرده و از هرگونه تغییر به هر دلیلی بیزار هستند. آنان تمایل دارند تا در ساعاتی مشخص غذا خورده و دوست ندارند که وسایل خانه جابه جا شود. آن‌ها برای طبیعت شیرین خود شناخته شده‌اند که این موضوع یکی از دلایلی است که این نژاد را تبدیل به حیوان خانگی و همراهی فوق العاده کرده است.

با این حال، گربه‌های پرشین محیط آرام و ساکت را به مکان‌های شلوغ و پر سر و صدا ترجیح می‌دهند. بر این اساس، اگرچه آن‌ها به خوبی با کودکان کنار می‌آیند اما بهترین گزینه برای نژاد آریایی خانه هایی هستند که دارای فرزندان بزرگتر یا صاحبانی با اطلاعات کافی درباره نحوه برخورد با گربه و تعامل با آنان هستند.

برخلاف دیگر نژادها، پرشین ها دوست دارند تا پاهایشان را روی سطحی نگه دارند و معمولا می‌توان آن‌ها را در پشت صندلی راحتی یا روی قفسه کتاب پیدا کرد. همانگونه که قبلا ذکر شد، آنان از بودن با صاحب خود و نوازش توسط آن‌ها لذت می‌برند. با این حال ذات نیازمند و وابسته‌ای نداشته و می‌توان آنان را برای مدتی به حال خود گذاشت، با این حال نه برای مدتی طولانی.

هوش گربه پرشین

نژاد پرشین بسیار باهوش هستند اما هیچ وقت در عملکرد خود سرعت نداشته و ترجیح می دهند تا درباره عکس العملشان به هر چیزی فکر کنند، اما وقتی کاری را شروع می‌کنند، هیچ چیز نمیتواند از تفریح زیادشان جلوگیری کند. از بازی های تعاملی لذت می برند و بازی‌هایی مانند دنبال کردن اسباب بازی متصل به نخ به شدت برایشان دلشین است. همان طور که گفته شد آنان اگرچه از بودن با صاحبان خود لذت می‌برند اما هیچگاه نیازمند نمی‌شوند در نتیجه تا زمانی که توسط اسباب بازی‌های فراوان و مکانی گرم و نرم برای استراحت احاطه شده‌اند، در خلوت خود راحت‌اند (تاکید می‌کنیم که نباید در تنها گذاشتن بیش از حد آنان زیاده روی کرد).

gorbe

کودکان و گربه پرشین

گربه‌های آریایی به دلیل احساس و آرامشی که دارند، گزینه مناسبی برای خانواده‌ها هستند. به دلیل تحمل و صبر زیادی که با کودکان دارند، دائما یکی از بهترین حیوانات خانگی مانده‌اند. با این حال، همیشه باید هنگام نزدیکی گربه با کودکان کوچک احتیاط کرده و مراقب آن‌ها بود تا از امنیت هر دو اطمینان حاصل کرد. با توجه به این موضوع کودکان نیز باید نحوه برخورد با گربه و آموزش‌ها لازم را یاد بگیرند، مخصوصا درباره این نژاد که آرامش را به شلوغی ترجیح می‌دهند.

آن‌ها با سگ‌ها نیز به خوبی کنار می آیند، به خصوص هنگامی که با یکدیگر بزرگ شده باشند. با این حال باید هنگامی که گربه را به سگی که تاکنون ندیده است معرفی می کنید، مراقب باشید تا از اتفاقات احتمالی مربوط به دشمنی گونه‌ها جلوگیری شود. اگرچه باید همیشه مواظب گربه خود زمانی که در اطراف حیوانات کوچک‌تر است نیز باشید، به طور کلی پرشین ها بسیار اجتماعی و آرام هستند و با حیوانات دیگر به خوبی کنار می‌آیند.

سلامتی گربه پرشین

آن‌ها با سگ‌ها نیز به خوبی کنار می آیند، به خصوص هنگامی که با یکدیگر بزرگ شده باشند. با این حال باید هنگامی که گربه را به سگی که تاکنون ندیده است معرفی می کنید، مراقب باشید تا از اتفاقات احتمالی مربوط به دشمنی گونه‌ها جلوگیری شود. اگرچه باید همیشه مواظب گربه خود زمانی که در اطراف حیوانات کوچک‌تر است نیز باشید، به طور کلی پرشین ها بسیار اجتماعی و آرام هستند و با حیوانات دیگر به خوبی کنار می‌آیند.

مشکلات سلامتی و اصلاحات نژادی گربه ایرانی

بخشی از ظاهر استاندارد این نژاد می تواند منجر به چندین مشکل جدی بهداشتی شود، شورای نژاد پرشین شروع به تنظیم استانداردها و حمایت از پرورش گربه های ایرانی با ویژگی های کمتر افراطی کرد. برای ایرانی‌ها اشک‌ریزش، آبریزش بینی، مشکلات تنفسی، مشکلات دندانی، مشکل در خوردن غذا رایج است و بسیاری از یک بیماری کلیوی مادرزادی به نام بیماری کلیه پلی کیستیک رنج می‌برند.

نظافت گربه پرشین


نژاد ایرانی یا پرشین همانقدر که پوشش بلند و تجملی خود را به رخ می‌کشند نیازمند نظافت زیادی نیز هستند. پوشش آنان به شانه کشی روزانه نیازمند است تا از ایجاد گره و پیچ در موها جلوگیری شود. مانند دیگر گربه‌ها، ریزش موهای آنها معمولا در بهار و پاییز اتفاق می‌افتد که در این دوران شانه کشی بیشتری را نیاز دارند. پرشین‌ها می‌توانند از طریق رابطه دو طرفه‌ای که هنگام نظافت ایجاد می‌شود، ارتباط خود با صاحبشان را تقویت کنند.

چشم‌های آن‌ها نیز نیازمند نظافت مداوم است تا از خشکی یا چرکی شدن اشک‌ها جلوگیری شود. نظافت گوش آنان نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر چربی زیادی در گوش جمع شود، امکان آن هست که تبدیل به عفونتی دردناک شود که از بین بردن آن سخت خواهد بود. در عفونت های مربوط به گوش، پیشگیری همیشه از درمان بسیار آسان‌تر است. این نژاد غالبا از مگس‌های گوش نیز رنج می‌برند که مسئله‌ای بسیار مهم است و به همین دلیل باید به صورت مداوم گوش‌های آنان معاینه شود.

gorbe persian

سطح انرژی و بازیگوشی گربه پرشین

پرشین ها گربه‌هایی نیستند که انرژی زیادی داشته باشند با این حال می‌توانند از لحظات خود با صاحبانشان به خوبی لذت برده و زمان‌هایی که خواب نیستند را به بازی های تعاملی بپردازند. آنها بیشتر تمایل دارند تا در دفعات کوتاه مدت به بازی بپردازند. با این حال وقتی یک پرشین تصمیم به تعقیب یک اسباب بازی و برگرداندن آن برای تکرار بازی می‌گیرد با پاهای کوتاه خود بسیار سریع حرکت کرده و خوشحال او مشخص است.

گربه های که در خانه نگهداری می‌شوند، باید مکان های زیادی برای مخفی شدن و وسایل زیادی برای مشغول کردن خود داشته باشند تا بتوانند به راحتی وقت بگذرانند. همچنین نیازمند مکان‌های گرم و نرم زیادی برای استراحت و چرت هستند (این موضوع تقریبا در تمامی گربه‌ها مشترک است).

تغذیه گربه پرشین

اگر شما یک توله پرشین را از پرورش دهنده‌ای قابل اطمینان بگیرید، به شما برنامه زمانبندی شده غذایی خواهند داد که برای جلوگیری از دل درد بچه گربه خود باید به آن عمل کنید. شما می‌توانید به تدریج رژیم غذایی گربه را عوض کنید تا از مشکلات گوارشی جلوگیری شود. با این حال در صورت بروز هرگونه مشکل، بهتر است رژیم سابق را اعمال کنید و قبل از هر تغییری با دامپزشک خود مشورت کنید.

گربه های بزرگ‌تر روی غذای خود حساسیت زیادی ندارند اما این موضوع بدین معنی نیست که می توان به آن‌ها غذایی بی کیفیت داد. بهتر است یک گربه بالغ چندین بار در طول روز غذای مناسب و مقوی بخورد که البته در طول دوران رشد اهمیت بیشتری دارد. پیشگیری از وقوع اضافه وزن نیز بسیار حائز اهمیت است چرا که می‌تواند بر سلامت کلی آن‌ها تاثیر بگذارد. مانند تمام نژادهای دیگر، پرشین ها نیز باید همیشه به آب تازه و تمیز دسترسی داشته باشند.

رسیدکی به گربه

میانگین هزینه نگهداری از یک پرشین

برای خرید یک پرشین اصیل شما باید از ۵۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون تومان (بسته اصالت و وارداتی بودن و البته قیمت دلار!) پرداخت کنید. هزینه بیمه کردن گربه‌ها نیز در ایران قیمت بالایی نداشته و به راحتی قابل انجام است (پیشنهاد می‌کنیم که حتما برای حیوان خانگی خود بیمه تهیه کنید).

برای غذای گربه شما باید خرید با کیفیت ترین غذا، چه خشک و چه تر، را برای کل زندگی گربه را در نظر بگیرید که تقریبا بین ۱۰۰ تا ۲0۰ هزار تومان هزینه ماهیانه است (با توجه به وارداتی بودن این مقادیر می‌تواند کمی تغییر کند). مهم تر از همه، شما باید هزینه‌های دامپزشکی گربه پرشین خود را که شامل واکسن‌ها، تقویت کننده‌های سالانه، عقیم کردن در زمان مناسب و چکاپ های سلامت سالانه است را در نظر بگیرید که که در مقاله هزینه نگهداری از گربه به صورت دقیق بررسی شده‌اند.

به عنوان راهنمای کلی، میانگین نگهداری و مراقبت از یک پرشین ماهانه حدود ۱۵۰ – ۲۵۰ هزار تومان خواهد بود که البته ارتباط مستقیمی با نحوه نگهداری، امکانات و اسباب بازی‌های او خواهد داشت.

separator line

بیشتر بخوانید:

مراقبتهای قبل و بعد از زایمان گربه

آیا گربه ها هم ایدز ( FIV ) می گیرند؟

چگونه میتوان بدون درد سر گربه را حمام کنیم ؟ فیلم

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (8 رای)  
 • منبع
 • vasetkala.com
 • petha.ir
قرآن آنلاین
۱ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

مهناز رضایی | ۲ سال پیش
خیلی خوبه این گربه جوری که مامانم مذهبیه عاشق این بچه ست و همیشه داره جمعش میکنه و الان دیگه گربه م منو رو دوست نداره و همش پیش مامانمه .
0
1