تفاوت غذای گربه پرشین با سایر گربه ها

۲,۱۲۳
۱
۰
دوشنبه, ۱۰ تیر ۱۳۹۸ ۱۱:۳۵


روش تغذیه گربه پرشین


گربه پرشین یه گربه قشنگ و ملوسه که با موهای ابریشمی و زیبا و صورت تخت و بانمک و چشم های رنگی و درشتش دل هر آدمی رو میبره. با اینکه پرشین کت دوست داره بیشتر روز رو بخوابه ولی وقتی بیداره از گذروندن وقت با صاحبش، بازی و تمیز کردن بدن و رسیدگی به موهاش لذت فراوانی میبره.

تغذیه گربه پرشین شاید مهم ترین قسمت از نگهداری اصولی و صحیح از این موجود زیبا باشه. صاحبان پرشین کت همیشه سعی می کنند بهترین خوراک ممکن را برای گربه های خود فراهم کنند و عموما در تلاش هستند که برای تغذیهء گربهء خود از هیچ چیزی دریغ نکنند. اما در تلاش برای تهیهء بهترین غذا ، متاسفانه بسیاری از صاحبین پرشین کت از مسیر تغذیهء اصولی و صحیح گربهء خود خارج میشند و به گمان اینکه با خرید گران بها ترین غذا ها ، بهترین غذاها را می خرند ، مبالغ هنگفتی را صرف هزینه های بیهوده و اساسا غیر ضروری می کنند.

یکی از سوء تفاهم هایی که برای بسیاری از صاحبین گربه های پرشین ایجاد شده اینه که باید به گربه خود فقط غذاهای گران بهای کارخانه ای مثل غذای خشک و کنسرو بدند. دوستان عزیز توجه کنید. این یک باور از اساس غلطه.

نکته ای که من همیشه به اون تاکید کردم و اینجا بار دیگه بر اون پافشاری می کنم اینه. گربه ها پستاندار هستند و از حیث متابولیسم بدنی تفاوت چندانی با ما انسان ها ندارند. از همین روی بسیاری از مسائل تغذیه ای بین انسان ها و گربه ها مشترکه.

گربه

ویژگی های منحصر به فرد گربه پرشین

گربه پرشین حدود ۸ تا ۱۱ سال عمر میکنه، البته به شرطی که نگهداری از گربه به درستی انجام بشه تا سالم و سرحال بمونه. غذای گربه هم یکی از مهم ترین فاکتورها در نگهداری از گربه هست. گربه پرشین بخاطر ویژگی های منحصر به فردی که داره نیاز به غذای مخصوصی هم داره. بعضی از این ویژگی ها اینا هستن:

 • تنبل بودن و کم تحرکی
 • بلند بودن موها
 • داشتن پوزه تخت
 • حساسیت به برخی بیماری ها
 • بداشتها بودن گربه پرشین

غذای گربه

مواد غذایی مناسب گربه پرشین


غذای گربه پرشین باید غنی از اسیدهای چرب ضروری و ویتامین های لازم برای پوست و مو باشه .مهم ترین ویژگی ظاهری پرشین کت اینه که پوشش بدنش بلند، ابریشمین و بسیار زیباست. ولی این پوشش زیبا نیاز به رسیدگی داره.به همین دلیل مطمئن بشین غذای گربه پرشین شما غنی از ویتامین های پوست و مو مانند بیوتین و اسیدهای چرب امگا ۳ و امگا ۶ هست. در غیر این صورت بهتره این ویتامین ها و اسیدهای چرب ضروری رو از طریق مکمل ها به بدنش برسونین.

غذای گربه پرشین باید از تشکیل توپی های مویی جلوگیری کنه

با اینکه موهای بلند پرشین ها خیلی زیباست ولی مشکلاتی رو هم براشون به وجود میاره. پرشین کت باید هر روز خودش رو حموم کنه و این کار رو با لیسیدن موها انجام میده. بزاق گربه حاوی ماده ای هست که موها رو تمیز و ضد عفونی میکنه و زبون گربه به دلیل داشتن پرزهای سفت و زبر، مثل شونه عمل کرده و گربه با لیسیدن موهاش رو شونه میکنه.

لیسیدن مداوم موها باعث میشه موهای کنده شده خورده بشن و داخل معده پرشین کت جمع شده و توپی های مویی رو به وجود بیارن. اگر غذای گربه پرشین شما ضد توپی مویی (یا هربال) نباشه، نمیتونه این توپی ها رو عبور بده.

مشکلات توپی مویی در گربه پرشین

جمع شدن این توپی های مویی در بدن میتونه مشکلاتی مثل انسداد دستگاه گوارش رو به وجود بیاره. نشانه های بالینی انسداد استفراغ، بی اشتهایی و بی حالی هست.

توپی مویی یا تریکوبیزار، در بین بیماری های گربه یه بیمای مهم و متداول به شمار میاد. برای همینه که یکی از مهم ترین نکته ها در مورد نگهداری از گربه پرشین اینه که مراقب توپی های مویی باشید.

راه حل جلوگیری از تشکیل توپی های مویی در گربه پرشین

 • دادن غذای خشک گربه ضد توپی مویی
 • دادن روزانه مالت به گربه پرشین
 • تغییر غذای گربه و دادن مالت بهش در صورتی که استفراغ حاوی توپی مویی مشاهده بشه.

اگر گربه پرشین موبلند دارید، هر روز حدود ۴ سانتی متر (از داخل تیوپ) مالت گربه بهش بدید. مالت مخصوص گربه به صورت آماده موجوده و میتونین خریداری کنین.

غذای گربه پرشین باید از سنگ های ادراری پیشگیری کنه

یکی از بیماری های گربه پرشین کت که در گربه پرشین نر عقیم شده زیاد دیده میشه، بروز سنگ های ادراری هست. این سنگ ها در گربه هایی که آب کم میخورن و از غذای خشک استفاده میکنن بیشتر دیده شده. به همین خاطر اگر گربه پرشین شما نر و عقیم شده است، حتما به نکات زیر توجه کنین:

راهکارهایی برای پیشگیری از بروز سنگ های ادراری در گربه های پرشین:

1. آب فراوان و تازه در جاهای مختلف خونه براش بگذارین
2. هر ۲-۳ روز یکبار به جای غذای خشک، بهش کنسرو گربه بدین
3. غذای خشکش رو با کمی آب مخلوط کنین.

gorbe

نکاتی در مورد ظرف آب گربه پرشین

گربه ها به صورت غریزی برای نوشیدن آب وسواس زیادی خرج میدن. آبی که یک روز در دمای اتاق راکد مونده، یه آب کثیف براشون محسوب میشه و گربه پرشین علاقه ای به خوردنش نخواهد داشت.

 • روزی چند مرتبه ظرف آبش رو به خوبی بشورید (لایه لزجی که روی کف و دیواره هاش میبنده رو کامل تمیز کنین)
 • ظرف آب رو در جایی دور از محلی که غذا میخوره قرار بدین.
 • اگر سختتونه هر روز ظرف آبش رو تمیز کنین یا فراموش میکنین، از ظرف های آب اتوماتیک که آب رو میچرخونن و تسویه میکنن و گربه ها رو برای نوشیدن آب سر ذوق میارن، استفاده کنین.

کالری غذای گربه پرشین


گربه های پرشین خانگی تنبلن و ممکنه کل روز نقش کوسن روی مبل رو بازی کنن. این تنبل بودن اونا یعنی فعالیت کمتر و فعالیت کمتر یعنی سوزوندن کالری کمتر.

به همین خاطره که پرشین ها، بخصوص پرشین کت های بالغ و عقیم شده به شدت در معرض چاقیو اضافه وزن قرار دارن. اضافه وزن و چاقی در گربه ها یه مشکل جدیه چون باعث بروز بیماری هایی مثل دیابت و آرترز در گربه میشه و عمرش رو کوتاه میکنه. غذای گربه پرشین باید کم کالری و رژیمی باشه.

نکته هایی برای پشگیری از اضافه وزن گربه پرشین

 • به هیچ عنوان غذای اضافه به پرشین کت ها ندید
 • برای گربه بالای ۶ ماه، روزی ۲ وعده غذا کافیه
 • اگر پرشین کت بالغ شما غذای خشک میخوره، این غذا باید کم کالری و مناسب گربه هایی با فعالیت کم باشه
 • جدول روی بسته غذای خشک را مطالعه کنید تا متوجه بشید روزانه چند گرم از اون غذا رو باید در اختیار گربه تون قرار بدین.
 • غذاهایی برای پرشین ها مناسبه که کربوهیدرات کم و پروتئین بالا داشته باشه.
 • بازی با گربه پرشین رو فراموش نکنید. پرشین ها تحرک کمی دارن و این تاثیر مثبتی روی سلامتیشون نمیذاره. روزانه حداقل ۲۰ دقیقه برای بازی با گربه پرشین تون وقت بگذارید.
 • برای تشویق گربه پرشین به بازی، انواع اسباب بازی هایی که گربه ها رو به هیجان میارن، براش تهیه کنید.
 • یکی از اسباب بازی های مناسب برای سر ذوف آوردن گربه پرشین، اسباب بازی قلاب ماهیگیری هست. بخصوص اگر به سر قلاب، پر متصل باشه.

گربه پرشین

غذای گربه پرشین باید خوش خوراک باشه


مشکلی که خیلی از مردم در مورد نگهداری از گربه پرشین دارن اینه که اونا هر غذایی رو نمیخورن و در انتخاب غذا خیلی وسواسی عمل میکنن. برای همین غذای گربه پرشین شما باید به مزاجش خوش بیاد، در غیر این صورت از خوردنش سر باز میزنه.

البته برای اینکه گربه تون بدغذا نشه، راهکارهایی وجود دارن، مثلا:

 • عادت دادن بچه گربه به غذاهای مختلف(خشک، مرطوب، خانگی)
 • نظم دادن به الگوی غذا خوردن گربه (غذا دادن بهش در ساعت مشخص)
 • پررو نکردن گربه (اگر غذایی رو نخورد، اون غذا رو با غذای جدید جایگزین نکنین)

شکل دانه های غذای گربه پرشین باید خاص باشه

پرشین کت ها بخاطر پوزه های تختشون نمیتونن هر غذایی رو به راحتی از داخل ظرف بردارن و نوش جان کنن! برای همین از دادن غذاهایی که دانه های خیلی ریز یا X شکل دارن، خودداری کنین.

اگر برای گربه تون توی خونه غذا درست میکنین، گوشت داخل غذا رو حسابی ریز ریز کنین چون پرشین کت ها برای خوردن تکه های درشت گوشت و مرغ،تنبلی میکنن.

آب، نیازی که نباید در غذای گربه پرشین نادیده گرفته شود!

به دلیل اینکه گربه ها برای مناطق گرم و خشک و نیمه بیابانی مناسب هستند و با آن خو دارند، بدن آن ها می تواند با کم آبی کنار بیاید. البته این ویژگی گربه ها، مشکلاتی را نیز به وجود می آورد.

گربه ها به خوبی انسان ها و حتی سگ ها تشنگی را نمیفهمند و زیاد آب نمیخورند. بنابراین همیشه دارای ادرار غلیظی هستند که اکثر مواقع شامل املاح معدنی می باشد. بنابراین گربه ها بسیار بیشتر از دیگر حیوانات، در معرض مشکلات کلیوی و سنگ های ادراری می باشند.

از سوی دیگر، گربه هایی که در طبیعت زندگی می کنند، اکثر آب موردنیاز بدنشان را از شکار خود دریافت می کنند. بهتر است بدانید ۷۰ درصد بدن یک موش از آب تشکیل شده است. این درحالی است که غذای خشک گربه تنها دارای ۵ درصد آب می باشد! بنابراین باید در غذای گربه مراقب آب دریافتی او نیز باشید و به این نکته توجه کنید.

غذای گربه


۲ روش برای رفع مشکل کم خوردن آب توسط گربه


1. اگر گربه را از بچگی بزرگ کرده اید، می توانید از همان بچگی گاهی اوقات غذای خشک را به صورت خیس به او بدهید. همچنین روزانه یا هر دو روز یکبار، کنسرو گربه به او بدهید. کنسرو و پوچ گربه، آب زیادی دارند و نسبت به غذای خشک، لذیذتر می باشند.

2. همچنین ظرف های اتوماتیکی وجود دارند که آب داخل آن ها به چرخش در میاید. به اینصورت گربه را به آب خوردن تحریک می کند.

همچنین باید ظرف آب گربه را روزی دو بار خالی کرده و آب تازه داخلش بریزید. باید به میزان و حجم ادرار گربه دقت کنید و درصورتی که به میزان کم ادرار کرده است، کنسرو و آب بیشتری به او بدهید.

نکته ای در مورد ظرف آب و غذای گربه پرشین

بخاطر پوزه تخت، ظرف آب و غذای پرشین کت ها باید کم عمق باشه تا صورت تخت اونا بتونه کامل داخل ظرف بشه. این نکته موقع خرید ظرف آب و غذا خیلی مهمه، مخصوصا اگر دوست ندارین پولتون رو دور بریزین!

separator line

بیشتر بخوانید:

راههای درمان و تشخیص ویروس ایدز در گربه ( FIV )

(اسهال در گربه) علل، پیشگیری و دو راه درمان خانگی موثر

اسهال در بچه گربه :: علل و درمان سریع خانگی

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  
 • برچسب ها:
 • گربه پرشین
 • روش تغذیه گربه پرشین
 • ویژگی های منحصر به فرد گربه پرشین
 • مواد غذایی مناسب گربه پرشین

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter