دلگرم
امروز: جمعه, ۱۰ تیر ۱۴۰۱ برابر با ۰۱ ذو الحجة ۱۴۴۳ قمری و ۰۱ ژوئیه ۲۰۲۲ میلادی
علائم، پیشگیری و درمان سریع شپش، جرب و کنه در سگ
12
زمان مطالعه: 9 دقیقه
در این مطلب به شما خواهیم گفت که چگونه میتوان تشخیص داد سگ کنه یا شپش دارد. برای درمان چه باید کرد ، بعد از درمان چه نکاتی را باید رعایت کرد. بیماری که سگ ممکن است از طریق شپش و کنه مبتلا شود

چند نکته در مورد کنه در سگ

کنه ها با اتصال به بدن حیوانات و تغذیه از خون آنها ، رشد می کنند . برای درمان به موقع لازم است تا هر وقت حیوان خود را به مناطق جنگلی ، بیشه ها یا جاهای مرطوب می برید در برگشت ، بدن او را بازرسی کنید .

در این بازرسی مناطق کشاله ران ها ، زیر شکم ، اطراف گردن و گوش ها باید مورد بررسی قرارگیرند . در این کار ممکن است با بدن کنه ها که معمولا خاکستری هستند برخورد کنید .

هرگز تا وقتی کنه ، سر خود را ، رها نکرده است ، او را از بدن حیوان نکنید . در این صورت شما فقط بدن کنه را جدا کرده اید و قسمت نیش او در بدن حیوان باقی می ماند .

برای اینکه کنه خود را رها کند ، می توانید یک پنبه آغشته به الکل ، وازلین یا پارافین مایع را برای چند دقیقه روی بدن کنه ها قرار دهید و نگه دارید . بعد از اینکه کنه نیش خود را از پوست حیوان رها کرد ، او را بیرون بکشید .

بعد از برداشت کنه ناحیه آزرده شده را با مواد ضد عفونی کننده تمیز کنید و دو سه روز بعد محل را از نظر بهبودی مورد بررسی قرار دهید . برای دفع کنه ها ، ترکیبات شیمیائی آماده هم وجود دارند . برای استفاده از این مواد از دامپزشک کمک بخواهید .

علائم و نشانه های شپش و کنه در سگ

بر اثر این خارش ، حیوان محل گزش را گاز گرفته و باعث و خیم شدن وضع محل گزش و تراوش مایعات التهابی از این ناحیه می شود . در صورتی که آلودگی با کنه ها درمان نشود ، می تواند باعث ریزش موهای ناحیه مذکور ، خصوصا در ناحیه کپل ( باسن ) و اطراف دم شود .

از نشانه های بارز آلودگی با کنه و شپش ، بی قراری حیوان است . او نمی تواند بیش از چند دقیقه روی زمین بنشیند . ممکن است بتوان پوسته پوسته های ناشی از جراحت پوست و گزش کنه ها را مشاهده کرد .

جرب چیست؟

جرب ها انگل های میکروسکپی هستند که در سطح پوست یا فولیکول های مو مشاهده می شوند.

آلودگی شدید، متوسط و ملایم بسته به نوع آنها دارد. به عبارت دیگر، هیچ علامت ثابتی در این بیماری ها دیده نمی شود.

برای مثال، از متداول ترین انواع درگیری با جرب ها، ابتلا به جرب دمود کس است که جراحات غیر مشهودی را در پوست ایجاد می کند.

اما تحریک عادی آنها هیچگونه واکنشی را در سگ های مبتلا نشان نمی دهد. معمولاً مشکل در سگ های جوان است، جرب های دمودکس وقتی تشخیص داده می شوند که لکه های قرمز و کم مو در روی پیشانی، دور چشم ها، پوزه و پنجه دست ها مشاهده می شود.

بعضی از سگ ها بدون هیچگونه درمانی از جرب خلاصی می یابند و بعضی ها نیاز به غوطهور شدن مرتب در محلول های دارویی دارند.

با استفاده از کرم های مخصوصی نیز می توان آنها را درمان نمود. جرب های دمود کس مشکل عمده و علاج ناپذیر در بعضی سگ ها خصوصاً سگ های مسن تر به شمار می آیند.

سگ هایی که آلوده به این نوع جرب هستند نباید برای نسل گیری به کار برده شوند چراکه احتمال دارد از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به بیماری باشند.

مشکل دیگر، جرب های سارکو پتس (SarCOptic mange) هستند. این نوع جرب چنان واکنش شدیدی را ایجاد می نماید که به طور مداوم سگ ها خود را می خارانند.

هر آنچه که باید در مورد کنه درسگ باید بدانید

درمان کنه جرب و شپش در سگ

سگ ها هم مانند انسان دچار شپش می شوند و خودشان را می خارانند. شما باید سریعا به فکر درمان شپش در سگ ها باشید. مثلا یکی از بهترین روشهای درمان کنه سگ ها استفاده از موچین است که با کمک آن میتوانید کنه ها را از بدن جدا نمایید.

کنه ها در تمام نقاط خصوصاً در مناطق روستایی و ساحلی یافت میشوند. این انگل به دلیل ارتباطی که با بیماری Lyme (پلی آرتریت سگ ها و انسان که عامل آن از اسپیروکت ها بوده، توسط کنه های سخت منتقل می شود) دارد، در انسان با اهمیت می باشد.

نکته:: همچنین کنه باعث کم خونی و فلجی در سگ ها می شود. با مشاهده کنه در سطح پوست به سرعت نابودش کنید.

در چه نواحی از بدن سگ احتمال وجود کنه بیشتر است؟

هرچند وقت یکبار تمام سطح بدن حیوان را برای اطمینان از علم وجود کنه بازرسی نمایید؛ مخصوصاً نواحی صورت، گوش ها، پاها و نواحی زیر شکم و سینه،است.

بهترین روش گرفتن کنه و شپش در سگ ها ، استفاده از موچین است. به دام انداختن آن در نواحی نزدیک سطح پوست می باشد.

برای درمان کنه سگ هیچوقت آن را با انگشتان لمس نکنید. به زخم های کوچکی که از گزش کنه ها باقی میماند، حساس نباشید چون خود به خود خوب می شوند و عفونت نمیکنند.

نکته:: اگر برآمدگی های کوچک قرمز رنگی را روی سطح پوست سگ که در اثر واکنش آلرژی پدید آمده است مشاهده نموده اید باید موضوع را با دامپزشک در میان گذارید.

در این گونه موارد، استفاده از اسپری های ضد کک، پودرها و محلول های شوینده در مقابل هجوم کنه ها نیز مؤثر می باشد.

شپش ها بند پایانی کوچک، کمرنگ (رنگ پریده) هستند که در سطح پوست زندگی میکنند و به راحتی با استفاده از شامپوهای مخصوص، حمام و غوطه ور شدن سگ در محلول های ضدانگل خارجی از بین می روند.

بیشتر بخوانید::

اسهال در سگ :: علائم، تشخیص و درمان خانگی

معرفی کامل سگ نژاد آکیتا (Akita)

مسمومیت غذایی چه آسیبی به سگ می رساند؟ آیا سگ فلج می شود؟

هر آنچه که باید در مورد کنه درسگ باید بدانید

بعد از درمان چه باید کرد؟

به طور معمول ۱۰٪ از دوران زندگی کنه ها بر روی بدن و ۹۰٪ از آن بر روی فرش ، اسباب منزل ، چمن ، علف و آشغال های اطراف محیط زندگی سپری می شود . بنابراین برای درمان این آلودگی بایستی علاوه بر پاک سازی حیوان ، نسبت به پاک کردن آلودگی محل زندگی او هم اقدام کرد .

برای حل این مشکل ترکیبات مختلفی وجود دارند . می توانید آنها را از فروشگاه های مخصوص یا از دامپزشک تهیه کنید . حتی ترکیبات دیگری هم وجود دارند که به صورت کاربرد ماهانه می توانند از بروز هر نوع آلودگی با این عوامل جلوگیری به عمل آورند .

ممکن است از شرکت های متخصص در امر سمپاشی برای سمپاشی منزل خود و محل زندگی حیوان استفاده کنید . در اغلب مناطق دنیا آلودگی با کک دیگر یک مسئله فصلی نیست و احتمال آن در تمام طول سال وجود دارد .

یکی دیگر از راه های جلوگیری از حمله حشرات به سگ ها ، استفاده از قلاده های مخصوص ضد حشره است . برای استفاده از این قلاده ها بایستی توجه داشته باشید که ممکن است برخی سگ ها به آن حساس باشند .

لازم است تا دو سه روز بعد از بستن این قلاده ها اطراف گردن را بررسی کنید تا مطمئن شوید احیانا ناراحتی و التهاب پوست ایجاد نشده باشد .

این حساسیت ممکن است به واسطه مواد شیمیائی یا جنس پلاستیک خود قلاده باشد . استفاده از سیر تازه برای پیشگیری از بیماری ها مناسب است .

مصرف روزانه سیر تازه به همراه غذا از بروز آلودگی به انواع کک و شپش جلوگیری می کند و از سوی دیگر ، هم حیوان از خوردن آن لذت می برد و هم برای پیشگیری از بیماری های آلرژیک مفید است .

هر آنچه که باید در مورد کنه درسگ باید بدانید

بیماری ناشی از کک ها در سگ (Flea Bite Hypersensivity )

این بیماری یک ازدیاد حساسیت نسبت به یک یا چند آلرژن موجود در کک است. این آلرژن می تواند مربوط به بزاق ، مدفوع ، ترشحات و حتی بدن و کراتین پوست کک باشد.
این بیماری دارای انتشار جغرافیایی خاصی می باشد و در مناطق گرمسیری و معتدل شایع است درحالیکه در نواحی سردسیر به ندرت دیده می شود.

بروز این بیماری در سگ ها بسیار بیشتر از گربه هاست که دو دلیل دارد:

 1. بدن گربه ها self grooming پیشرفته دارد.
 2. میزان IgE در گربه ها بسیار پایین است و به همین جهت گربه ها کمتر از سگها دچار آلرژی می شوند!

اصولا" آلودگی به کک ها منجر به 4 دسته عوارض مهم می شود:

 1. آنمی ، به دلیل خونخواری کک ها.
 2. ابتلا به انگل ها و تک یاخته های خونی نظیر ارلیشیا ، بابزیا و هموبارتونلا.
 3. آلودگی به کرم دیپلیدیوم کنینوم.
 4. Flea Bite Hypersensivity(FBH)

در درجه اول کتروسفالیدس فلیس مهم ترین کک آلوده کننده است و بعد از آن پولکس و کتروسفالیدس کنیس قرار دارند.

کک ها در مرحله لاروی علاقه دارند که روی زمین زندگی کنند به همین جهت لای پرز فرش مخفی می شوند و بعد از بلوغ به روی تن حیوان می روند.

علائم بالینی:

 1. خارش شدید به خصوص در نواحی Base دم، کمر و کشاله ران.
 2. ضایعات اولیه جلدی به شکل پاپول و ماکول اریتروماتوز، متعاقب خارش شدید که دلمه روی آن را می گیرد.
 3. آلوپشی و پوسته پوسته شدن نواحی ذکر شده در اثر خارش شدید.
 4. Hyperpigmentation و Lichenification در موارد مزمن دیده می شود.

تشخیص:

علائمی که صاحب دام به ما می گوید می تواند کمک کننده باشد...اما به هرحال در مورد حیواناتی که پوششی با رنگ روشن دارند می توان در اتاق تاریک با استفاده از نور مستقیم فرار کک های بالغ را دید!

در مورد حیواناتی که پوشش تیره رنگ دارند باید یک پارچه سفید زیر حیوان پهن کنیم و سپس بدن حیوان را برس بکشیم که با این کار مدفوع کک به روی پارچه می ریزد که اگر آن را با آب خیس کنیم به رنگ قرمز در می آید چون خونخواری کرده است.

بهترین و موثرترین راه تشخیص قطعی از طریق تست IDST می باشد ولی حیوان نباید قبل از آن استروئیدتراپی شده باشد!

درمان:

 1. کاهش میزان آلرژن ها از روی بدن حیوان: از بین بردن کک با حشره کش ( بهترین ترکیب پروپوکسور است که یک سم کارباماتی ست و سمیت ارگانوفسفره ها را هم ندارد ).
 2. شامپو لیندان فقط برای سگ ها.
 3. استفاده از آیورمکتین تزریقی ( ترجیحا" فقط در سگ ها ).... البته قبل از تزریق این دارو باید تست دیروفیلاریا ایمیتیس در سگ منفی باشد چون اگر این انگل حضور داشته باشد با تزریق این دارو احتمال وقوع ترومبوآمبولی وجود دارد.
 4. شامپوی پرمترین و ترکیباتی مانند آزانتول و نگوون.
 5. درمان محیط: محیط را با جاروبرقی به مدت یک هفته هر روز جارو می کشیم و کیسه جاروبرقی را می سوزانیم یا دور می اندازیم و سپس ترکیبات ذکر شده را در محیط هم استفاده می کنیم.
 6. استفاده از گلوکو کورتیکوئیدها مثل اسپری تریامسیولون در موارد خارش شدید.
 7. استفاده از آنتی هیستامین ها مثل دیفن هیدرامین.
 8. اگر با موارد بالا درمان نشد از کورتون های سیستمیک مثل پردنیزولون استفاده می کنیم.
 9. درمان قطعی بیماری Allergen Specific Immunotherapy می باشد، یعنی بدن را مدام در معرض آلرژن قرار دهیم تا خود را تطبیق دهد.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (12 رای)  
  دیدگاه ها

  درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است