معرفی نژاد سگ ساموید

۲,۷۵۸
۲
۰
شنبه, ۰۸ تیر ۱۳۹۸ ۱۷:۱۴


نگهداری از سگ ساموید


سگ ساموید با نام های دیگری از جمله Sam ، Sammy ، Smiley و Smiling Sammy شناخته می شوند و عضو گروه سگهای کار می‌باشند. ساموئید به‌عنوان نژادی که دارای بالاترین ارتباط با سگ های اولیه و قدیمی است محسوب می شود. زیرا این نژاد هیچ خط خونی از گرگ و روباه در اجداد خود ندارد . از این سگ در سیبری به عنوان سگ سورتمه ، کار و شکار استفاده میشد. آنها به خاطر چهره خندان خود و خلق و خوی مهربان و وفاداریشان به رسمیت شناخته شده اند.

ساموئید در سال ۱۹۹۳ توسط AKC به ثبت رسید. ارتفاع ساموئید به طور متوسط ۴۸ تا ۶۱ سانتی متر و وزن آن بین ۱۶ تا ۳۰ کیلو گرم میباشد. ماده ها کمی نسبت به نرها کوچکتر و سبکتر هستند. پوشش ضخیم آنها نیاز به مراقبت و برس کردن مرتب دارد. متوسط طول عمر ساموئید بین ۱۲ تا ۱۵ سال است.

ظاهر سگ ساموید


ساموید سگی قوی ، هوشیار ، چابک و سگ قطبی است که صفات وقار و زیبایی را با خود همراه ساخته است. سر عریضی دارد که شبیه به یک مثلث متساوی الاضلاع از پایه داخلی گوش ها تا نوک بینی است. پوزه نه خیلی عریض است و نه خیلی باریک ، به حالت مخروطی تا نوک بینی می باشد. لب های شان سیاه و منحنی به سمت بالا است، به گونه ای که به نظر می رسد همواره لبخند می‌زنند. رنگ بینی باید سیاه باشد ، رنگ‌های جگری و قهوه ای در حلقه نمایش پذیرفته نیستند.

گوشهایشان ایستاده و مثلثی شکل هستند و نوکشان گرد است. بدنشان عضلانی و سینه های شان عمیق است. پاها بزرگ و در زیر موهای ضخیم پوشیده شده اند . دم آنها بلند و در پشت کمر شان فر شده است. پوشش دو لایه ضخیم آنها ممکن است سفید ، کرم یا بیسکوییتی رنگ باشد .

سگ

سایز و وزن سگ ساموید


ساموید نر بالغ به طور ایده آل در حالت ایستاده بین ۵۳ تا ۶۰ سانتیمتر تا شانه و ماده ها کمی کوچکتر بین ۴۸ تا ۵۳ سانتی متر ارتفاع دارند . در حالی که هیچ استانداردی برای وزن آنها وجود ندارد اما نرها حدود ۲۰ تا ۳۰ کیلوگرم و ماده ها بین ۱۶ تا ۲۵ کیلوگرم وزن دارند.

رنگ و پوشش سگ ساموید


ساموید از یک پوشش ضخیم دولایه باورنکردنی پوشیده شده که لایه زیرین نرم و پشمی بوده و لایه رویی از موهای زبر و بلند و صاف تشکیل شده است. این پوشش آنها در آب و هوای سرد از سگ محافظت می کنند ، در آب و هوای گرم مانند یک ضد آفتاب و به طور طبیعی دافع خاک است. در واقع پوشش آنها چنان ضخیم است که مردم از موهای آنها برای خود لباس تهیه می‌کردند. پوشش اطراف گردن ساموئید نر نسبت به ماده ضخیم تر است. ساموئید در رنگهای سفید ، کرم و بیسکویتی رنگ وجود دارد. پوشش آنها از براقیت خاصی برخوردار است.

مراقبت از سگ ساموید


تمیز کردن پوشش ضخیم ساموئید ها میتواند کار وقت‌گیر باشد. حمام کردن آنها آسان است. موهای آنها باید به طور منظم برس شود. به خاطر ضد خاک بودن پوشش آنها و هم اینکه این نژاد زیاد بوی سگ نمی‌دهد ، فقط در صورت نیاز حمام شوند. باید هفته‌ای دو بار آنها را برس بزنید که در زمان ریزش مو این نیاز بیشتر می شود. نیازی به پیرایش مو ندارند ، مگر مو های بین پنجه های شان که زیادی بلند شده باشد .

اصلاح کردن موهای ساموید به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود چرا که می تواند بافت پوشش آنها را عوض کرده و موجب آسیب پذیر شدن سگ در دماهای بالا شود و می تواند آنها را در تابستان دچار آفتاب سوختگی کند. گوش آنها را به طور هفتگی برای علائم تحریک و عفونت یا ایجاد موم بررسی کنید. با یک گلوله پنبه ای و یک ماده شوینده تایید شده توسط دامپزشک گوشهای شان را تمیز کنید.

توجه داشته باشید که هرگز با گوش پاک کن داخل مجرای گوش شان را تمیز نکنید. ناخن های شان را ماهی یکبار کوتاه کرده و هفته ای یکبار دندان های شان را جهت جلوگیری از ایجاد جرم و همچنین عدم ایجاد بوی نامطبوع هنگام پارس کردن مسواک کنید.

ساموئید

بیماری های سگ ساموید


مانند همه نژادهای دیگه، تعدادی بیماری نژادی بین ساموید ها متداول تره که با آگاهی به اون ها میتونین راحت تر ازشون پیشگیری کنین یا موقع خرید سگ ساموئید، از نظر وجود این بیماری ها بررسی اش کنین. بیماری های زیر در سگ نژاد ساموید دیده میشن:

 • کری مادرزادی
 • گلومروپاتی و نارسایی کلیه
 • آتروفی پیش رونده شبکیه چشم
 • دیسپلازی مفصل ران (هیپ دیسپلیژا)
 • هپاتیت مزمن
 • سندرم کوشینگ

شخصیت سگ ساموید


ساموید سگی پر جنب و جوش و شاد است که واقعاً به صاحبش عشق می ورزد. آنها با بچه ها عالی هستند و علاقه فراوان به بازی در حیاط به خصوص زمانی که برف باریده باشد دارند . سامویدها ورود یک تازه‌وارد به قلمروی خود را اعلام می‌کنند اما نگهبان نیستند و هنگامی که غریبه وارد شد به دنبال آن راه می افتند .ساموئید سگ همه اعضای خانواده است ، اما به یک شخص بیشتر از دیگران علاقه مند می شود و آن شخص کسی است که او را تغذیه و با او تمرین می‌کند.

آنها همدم های خوبی برای افراد خارج از منزل هستند و دوست دارند که شما را در حین پیاده‌روی همراهی کنند . آنها ممکن است کمی سخت آموزش ببینند اما آنها در کل خوب رفتار می‌کنند و انتخاب مناسبی برای کسانی هستند که برای بار اول قصد نگهداری از یک سگ را دارند .

سگ ساموئید

الزامات فعالیت سگ ساموید


ساموئید برای حفظ شادابی و سلامتی اش نیازمند مقدار متوسطی از فعالیت های روزمره می باشد. فصل زمستان ، زمان مورد علاقه آنهاست و می‌توانند ساعت ها خودشان را با برف سرگرم کنند به خصوص اگر با بچه ها هم بازی شوند. بدون برف ، میتوانید آن‌ها را به پیاده ‌روی ببرید و اجازه بدهید که پاهای خود را کش بیاورند و در هفته چندین بار آنها را بدوانید به خصوص در زمان تولگی.

آموزش و پرورش سگ ساموید


ساموئیدها بسیار خوش رو و عاشق مردم هستند، اما همیشه دوست ندارند که گوش بدهند و آموزش ببینند و این می‌تواند برای آنها یک چالش باشد. این جلسات باید کوتاه و در مسیر علاقه‌مندی‌های سگ بوده و دارای فعالیتهای گوناگونی باشد . سگتان را به هنگام انجام صحیح حرکت و خواسته شما به خوبی تشویق کنید. هیچگاه با ساموئید خود خشن برخورد نکنید زیرا باعث دوری کردن آن از شما شده و به حرف های شما گوش نخواهد داد.

هنگامی که در آموزش های پایه تسلط پیدا کرد ، می توانید آموزش های اطاعت و چابکی پیشرفته را شروع کنید. ممکن است در این سطح آموزش عالی عمل نکند اما از انجام این فعالیت ها لذت می برد و دوست دارد که زمانش را با شخصی که او را دوست دارد سپری کند.

صفات رفتاری سگ ساموید

ساموئیدها بسیار مهربان و اهل بازی بوده ، عاشق در جمع بودن و همراهی کردن شما چه در داخل و چه در خارج از خانه هستند. اگر یک ساموئید بیش از حد تنها بماند ممکن است مضطرب شده و این حس خود را با گاز گرفتن و جویدن اجسام اطراف خود بروز دهد به همین دلیل ساموئید برای خانواده هایی که همواره در خانه هستند و یا افرادی که برنامه کاری منعطفی دارند بسیار مناسب است.

توله سگ

چگونه از نژاد سگ ساموید نگهداری کنیم؟

برای نگهداری از سگ نژاد ساموید نکات زیر رو رعایت کنین تا مشکلی برای سگ شما به وجود نیاد:
1. سگ های ساموید بسیار فعال هستن و به همین دلیل شاید برای نگهداری داخل آپارتمان مناسب نباشن.
2. سگ ساموید به آب و هوای سرد و بازی توی برف عادت داره و با هوای گرم و تابستون بیگانه است! در روزهای گرم و آفتابی اجازه فعالیت به اون ها رو ندید و زیر کولر نگهشون دارین.
3. سگ ساموید انرژی فوق العاده زیادی داره به همین خاطر لازمه بیشتر روز فضایی برای بازی و جست و خیز در اختیارش باشه.
4. از تولگی برای تربیت سگ ساموید وقت بگذارین و با معرفی اش به سگ ها و انسان های دیگه، اجتماعی بودن رو یادش بدین.
5. اگر به خوبی در طول روز انرژی بدنی و ذهنی سگ های ساموید رو تخلیه نکنین، اصلا بعید نیست که به انواع مشکلات رفتاری سگ ها مثل کندن زمین، جویدن لوازم و کفش و … دچار بشن.
6. پوشش بدن این نژاد پشمالو پرپشت و ضخیم هست به همین دلیل نیاز به رسیدگی زیادی داره. روزانه موهاشون رو برس بکشید و به موقع اون ها رو ببرین آرایشگاه.
7. راستی، خودتون رو برای ریزش موی شدید اون ها هم آماده کنین.
8. سگ ساموید رو تنها نگذارین. اگر شاغل هستین این نژاد انتخاب مناسبی برای شما نیست.
9. در صورت دیدن علائم بیماری بخصوص بیماری های نژادی سگ های ساموید، به کلینیک دامپزشکی ببرینشون و آزمایش های لازم رو روی اون ها انجام بدین.
10. غذای سگ ساموید باید خوب و باکیفیت باشه و همه ویتامین ها و اسیدهای چرب ضروری مفید برای پوست و مو رو داشته باشه.

separator line

بیشتر بخوانید:

معرفی کامل سگ نژاد آکیتا (Akita)

معرفی نژاد سگ کن کورسو

معرفی نژاد سگ تریر اسکاتلندی (Aberdeen Terrier)

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(2 امتیاز , میانگین: 3.5 از 5)  
 • برچسب ها:
 • سگ ساموید
 • نگهداری از سگ ساموید
 • ظاهر سگ ساموید
 • رنگ و پوشش سگ ساموید
 • مراقبت از سگ ساموید
 • بیماری های سگ ساموید
 • شخصیت سگ ساموید

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter