مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
معرفی پرنده زیبایی به نام توکای سیاه
10
زمان مطالعه: 5 دقیقه
توکای سیاه به واسطه ی بدن کاملا سیاه، منقار و حلقه ی چشمی زرد و صدای خاص از سایر پرندگان به راحتی تشخیص داده می شود.

آشنایی با خصوصیات توکای سیاه

توکای سیاه متعلق به خانواده ی توکاها است وبعضی از گونه های این خانواده صدا و آواز زیبایی دارند. توکای سیاه به واسطه ی بدن کاملا سیاه، منقار و حلقه ی چشمی زرد و صدای خاص از سایر پرندگان به راحتی تشخیص داده می شود.

توکای سیاه یا توکای معمولی (Turdus merula) پرندهای از سردهٔ توکا و بومی اروپا، آسیا و شمال آفریقا است و انسان آن را به مناطق دیگر دنیا مثل استرالیا و نیوزیلند، آمریکای شمالی، پرو، برزیل، آرژانتین، اروگوئه، شیلی و جزایر فالکلند هم وارد کرده‌است.

این خانواده دارای گونه‌های زیاد و نسبتا ناهمگونی است که شامل چک‌ها ، دم سرخ‌ها ، بلبل‌ها و توکا‌ها است. چندین زیرگونه از این پرنده در محدودهٔ زیستی گستردهٔ آن زندگی می‌کنند، تعدادی از زیرگونه‌های آسیایی را گاه گونه‌ای مستقل در نظر می‌گیرند. با توجه به عرض جغرافیائی، توکای سیاه ممکن است مقیم، نیمه‌مهاجر یا کاملاً مهاجر باشد.

توکا

مشخصات توکای سیاه

  • نام فارسی: توکای سیاه
  • نام انگلیسی: Eurasian Blackbird
  • نام علمی: Turdus merula
  • نام راسته: گنجشک شکلان Passeriformes
  • نام خانواده: توکاها Turdidae

توکای سیاه بسیار شبیه سار است اما دمش بلندتر و بدنش کشیده تر است. این پرنده، ۲۱ سانتی متر طول دارد. پرنده ی نربه طور یکدست سیاه است و منقار و حلقه ی چشمی اش زرد نارنجی روشن است.

پرنده ی جوان در سال اول، پر و بالش قهوه ای تیره و منقارش زرد و تیره است. پرنده ی ماده به رنگ قهوه ای تیره با گلو و سینه ی کمرنگ تر و خالدار، چانه پر از خال های سفید و منقار قهوه ای مشاهده می شود. پرنده ی جوان شبیه ماده است اما زیر تنه به صورت اندکی خال خالی با منقار نسبتاً سیاه دیده می شود. پای توکای سیاه سبزرنگ است.

توکای سیاه

محل زندگی و تغذیه توکای سیاه

جنس نر زیرگونهٔ اصلی این پرنده که در بیشتر مناطق اروپا زندگی می‌کند، کاملاً سیاه با حلقهٔ چشمی و منقار نارنجی و آوازی با ملودی غنی است؛ جنس ماده و پرندهٔ نابالغ پوشش قهوه‌ای پررنگ دارد. این پرنده در درخت‌زارها و باغ‌ها زندگی می‌کند و لانهای شکیل با نوارهایی از گِل و فنجان‌شکل می‌سازد. توکای سیاه همه‌چیزخوار است و از انواع مختلف حشرات، کرم‌های خاکی، توت‌ها و میوه ها تغذیه می‌کند.

هر دو جنس در فصل زادآوری خود قلمروطلبند و از نمایش‌های تهدید مشخصی بهره می‌جویند، اما در هنگام مهاجرت و نواحی زمستان‌گذرانی اجتماع‌دوست‌تر می‌شوند. جفت‌ها در طول سال، در جاهایی‌که هوا به اندازه کافی معتدل باشد، در قلمرو خود باقی می‌مانند. اشارات زیادی به این پرندهٔ پرشمار و متمایز از دیگر پرندگان در آثار ادبی و فرهنگی دیده می‌شود که معمولاً به آواز آن مرتبط می‌باشند.درغرب گیلان این پرنده به نام (سیاه نسبر)شناخته می شود که سیاه اشاره به پوشش پرهای سیاه رنگ دارد وبه خود پرنده درزبان گیلکی اصیل درنواحی صومعه سرا نسبر گفته می شود.

عادات و رفتار توکای سیاه

توکای سیاه اغلب لابه لای شاخه ها دیده می شود و به ندرت روی زمین می نشیند. این پرنده هنگام تغذیه روی زمین راه نمی رود بلکه جست می زند و از تمشک و سایر دانه ها تغذیه می کند. هر دو جنس توکای سیاه در محل اصلی زندگی خود قلمرو طلب بوده و از نمایش های تهدید مشخصی بهره می جویند.

اما هنگام مهاجرت و نواحی زمستان گذرانی اجتماع دوست می شوند. جفت ها در طول سال، در جاهایی که هوا به اندازه ی کافی معتدل باشد، در قلمرو خود باقی می مانند.

toka

زیستگاه توکای سیاه

توکای سیاه در مناطق جنگلی، باغ ها، باغچه هایی که پوشش زیرین آن ها غنی باشد و پرچین ها و اغلب نزدیک کشتزارها به سر برده و لابه لای درختان و شاخه های انبوه لانه ای شکیل می سازد. این پرنده در ایران زمستان ها نسبتاً فراوان است و به تعداد فراوان تولیدمثل می کند.

لانه سازی و تولید مثل توکای سیاه

لانه این پرنده در لابلای شاخه درختان و در ارتفاع کم و اجتماع شاخه و برگ در اوایل بهار با کمک هم ساخته می شود ابتدا شاخه های خشک کوچک را با گل بهم می چسبانند (به محلی جره و تیل می زنند)و در انتها یا علف و پر نرم آماده تخم گذاشتن می کنند و معمولا ماده ها چهار عدد تخم سبز کم رنگ می گذارند و روی تخمها می نشینند و کمتر دنبال غذا می روند و پس از حدود ۱۵ روز جوجه ها از تخم در می آیند .

بعد حدود یکماه قادر به پرواز خواهند بود و در این مدت والدین به انها غذا می دهند .تعداد دفعات تخمگذاری توکاها بسته نوع اب و هوا از دو تا چند بار می تواند اتفاق بیفتد .

separator line

بیشتر بخوانید:

پرنده کوکو و زندگی عجیب غریبش و معرفی چند گونه

آشنایی با پرنده شکاری به نام طرلان + فیلم و عکس

درمورد هوبره پرنده بیابان گرد چه می دانید؟

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (10 رای)  
قرآن آنلاین
۲ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

Mali | ۱ سال پیش
این پرنده خوش آواز که توی منطقه ما(استان فارس) توی باغ های پرتقال زندگی میکنه و به اسم چُفت شناخته شده
واقعا قشنگ میخونه آدم رو سرمست میکنه
من خیلی دوستش دارم این پرنده رو
1
2
حسین | ۲ سال پیش
سلام درنیشابور این پرنده هست که واقعا درمیان پرندهگان ازهمه زرنگ تر وهوشیاتر است به انسان به هیج وجه نزدیک نمیشود وفصل زمستان اذان شب برای خواب روی درخت کاج می اید وصبح ساعت سه ونیم بیداره شده ومیرود به بوته زارها وباغها واقعا زرنگ است
0
5