راهنمای خرید مار خانگی

۶,۶۲۰
۵
۰
دوشنبه, ۰۳ تیر ۱۳۹۸ ۱۲:۰۷


روش نگهداری از مار خانگی


مار حیوان جذاب و فریبنده‌ای است و با رسیدگی منظم، اکثر آنان به حیوانات خانگی تقریبا رامی تبدیل خواهند شد. با این حال مارها حیوانات خانگی مناسبی برای همه اشخاص نیستند. آنان نیاز های خاصی دارند و تنها باید توسط کسانی که این نیازها را درک می کنند و حاظر به تعهدی طولانی مدت هستند نگهداری شوند. اگر می خواهید ماری را به عنوان حیوان خانگی خود قبول کنید حتما در مورد انواع گونه های مارها مطالعه داشته باشید و با نیاز های آنان آشنایی پیدا کنید.

نکات مهم پیش از انتخاب مار به عنوان حیوان خانگی

هنگامی که می‌خواهید ماری را به سرپرستی قبول کنید، خود را وارد تعهدی طولانی مدت خواهید کرد چرا که خیلی از گونه‌های مارها معمولا بیش از ۲۰ سال عمر خواهند کرد.

شما باید مار خود را با حیوانات مشخصی تغذیه کنید (حیواناتی که از قبل کشته شده و در دمای مناسب نگهداری شده اند امن‌ترین انتخاب می باشند) و باید مکانی را در فریز خود به غذاهای مورد نیاز او اختصاص دهید (مانند جوندگان).

مارها توانایی زیادی در فرار کردن دارند و شما باید از ضدفرار بودن محیط زندگی آنان اطمینان حاصل کنید. این موجودات در پیدا کردن کوچکترین سوراخ ها و رد شدن از آنان مهارت خاصی دارند.

مارهای بزرگ یا مارهای سمی، هر چقدر هم که زیبا باشند، به دلیل مشکلاتی که ایجاد خواهند کرد به عنوان حیوان خانگی پیشنهاد نمی شوند.

مارهایی که از طبیعت گرفته شده‌اند معمولا استرس بیشتری دارند و گاهی حاوی بیماری‌ها یا انگل های خاصی هستند و رام کردن آنان نیز دشوار تر است. بنابر این سعی کنید مار مورد نظر شما در اسارت متولد شده باشد و سعی کنید آن را از یک پرورش‌دهنده قابل اطمینان تهیه نمایید.

مار خانگی

روش انتخاب مار سالم و بدون مشکل

هنگام خرید مار او را به دقت برای پیدا کردن نشانه های بیماری مانند حباب هایی که از بینی او بیرون می آیند، حالت خاص پوست، چشم های بسته یا پوسیدگی دهان بررسی کنید.

هنگام انتخاب ماری را انتخاب کنین که از نظر اندازه توانایی کنترلش را داشته باشین برخی مارها چندان بلند نمی شون هر چند بلند شدن مار نشانه خوبسیت ولی برخی گونه ها بطور طبیعی بلند نیستند.

مار شما هر اندازه ای که داشته باشد باید مکان مناسب با فضای بازی را برایش فراهم کنین بطوریکه براحتی 2/3 بدنش را در آن دراز کند.

نکته بعدی که باید به آن توجه کنین طول عمر مار است برخی مارها طول عمری اندازه سگ و گربه ها دارن چیزی حدود 10-12 و برخی دیگر بالای 50سال عمر می کنند.

شیوه دست زدن به مار را باید فرا بگیرین همچنین اجازه ندهین کودکان به مار دست بزنن توجه داشته باشین مارهایی که خانگی نگه داری می شون به دلیل برخی خصلت ها مطیع هستن ولی به این معنا نیست که تحت هر شرایطی شما را گاز نخواهن گرفت. در دست زدن و بلند کردن مار بسیار دقت کنین.

ماری را انتخاب کنین که راحت غذا می خورد برخی گونه مارها در غذا خوردن سخت گیر هستند و اتخاب گر می باشند به خصوص اگر بار اول است که مار نگه می دارین به این موضوع توجه کنین اگر مار شما از گونه ای باشد که زنده خوار باشد باید مدام به مکان ها و پت شاپهایی که موش زنده برای مار می آورن مراجعه کنید. به دهان مار توجه کنین مار برای نفس کشیدن نباید دهانش را باز کند درون دهان مار صورتی است نه قرمز.

زمانیکه تصمیم به بردن مار به خانه گرفتین از سلامتش مطمئن شوین پوست مار باید گرد و بدون خراشیدگی باشد پوست مار باید براق و نرم باشد همچنین چشمهایش باید شفاف باشد اگر چشمها کمی خیس باشد اشکالی ندارد کمی حالت نمناک داشت چشم گاهی نشانه پوست اندازی مار است.

در مورد رژیم غذایی فعلی او و نحوه غذا خوردن او سوال کنید تا اطمینان پیدا کنید که مار مورد نظر به خوبی تغذیه می کند و هنگام تغذیه او با حیوانات از پیش کشته شده به مشکلی برنخواهید خورد. پایتون های توپی (Ball pythons) معمولا معروف به داشتن مشکلات تغذیه ای هستند، بنابر این حتما هنگام خرید آن ها به موارد ذکر شده توجه کنید.

مار

مارهای مناسب برای افراد تازه کار

این مارها اندازه ای منطقی، نگهداری نسبتا ساده و برای نگهداری به عنوان حیوان خانگی مناسب هستند. همچنین پیدا کردن آنان به دلیل محبوب بودن ساده‌تر می باشد. بعضی از این مارها شامل:

 • مار ذرت (Corn Snakes)
 • شیرمار و شاه مار (King and Milk Snakes)
 • پایتون توپی (Ball pythons)

مارهایی که افراد بدون تجربه باید از آنان دوری کنند


افرادی که تجربه کافی ندارند باید از مارهایی که اندازه‌ای بزرگ یا رشدی بسیار سریع دارند و مارهای سمی دوری کنند. بعضی از این مارها شامل:

 • بوآی کانستریکتور (Boa constrictors)
 • بوای برمس (Burmese python)
 • بوای درختی (Tree boa)
 • مارهای آبی
 • مارهای سبز (Green Snakes)

بعضی مارها به طور کلی بسیار خطرناک هستند (هم برای صاحبان خود و هم برای اطرافیان) و بهتر است حتی توسط افراد باتجربه نیز به عنوان حیوان خانگی نگهداری نشوند. بعضی از این مارها:

 • پایتون مشبک (Reticulated python)
 • آناکوندا (Anaconda)
 • همه مارهای سمی

خرید مار

نگهداری از مار به عنوان حیوان خانگی


تغذیه - توصیه می شود که مارها را با طعمه های از پیش کشته شده تغذیه کنید چرا که یک جونده زنده می تواند هنگام دفاع از خود صدمات جدی را به مار مورد علاقه شما وارد نماید (همچنین باید در نظر داشت که نگهداری تعدادی جونده زنده تنها برای تغذیه حیوان کار دشوارتری نسبت به نگهداری آن ها در فریز می باشد).

ایجاد شیب حرارتی – همه مار ها باید بتوانند که دمای بدن خود را با حرکت در نواحی سرد و گرم به تعادل برسانند. ایجاد یک شیب حرارتی مناسب و اطمینان از گرم بودن منطقه گرم برای سلامت مار شما ضروری می باشد و به آن‌ها کمک می کند که غذاهای خود را هضم کنند.

نشانه های پوست اندازی – مارها هنگام پوست اندازی نشانه های بسیار واضحی را از خود نشان می دهند که ممکن است برای یک شخص بدون تجربه کمی نگران کننده باشد. هنگامی که ماری را به سرپرستی قبول می کنید حتما در مورد نشانه های پوست‌اندازی او مطالعه داشته باشید.

مارهای فشاردهنده – اگر به این نوع مارها تمایل دارید حتما پیش از خرید، اخطار های ذکر شده و نحوه نگهداری از آنان را مطالعه نمایید.

صرف نظر از ماری که شما انتخاب می کنید، باید حتما اطلاعات کافی در مورد نگهداری صحیح، تغذیه، رفتار های شخصیتی و تعهد مورد نیاز برای نگهداری از مارها را داشته باشید.

separator line

بیشتر بخوانید:

مار چه جانوری است؟ به همراه تصاویری از مار

چرا به چشمان مار مادون قرمز می گویند؟

مار شاخدار سمی ترین مار ایران

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(5 امتیاز , میانگین: 3.8 از 5)  

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم