دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۶ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۱۲ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
راهنمای خرید ماهی برای آکواریوم 
3
زمان مطالعه: 12 دقیقه
ماهی انواع و اقسام بسیار زیادی دارد که همه آنها برای آکواریوم آب شیرین مناسب نیستند.


چگونه برای آکواریوم ماهی بخریم؟


ماهی انواع و اقسام بسیار زیادی دارد که همه آنها برای آکواریوم آب شیرین مناسب نیستند. انتخاب ماهی مناسب برای آکواریوم آب شیرین و پر کردن یک آکواریوم آب شیرین با ماهی های متفاوت می تواند در نگاه اول سخت باشد. اگر برای اولین بار است که شما در حال پرورش یک مخزن ماهی آب شیرین هستید ، ممکن است از تعداد زیادی از ماهی که می توانید انتخاب کنید، سردرگم شوید.

برای پر کردن یک مخزن، شما نیاز به پیدا کردن گونه هایی از ماهی دارید که، به راحتی پرورش می یابد . همچنین گونه هایی از ماهی را انتخاب کنید که با یکدیگر در مخزن سازگار باشند تا از هر گونه تناقض درونی بین ماهی ها جلوگیری شود.

آکواریوم خانگی

انتخاب ماهی مناسب برای آکواریوم آب شیرین

انتخاب ماهی مناسب برای آکواریوم آب شیرین جدا از سلیقه شما می تواند به سایر شرایط وابسته باشد. مثلا اگر شما در حال حاضر یک آکواریوم دارید، می توانید از اندازه آن استفاده کنید تا به تصمیم خود در مورد خرید ماهی ها کمک کنید. یک تحقیق آنلاین کوچک و یا صحبت با کارکنان یک آکواریوم فروشی معتبر ، برای دیدن اینکه چگونه گونه های خاصی از ماهی رشد می کنند و چه آکواریومی مناسب آن است می تواند تصمیم گیری شما را آسان تر نماید.

اگر چه ماهی های کوچکی که شما در فروشگاه های آکواریوم مشاهده می کنید ممکن است بسیار کوچک باشند اما برخی از ماهی ها به دلیل رشد سریع ، بسیار بزرگ می شوند. برخی از ماهی های آکواریومی آب شیرین می توانند حتی بیش از اندازه یک پا بزرگ شوند ! بعضی از ماهی ها نیاز به فضای زیادی دارند یا در دسته ماهی هایی زندگی می کنند که در آکواریوم شما جا نمی شود.

اگر در این زمینه مبتدی هستید بهتر است با ماهی هایی که برای نگهداری آسان شروع کنید. اگر یک ماهی به سلیقه خودتان انتخاب می کنید ، بهتر است از گونه هایی که برای مراقبت بسیار دشوار است اجتناب کنید. اگر چه ماهی یک نوع حیوان خانگی نسبتا آسان در نگهداری است، ولی برخی از گونه ها نگه داریشان دشوار است (که زنده بمانند) و زمان و انرژی بیشتری نسبت به سایر گونه ها لازم دارند.

برخی از نژادهای ماهی که برای حفظ بسیار آسان است؛ شامل ماهی( تترا – بتا ) ، اگر چه این ها را نمی توان در یک مخزن با ماهی های دیگر نگه داشت .به عنوان مثال، ماهی دیسکس( discus) به عنوان یک نژاد ماهی چالش برانگیز در نظر گرفته می شود. این گونه از ماهی دوستدار آب تازه است، بنابراین شما باید آب آن را دو بار در هفته تغییر دهید. دیسکس همچنین می تواند بیماری ها را بیشتر از سایر ماهی ها در خود نگه دارد.

سعی کنید مخزن تان را با ماهی هایی که از نظر رفتاری سازگار هستند پر کنید. البته همه نژادهای ماهی در یک مخزن ماهی نمی توانن نگه داشت. برای ایجاد یک محیط سالم در مخزن خود، نژادهایی را انتخاب کنید که تا حداکثر ممکن با هم هماهنگ می شوند. اگر شما قصد دارید یک آکواریوم خانگی با بسیاری از نژادهای مختلف ماهی داشته باشید، ماهی های پرخاشگر (مانند فایتر) گزینه خوبی نیستند. به عنوان مثال، دانیوس، پلاتی، سواردتیل ، مولی همه با یکدیگر سازگار هستند و همچنین با بسیاری از گونه های تترا .

ماهی

انتخاب ماهی بر اساس دمای آب

ماهی هایی را با شرایط مشابه دمای آب در یک مخزن قرار دهید. مخازن ماهی آب شیرین یا دارای آب سرد و یا آب گرم است. اگر شما در حال برنامه ریزی برای داشتن یک مخزن( آکواریوم) عمومی هستید، حتما اطمینان حاصل کنید که گونه هایی که در کنار هم قرار می دهید، نیاز به دمای مشابهی دارند. برای مثال، ماهی های گلدفیش ، که ماهی های آب سرد است را با ماهی گرمسیری مانند فایترکه نیاز به آب گرم دارد نمی توان در یک آکواریوم قرار داد. ماهی های دوست دار آب سرد شامل ماهی گلدفیش ، تترا ها، هستند و ماهی های دوست دار آب گرم و تازه شامل دانیوس ، مولی سیاه، پلاتی ها، سوارد تیل هاو تتراهای سیاه هستند.

روش تغذیه ماهی

ماهی هایی را با نیازهای تغذیه مشابه در یک مخزن قرار دهید. اگر شما قصد دارید بسیاری از گونه های ماهی در یک آکواریوم زندگی کنند ،باید در نظر داشته باشید که همه آنها باید قادر به خوردن همان نوع از مواد غذایی باشند. کت فیش ها، با این حال، گوشت ماهی زنده را نمی خورند. آنها لاشه خوار هستند، و در درجه اول مواد غذایی و جسم مرده حیوانی که به پایین آکواریوم افتاده را می خورند.

به عنوان مثال، برخی ماهی ها فقط غذای زنده میخورند ، مانند ماهی نایف که غذای زنده می خورد. برخی از ماهی ها نیز ترجیح می دهند غذاهای زنده مانند کرمهای خونی را بخورند. برخی از ماهی ها ممکن است بی مهرگان را مصرف کنند و یا حتی ممکن است ماهی های دیگر شما را بخورند.

انتخاب ماهی قلمرو طلب

و در آخر باید اشاره کنیم که بهتر است ماهی های قلمروطلب را در یک آکواریوم پر قرار ندهید. ماهی های قلمروطلب که بخشی از آکو اریوم (یا قطعه خاصی از دکوراسیون داخل مخزن) را به عنوان قلمرو خودشان می دانند ، به ماهی های دیگر حمله می کنند و یا به طور ناگهانی به دیگر ماهی ها نزدیک می شوند. اگر شما قصد خرید یک یا چند ماهی از نژاد ماهی های قلمروطلب دارید، آنها به فضای بیشتری در آکواریوم نیاز دارند.

آکواریوم

چند ماهی مناسب آکواریوم

ماهی گوپی :

این ماهی یکی از زیباترین ماهی های موجود در آکواریوم آب شیرین است. گوپی ها بومی آمریکای جنوبی ( برزیل ، ونزولا ) و آفریقا ( ترنیداد و توباگو ، گینه و… ) می باشند اما به لطف نگهداری ساده و تکثیر و پرورش راحت در اکثر کشور ها پروش داده می شود . این ماهی از انواع غذاهای خشک و آماده تغذیه می کند. سایز این ماهی نهایتا در نوع نر به ۳ سانتی متر و در نوع ماده به ۶ سانتی متر می رسد.

نر این ماهی آکواریومی بسیار زیبا و دارای رنگ های بیشتر است . این ماهی زنده زاست و به دفعات در سال بچه زایی دارد. دمای مناسب زندگی بین ۲۴ الی ۲۶ درجه سانتیگراد می باشد و ph مناسب برای این ماهی ۶٫۵ الی ۷٫۵ می باشد. گوپی یک ماهی صلح جو می باشد و با اکثر ماهی ها سازگاری بالایی دارد.

آنجل ماهی :

بدون شک آنجل ماهی یکی از زیبای های یک آکواریوم آب شیرین است . این ماهی با توجه به سایز بندی مختلف و تنوع طرح یکی از پر استقبال ترین ماهیان آکواریومی است . این ماهی زیبا در انواع گوناگونی مثل : آنجل بلک ، آنجل سفید ، آنجل سه خط ، آنجل باله بلند و… یافت می شود . این ماهی حالتی تخت دارد که بر جذابیت آن می افزاید .

آنجل یک ماهی کم توقع و صلح جو است و با اکثر گیاهخواران سر سازگاری دارد . در زمان تخمریزی این ماهی تا حدی قلمرو طلب می شود . PH مناسب این ماهی ۷ الی ۷٫۵ است و دمای مناسب برای این ماهی ۲۶ الی ۲۸ درجه سانتی گراد است. این ماهی کمی در تغذیه حساس است و بهتر است برای تغذیه آن از غذای مخصوص آن استفاده شود ، این ماهی تمایل زیادی به خوردن پروتئین و دریافت آن از طریق میگو ، کرم خونی و دل گاو دارد !

mahi

ماهی مولی :

مولی یک ماهی زنده زا است که اکثر مبتدیان برای پرورش و تکثیر به سراغ آن می روند . این ماهی انواع مختلفی دارد مثل مولی دم عقربی ، مولی باله بادبانی ، مولی سفید ، مولی برفی ، مولی سیاه و … . این ماهی یک ماهی صلح جو است که با اکثر ماهیان سازگاری بالایی دارد. دمای مناسب برای نگهداری این ماهی بین ۲۲ الی ۲۶ درجه سانتیگراد است. Ph مناسب برای این ماهی بین ۷٫۵ تا ۸٫۵ می باشد . این ماهی نیز از انواع غذاهای خشک تغذیه می کند.

ماهی زبرا :

ماهی زبرا یکی از جان سخت ترین ماهی های آب شیرین است و با ماهی های آکواریومی صلح جو بسیار راحت زندگی می کند . این ماهی یک ماهی همه چیز خوار است و از انواع غذا ها تغذیه می کند . زبرا در انواع مختلف وجود دارد مثل زبرا جاینت ( غول پیکر ) ، زبرا آبی باله بلند ، زبرا طلایی ، زبرا تابان و … . دمای مورد نیاز این ماهی ۲۰ الی ۲۸ درجه سانتی گراد می باشد و PH هم بین ۶٫۵ تا ۷٫۵ می باشد. زبرا ها بر خلاف گوپی و مولی ، تخم گذار هستند. این ماهی بهتر است در دسته های ۸ تایی به بالا نگهداری کنید و مطمئن باشید زیبایی خاصی به آکواریوم شما می دهد.

نئون

تترا نئون :

تترا خانواده بزرگی از ماهی های آکواریومی را تشکیل می دهد. این ماهی به دلیل تغذیه مناسب نگهداری ساده و تنوع رنگی بالا بسیار محبوب در بین آکواریوم داران است . تترا نئون یکی از زیبا ترین ماهی های این خانواده می باشد . این ماهی بومی آمریکای جنوبی ( پرو ، برزیل کلمبیا و … ) است .

ماهی بسیار صلح جو اما پرتحرک است و تمایل به زندگی به صورت دسته را دارد. بهتر این ماهی را در دسته های ۵ تایی به بالا نگهداری کنید . این ماهی در دمای ۲۲ الی ۲۶ درجه سانتی گراد زندگی می کند و با ph آب بین ۵٫۵ الی ۷٫۵ سازگاری خیلی خوبی دارد. تترا ها نیز از انواع غذاهای متداول استفاده می کنند . تترا بالغ بر ۷۰ گونه مختلف دارند که ما بر حسب میزان نزدیکی به سایر ماهی ها این گونه را معرفی کردیم .

گورامی :
این ماهی نیز یکی دیگر از انواع ماهی های صلح جو آب شیرین است که نگهداری از آن راحت و با سایر ماهیان نیز به سادگی کنار می آیند ( به جز گونه گورامی اسفرانوس ). ماهی گورامی مروارید کم دردسر ترین نوع این ماهی می باشد. این ماهی به سادگی در دمای ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتی گراد زندگی می کند . PH بین ۵٫۵ الی ۷٫۵ برای این ماهی ایدهآل است اما در صورت تغییر PH به این تغییرات مقاومت نشان می دهد.

این ماهی از غذاهای پولکی و خشک تغذیه می کند و می توان گفت یک ماهی همه چیز خوار است از انواع کرم خونی گرفته تا تکه های ریز ریز شده دل گاو !!! این ماهی بومی جنوب آسیاست و در کشورهای مثل سوماترا و مالزی یافت می شود . گورامی ها تخم گذار هستند و در هر بار تخم ریزی ، تعداد زیادی تخم را تولید می کنند .

فایتر :

فایتر یا جنگجو یکی از زیبا ترین ماهیان آکواریومی است. اغلب این ماهی را به صورت تکی و در ظرف های کوچک در کنار خیابان دیده ایم . فایتر ها ماهیان جنگجو در مقابل هم نوع خود هستند و در صورتی که در قلمرو خود ماهی فایتر دیگر ببینند سریعا وارد مبارزه با آن می شوند ، حال آنکه در مقابل دیگر ماهیان این حالت تهاجمی ندارد و با اغلب ماهیان حالت سازگاری دارد . این ماهیان به شدت زیبا می باشند.

اگر شما در آکواریوم خود گیاه نیز داشته باشید بیشتر و بیشتر متوجه زیبای این ماهی می شوید. این ماهی در زمانی که در کنار سر سبزی گیاهان قرار می گیرد بیشتر باله های خود را باز می کند و از حالت کز کردن خود خارج شده و در آکواریوم به خوبی می چرخند. این ماهی مقاوم عمری بین ۳ تا ۵ سال دارد و می تواند مدت طولانی زیبایی بخش آکواریوم شما باشد. دمای مناسب برای نگهداری این ماهی ۲۴ الی ۲۸ درجه سانتی گراد است و PH مناسب این ماهی ۶٫۵ الی ۷٫۵ می باشد . این ماهی با انواع غذای پولکی ، کرم خونی ، کرم شیشه ای ، دافنی و میگوی آب شیرین می تواند تغذیه کند.

فایتر

دم شمشیری ( Swordtail ) :

ماهی دم شمشیری یا سوردتیل یکی دیگر از ماهیان مناسب برای افراد مبتدی و تازه کار می باشد. این ماهی نیز از مقاومت خوبی برخوردار است . اسم این ماهی از روی گونه نر این ماهی گرفته شده است. دم شمشیری نر دارای دمی به شکل شمشیر است که به سمت عقب کشیده شده است .

ولی گونه ماده این دم را ندارد و در زیر شکم یک باله کوچک دارد. سوردتیل در PH بین ۷ الی ۷٫۵ به خوبی زندگی خواهد کرد. دمای مناسب برای نگهداری این ماهی بین ۲۴ تا ۲۶ درجه سانتیگراد می باشد. این ماهی در تغذیه به هیچ وجه بد غذا نیست و تقریبا هر چیزی را برای خورد و خوراک قبول می کند . این ماهی می تواند بین ۱۰ الی ۱۵ سانتی متر رشد کند.

کت فیش ( لجن خوار ) :

یکی از محبوب ترین ماهیان که در هر آکواریومی یافت می شوند لجن خوار ها می باشند. این ماهیان که از کف و دیوار های آکواریوم تغذیه می کنند و نقش موثر در نظافت آکواریوم دارند ، یکی از ماهیان مقاوم برای شروع آکواریوم داری هستند . کت فیش ها دارای گونه های مختلفی هستند که رایج ترین آنها ، کت فیش اسپرت ، کت فیش شکلاتی ، کت فیش پلنگی ، کت فیش رویال و… می باشد.

کت فیش عمری در حدود ۱۰ الی ۱۵ سال دارند و در نوع معمولی خود می تواند به ۴۵ الی ۵۵ سانتی متر نیز برسند. بازه دمای مناسب یرای این ماهی ۲۴ الی ۲۸ درجه می باشد ( که در دمای پایین تر نیز مقاوم است ) و در PH 6.5 الی ۸ می تواند به راحتی زندگی کند. این ماهی از جلبک های کف آکواریوم تغذیه می کند ولی اگر تمایل به رشد این ماهی دارید ، حتما از غذاهای مخصوص این ماهی استفاده کنید

رازبورا دلقک

رازبورا یک ماهی آرام و صلح جو است که بسیار مناسب آکواریوم های آب شیرین و گیاهی است . این ماهی یکی از ماهیان مقاوم و زیبا برای آکواریوم است ، راز بورا دارای مدل های مختلفی است که در اینجا هدف ما رازبورا دلقک است. رازبورا دلقک نهایتا تا ۵ سانتی متر رشد می کند .

این ماهی در دمای ۲۴ الی ۲۶ درجه می تواند زندگی کند و Ph آب مناسب آن ۵ الی ۷ است . یک نکته که باید به آن توجه کنید این است که ، رازبورا دلقک و رازبورا درخشان به شدت به هم شبیه هستند و ولی رازبورا درخشان PH ۶ الی ۷٫۵ را تحمل می کند و ممکن است در PH 5 نتواند زنده بماند. تغذیه این ماهی بسیار ساده است و این ماهی همه چیز خوار از هر غذای استقبال می کند و کافی است غذا سایز دهانش باشد !

separator line

بیشتر بخوانید:

شرایط نگهداری ماهی در آکواریوم را میدانید؟

۶ راه درمان و پیشگیری بیماری سفیدک در ماهی و آکواریم

نکاتی برای نگه داری اکواریوم و ماهی

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (3 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !

hits