همه چیز در مورد سگ نژاد مالتیز

۲,۸۹۶
۰
۰
پنج شنبه, ۱۶ خرداد ۱۳۹۸ ۱۱:۵۲


معرفی سگ مالتیز

سگ مالتیز (maltese) یک سگ کوچک خانگی است، این پت خلق و خوی ملایم و بی خطری دارد. سگ مالتیز عروسکی با همه همانند یک دوست صمیمی رفتار می کند. مالتیز جزو گروه سگ های عروسکی است. این سگ پوستی سفید رنگ دارد، که زیبایی خاصی به این سگ عروسکی بخشیده است، بطوریکه برخی از افراد مالتیز را به عنوان سگ سفید برفی می نامند.

سگ‌های نژاد مالتیز مهربان و نترسند و با همه دوست می‌شوند. موهای سفید ابریشمی‌شان به آن‌ها غروری اشرافی می‌دهد، اما شما گول ظاهرشان را نخورید، آن‌ها تقریبا همه فن حریفند. این سگ‌ها، علاوه بر اینکه همراهان خوبی هستند، می‌توانند وظایف متفاوت را به‌خوبی قبول کنند و از پس آن بر بیایند، برای مثال می‌توانند در تراپی‌ها به بیماران کمک کنند، یا در رقابت‌های متنوعی، مثل اطاعت، چابکی و ردیابی، شرکت کنند. با همۀ این‌ها بیش از هر چیزی دوست دارند که کنار صاحبشان باشند.

تاریخچه نژاد سگ مالتیز

برخلاف بسیاری از سگ های عروسکی، مالتیز‌ها نژادی بسیار قدیمی هستند. آنقدر قدیمی که به راحتی می توان گفت متعلق به دوران باستان هستند! در واقع هنوز منشا اولیه سگ های نژاد مالتیز در اروپا نامشخص است. آخرین بررسی ها نشان داده است که منشا این نژاد به جزیره ی مالتا (Malta) که در دریای مدیترانه واقع است، بر می گردد و به همین علت از آن به عنوان نژاد مالتیز یاد می کنند.

در گذشته به سگ های این نژاد تسلی دهنده (Comforter) نیز می گفتند. این نام شاید عجیب به نظر برسد، اما در گذشته مردمان اروپا و مصر اعتقاد داشتند سگ‌های مالتیز توانایی درمان بیماری را دارند و به همین علت است که به این نژاد نام تسلی دهنده نسبت داده بودند. همچنین در قرن ۱۵ میلادی سگ های مالتیز یکی از پرطرفدارترین حیوانات خانگی در بین طبقه های اشرافی اروپایی بودند.

با گذشت زمان نژاد مالتیز به حدی معروف شد که برخی در راستای با ارزش‌تر کردن و کوچکتر شدن اندازه سگ های مالتیز، به اصلاح نژاد آن‌ها پرداختند. در اثر این اقدام نژاد مالتیز در خطر انقراض قرار گرفت و برخی از پرورش دهندگان برای نجات این سگ‌ها مجبور شدند نژاد آن‌ها را با سگ‌های مینیاتوری آسیای شرقی و اسپانیا مخلوط کنند. خوشبختانه این اقدام موفقیت آمیز بود اما باعث به وجود آمدن تنوع زیادی در نژاد مالتیزها شد.

سگ

خصوصیات شخصیتی سگ مالتیز

سگ های مالتیز، دوست داشتنی، زیبا، بازیگوش و وفادار هستند و می توانند هر کسی را به عنوان دوست خود بپذیرند (انسان یا حیوان). این حیوانات بسیار باهوش هستند و هر جایی که هستند موجب شادی می شوند. از آن جایی که آن‌ها اشتیاق زیادی به یادگیری دارند، آموزش دادن سگ های مالتیز، به خصوص با استفاده از استراتژی تشویق، بسیار آسان است.
مانند دیگر سگ ها، سه عامل اصلی وراثت، آموزش و فعالیت های اجتماعی به شخصیت مالتیز ها شکل می دهد. به همین علت اگر وقت و علاقه کافی به مالتیزها اختصاص داده شود، می توانند حیواناتی بسیار باهوش و اجتماعی شوند.

برای اطمینان از سلامتی جسمی و شخصیتی مالتیز، سعی کنید پروش دهنده ای مورد اعتماد برای خرید حیوان خانگی خود بیابید. همچنین هنگام خرید مالتیز دقت کنید که اندازه ای مناسب داشته باشد (بیش از حد کوچک یا بزرگ نباشد)، زیاد فعال نباشد و نسبت به حیوانات دیگر خشن و زورگو نباشد. همچنین والدین (یا حداقل مادر) او را ببینید، زیرا همانند انسان ها حیوانات نیز بسیاری از خصوصیات خود را از والدین خود به ارث می برند.

همانطور که گفته شد استراتژی تشویقی در سگ های مالتیز معجزه می کند. این نژاد به اندازه ی کافی باهوش هستند که مهارت ها، نشانه‌ها و آموزش‌هایی که به آن ها داده می شود را به خوبی یاد بگیرند. اما شیوه ی ارائه آموزش باید صحیح و همراه با برنامه‌ریزی باشد.

مالتیزها انسان دوست هستند و بسیار به صاحبان خود وابسته می شوند. اما باید توجه داشت که اگر مورد بی توجهی و بد رفتاری قرار بگیرند، این پیوند شکسته شده و از نظر احساسی دچار مشکل می شوند. همچنین تحمل تنهایی برای سگ های مالتیز بسیار سخت است. به همین علت سعی کنید هیچگاه آن ها را برای مدت طولانی تنها و به حال خود رها نکنید.

بسیاری از نژادهای سگ‌ها، اجتماعی هستند و نیاز به آموزش‌های مربوطه دارند. اما اگر مالتیز ها با به کارگیری آموزش های مناسب به درستی اجتماعی شوند، مهارت های اجتماعی آن‌ها می تواند به شکل چشمگیری بالاتر از بسیاری از نژاد ها قرار گیرد. برای مثال یک مالتیز اجتماعی شده، هنگام ورود صاحبش یا افراد دیگر با صمیمیت و اشتیاق به بدرقه آن ها می رود و به اصطلاح به خوش آمد گویی می پردازد.

خوشبختانه مالتیزها سگ هایی کوچک هستند بنابراین می توانید در جهت افزایش مهارت های اجتماعی، آن‌ها را در موقعیت‌های مختلف همراه خود بیرون ببرید.

سگ مالتیز

تغذیۀ سگ‌ مالتیز

روزانه 4/1 تا 2/1 پیمانه غذای خشک مرغوب که بهتر است در دو وعده داده شود. برای حفظ هیکل مناسب مالتیز، بهتر است غذای او را اندازه‌گیری کنید و در دو وعده به او بدهید و نگذارید ظرف غذا را همیشه در دسترس او باشد. برای اینکه بفهمید مالتیز شما اضافه وزن دارد یا نه با انگشتان جدا از هم، به پشتش، از بالا تا پایین ستون فقرات، دست بکشید. اگر دنده‌هایش را نمی‌بینید، اما آن‌ها را، بدون اینکه انگشتانتان را فشار دهید، حس می‌کنید، وزن سگ شما نرمال است. اگر برای حس کردن دنده‌ها باید انگشتانتان را فشار دهید، سگ شما چاق است و به فعالیت و ورزش بیشتری احتیاج دارد. اگر دنده‌های او را می‌بینید، کمبود وزن دارد.

بعضی مالتیزها دستگاه گوارش حساسی دارند و ممکن است بدغذا باشند. همچنین دقت داشته باشید سگی که مشکل دندان و لثه داشته باشد، معده و رودۀ او نیز بیمار می‌شود. اگر سگتان بعد از هر بار غذا خوردن نشانه‌ای از درد یا ناراحتی دارد، حتما او را نزد دامپزشک ببرید.

اینکه یک سگ بالغ چه قدر غذا بخورد به چیزهای زیادی بستگی دارد، مثل: سن، متابولیسم، اندازه و میزان فعالیتش. هر سگی نیازها و شرایط خاص خودش را دارد. آنچه مشخص است این است که سگی که فعالیت بیشتری داشته باشد غذای بیشتری می‌خورد. کیفیت غذا هم در مقدار آن موثر است. خوردن زیاد و بیشتر از مقدار معین از غذاهای مرغوب سگ را چاق می‌کند.

اصلاح مو و ورزش کردن در سگ مالتیز

اصلاح مو، برای عده‌ای سخت‌ترین و برای عده‌ای دیگر هیجان انگیزترین بخش نگهداری از سگ‌ها است. در هر حال اگر می خواهید حیوان خانگی شما احساس ناراحتی نکند و زیبا به نظر برسد، توجه به اصلاح مو از ضروریات است.

به این علت که مالتیزها موهایی زیاد و خاص دارند، برای رسیدگی به موی آنها زمان بیشتری لازم است. بسیاری از صاحبان این نژاد زیاد خود را به دردسر نمی اندازند و به سادگی، موی کل بدن سگ خود را به یک اندازه کوتاه می کنند و معمولا بلندی موی مالتیز خود را در حدود ۲ تا ۵ سانتی‌متر نگه می دارند. اگر خصوصیات رفتاری و بازیگوشی مالتیز برای شما بیشتر از ظاهر باشکوهش اهمیت دارد، این نحوه اصلاح مو می تواند گزینه ی خوبی باشد.

اما برخی دیگر از صاحبان دوست دارند سگ آن‌ها موهایی بلند و ظاهری خیره کننده داشته باشد. البته این موضوع نیازمند رسیدگی و وقت گذاشتن بیشتر است. برای مثال نیاز است موی مالتیز خود را برای جلوگیری از شکستگی با استفاده از کش مناسب ببندید.

بدون در نظر گرفتن نحوه رسیدگی به موی مالتیزها، تمیز کردن روزانه، حمام بردن هفتگی و اصلاح موی ماهانه برای آنها توصیه می شود. با توجه به مشکلات چشمی (همان طور که در قسمت بیماری‌ها ذکر شد) که ممکن است برای مالتیز ها ایجاد شود، بهتر است هر روز چشم های آن ها را با آب گرم شستشو دهید. همچنین مسواک زدن نیز می تواند به بهداشت و سلامت هر چه بیشتر سگ شما کمک کند.

به طور کلی مالتیز نژادی بازیگوش و فعال است بنابراین به فعالیت و ورزش زیادی نیاز دارد. در واقع این سگ در سنین پیری نیز فعالیت زیادی از خود نشان می دهد. پس نباید از آن ها انتظار آرام بودن و گوشه نشینی داشت.

خوشبختانه اندازه کوچک مالتیز باعث می شود که بتواند در فضای داخل خانه یا آپارتمان به میزان کافی ورزش و فعالیت داشته باشد. اگر چه برای آن‌ها پیاده روی نیز توصیه می شود اما به علت این که این نژاد به راحتی سرما می خورند، بهتر است در فصول سرد تا حد امکان کمتر بیرون از خانه برده شوند و تمام ورزش خود را در داخل خانه انجام دهند.

در حدود سن ۸ ماهگی رشد استخوان در مالتیز ها کامل می شود بنابراین بهتر است قبل از این سن، نسبت به ورزش آن ها سخت گیری نکنید. به طور کلی سعی کنید به همان میزان که به نظر می رسد فعالیت نیاز دارند، به آن ها ورزش دهید.

مالتیز

تعامل سگ مالتیز با انسان و حیوانات خانگی دیگر

بسیاری از ما می دانیم که کودکان علاقه زیادی به سگ های مالتیز دارند اما توصیه می شود اشخاصی که فرزند کوچک دارند از خریداری و نگهداری از مالتیز ها خودداری کنند. چرا که آن‌ها سگ هایی کوچک هستند و به راحتی می توانند توسط بی احتیاطی کودکان آسیب ببینند. برای مثال ممکن است کودکان به صورت غیر عمد هنگام بلند کردن سگ او را بیاندازند، هنگام بغل کردن بیش از حد محکم فشار دهند یا به صورت اتفاقی روی سگ بیفتند و … . در کل مالتیزها بیشتر برای خانواده هایی مناسب هستند که فرزندانشان به اندازه کافی بزرگ هستند و اهمیت مراقبت از حیوانات خانگی را درک می کنند.

مالتیزها در تعامل با حیوانات دیگر، کمتر با مشکل مواجه می شوند. البته در صورتی که به خوبی مهارت های اجتماعی به آن ها آموزش داده شده باشد و از سال‌های اولیه زندگی خود با حیوانات خانگی دیگر آشنا شده باشند.

به یاد داشته باشید مالتیزها از سایز کوچک خود بی خبر هستند و ممکن است بدون توجه به اندازه‌ی خود سعی کنند در جهت ایجاد سلطه و برتری، با سگ های بزرگتر از خودشان درگیر شوند و این موضوع ممکن است برای آن ها خطر ساز باشد.
در پایان می توان نتیجه گرفت که باید به مالتیز ها توجه زیادی شود، نباید برای مدت طولانی تنها گذاشته شوند، باید به آن ها آموزش و تمرین داده شود و هنگامی که در اطراف کودکان کم سن و سال هستند به رفتار آن‌ها دقت شود. اگر رعایت مواردی را که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد برای شما امکان پذیر است، پس این نژاد زیبا و باشکوه می تواند همراهی بسیار عالی برای شما و عضوی جدید و زیبا از خانواده باشد.

چگونه از سگ مالتیز مراقبت کنیم

در مقایسه با نژادهای دیگر، مالتیز نسبتا از سلامتی بیشتری برخوردار است و این موضوع باعث می شود برای افرادی که هنگام بیمار شدن سگشان بیش از حد نگران می شوند، سگ مناسبی باشند. البته نباید از این موضوع برداشت کرد که مالتیزها نسبت به همه‌ی بیماری‌ها مصون هستند.

برای شروع سعی کنید هنگام خرید سگ خود، پرورش دهنده‌ای مورد اعتماد پیدا کنید. اگر پرورش دهنده نتواند مستنداتی در مورد سلامتی والدین سگ مورد علاقه شما ارایه دهد، بهتر است خرید خود را از جای دیگری انجام دهید.
چند مورد از معمول ترین مشکلات سلامتی که صاحبان مالتیز ها باید به آن ها توجه کنند:

 • نرسیدن خون به کبد
 • کاهش بینایی
 • جابجایی کاسه زانو
 • پایین افتادن قند خون
 • عطسه ی برعکس
 • ایجاد مشکل در نای و اختلال در تنفس
 • لرزش کل بدن حیوان
 • اشک آلود شدن چشم

به علاوه، نداشتن موی زیر لایه می تواند سلامت مالتیزها را مورد تاثیر قرار دهد. برای مثال در صورت زیاد ماندن در نور خورشید، مالتزها دچار آفتاب سوختگی می شوند و همچنین احتمال سرما خوردن آن ها در هوای سرد بالا است.

مالتیزها

چند نکتۀ مهم دربارۀ سگ‌های نژاد مالتیز

 • مالتیزها سعی می‌کنند رضایت شما را به دست بیاورند، ولی تربیت کردن آن‌ها، در خانه، ممکن است آسان نباشد. برای تربیت کردنشان می‌توانید از پارک سگ کمک بگیرید.
 • مالتیزها سرمایی‌اند، مخصوصا اگر خیس شوند یا در جاهای خیس راه بروند.
 • اگر موهای مالتیز شما بلند است، ممکن است پشت‌ آن‌ها، جایی که فرق موها باز می‌شود، دچار آفتاب‌سوختگی شود.
 • چون مالتیزها کوچک و ظریفند، برای خانواده‌هایی که بچۀ کوچک دارند، مناسب نیستند.
 • بعضی مالتیزها دستگاه گوارش حساسی دارند و ممکن است بدغذا باشند. همچنین اگر مالتیز شما مشکلات دندان یا لثه داشته باشد، غذا خوردنش هم مختل می‌شود. زمانی که متوجه شدید که سگتان هنگام غذا خوردن یا بعد از آن درد یا ناراحتی دارد، حتما به دامپزشک مراجعه کنید.
 • تولۀ خود را از توله‌کش‌ها نخرید. یا سگ را به سرپرستی بگیرید یا از پرورش‌دهنده‌ای بخرید که از سگ‌ها به‌خوبی مراقبت کند و بتوانید از سلامت ژنتیکی والدین سگ مطمئن شوید.

separator line

بیشتر بخوانید:

معرفی کامل سگ نژاد آکیتا (Akita)

معرفی نژاد سگ پیت بول

سگ نژاد ژرمن شپرد (German Shepherd): سگ اصیل آلمانی + گالری

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • برچسب ها:
 • سگ مالتیز
 • تاریخچه نژاد مالتیز
 • خصوصیات شخصیتی سگ مالتیز
 • چگونه از سگ مالتیز مراقبت کنیم
 • اصلاح مو و ورزش کردن در سگ مالتیز
 • تغذیۀ سگ‌ مالتیز

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter