مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۸ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۷ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
معرفی کامل سگ نژاد دوبرمن 
8
زمان مطالعه: 11 دقیقه
سگ دوبرمن یکی از نژاد‌هایی است که طرفداران خاص خود را دارد. اگر به منظور نگهبانی و دیده‌بانی استفاده شود بهترین نتیجه را خواهد داشت.


معرفی سگ دوبرمن یا دوبرمن پینچر


سگ دوبرمن با نام کامل دوبرمن پینچر (Doberman Pinscher)، در قرن 19 و برای اولین بار در آلمان به عنوان یک سگ نگهبان پرورش داده شد. البته اصالت و سابقه نژادی دوبرمن تا حدودی ناشناخته است، اما خیلی‌ها باور دارند که دوبرمن ترکیبی از سگ‌های روتوایلر، تریر سیاه و قهوه‌ای و پینچر آلمانی می‌باشد.

دوبرمن یکی از نژاد‌هایی است که طرفداران خاص خود را دارد. اگر به منظور نگهبانی و دیده‌بانی استفاده شود بهترین نتیجه را خواهد داشت. این سگ بسیار باهوش نسبت به صاحب خود فرمانبردار است. سگ دوبرمن اغلب به عنوان سگ گارد یا سگ پلیس استفاده می‌شود. دوبرمن پینچر برای اولین بار در سال ۱۸۹۰ در شهر آپلدا در ایالت تورینگن در آلمان توسط کارل فردریش لوئیس دوبرمن پرورش یافت.

تاریخچه سگ دوبرمن

نام این نژاد در واقع دوبرمن پینشر Doberman Pinscher است که اغلب همان دوبرمن نامیده می‌شود. افسانه‌های زیادی در مورد پیدایش دوبرمن وجود دارد برای مثال یکی از انها این است که سگ دوبرمن یک نژاد آزمایشگاهی است که توسط هیتلر ساخته شده است که قصد داشته مجموعه‌ای از سگهای تندخو و تهاجمی را بوجود اورد.

در واقع پیدایش آن به اواخر قرن نوزدهم برمی‌گردد،در ان زمان فردی آلمانی به نام کارل فردریش لوییس دوبرمن، وظیفه توسعه یک نژاد جدید سگ را به عهده گرفت.

هدف او پرورش سگی جهت دفاع از خودش بود، زیرا کارش به عنوان مامور جمع آوری مالیات طوری بود که گاهی تهدید می‌شد. برای پرورش دوبرمن نژادهای مختلف سگ استفاده شدند. از جمله Rottweile ،Weimaraners و Manchester Terriers که نتیجه آن منجر به پیدایش سگ دوبرمن که در حال حاضر یکی از بهترین سگهای نگهبان موجود است، شد.

بر اساس اطلاعات و اماری که در دست است ،اولین دوبرمن در سال ۱۹۸۰ به ایالات متحده وارد شده است. آنها در باشگاه کنل (لانه سگ و روباه ) آمریکایی ثبت نام شدند. محبوبیت این نژاد کم کم زیاد شد و در خلال جنگ جهانی دوم مشهور شدند، آنها به عنوان نگهبان، دیده‌بان و پیغام رسان مورد استفاده گرفتند. امروزه هنوز هم در عملیات نظامی و نجات مشارکت دارند و یکی از محبوب‌ترین نژادها در ایالات متحده است .

سگ

مشخصات ظاهری سگ دوبرمن

سگ دوبرمن سگی است با جثه متوسط. با بدنی توپر ، عضلانی و قوی که جهت سرعت زیاد و استقامت طراحی شده است. از لحاظ ظاهری زیبا و از لحاظ رفتار و حرکات نجیب ، پرانرژی ، مصمم ، هوشیار ، نترس ، مطیع و اشرافی می‌باشد .

قد آن در نرها ۶۶ تا ۷۲ سانتی‌متر و در ماده‌ها ۶۱ تا ۶۸ سانتی‌متر است. بدن سگ دوبرمن به شکل مربع است؛ قد آن‌ها با طولشان برابر است. و طول سر، گردن و پاها باید در تناسب با بدنشان باشد. آن‌ها بدنی عضلانی، ورزشی، با استقامت و پرسرعت دارند. نژاد اروپایی دوبرمن بزرگ‌تر از نژاد آمریکایی آن است.

وزن استانداردی برای این نژاد تعریف نشده است اما یک سگ مطلوب باید سایز مناسب برای آمیزش و چالاکی و استقامت داشته باشد به طور معمول وزن سگ دوبرمن در نرها بین ۳۴ تا ۴۵ کیلوگرم و در ماده‌ها بین ۲۷ تا ۴۱ کیلوگرم است.

سر: حالت سر در سگ دوبرمن دراز و از منظره جلوئی و پهلو شبیه به یک مثلث است. چشم‌ها بادامی شکل و دارای عمق متوسط با حالتی قوی و پرانرژی که رنگ آن از قهوه‌ای معمولی تا قهوه‌ای تیره در سگ‌های سیاه رنگ و قرمز ، خاکستری و حنایی در سگ‌های لکه دار متغیر است. گوش‌های کوتاه شده را بصورت افراشته نگه می‌دارد. گونه‌ها پهن و عضلانی هستند.

بینی: بینی این نزاد از سگ‌ها در هر کدام از رنگ‌های آن‌ها متفاوت است. بینی در سگ‌های سیاه، سیاه یکدست است و در سگ‌های قرمز ، قهوه‌ای تیره و در سگ‌های خاکستری (آبی) ، خاکستری و در سگ‌های حنائی به رنگ برنز می‌باشد. لب‌ها کاملا نزدیک به فک‌ها قرار می‌گیرد. فک‌ها کامل و قوی است و کاملا فضای زیر چشم‌ها را پر می‌کند . دندان‌ها بسیار قوی و سفید هستند. دندان‌های پیش پائینی عمودی بوده و در تماس با سطح داخلی دندان‌های پیش بالائی است. لذا عملکرد آن دقیقا به یک قیچی است .

گردن: مغرورانه نگه داشته می‌شود و به خوبی عضلانی است. انحنای مناسبی دارد و به سمت بدن و به تدریج پهن می‌شود. کتف‌ها برجسته است و یک ناحیه برآمده در روی بدن ایجاد می‌کند.

سینه: سینه سگ دوبرمن پهن و جلوی سینه کاملاً مشخص است. دنده‌ها به خوبی در ناحیه ستون مهره‌ها ارتجاع دارد . اما قسمت پائین آن پهن می‌شود. شکم به خوبی بالا است و بصورت یک خط منحنی از زیر سینه به سمت عقب شروع می‌شود. کمر پهن و عضلانی است.

دم: تقریباً در حد دومین مفصل بریده می‌شود. به نظر می‌رسد که دم در ادامه ستون مهره واقع شده و تنها هنگامی که سگ در حالت هیجان و هوشیاری است کمی بالاتر از خط افقی قرار می‌گیرد.

دست‌ها: چنانچه به دست‌ها از جلو نگاه شود عمودی و از آرنج تا ابتدای پنجه با یکدیگر موازی هستند. انگشتان به خوبی انحنا دارند و متراکم بوده و شبیه به پنجه گربه است. انگشتان به داخل یا خارج چرخش ندارند.

پاها: ران طویل ، پهن و با لگن زاویه عمودی دارد. این قسمت از هر دو سو عضلانی است. مفصل زانو به خوبی مشخص است. ران و ساق از طول برابری برخوردارند. چنانچه از عقب به حیوان نگاه شود پاها عمودی و موازی با یکدیگرند.

موها: صاف ، کوتاه ، سخت و ضخیم هستند.

رنگ بندی: سیاه یکدست ، قهوه‌ای ، آبی و یا بلوطی با نقاط بلوطی روی سر و بدن و پاها

لکه‌ها: لکه‌های زنگاری و کاملاً مشخص که در بالای چشم‌ها ، روی پوزه ، گلو ، جلوی سینه ، بر روی تمام اندام‌های حرکتی ، پنجه‌ها و زیر دم مشاهده می‌شود.

doberman


خلق‌ و خو و خصوصیات رفتاری سگ دوبرمن


آن‌ها به راحتی احترام و مراقبت نسبت به صاحب خود را یاد می‌گیرند، بنابراین سگی ایده‌آل برای محافظت هستند. آن‌ها به طور کلی با انسان‌ها و سگ‌های دیگر رابطهٔ خوبی دارند اما با این وجود در برخورد با غریبه‌ها رفتار پرخاشگرانه‌ای دارند. همچنین شواهد بسیار کمی وجود دارد که دوبرمن نسبت به صاحب خود پرخاشگر باشد.

شواهدی وجود دارد که دوبرمن پینچر شمال آمریکا آرامتر از نمونه اروپایی آن است. همچنین گفته شده دوبرمن آمریکای شمالی نجیب‌تر، با وفاتر و باهوش‌تر است.

سگ‌های این نژاد بسیار پرانرژی و دقیق و شجاع و نترس و اشرافی می‌باشند. نژاد سگ دوبرمن بسیار خطرناک بوده و تنها سگی است که با ایما و اشاره چشم و ابرو مقاصد صاحبش را درک می‌کند. این نژاد در پاسبانی و محافظت بی‌نظیر است، بطوریکه او را "ژاندارم" می نامند. وی به بیگانه‌ها با بدبینی خاصی می‌نگرد و موقعی خطرناک می‌شود که دشمن قصد ایستادگی و مقاومت در برابر او داشته باشد. در این مواقع به نواحی بالای بدن (سر و گردن) حمله می‌کند که در این حالت تنها راه خلاصی دشمن از دست حیوان شلیک گلوله به وی می‌باشد ؛ چرا که بکار بردن چوب و عصا و چاقو در برابر آن بیهوده خواهد بود و حیوان تا آخرین لحظه‌ای که جان در بدن دارد به دشمن حمله کرده و هرگز تسلیم نخواهد شد.

تغذیه سگ دوبرمن

امروز در جامعه ما تغذیه سگ ها اغلب سهوا انجام می شود و باعث نگرانی های تغذیه ای زیادی است. این مایه تاسف است چرا که بسیاری از ویژگی های خیلی تحسین برانگیز در نژادی مثل دوبرمن پینچر به طور مستقیم ناشی از یک رژیم غذایی سالم حاوی مواد مغذی مناسب است. شما باید برای او رژیم غذایی را فراهم کنید که یک سطح مطلوب از پروتئین و کربوهیدرات ها و چربی ها و ویتامین ها و مواد معدنی را داشته باشد.

نکات مهم برای در نظر گرفتن یک رژیم غذایی سگ شامل سن آن ،فعالیت و سطح انرژی و سوخت و ساز بدن او و میزان قرار گرفتن او در معرض استرس است.

اولین قاعده در پیدا کردن مواد غذایی مناسب برای دوبرمن پیدا کردن مواد با کیفیت مناسب است که یک منبع فراوان از پروتئین گوشت باشد. بنابراین شروع به خواندن برچسب بسته های مواد غذایی کنید.

دوبرمن ها بسیار هوشمند و فعال هستند. به عنوان دیده بان و سگ خدمات و نیز استفاده در عملیات نجات نیز استفاده می شوند. این سگ می تواند به خوبی در خانه نقش یک همراه و همدم وفادار به صاحبش را انجام دهد.

این نژاد بهتر است با آموزش مناسب روزانه و ورزش و فعالیت هایی جهت اماده نگه داشتن آن از لحاظ روانی کنترل شود. به منظور انتخاب بهترین مواد غذایی برای دوبرمن تان شما باید چیزهایی مثل سطح فعالیت و سن و وزن و وضعیت سلامت او را در نظر بگیرید.

یک دوبرمن فعال بالغ که وزن آن نزدیک به 90 پوند است نیاز به حدود 2100 کالری در هر روز به عنوان کالری پیشنهاد شده توسط شورای ملی تحقیقات ملی آکادمی دارد. سگ مسن تر 1333 کالری در روز نیاز دارد. همچنین آنهایی که عقیم شده اند نیاز به کالری کمتری برای جلوگیری از چاقی دارند.

یک سگ بالغ جوان با وزن 70 تا 80 پوند با داشتن ورزش کافی نیاز به 1876 کالری در هر روز دارد.توله این نژاد نیاز به حدود 1800 کالری در روز برای رشد سالم دارد.

دوبرمن ها

شرایط نگهداری سگ دوبرمن

شرایط نگهداری سگ‌ها با توجه به نژاد آن‌ها متفاوت است. این نژاد سگ نیازمند میزان زیادی تمرین و تحرک است و هر ۲ روز یکبار باید برس کشیده شود. دوبرمن ها نیاز های مراقبتی و ارایشی بهداشتی کمی دارند. پوشش کوتاه آن ها نیاز به این نو رسیدگی ها را کم میکند. حمام را میتوانید روزانه نیز انجام دهید. اجازه دهید سگ خودش را خشک کند و او را در خشک کردن خود کمک نکنید. هفته با یک برس میتوانید بدن او را شانه کنید.

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد به شرط آنکه در طول روز به آن اجازه انجام فعالیت بدنی کافی داده شود. اما بهترین مکان برای او یک حیاط متوسط خواهد بود. دوبرمن نسبت به سرما حساس است بنابراین در مناطق سردسیر ، پلیس قادر به کار با این نژاد نمی‌باشد.

بیماری های نژادی و سلامتی سگ دوبرمن

عمر متوسط سگ دوبرمن در صورتی که ازش به خوبی نگهداری بشه و غذای خوب بخوره بین ۹ تا ۱۲ ساله. مثل خیلی از نژادهای دیگه چندین بیماری نژادی وجود دارن که در سگ دوبرمن زیاد دیده میشن.

اگر یه دوبرمن دارید یا قراره نژاد روبرمن رو انتخاب کنید، بهتره از این بیماری های نژادی اطلاع داشته باشید تا به محض مشاهده علائمش اقدامات درمانی لازم رو انجام بدید.

بیماری های نژادی متداول نژاد سگ دوبرمن

  • بیماری قلبی تروپونین نژاد دوبرمن
  • بیماری وان ویل برند (Von Willebrand’s disease)
  • دیسپلازی مفصل ران
  • کاردیومیوپاتی اتساعی یا DCM
  • کم کاری تیروئید
  • سندروم وابلر (اسپاندیلوز مهره های گردنی)
  • آرتریت (بخصوص در سگ های مسن)

نکاتی راجع به مراقبت و حفظ سلامتی سگ دوبرمن


بسیاری از آنچه شما می توانید با انجام آن ها به نگه داشتن سگ خود کمک کنید بسیار آسان است و به راحتی می توانید او را خوشحال و سالم نگه دارید. شما باید با کنترل رژیم غذایی او , مطمئن شوید که او غذاهای سالم و مقوی می خورد.هم چنین ورزش به طور منظم ،مسواک زدن دندان های او و برس کشیدن موهایش به سلامت او بسیار کمک می کند.معاینات و واکسیناسیون نیز ضروری است که برای او توصیه می کنیم .ما برای او "چک آپ" و تست های روتین سالیانه برای غربالگری بیماری ها را توصیه می کنیم. یکی دیگر از مراقبت های لازم برای حیوان خانگی تان ثبت نام برای بیمه سلامت او است. بیمه بهداشت و درمان کمک خواهد کرد که شما از نظر هزینه های بیماری های اختمالی به مشکل برنخورید. مسواک زدن دندان ها را نیز حداقل دو بار در هفته انجام دهید. تمیز کردن گوش هم به صورت هفتگی باید انجام شود.

با پیاده روی روزانه و جلسات بازی کوتاه نیازهای فعالیتی او را تامین کنید و این گونه او را به یک سگ خانگی خوب تبدیل کنید.نگه داشتن رژیم غذایی سگ تان در یک رژیم خوب و متعادل با کیفیت بالا و مناسب برای سن او بسیار مهم است. ورزش سگ تان را هم به طور منظم انجام دهید اما بیش از حد نباشد.

separator line

بیشتر بخوانید:

معرفی نژاد سگ تریر اسکاتلندی (Aberdeen Terrier)

معرفی نژاد سگ پیت بول

معرفی و نحوه نگهداری سگ نژاد گریت دین ( Great Dane )

separator line


این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (8 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است