دلگرم
امروز: شنبه, ۱۱ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۷ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ دسامبر ۲۰۲۳ میلادی
آشنایی با سگ نژاد گلدن رتریور
11
زمان مطالعه: 14 دقیقه
گلدن رتریور (Golden retriever) که به گلدن نیز شناخته می شود یکی از محبوب ترین و دوست داشتنی ترین گونه های نژاد سگ به شمار می آید.


معرفی سگ گلدن رتریور

گلدن رتریور (Golden retriever) که به گلدن نیز شناخته می شود یکی از محبوب ترین و دوست داشتنی ترین گونه های نژاد سگ به شمار می آید. شهرت از بابت وفاداری و شخصیت کاملا اجتماعی ای است که دارا می باشد و بسیاری از دوستداران این نژاد از آن به عنوان یک سگ کامل یاد می کنند. گلدن در طی سالیان تغییرات اندکی داشته است از جمله روشن تر شدن رنگ پوشش آن ، که آن هم به نوبه خود طرفداران بسیاری پیدا کرده است. گلدن رتریور در سال ۱۹۲۵ توسط باشگاه آمریکایی Kennel به رسمیت شناخته شد و عضو گروه ورزشی درآمد.

گلدن نر بالغ باید چیزی حدود 58.5 تا 61 سانتیمتر در حالت ایستاده ارتفاع داشته باشد. این اندازه در ماده های بالغ حدود 54.5 الی 57 سانتیمتر است. طبق قوانین استاندارد آمریکا ارتفاعی غیر از این حدود تعریف شده ، موجب رد صلاحیت این نژاد می گردد. وزن گلدن نر حدود 30 تا 34 کیلوگرم است. ماده ها معمولا سبک‌تر و کوچک‌تر از نرها هستند. پوشش دولایه ی پر از جلوه آنها ، می‌توانند صاف یا موج دار باشد. آنها باید به طور منظم برس زده شده و مرتب شوند و گهگاه و در صورت نیاز برای برطرف کردن بوی سگ ، آنها را حمام کنید. گوش های آنها را جهت جلوگیری از انباشت خاک و جرم به صورت مرتب تمیز کنید. میانگین امید به زندگی برای گلدن رتریور بین ۱۰ تا ۱۲ سال است.

سگ

تاریخچه سگ گلدن رتریور

گلدن رتریور در دهه ۱۸۰۰ از بین پرورش‌دهندگان بریتانیایی به وجود آمد. بهترین رکورد از اصیل ترین نژاد متعلق به Dudley Marjoribanks از هایلند یکی از ایالتهای اسکاتلند می باشد. در سال ۱۸۶۵ تنها یک توله سگ زرد رنگ از زایمان یک رتریور مشکی با پوشش مواج به دست آورد. وی او را Nous که یک کلمه یونانی به معنی حکمت می باشد نامگذاری کرد. Nous رشد کرد و تبدیل به یک سگ تنومند و قوی همچون گلدن شد و با یک سگ پشمالو و گوش آویخته از نژاد Tweed Water که در حال حاضر یک نژاد منقرض شده است ، جفت گیری کرد و نتیجه آن ۴ توله سگ زرد بود که پایه و اساس نژاد گلدن رتریور شد.

در طول سالیانی که به پرورش دقیق و تخصصی این نژاد گذشت توله‌های شامل نژاد Tweed Water ، چندین توله رتریور مشکی با پوشش مواج ، یک توله قرمز از نژاد Setter و همینطور توله هایی از نژاد های Labrador retriever و Bloodhound به وجود آمدند تا اینکه آقای Marjoribanks و بستگانش یک خط استثنایی و استوار و با صلاحیت از گلدن های زرد رنگ ایجاد کردند. تا سال ۱۹۰۴ گلدن رتریور تا حد زیادی ناشناخته باقی مانده تا زمانی که یکی از سگهای آقای Marjoribanks برنده اولین رقابت رتریور ها شد. پس از آن رتریور های زرد توسط یک کلاب انگلیسی به عنوان رتریور با پوشش مواج یا صاف ثبت شد و در سال ۱۹۱۳ به وضوح به عنوان رتریور زرد یا گلدن شناخته شدند.


در اوایل دهه ۱۹۰۰ برای اولین بار به ایالات متحده آمد و بلافاصله محبوب شد. باشگاه آمریکایی Kennel اولین گلدن را در سال ۱۹۲۵ به ثبت رساند. باشگاه آمریکایی گلدن رتریور در سال ۱۹۳۸ تاسیس شد که یکی از قوی ترین باشگاه های مولد های Akc می باشد. یکی از معروف‌ترین بنیانگذاران این نژاد Am/Can Ch Speedwell Pluto در سال ۱۹۲۹ در انگلستان می باشد که سهم عظیمی در پرورش این نژاد در سراسر جهان داشت. گلدن رتریور در قبل و بعد از جنگ جهانی دوم با محبوبیت فراوانی، به طور پیوسته تکثیر شد. از گلدن به عنوان سگ شکار ، سگ راهنما برای نابینایان ، سگ خدمات و کمک ، جستجو و نجات و به عنوان متخصصان ردیابی استفاده می شود. گلدنها معمولاً جزء ۱۰ نژاد برتر سازمان Akc هستند.

مشخصات سگ گلدن رتریور

ظاهر :

سازمان استاندارد Akc گلدن را اینگونه توصیف می کند : " یک سگ متقارن و متوازن ، قدرتمند ، فعال ، با پاهای خوش ترکیب و متناسب ، نمایشی کامل از سیمای مهربان و دارا بودن شخصیتی مشتاق ، هوشیار و دارای اعتماد به نفس بالا". آنها محکم و تنومند هستند، سگهایی موزون با اندازه متوسط که پوشش لطیف آنها ممکن است در هر رنگ از سایه طلایی وجود داشته باشد. سرهایی پهن و عریض دارند که در قسمت پوزه باریک و مخروطی می‌شود. بینی مشکی ، چشمان قهوه ای و گوش های آویزان دارند.

سایز و وزن :

نرها در حالت ایستاده بین 58.5 تا 61 سانتیمتر ارتفاع و وزنی بین 30 تا 34 کیلوگرم دارند. ماده ها نیز در حالت ایستاده ارتفاعی بین 54.5 تا 57 سانتی متر و وزنی حدود 25 تا 30 کیلوگرم دارند.در میادین مسابقه سگ هایی که قدشان بیشتر از یک سانتی‌متر بالاتر یا پایین‌تر از حد استاندارد باشد رد صلاحیت می شوند. اما هیچگاه معیار اندازه و ارتفاع نمی‌تواند همراهی و وفاداری یک سگ را رد کند.

پوشش و رنگ :

از یک پوشش دو لایه ضخیم و ضد آب برخوردار است. بعضی از آنها موهایشان صاف و برخی دیگر مواج است .

توله گلدن


نگهداری از سگ گلدن رتریور

سگ رتریور یک پوشش، با حالت پر گونه، در پشت پاهای جلویی ، زیر شکم ، سینه ، پشت رانها و زیر دم دارد. آنها در طیف های گوناگونی از سایه های طلایی از روشن تا تیره وجود دارند. برخی پرورش‌دهندگان گلدن سفید به وجود آورده اند اما با استانداردهای این نژاد سازگار نیست. با توجه به سن سگ ،پوشش آنها ممکن است روشن تر یا تیره تر و صورت یا بدنشان سفید شود. پوشش بلند و مخصوص گلدن ها برای مراقبت بهتر به مقداری روغن های مخصوص و برس کشیدن مداوم جهت جلوگیری و کنترل ریزش موی آنها بر روی فرش و مبلمان دارد. حمام کردن ماهیانه ی از واجبات است.

گلدن ها مستعد به انتشار بو هستند و صاحبان آن ها معتقدند که بیشتر از سایر نژادها نیاز به حمام کردن دارند. گوش آنها را به صورت هفتگی برای بررسی علائم عفونت تحریک و ایجاد موم بررسی کنید. با کمک یک گلوله پنبه ای و یک ماده شوینده مورد تایید دامپزشک داخل گوش آنها را تمیز کنید ولی هرگز از گوش پاک کن برای تمیز کردن مجرای کانال گوش شان استفاده نکنید. سگهایی که بطور طبیعی قادر به کوتاه کردن ناخن های خود نیستند ماهیانه به پیرایش ناخن نیازمندند. دندان‌های آنها را به صورت هفتگی برای جلوگیری از ایجاد جرم و بیماری‌های لثه و عدم ایجاد بوی نامطبوع هنگام پارس کردن مسواک کنید.

گلدن رتریور برای فعالیت و خروج از خانه ساخته شده است. اگر علاقه به پیاده روی یا دویدن دارید، این نژاد با خوشحالی به شما ملحق خواهد شد. اگر می‌خواهید با توپ در حیاط بازی کنید، آنان با شور و هیجانی عجیب با شما بازی خواهند کرد. مانند دیگر نژادهای رتریور، طلایی نیز علاقه زیادی به حمل وسایل با دهان خود دارد.توپ، اسباب بازی نرم، روزنامه و چیزی که بیشتر از همه مورد علاقه آنان است: جوراب صاحب خود!

اگر در حال بزرگ کردن توله رتریور طلایی هستید باید توجه ویژه‌ای به نگهداری او کنید. این سگ‌ها بین ۴ تا ۷ ماهگی، بسیار سریع رشد می‌کنند که آنان را در برار ناهنجاری‌های استخوانی آسیب‌پذیر می‌کند. اجازه ندهید که سگ شما بیرون دویده و روی هر سطح سختی مانند سنگ فرش بازی کند. این سبک مراقبت تا زمانی که او ۲ ساله شده و مفاصلش به خوبی شکل گرفته باشند، باید اجرا شود. بازی روی چمن و سطح‌های نرم مشکلی نداشته و با طبیعت فعال آنان نیز سازگار است.

تغذیه سگ گلدن رتریور


مقدار روزانه پیشنهادی ۲-۳ فنجان غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی مختلف تقسیم شده است. مقدار غذای سگ رابطه مستقیمی با اندازه، ساختار، متابولیسم و سطح فعالیت دارد. درست همان طور که هر شخصی ممکن است نسبت به شخص دیگر میزان تغذیه متفاوتی داشته باشد، در سگ‌ها نیز میزان تغذیه متفاوت است. قطعا سگی که فعالیت زیادی دارد نسبت به سگی که همیشه رو کاناپه لم داده، نیاز به غذای بیشتری دارد. کیفیت غذا نیز بسیار اهمیت داشته و هرچه کیفیت بالاتر رود، نیاز سگ نیز کمتر خواهد شد.

با اندازه گرفتن میزان غذای او، تناسب بدن سگ را حفظ کنید. به جای این که همیشه غذا را در دسترس سگ قرار دهید، تنها دوبار در روز و در مقدار ذکر شده او را تغذیه کنید. اگر شک دارید که او اضافه وزن دارد از شیوه زیر برای تخمین استفاده کنید.

دستان خود را در پشت حیوان و انگشتان شصت را در امتداد ستون فقرات قرار دهید، کمی انگشتان خود را به داخل فشار دهید. باید بتوانید که دنده‌های او را بدون فشار زیاد احساس کنید (اگر دنده‌های او را می‌بینید این احتمال وجود دارد که سگ دچار سوتغذیه است). اگر نمی‌توانید ممکن است سگ اضافه وزن داشته و نیاز به ورزش بیشتری داشته باشد.

گلدن رتریور

شخصیت سگ گلدن رتریور

گلدن رتریور یک همدم خانوادگی کلاسیک به شمار می آید. آنها مطیع ، بازیگوش ، باهوش ، مهربان با بچه ها و خوش رو در برخورد با غریبه ها هستند. آنها در گونه ی خود در کلاس بالای اطاعت پذیری قرار دارند و معمولا قهرمان مسابقات هستند. گلدن رتریور نیازمند به همنشینی با مردم است و انتخاب مناسبی برای خانواده های بزرگ و فعال می باشد.

الزامات فعالیت سگ گلدن رتریور


گلدن نیاز به تمرین و فعالیت های زیاد روزانه دارد. آنها تقریباً از هر نوع فعالیت در فضای باز که مردم در آن مشارکت دارند از قبیله پیاده روی ، دویدن در کنار شما در حین دوچرخه سواری ، پرت کردن یک تکه چوب ، شنا و یا تعقیب و گریز با بچه ها لذت می برند. آنها نیاز به یک اتاق بزرگ برای انجام فعالیت های روزانه خود دارند و محدود کردن آنها در یک محیط بسته ناعادلانه است.

آموزش و پرورش سگ گلدن رتریور


گلدن ها مشتاق یادگیری هستند آنها برای اینکه ذره ای از توجه و ستایش شما را به خود جلب کنند و یا اینکه مقداری غذا دریافت کنند ، هر کاری انجام میدهند. این موضوع باعث می‌شود که گلدن انتخاب مناسبی برای کسانی که برای اولین بار قصد نگهداری از یک سگ را دارند باشد. با گلدن ها همواره باید با ملایمت و مهربانی رفتار کنید زیرا آنها موجودات حساسی هستند که به صدای خشن و تنبیه شدن پاسخی نمی‌دهند. بزرگترین مشکل مردم در آموزش این نژاد پیاده روی آنها همراه با قلاده میباشد. شما باید هرچه سریعتر و از تولگی، توله گلدن رتریور را به قلاده عادت داده تا در آینده بتوانند با بستن آن پیاده روی کنند. توانایی‌های بالای گلدن ، از آنها یک نژاد درجه یک جهت سگ خدمات و سگ نجات و درمان ساخته است و در سال های اخیر آنها جزء انتخاب های مورد علاقه ی نیروی پلیس بعنوان یابنده مواد مخدر ، کشف مواد منفجره و در تیم های نجات و جستجو هستند.

صفات رفتاری سگ گلدن رتریور

در حالیکه رتریورها به طور کلی خلقیات و رفتار خوبی دارند ، اما کسانی که قصد تولید و پرورش را دارند باید در این زمینه تحقیق و پژوهش کافی انجام دهند. اما متاسفانه برخی دست به شیوه های نامناسب پرورش زده اند که نتیجه آن به دنیا آمدن توله هایی با خلق و خوهای بی ثبات و ناپایدار شده است. توجه داشته باشید که تمامی تمرینات و آموزش های اجتماعی شدن موجود در دنیا نمی توانند اثرات بد یک خط خونی غیر اصیل را از بین ببرد . بنابراین همیشه از یک پرورش دهنده معتبر همچون مجموعه ی ایران داگز لند Iran Dogs Land استفاده کنید. گلدن یک نژاد سگ اجتماعی است که به مردم عشق می‌ورزد. اگر آنها بیش از اندازه تنها بمانند ، به خصوص بدون هیچگونه تمرین مناسب ، احساس اضطراب از جدایی در آنها شکل گرفته که منجر به اثرات مخرب از جمله جویدن وسایل منزل می گردد . در حقیقت گلدنها جوندگان خوبی هستند بنابراین همیشه باید برای آنها مقداری از اسباب بازیهای جویدنی و استخوان فراهم کنید، در غیر این صورت آنها با کفش ،کتاب ، بالش و سایر اقلام خانگی خاموش خواهند شد.

سگ گلدن

ویژگی ها و توانایی های گلدن رتریور

گلدن رتریور ویژگی کاملا استثنایی دارد: این سگ با بچه ها بسیار خوب است و با افراد سالخورده آرام و مهربان است. این نژاد که قوی و مستحکم است، همراه خوبی برای قدم زدن می باشد. صاحبان این نژاد باید وقت زیادی را صرف این سگ کنند زیرا نیاز بسیار زیادی به همراهی انسان دارد: این سگ خود را کاملا جزو خانواده صاحبش می داند و دوست دارد همیشه در تمام فعالیت های ممکن خود را کارآمد نشان دهد. این سگ در شکار بسیار توانا است، به خصوص در شکار در آب.

بیرون بودن یا داخل خانه زندگی کردن او هیچ فرقی نمی کند. گلدن رتریور بیشتر دوست دارد در خانه ای با باغ زندگی کند اما در صورتی که بتواند به راحتی بیرون برود و گردش کند، در آپارتمان نیز می تواند زندگی کند.

طول عمر و ارزیابی های مرتبط با سلامت گلدن رتریور

متوسط طول عمر آنها حدود ۱۱ سال می‌باشد. با توجه به اینکه این نژاد از سگ ها می توانند دچار مشکلات ژنتیکی باشند، حتماً در هنگام خرید بایستی گواهی نامه سلامت معتبر خاندان پدری و مادری آنها را بررسی نمود. بارزترین مشکل ژنتیکی آنها، مشکل در مفصل لگنی – رانی می باشد.

از مهمترین بیماری های این سگ های زیبا و با وقار، مبتلا شدن به تومور به خصوص ابتلاء سیستم لنفاوی و سرطان استخوان است که بیش از %۶۰ علت مرگ در آنها می باشد. مشکلات مفاصل لگنی، مفصل زانو، بیماری‌های چشم مثل آب مروارید، آب سیاه، مشکلات شبکیه، برگشتگی لبه پلک به داخل چشم، مشکلات قلبی، بیماری های پوست مثل آلرژی می باشند.

گلدن رتریور سگی بسیار مقاوم است. اگرچه این نژاد برای کار در آب به وجود آمده است و پوست آن کاملا ضد آب است، اما هنگامی که از آب بیرون می آید باید حتما دم او را با دقت خشک کنید: در غیر این صورت، دم آن می شکند، یعنی انقباضی دردناک در عضلات اداکتور به وجود می آید که موجب می شود سگ نتواند دمش را به طور صحیح نگه دارد، به گونه ای که انگار دم او شکسته است.

تغذیه مناسب، پیاده روی کافی و ارتباط مستقیم با صاحب، از مهمترین نکاتی است که در نگهداری گلدن رتریور ها باید مورد توجه قرار گیرد.

نکات مهم در رابطه با سگ رتریور

  • گلدن رتریور ریزش موی ناگهانی دارد، به خصوص در بهار و پاییز. شانه کردن روزانه باعث جمع آوری موهای جدا شده می‌شود و جلوی پخش شدن آنان را در خانه می‌گیرد. با این حال اگر با یک رتریور طلایی زندگی می‌کنید، بهتر است که با موی سگ مشکلی نداشته باشید.
  • این نژاد سگ‌های خانوادگی هستند و نیاز دارند که در داخل خانه و با اعضای خانواده زندگی کنند. نباید آن‌ها را برای ساعت‌های متوالی تنها در حیاط رها کرد.
  • رتریور طلایی نژادی بسیار فعال است و نیاز به ۴۰-۶۰ دقیقه گردش روزانه دارد. آنان تشنه فرمان برداری، آموزش‌های مختلف و دیگر فعالیت‌ها هستند.
  • اگرچه آنان با کودکان مهربان و در کنارشان قابل اعتماد هستند، باید توجه داشت که این نژاد هیکل درشتی داشته و ممکن است به طور اتفاقی باعث افتادن کودکان شوند.
  • گلدن رتریور عاشق خوردن بوده و در صورت تغذیه بیش از حد، سریعا دچار اضافه وزن خواهد شد. بنابراین رژیم غذایی آنان و تعداد وعده‌های غذایی باید با دقت کنترل شود.
  • از آن‌جایی که رتریور طلایی نژادی بسیار محبوب است، خیلی از پرورش دهنده‌های آنان تنها تفکر مالی دارند و توجهی به کیفیت زندگی سگ نخواهند داشت. هنگام قبول سرپرستی حتما محیط زندگی و چگونگی تغذیه او را بررسی نمایید.

separator line

بیشتر بخوانید:

معرفی کامل سگ نژاد آکیتا (Akita)

معرفی و نحوه نگهداری سگ نژاد گریت دین ( Great Dane )

معرفی نژاد سگ اشپیتز : قبل از خرید سگ اشپیتز با ما همراه شوید

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (11 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits