دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۱ خرداد ۱۴۰۱ برابر با ۲۰ شوّال ۱۴۴۳ قمری و ۲۲ مه ۲۰۲۲ میلادی
روش پرورش میل ورم و موارد مصرف آن
83
زمان مطالعه: 9 دقیقه
کرم میل ورم در حقیقت لارو سوسک سیاه به نام سوسک تاریکی (darkling beetle) است که با نام کرم آرد هم شناخته می‌شود. این کرم فاقد هرگونه بیماری و انگل است؛ بنابراین می‌توانید از آن در شکل‌های خشک و زنده به عنوان یک مکمل غذایی استفاده کنید.

میل ورم چیست؟

میل ورم جهت تغذیه ی آبزیان، ماهیان زینتی، پرندگان و انواع خزندگان در سراسر دنیا بسیار رایج بوده و حتی در مرغداری ها و مراکز پرورش پرندگان زینتی به عنوان یک وعده ی غذایی به مولدین داده می شود. به دلیل رغبت و شوق بسیار زیاد پرندگان می توان از این کرم ها بطور متوالی استفاده کرد. همچنین به لطف پروتئین بسیار بالای این کرم در رشد حیوانات خانگی نقش بسزایی داشته و موجب شادابی آنها می گردد.میل ورم ها کرم نیستند بلکه لارو نوعی سوسک بنام سوسک تاریکی (darkling beetle) هستند (به آن ها کرم آرد هم گفته می شود) که فاقد هر گونه انگل و بیماری می باشند و یکی از بهترین مکمل های غذایی بصورت زنده و خشک شده هستند. میل ورم ها یکی از مهمترین و با کیفیت ترین حشره برای تغذیه جانوران محسوب می شود.کرم های خوراکی از لحاظ تاریخی در بسیاری از کشورهای آسیایی، به ویژه در آسیای جنوب شرقی برای مصرف خوراکی انسانها پرورش داده شده اند.

ارزش غذایی این کرم های میل ورم

  • پروتئین : 49.6%
  • چربی : 27.2%
  • کربوهیدرات: 6.9 گرم/100
  • کالری: 135 کیلوکالری در هر 100 گرم

کرم میل ورم

روش پرورش کرم های میل ورم

این کرم ها در سبوس گندم و جو پرورش داده می شوند که بدونه انگل باکتری و بیماری هستند. پرورش میل ورم دردسر زیادی ندارد و غذای بسیار اندکی هم می خواهد و به راحتی و با سرعت زیاد تولید مثل خود را انجام می دهد. اما تنها چیزی که شما برای آن باید فراهم کنید محیط مناسب است.

ظروف نگهداری کرم های میل ورم

شما باید از ظروف کم عمق با دیوارهای صاف از شیشه یا پلاستیک استفاده کنید تا کرم ها و سوسک ها سر بخورند و نتوانند از ظرف بیرون بیایند. ظروف نگهداری باید عمق 15 سانت یا بیشتر داشته باشند. وجود درب سوراخ دار برای تهویه ضروری می باشد از ظروف چوبی استفاده نکنید زیرا شاید کرم ها ظرف را به عنوان غذا مصرف می کنند.هر ظرفی که در دسترس هست قابل استفاده هست. مانند انواع تشت های پلاستیکی شما می توانید بستر را از مخلوط دانه های سبوس، دانه های ذرت و غلات تهیه کنید.

تغذیه کرم میل ورم

میل ورم ها احتیاج به یک مواد غذایی مغذی مثل سبوس گندم، جو پرک شده، سویا و… دارند و انتخاب یک مواد غذایی مغذی تاثیر مثبتی بر ارزش غذایی میل ورم ها خواهد گذاشت.البته شما می توانید فقط از سبوس گندم برای تغذیه میل ورم ها استفاده کنید ولی مخلوط سبوس گندم و جو پرک شده (که خود دارای پروتئین، کربوهیدرات، فیبر، انواع مواد معدنی و … می باشند) یک بستر مقوی تری برای تغذیه کرم میل ورم ایجاد کرده و ارزش غذایی را برای این کرم ها چندین برابر خواهد کرد.اگر شما از جو پرک شده و سویا برای تغذیه میل ورم¬ها استفاده می کنید حتما جو پرک و سویا را میکسر زده و پودر کنید تا میل ورم ها راحت تر از آن ها تغذیه کنند.

شرایط محل زندگی کرم های میل ورم

درجه حرارت محل پرورش آنها باید ثابت باشد همچنین این منطقه باید تمیز و بدون مواد شیمیایی باشد. این کرم های خوراکی در دمای ثابت 70 تا 75 درجه فارنهایت (21 تا 24 درجه سانتی گراد) بهتر رشد می کنند. کرم هارا نباید بیش از حد خنک نگه داشت. شما می توانید یک بخاری را برای استفاده در نزدیکی ظروف بگذارید تا دما را برای کرم ها خود پایدار نگه دارید.منبع رطوبتی برای این کرم ها حتما باید توسط سبزیجات و میوه ¬جات تامین شود. از اسپری کردن با آب بر روی بستر میل ورم خودداری کنید.

کاربرد کرم میل ورم

تمیز کردن بستر میل ورم ها

میل ورم ها بعد از دو تا سه روز، از بستر بطور کامل تغذیه کرده و فقط فضولات آن ها باقی می ماند که این فضولات سریعا باید از کرم ها جدا شده و ظروف مربوطه شستشو داده شده و توسط یک دستمال کاملا خشک شده و مجدداً مراحل بالا تکرار شود.

موارد مصرفی سوسک میل ورم

سوسک میل ورم برای مصرف غذای پرندگان: غذای کاملا طبیعی و مقوی با پروتئین بسیار بالا برای پرورش و رشد انواع قناری ،بلوبردها، سهره ها، بلبل هزار دستان، سینه سرخ ها، سار ها، توکاها، الیکایی ها، صعوه جنگلی، توکای سیاه، چرخ ریسکها، دارکوبها، شانه بسر، جغد، کوکو، بلبل خرما، شاهین، دلیجه، زردپره، زنبور خوار گلوخرمایی، آبچلیک، خروس کولی، چرخ رسیک بزرک، کمرکلی، گنجشک، دم جنبانک، چکاوک، چکچک، سنگ چشم، طرقه، کبک، سهره آواز خوان، سهره قناری، انواع گونه از سهره، انواع گونه از قناری، انواع گونه فنچ، بلبل خالدار، جوجه ها، بوقلمون ، مرغ شاخدار ، قرقاول بزرگ ، بلدرچین ، اردک خانگی ،مرغ خانگی، پرندگان کوچک مثل فنچ ها.

سوسک میل ورم جهت تغذیه ی آبزیان: استفاده از این کرم برای ماهیان زینتی، پرندگان و انواع خزندگان در سراسر دنیا بسیار رایج بوده و حتی در مرغداری ها و مراکز پرورش پرندگان زینتی بعنوان یک وعده ی غذایی به مولدین داده میشود. بدلیل رغبت و شوق بسیار زیاد پرندگان می توان از این کرم ها بطور متوالی استفاده کرد.

سوسک میل ورم برای مصرف غذای طیور: امروزه بسیاری از پرورش دهندگان طیور از این کرم ها برای کیفیت و شادابی طیور خود استفاده می کنند.ازانجای که این کرم ها خود از سبوس ، جو ،سویا، تغذیه می نمایند بهترین مکمل غذایی برای پرورش مرغ ، بوقلمون ، بلدرچین و … می باشند که نتیجه آن رشد پرنده و تولید گوشت کاملا طبیعی و باکیفیت می باشد.

کرم میل ورم برای مصرف غذای انواع ماهی ها: میل ورم ها غذای فوق العاده پرانرژی و با پروتئین باکیفیت برای پرورش ماهی های گرم سیری و سرد سیری و همچنین ماهی های آکواریومی و گوشت خوار محسوب می شوند .از جمله (قزل آلا، اسکار، فرانتوزا، سیچلاید،انواع گونه از سیچلاید، فلاور، فلاور هورن، کوی، آروانا، پیرانا،دسیکس، پنکوسی، چاقو ماهی، دالر، فیل ماهی، کوپی، کت فیش، باراکودا، فایتر و …)

کرم میل ورم برای مصرف طعمه برای ماهیگیران و صیادان: میلورم ها مهمترین طعمه برای نشیمن گاه پرندگان ، ماهی قزل آلا ، کپور، کفال، ارنج، سفید، ماهیان گرم سیری و سردسیری محسوب می شوند. کرم میل ورم بهترین غذا برای انواع لاکپشت ها (لاکپشت های آبزی از تمام گونه ها)، خزنده ها،انواع انول ها،اژده های ریش دار، آفتاب پرست ها، جکوها، قورباغه ها،وزغ ها،سمندرها ، نیوت ها و …کرم میل ورم غذای محبوب انوع پستانداران کوچک مثل موش ها ،موش کور ، موش صحرایی، مارموست ها،خفاش ها، رت ها، پستانداران حشره خوار و جنبنده خوار کرم میل ورم غذایی برای عقرب ها و مانتیس ها،صد پاها،عنکبوت ها و …

درآمد پرورش کرم میل ورم

بازار فروش کرم های میل ورم

عرضه در قالب غذای کامل : به دلیل بالا بودن ارزش غذایی میل ورم،یکی از روش های عرضه آن این است که این محصول را با پودر های خنثی و یا ارزان قیمت مخلوط کرده تا کیفیت متعادل پیدا کنید و ارزش کلی محصول بالا تر برود. برای مثال می توان این کرم ها را با آرد گندم و یا جو با نسبت 30 درصد از این کرم و 70 درصد آرد و یا مواد مشابه مخلوط کرد و محصول نهایی که خمیری شکل است را به قطعات ریز تبدیل کرد و پس از خشک شدن به مصرف غذای انواع ماهی و یا طیور رساند.

عرضه مستقیم کرم ها : روش دیگر و کم هزینه تر عرضه میل ورم این است که آن را به همان صورت کرم عرضه کنید. پرنده فروشی ها و آکواریوم فروشی ها و فروشندگان ماهی های زینتی می توانند در شکل بزرگتر خواهان این کرم ها باشند و دارندگان پرندگان خانگی و ماهی های زینتی نیز بازار کوچکتر اما بسیار فراوانتر میل ورم هستند و شما می توانید با بازاریابی میدانی بسیار ساده مقدار عظیمی از این کرم را با قیمت بسیار بالاتری به فروش برسانید.

عرضه فرآورده های محصول مانند پودر آن : به دلیل خوراکی بودن این پودر و تقریبا ارگانیک بودن آن ،پودر میل ورم نیز خوراکی خواهد بود و تقریبا ارزشی برابر با پودر های بدن سازی دارند.

استفاده از محصول توسط خودمان : اگر بنا به هر دلیلی شما نتوانستید محصولتان را بفروشید، از محصول خود برای تولید محصول دیگر که توانایی فروش آن را دارید استفاده کنید. میل ورم به دلیل اینکه خود یه محصول پایه است و تقریبا در تمام شغل های پرورش دام و طیور و شیلات کاربرد دارد ،شما می توانید با راه اندازی کارهایی چون پرورش طیور (مرغ،شتر مرغ؛ بلدرچین، کبک و…) یا شیلات (ماهی سردآبی مانند غزل آلا تا ماهی های گرم آبی مانند کپور ) یا در فرایند تولید محصولات دامی از آنها استفاده کنید. و بدین صورت خودتان مشتری محصول خودتان خواهید شد و محصولی را که توانایی فروش آن را دارید تولید کرده اید.

حتماً بخوانید:
آموزش رایگان تولید میلورم

آموزش رایگان تولید میلورم

میلورم (میل ورم) جهت تغذیه ی آبزیان، ماهیان زینتی، پرندگان و انواع خزندگان در سراسر دنیا بسیار رایج است. در این مقاله کوتاه سعی شد پاره از نکات مهم…

نگهداری از میل ورم های خشک شده

  1. میل ورم خشک شده را دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید.
  2. برای استفاده طولانی مدت از میل ورم خشک شده، آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.
  3. میل ورم خشک شده را درون یخچال قرار ندهید.
  4. درب قوطی حاوی میل ورم خشک شده را برای جلوگیری از رطوبت، بعد از استفاده محکم ببندید.
  5. میل ورم خشک شده ایی که درون پلاستیک بسته بندی شده را حتما بعد از باز کردن درون یک قوطی پلاستیکی کاملا تمیز قرار داده و درب آن را محکم ببندید.
  6. میل ورم خشک شده را در مکان با رطوبت بالا نگهداری نکنید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (83 رای)  
۵ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی
Ali | ۱۰ ماه پیش
با سلام و عرض ادب ممنون از مطالب خوبتون.من یه سوال دارم میلورم برای طولی سانان خوب نیست؟؟
0
1
some one | ۱ سال پیش
چقد جالب
0
0
Kholam | ۲ سال پیش
سلام دمای اتاق باید چند درجه باشه
1
2
پاسخ ها:
امیر | ۲ سال پیش
بهترین دما برای رشد و تبدیل بین21تا25
0
3
شهیاد | ۲ سال پیش
با سلام و عرض ادب
اگر امکان داره کتاب یا مقاله ای که آموزش گام به گام و قابل فهم برای عموم باشه را نشر بدهید ممنون میشم.
0
13