دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۹ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۸ اوت ۲۰۲۲ میلادی
معرفی نژاد گاو هلشتاین و خصوصیات آن
16
زمان مطالعه: 5 دقیقه
گاو هلشتاین که به نام هولشتاین هم شناخته می شود جز سنگین وزن ترین گاوهای شیری در جهان می باشد. 


گاو هلشتاین


گاو هلشتاین که به نام هولشتاین هم شناخته می شود جز سنگین وزن ترین گاوهای شیری در جهان می باشد. به واقع همانند انواع گوسفند گاو ها هم تقسیم بندی شده اند و دقیقا نژاد گاوها براساس نژادهای شیری و گوشتی تعیین شده است. که گاوهای شیری شامل ایرشایر، جرسی، گرنزی، یا براون سوئیس، فریژن و کری می باشد که به گاو فریژن همان گاو هلشتاین گفته می شود.

این گاوها به دلیل اینکه حداقل 10 برابر گاوهای بومی شیر می‌دهند برای پرورش‌دهندگان جذابیت بیشتری دارد و آن طور که برآورد می‌شود هزینه سالانه نگهداری و پرورش هر راس از این گاو سالانه بیش از هفت میلیون تومان می‌شود.

خصوصیات گاوهای هلشتاین

این گاو دارای رنگ سیاه و سفید است و معمولا به دو دسته فریژن هلندی و هلشتاین فریژن تقسیم شده است. در واقع خاستگاه اصلی این گاو هلند است .

رنگ گاو فرژین هلندی سفید و سیاه است و ساق پا و دم آن سفید رنگ است اما گاو هلشتاین فریژن دارای درصد ترکیب متفاوتی است و برخی اوقات حتی ترکیب رنگ سیاه و سفید یا سیاه یکدست می باشد. اما به طور کلی تمامی گاوهای هلشتاین دارای پیشانی سفیدرنگ می باشد. و حتی به رنگ قرمز هم گاو هلشتاین در جهان نیز وجود دارد.

معمولا قد متوسط گاو بین 145 تا 165 سانتی متر است. میزان زمان بارداری گاو هلشتاین 9 و نیم ماه می باشد که نزدیک به 280 روز است اولین زایمان گاو هلشتاین بین سن 23 تا 36 ماهگی می باشد اما به طور کلی قابلیت بارداری در 13 ماهگی را نیز دارد.

گله گاو

پرورش گاو هلشتاین در ایران

این گاو به دلیل مقاومت در برابر سرما می تواند انتخاب خوبی برای پرورش باشد. در ضمن فراموش نکنید که گاو هلشتاین بهترین نژاد گاو شیری در جهان است که علاوه بر آن به عنوان سنگین ترین گاو شیری در جهان محسوب می شود. البته در چرای گاو هلشتاین نسبتا متوسط و ضعیف است و دلیل آن بلوغ دیرتر گاو نسبت به نژادهای جرسی و گرنزی یا ایر شایر می باشد.

میزان شیردهی گاو هلشتاین

این نژاد که از نظر تولید شیر بهترین نژاد در میان گاوهای شیری است حدودا 7240 لیتر شیر تولید می کند. درصد چربی این شیر 3.65 درصد و درصد پروتئین آن 3 درصد می باشد. این گاوها به طور روزانه تقریبا 34 کیلو شیر تولید می کنند. این گاوها روزانه باید3 بار دوشیده شوند.


مرکز پرورش این نژاد استان فریسلند واقع در شمال هلند بوده و از جمله پرشیر ترین نژادهای دنیا به شمار می آید. این نژاد هر چند بومی کشور هلند است ولی در تمام کشورهای جهان به خوبی پرورش یافته و امروزه پر تعداد ترین گاو د ر جهان می باشد.

گاوخصوصیات ظاهری گاو هلشتاین

رنگ این نژاد بصورت ابلق سیاه و سفید بوده و کلیه خصوصیات شیرواری را دارا می باشد. این گاو دارای سری ظریف، سینه ای فراخ و شاخی کوچک و پستانهایی شکیل و پررشد می باشد اصیل ترین گاوهای هلشتاین رنگ پوستشان از مفصل مچ (کارپ) به پایین، کاملاً سفید می باشد که این مورد ساده ترین روش برای تعیین اصالت گاوهای هلشتاین است، البته میزان تولید شیر و تولید مناسب تحت تاثیر این ویژگی نمی باشد و این ویژگی از اهمیت چندانی برخوردار نیست.


قد و وزن گاو هلشتاین

قد این گاو ۳۵/۱ تا ۴۵/۱ متر بوده و وزن گاوها به ۷۰۰ الی ۷۵۰ کیلوگر می رسد. وزن تولد این نژاد حدود ۴۲ کیلوگرم است که هنگام بلوغ نرهای آن تا حدود یک تن وزن را دارا می باشند.


زایش گاو هلشتاین و خصوصیات گوساله

حد مطلوب این است که یک ماده گاو هلشتاین در سن ۲۳ تا ۳۶ ماهگی اولین گوساله خود را به دنیا بیاورد. طول مدت آبستی گاو هلشتاین ۹ ماه می باشد. گوساله های این نژاد در میان سایر نژادهای شیری در هنگام تولد بالاترین وزن را دارند و این ویژگی همراه با رنگ سفید چربی بدن آن ها را برای تولید گوشت سفید (veal) گوساله مناسب می سازد.


خصوصیات تولیدی گاو هلشتاین

گاوهای هلشتاین به بیشترین تولید کننده شیر با کمترین درصد چربی شهرت یافته اند. میزان تولید سالانه شیر آن در سال ۱۹۹۹ در حدود ۱۰ تن اندازه گیری شده است. گاوهای تاپ این نژاد تا ۳۰ تن تولید در سال را داشته اند. بیشترین تولید شیر در این نژاد ۳۲۶۰۰ کیلو در ۳۶۵ روز برای گاوی بوده است که ۳ بار در روز دوشیده می شده است (متوسط ۹۰ کیلو تولید روزانه). مقدار چربی شیر در این نژاد مورد توجه نبوده و مقدار آن در حدود ۴/۳ تا ۲/۴ درصد متغیر است. در صد پروتئین شیر این نژاد در حدود ۱۱/۳ درصد گزارش شده است. طول عمر تولیدی یک گاو هلشتاین به طور متوسط ۴ سال می باشد.

separator line

بیشتر بخوانید:

علائم ، تشخیص ، ۹ دلیل و ۲ راه درمان برگشتگی شیر دان گاو + فیلم

علل و درمان پرولاپس رحم در گاو + فیلم

علل و درمان لنگیدن پای گاو ( زگیل یا روماتیت انگشتی در گاو )

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (16 رای)  
  • منبع
  • yadegar.co
  • livesheep.com
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است