دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
آشنایی با خصوصیات رفتاری گربه چین چیلا
1
زمان مطالعه: 7 دقیقه
گربه چین چیلا یک نژاد زیبای مینیاتوری و پشمالوست که نگهداری از آن در خانه و خصوصا توسط افراد مسن راحت و بی دردسر است زیرا این گربه ها ترجیح می دهند بیشتر روز را در خانه بمانند


معرفی گربه چین چیلا


گربه چین چیلا نوع خاصی از گربه های مینیاتوری زیبا هستند و جای خاصی هم در قلب کسانی دارند که از حیوانات خانگی نگه داری می کنند. از گربه چین چیلا به عنوان زیباترین نوع گربه ها یاد می شود. چین چیلا در واقع نام یک جونده می باشد که در جنوب آمریکا زندگی می کند. گربه چین چیلا دارای چشمان آبی و اغلب موهای بدن آن سفید می باشد اما در مواردی که نژادهای متفاوتی دارند، ممکن است رنگ موی بدن آن ها نیز متفاوت باشد.

چین چیلا یک حیوان ایده آل برای نگهداری در خانه و آپارتمان است چرا که ترجیح میدهد اکثر روز را در خانه بماند. موهای بلند تن این حیوان درپایان زمستان شروع به ریختن می کند.در این موقع شانه نمودن روزانه موها باعث کم شدن مقدار این موها در محیط خانه می شود.این موها به لباسها و اسباب اثاثیه خانه می چسبد. یک نکته مهم اینست که صاحب این حیوان نباید از البسه و اثاثیه سیاه استفاده کند.

افراد مسن می توانند صاحبان ایده آلی برای این حیوان باشند و معمولا تعداد زیادی از این حیوان توسط این افراد خریداری می شود چرا که آنها وقت بیشتری برای رسیدگی به حیوان داشته و به دوستی خونگرم نیاز دارند.

گربه

آشنایی با گربه چین چیلا

منشأ گربه چین چیلا، کشورمان ایران می باشد اما در ادغام با سایر نژادها تفاوت هایی در رنگ های آن ها دیده می شود. پوست گربه چین چیلا شبیه به خز می باشد و رنگ چشمان آن اغلب روشن است. چین چیلا دارای مو فراوان می باشند و سر آنها گرد و صورتی می باشد. بجز چین چیلا که منشأ ایرانی دارد، حدود ۶۰ گونه ی دیگر گربه های ایرانی نیز وجود دارد. چین چیلا تاکنون یکی از گونه های گربه های اشرافی بوده و اغلب هم به دلیل زیبایی قیمت بالاتری نسبت به سایر مدل های گربه ها دارند. همانطور که می بینید حتی در اکثر خانه های اروپایی هم از چین چیلا به عنوان حیوان خانگی استفاده می شود. چین چیلا معمولاً در قسمت شکم دارای موهای سفید بوده و رنگ موها به دم و سر و پشت ختم خواهد شد. دو نمونه از چین چیلا وجود دارد که به گونه های نقره ای و طلایی معروف هستند و از کمیاب ترین نوع گربه ها محسوب می شوند.

گربه های پشمالو جای ویژه ای در قلب دوست داران گربه دارند و شاید هیچکدام به اندازه چین چیلا از این محبوبیت برخوردار نباشند.اغلب از این حیوان بعنوان زیبا ترین گربه پشمالو یاد می شود. این گربه با قیافه ای متفاوت وچشمان نافذ زمردین نمونه ای از افسونگری گربه هاست.

چین چیلا در اصل نام یک جونده بومی آمریکای جنوبی است که پوستی پر خز شبیه پوست این گربه دارد.چین چیلا گونه ای از گربه هاست که منشا ایرانی دارند و امروزه بعنوان گربه ای با موهای بلند و فراوان ، سری گرد و صورتی کوچک شناخته می شود. به جز چین چیلا حدود شصت گونه ازگربه های ایرانی با رنگهای متفاوت در دنیا وجود دارد .

رنگ های بدن گربه چین چیلا

حاشیه ی سیاه رنگ دور بینی و چشمان گربه چین چیلا اغلب یا به رنگ سبز زمردین بوده یا به رنگ آبی تیره است. دو نوع از گربه های چین چیلا که به گربه های طلایی و نقره ای معروف هستند اغلب در روی بدن خود در قسمت سر و پشت دارای لگه های نقره ای یا طلایی هستند به همین دلیل این نمونه از گربه ها معمولاً نسبت به نمونه های دیگر زیباتر هستند.

گربه

خلق و خوی گربه چین چیلا

چین چیلاها آرام و مؤدب هستند و معمولاً در اطراف خانه می خوابند. گربه های چین چیلا بسیار خونگرم بوده و با صاحب خانه به راحتی مأنوس می شوند و این نشانه ی هوش بالای چین چیلاهاست و زودتر اخلاقیات صاحب خانه را می شناسند. چین چیلاها اگر مورد اذیت و آزار قرار بگیرند، به سرعت عصبی می شوند. به همین دلیل در خانه هایی که کودکان هستند پیشنهاد می کنیم که از چین چیلا نگهداری نکنید زیرا اگر توسط بچه ها اذیت شوند به سرعت عصبانی شده و با خشم برخورد خواهند کرد.

مراقبت از گربه چین چیلا در خانه

گربه های چین چیلا به دلیل موی بلندی که دارند باید روزانه حدود ۱۵ دقیقه شانه کشی شوند تا موهای آن ها در هم گره نخورند. اگر موهای چین چیلا در هم گره بخورد، به سختی باز می شوند و باعث می شود که در هنگام شانه کشیدن، بدن گربه چین چیلا درد بگیرد.

بعضی از صاحبان این گربه ها به دلیل اینکه از گره خورندن موهای گربه ی خود جلوگیری کنند در ابتدای هر سال موهای آن ها را کوتاه می کنند تا هم بدناین گربه در فصل تابستان گرم نشود و هم اینکه نیاز به شانه کردن موهای آن ها به صورت مداوم نباشد. پاکیزه نگه داشتن چین چیلاها نیز بسیار مهم می باشد. گاهاً در کناره چشم چین چیلاها چرک جمع می شود که باید قبل از اینکه باعث عفونت چشمی آن ها شود، چرک را تمیز کرد. همچنین این گربه ها باید به صورت مداوم تحت نظر دامپزشک باشند تا یک بیماری به صورت ناگهانی در آن ها بروز نکند زیرا این گونه از گربه ها به شدت به بیماری های انگلی حساس هستند.

بیماری های گربه چین چیلا

یکی از مواردی که گربه های چین چیلا به آن ها حساسیت بسیار زیادی دارند، گرد و غبار می باشد. چین چیلا ها را حتماً از گرد و غبار دور کنید زیرا گرد و غبار در آن ها باعث بسته شدن مجاری اشکی شده و در نتیجه باعث ایجاد بیماری های قرنیه در این نوع گربه ها می شود. همچینین چین چیلاها به دلیل اینکه دارای موی زیادی هستند به راحتی در محیط های سرد زندگی می کنند اما اگر می خواهید آن ها را در محیط های گرم نگه دارید باید حتماً در یک مکان خنک تر باشند. بیماری های قلبی که ممکن است در چین چیلاها ظهور کند در اوایل زندگی آن ها بروز می کند و احتمال مرگ آنها را در پی دارد. همچنین بیماری های کلیوی در آن ها معمولاً در سنین ۳ تا ۱۰ سالگی بروز می کند.

چین چیلا

نوع وعده های غذایی گربه چین چیلا

برای چین چیلاها که دارای بیماری کلیوی هستند، اغلب توصیه می شود که در هر وعده ی غذایی آن ها از روغن مارگارین استفاده کنند تا این بیماری در آن ها به صورت مزمن در نیاید. همچنین توصیه می شود که گوشتی که به چین چیلاها داده می شود، حتماً از سلامت برخوردار بوده و گوشتی باشد که حداقل به میزان کم پخته شده تا انگل های موجود در آن کشته شده باشند. به دلیل اینکه گربه چین چیلا در محیط زندگی افراد نگهداری می شود، اگر به انگل مبتلا شود ممکن است که دیگر اعضای خانه هم در معرض این بیماری قرار بگیرند. برای جلوگیری از بیماری هایی که ممکن است این گربه ها به آن دچار شوند بهتر است که از غذاهایی مخصوص برای آن ها استفاده کنید.

زاد و ولد گربه چین چیلا

بر خلاف سایر گربه های دیگر که در یک زاد و ولد خود تعداد زیادی نوزاد می زایند، هر گربه چین چیلا در هر زاد و ولد خود در حدود چهار نوزاد به دنیا می آورد. به همین دلیل می تواند یک گزینه ی عالی برای نگهداری در آپارتمان باشند. نوزادهایی که تازه متولد می شوند، ابتدا با نقاط تیره بر روی پوست به دنیا می آیند، اما با بالا رفتن سن گربه این نقاط تیره هم کم تر شده و کم کم پوست گربه به طور کلی روشن می شود. اگر می خواهید که این گربه زاد و ولد نکند، می توانید آن را عقیم سازی کنید.

separator line

بیشتر بخوانید:

(اسهال در گربه) علل، پیشگیری و دو راه درمان خانگی موثر

علت و درمان فوری بوی بد دهان گربه

مراقبتهای قبل و بعد از زایمان گربه

separator lineاین مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !