دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ برابر با ۱۱ محرّم ۱۴۴۴ قمری و ۱۰ اوت ۲۰۲۲ میلادی
مسمومیت غذایی چه آسیبی به سگ می رساند؟ آیا سگ فلج می شود؟
4
زمان مطالعه: 4 دقیقه
اگر به غذایی سگ اهمیت ندهیم چه اتفاقی می افتد ؟ آیا سگ دچار بیماری به نام بوتولیسم نوع C می شود ؟ آیا این بیماری سگ را فلج کرده ، در این مقاله از جمله دلگرم در مورد علل پیشگیری و درمان آن می پردازیم

بیماری بوتولیسم در سگ ها :: یک بیماری نادر است اما در صورت وقوع می تواند منجر به فلج شدن سگ شود. و جزو بیماری های جدی فلج کننده در سگ ها به شمار می آید .

این بیماری در اثر خوردن گوشتهای نپخته و یا لاشه حیوانات بروز می کند . نشانه های این بیماری ممکن است از چند ساعت تا حتی 6 روز پس از خوردن غذای آلوده به بوتولیسم نوع C ظاهر شوند . این سم عصب گرا که باعث بیماری بوتولیسم می باشد بطور گسترده ای باعث کاهش توانائی شده که از پاهای عقبی سگ شروع شده و بدن و دو دست و گردن سگ را درگیر می کند . از کار افتادن و فلج شدن چهار عضو در مرحله بعدی اتفاق می افتد .

سگ ها معمولا در مقابل انواع بوتولیسم مقاوم هستند در هر حال سگهای آسیب دیده به تدریج توسط درمان های متناسب در طی چندین روز بهبودی می یابند . به هر حال سگ هایی که مشکلات تنفسی دارند و به این بیماری مبتلا می شوند باید به شدت تحت مراقبت قرار گیرند . در حالات شدید این بیماری می تواند تنفس سگ را با مشکل مواجه کرده و خطر جانی را در پی داشته باشد.

علائم بوتولیسم در سگ نوع c :

ضعف ناگهانی که از پاهای عقبی شروع شده به سمت بدن و دست ها و گردن پیش می رود .

سستی شدید هر چهار دست و پا و یا فلج کامل آنها که معمولا بین 12 تا 24 ساعت پس از آغاز بیماری رخ می دهد.

علل :

Clostridium botulinum type C که شامل سم عصب گرا می باشد که در مردار حیوانات و یا گوشت های نپخته و غذاهای فاسد یافت می شود .

تشخیص و درمان بیماری فلج کننده سگ :

شما می باید شرح کاملی از وضعیت سلامتی سگ خود به دامپزشک دهید که شامل نشانه های بیماری بطور کامل و همچنین وضعیت تغذیه سگ از مردار حیوانات و یا غذاهای فاسد احتمالیست . دامپزشک معاینات کاملی از وضعیت فیزیکی سگ شما به عمل خواهد آورد و تست خون را انجام خواهد داد .

همچنین ممکن است دامپزشک شما به نمونه گیری از ادرار و یا استفراغ سگ اقدام کند . همچنین دامپزشک می تواند از اشعه ایکس برای آگاهی از وضعیت تنفسی سگ شما استفاده کند . چرا که بیماری بوتولیسم می تواند ماهیچه های تنفسی سگ را نیز دچار مشکل کرده باشد .

متناسب با شدت سختی بیماری دامپزشک اقدامات لازم را انجام خواهد داد و در صورتیکه ماهیچه های تنفسی سگ آسیب دیده باشند وی اقدام به بستری کردن سگ و استفاده از لوله تنفسی می کند صرف نظر از شدت بیماری دامپزشک از داروی ضد این سم استفاده می کند تا از پیشروی بیشتر بیماری جلوگیری کند . برطرف شدن کامل این بیماری ممکن است بین یک تا سه هفته به طول بیانجامد .

توصیه ها :

پیشگیری از این بیماری همواره آسانتر از درمان آن است . به سگ خود اجازه تغذیه از لاشه حیوانات و یا غذاهای مانده و گوشت های فاسد یا نپخته را ندهید . اگر در منطقه ای مزروعی زندگی می کنید شما می باید همواره اطراف منزل را تحت مراقبت خود داشته باشید تا از وجود احتمالی حیوانات مرده آگاه شوید و لاشه آنها را دور سازید .

همچنین همواره سعی کنید غذای سگ را در صورتی که خود تهیه می کنید ، کاملا پخته و آن را در صورت نیم پز بودن در دسترس سگ قرار ندهید .

در اینجا به اهمیت آموزش دیدن سگ نیز پی خواهید برد . که چنانچه سگ شما یاد بگیرد جز غذایی که به او می دهید از خوراک دیگری تغذیه نکند هرگز در مورد غذاهای کثیف و فاسد اطراف منزل و یا لاشه حیوانات وسوسه نخواهد شد .

divider

بیشتر بخوانید::

ویروس پاروا (بیماری کشنده سگها) و درمان این بیماری خطرناک

درمان بیماری دیستمپر سگ

علل ،علائم و تشخیص سگ و گربه هار

بیماری عفونی در سگ سانان به نام هپاتیت (ICH)

علل ،تشخیص و درمان دیستمپر (Distemper) در سگ

نام واکسنهای که حتما باید به سگ زده شود

اسهال در سگ :: علائم، تشخیص و درمان خانگی

تشخیص و درمان فوری کیسه مقعدی در سگ و گربه ( Anal glands ) + فیلماین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.0 از 5 (4 رای)  
  • منبع
  • persianpet.org
۱ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

سیروس | ۱ سال پیش
سگ من سمت چپ دست و پاش و گوشش خوابیده و لرزش داره دست پاش الانم چشم چپش دید نداره دکتر بردم خوب نشده
0
4