مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۰ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۰۷ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۳۰ ژانویه ۲۰۲۳ میلادی
آیا همه ی گرگاس ها آدم خوارند؟

گرگاس چیست ؟ آیا همه ی گرگاس ها خطرناک اند؟

آیا همه ی گرگاس ها آدم خوارند؟
34
زمان مطالعه: 5 دقیقه
گرگاس چیست ؟ آیا گرگاس خطرناک است ؟ چرا سگ و گرگ را با هم جفت می کنند؟ به چه دلایلی گرگاس اکوسیستم را برهم میزند؟ اگر به دنبال سوالات خود در مورد گرگاس می گردید باما همراه شوید

گرگاس چیست؟

گرگاس یا گرگی حیوان دو رگه‌ای ست که از جفت‌گیری سگ و گرگ پدید می‌آید. از آن‌جا که سگ اهلی (Canis lupus familiaris) زیرگونه‌ای از گرگ خاکستری (Canis lupus) به شمار می‌رود پس می‌توان گرگی را نژادی از سگ نیز به شمار آورد.

با توجه به اینکه نسل تمامی سگ‌ ها به زیر گونه‌ هایی از گرگ می‌رسد، گرگی، سگی است که خون گرگ را از ۵ جد نزدیک خود به ارث برده باشد. نام‌های فارسی دیگر این جانور گرگ سگ و سَگگُرگ است.

بیشترین جمعیت گرگی‌ ها در ایالات متحده آمریکا زندگی می‌کنند. شمار گرگی‌ ها در این کشور در سال ۱۹۹۸ حدود ۳۰۰ هزار برآورد شده که برخی منابع آن را تا ۵۰۰ هزار بالا می‌برند.

برای تولید گرگی معمولاً گرگ خاکستری را با سگی از نژادهای گرگ‌ مانند (مثل ژرمن شپرد یا سیبرین هاسکی یا مالاموت آلاسکایی) جفت می‌کنند.

از آنجا که ساختار ژنی گرگی ترکیبی از سگ و گرگ است، ویژگی‌ های جسمی و رفتاری‌ اش ممکن است به هر یک از آنها شبیه شود و چندان قابل پیش‌ بینی نیست.

ویژگی های ظاهری و شخصیتی گرگاس

گرگاس ، نژادی غول پیکر از ترکیب گرگ و سگ

بسیار قوی تر و باهوش تر از هر دو.

بعضی افراد مانند چوپان ها و علاقه مندان به سگ ، این حیوانات را مجبور به جفت گیری می کنند تا چنین موجودی به وجود آید ، اما چون معمولاً نمی توانند کنترلش کنند در طبیعت رهایش می کنند.

وقتی چنین موجود خطرناکی در طبیعت رها شود ، به نوعی باعث برهم زدن اکوسیستم می شود.

این موجود بر خلاف گرگها از انسان نمی ترسد، قوی تر و تهاجمی تر است. گرگها معمولاً زمستان به خاطر گرسنگی شدید به انسان حمله می کنند ، اما گرگاس انسان را در هر فصلی ببیند امکان حمله کردن دارد حتی بهار و تابستان بیشتر.

متاسفانه در کشور ما خیلی این اتفاق افتاده است و این چند سال اخیر ده ها کودک توسط همین گرگاس ها از داخل حیاط خانه ها دزدیده شده و خورده می شوند. حتی در این رابطه مستندی ایرانی ساخته شده به اسم گرگینگی.

متاسفانه چنین دخالتی در کار خدا و طبیعت نتیجه ناخوشی دارد. اگر کسی قصد چنین کاری داشت بهتر است به او آگاهی داده شود که چه کار اشتباهی را انجام می دهد.

دلایل خطرناک بودن گرگاس

هرچند که اظهاراتی مبنی بر تفاوت‌ های قطعی گرگاس با سگ و گرگ وجود دارد، اما نمی‌ توان گفت که گرگاس، لزوماً و همیشه حیوانی خشن‌ تر از گرگ است. چرا که در نتیجه جفت‌ گیری گرگ و سگ تنوعی از خصوصیات ژنتیکی بروز می‌کند که ممکن است به گرگ یا سگ نزدیک باشد و یا میانه‌ ای از هر دوی آنها.

اما این گفته که لزوماً هر گرگاسی باهوش‌ تر از سگ و درنده‌ تر از گرگ است، بدون شک نادرست است. ممکن است بعضی از گرگاس‌ ها از لحاظ خشونت به گرگ و از نظر هوش به سگ نزدیک‌ تر باشند و یا مانند سگ بیشتر به انسان نزدیک شوند و حمله کنند و از او نترسند، اما بروز این اتفاق به‌صورت صد در صدی از نظر ژنتیکی امکانپذیر نیست.

به‌طورکلی در دنیا، گرگ‌ سگ‌ها عامل حمله به انسان شمرده می‌شوند و دلیلش هم این است که بعضی از آن‌ها به دلیل به ارث بردن خصوصیات ژنتیکی سگ‌ها، ترسی که گرگ از انسان دارد را در خود ندارند و چون به دلیل داشتن خصوصیات ژنتیکی گرگ‌ ها، بعضا از سگ درنده‌ خوتر هستند به انسان حمله می‌کنند.

در مواردی هم این تقسیم خصوصیات ژنتیکی به‌گونه‌ ای بروز می‌کند که گرگاس‌ برای نگهبانی از انسان یا گله مورد استفاده قرار می‌گیرند، یعنی تا حد زیادی به خصوصیات سگ‌ها نزدیک هستند. نمونه‌ ای از این مثال گرگاسی است که در چین از اختلاط نژادی سگ و گرگ توسط انسان متولد می‌شود.

هرچند غیرقابل‌ انکار است که این معضل وجود دارد که سگ‌ گرگ‌ ها خسارات و صدمات انسانی و کشاورزی ایجاد می‌کنند اما نمی‌توان بدون بررسی‌های دقیق و علمی و وجود شواهد مشخص، همه این تلفات را به آن‌ها نسبت داد و ترسی مضاعف از افزایش جمعیت آن‌ها را خلق کرد.

چرا که گرگ‌ ها نیز به دلایل فشار بر جمعیت، کمبود طعمه، سرما و ... به زیستگاه‌های انسانی نزدیک می‌شوند و به گله‌ها و انسان‌ها حمله می‌کنند، اتفاقی که از گذشته تا حال بارها در مناطق مختلف ایران به‌ ویژه در زمستان مشاهده شده است و تازگی ندارد.

divider

بیشتر بخوانید::

مراقبت سگ آپارتمانی نژاد ( پیکنیز Pekinese )،سگهای عروسکی + ...

معرفی سگ نژاد آکیتا

نحوه مراقبت و نگهداری از سگ چی هوا هوا ( Chihuahua ) + ویدیو

معرفی کامل سگ هاسکی،بررسی نژاد هاسکی و نحوه نگهداری از آن

نژاد سگ سرابی

معرفی و نحوه نگهداری سگ نژاد گریت دین ( Great Dane )

معروف ترین سگ دنیا(بو Boo)+تصاویر

معرفی نژاد سگ پیت بول

سگ نژاد بیچون فرایز-Bichon Frise

با سگ نژاد آفن پینچر بیشتر آشنا شویداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.5 از 5 (34 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است