دلگرم
امروز: شنبه, ۰۱ ارديبهشت ۱۴۰۳ برابر با ۱۱ شوّال ۱۴۴۵ قمری و ۲۰ آوریل ۲۰۲۴ میلادی
نگهداری از خرگوش مادر قبل و بعد از زایمان
355
زمان مطالعه: 5 دقیقه
آیا میدانید یک خرگوش در هر زایمان توانایی به دنیا آوردن چند خرگوش را دارد ،چگونه میتوان تشخیص داد یه ماده خرگوش آماده جفت گیری است،مراقبتها ویژه قبل و بعد از زایمان خرگوش

تولید مثل خرگوش :خرگوش‌های نژاد متوسط و بزرگ بین سن ۴ تا ۴٫۵ ماه، نژادهای خیلی بزرگ بین سن ۶ تا ۹ ماه و نژادهای کوچک‌تر بین سن ۳٫۵ تا ۴ ماه به بلوغ جنسی می‌رسند. آزاد شدن تخمک در خرگوش ماده به دنبال تماس جنسی رخ می‌دهد و مشابه انسان در اثر چرخه هورمونی آزاد نمی‌شود. برخلاف باور مردم، خرگوش دارای چرخه پذیرش جفت می‌باشد که این چرخه بین ۱۴-۱۶ روز تکرار می‌شود.

نگهداری از خرگوش مادر قبل و بعد از زایمان

تشخیص دادن فحل خرگوش

در چرخه تولید مثل، خرگوش ماده زمانی برای جفت‌گیری آماده است که واژن قرمز و مرطوب باشد و درصورتی‌که واژن صورتی مایل به سفید باشد و رطوبت واژن کم باشد آماده جفت گیری نیست. یکی از روش‌های تشخیص بارداری در خرگوش ملامسه شکم برای تشخیص جنین‌های دانه انگوری در داخل رحم حیوان می‌باشد.

بهترین زمان برای ملاسمه شکم برای تشخیص جنین دوازده روز بعد از جفت گیری است.

بارداری کاذب (که حیوان علائم بارداری را نشان می‌دهد ولی در حقیقت باردار نیست) در خرگوش شایع است.

نگهداری از خرگوش مادر قبل و بعد از زایمان

دوران بارداری خرگوش چند روز است

در دوره تولید مثل خرگوش، مدت زمان بارداری بین ۳۱ تا ۳۳ روز است. اگر مادر نتواند در روز ۳۲ بچه‌های خود را به دنیا آورد، باید توسط یک دامپزشک زایمان انجام گیرید، در غیر این صورت بچه‌ها بعد از یکی دو روز مرده به دنیا می‌آیند.

گاهی اوقات خرگوش باردار جنین را به دلیل کمبود تغذیه‌ای و یا بیماری سقط و یا جذب می‌کند. باکس‌های نگهداری بچه خرگوش‌ها باید در انتهای روز 28 تا 29 بعد از جفت گیری به قفس اضافه شود، چراکه اگر زودتر در قفس گذاشته شود، به ادرار و مدفوع آلوده خواهد شد. بعد از یکی دو روز از تولد خرگوش‌ها، خرگوش ماده موهای خود را برای ساخت آشیانه در داخل باکس مخصوص بچه‌ها می‌کند.

نگهداری از خرگوش مادر قبل و بعد از زایمان

زایمان خرگوش مادر به دو صورت می باشد


1. زایمان طبیعی

زایمان به طور معمول به هنگام صبح زود اتفاق می افتد. در اغلب مواقع زایمان اول در عرض یک ساعت اتفاق می افتد و همه بچه ها به دنیای جدید می آیند. با این حال، در برخی از موارد زایمان یک الی دو روز ادامه خواهد داشت، بنابراین باید دو روز بعد از زایمان انتظار بکشید.

2. سخت زایی خرگوش

سخت زایی یا زایمان مشکل، معمولاً در خرگوش ها مشاهده نمی گردد، بنابر این نیازی نخواهد بود که شما به او در به دنیا آوردن بچه ها کمک نمایید. فقط کافی است اطمینان حاصل کنید که همه چیز عادی است، به این دلیل که هر چیزی می تواند او را عصبی کند، همانند سر و صدا، سایر حیوانات خانگی دیگر به خصوص سگ ها، گرما و یا سرمای بیش از حد ، نور های غیرمعمول و هر چیزی که باعث می گردد او را بیش از اندازه هیجان زده گردد و یا تهدید کننده باشد می تواند به او آسیب رساند و بچه ها را کشته و یا بخورد.

نگهداری از خرگوش مادر قبل و بعد از زایمان

نگهداری از خرگوش مادر و بچه هایش بعد از زایمان

خرگوش‌ها هنگام تولد بدون پوشش، کور و کر به دنیا می‌آیند. چند روز پس از تولد پوشش بدنی حیوان پدیدار می‌گردد و بعد از ۱۰ روز چشم و گوش حیوان باز می‌شود. نوزاد خرگوش تا ۷ روز بعد از تولد قادر به تنظیم دمای بدنش نیست. بعد از تولد نوزادان خرگوش ماده می‌تواند مجدد جفت‌گیری کند.

بیشتر افرادی که خرگوش را برای مقاصد نمایش و یا به‌عنوان حیوان خانگی پرورش می‌دهند بعد از ۳۵-۴۲ از تولد نوزادان خرگوش، اجازه جفت‌گیری مجدد به ماده می‌دهند. بیشتر خرگوش‌های نژاد متوسط تا بزرگ ۸ تا ۱۰ سر پستان دارند و بیشتر این خرگوش‌ها تا دوازده نوزاد به دنیا می‌آورند.

اگر خرگوش ماده به خوبی نتواند از نوزادان مراقبت کند، باید در همان روزهای اول بچه خرگوش ها از لانه جدا کرده و آن را در کنار خرگوش ماده‌ای با نژاد مشابه با توله‌های کوچک‌تر قرار داده شود. هرچقدر سن بچه خرگوش بیشتر باشد احتمال پذیرفته شدن توسط خرگوش ماده جدید بالا می‌رود.

شما می‌توانید بچه خرگوش‌ها را بدون مادر نیز بزرگ کنید ولی احتمال مرگ‌ومیر در این شرایط افزایش می‌یابد. برای نگهداری بچه‌ها باید محیط گرم، خشک و آرام تهیه نمود. از جایگزین شیر مخصوص بچه خرگوش (شیر مخصوص بچه گربه نیز می‌توانید استفاده کنید) و یا مخلوطی از مواد زیر برای تغذیه مناسب بچه خرگوش‌ها با توجه به سن آنها می‌توانید استفاده کنید.

  1. نصف لیوان شیر خشک
  2. نصف لیوان آب
  3. یک عدد زرده تخم‌مرغ
  4. یک قاشق شیره ذرت

بعد از گذشت پانزده تا هجده روز از تولد بچه‌ها می‌توان از سبزیجات و یونجه برای تغذیه استفاده کرد.

نگهداری از خرگوش مادر قبل و بعد از زایمان

در چه صورتی خرگوش به بچه های خودش صدمه میزند

خرگوش ماده جوان ممکن است بچه‌های خودشان را به دلایلی چون استرس، عدم تمایل به مراقبت و سرمای شدید کشته و بخورند.

وجود حیوانات شکارچی و یا سگ در نزدیکی محل نگهداری خرگوش‌ها می‌تواند با ایجاد استرس در خرگوش ماده باعث این امر نیز شود. توجه داشته باشید که خورده شدن بچه‌ها توسط مادر امری طبیعی است و جهت جلوگیری از آلودگی محیط برای دیگر بچه‌ها از طرف مادر انجام می‌شود.

درصورتی‌که قصد پرورش خرگوش را دارید بهتر است از ماده خرگوش‌هایی که به دفعات بچه خواری (Cannibalism) انجام داده‌اند استفاده نکنید.

نگهداری از خرگوش مادر قبل و بعد از زایمان

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (355 رای)  

۶۰ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

علی | ۲ هفته پیش
بعداز ایمان خرگوش نر می‌تواند پیش ماده بماند؟
0
0
شایلین | ۵ ماه پیش
لطفا کمکم کنید بچه خرگوشا یکی یکی دارن میمیرند 😞😞😞
0
5
شایلین | ۵ ماه پیش
کسی میتونه کمکم کنه
0
2
شایلین | ۶ ماه پیش
سلام بچه خرگوشا پوستشون چروک شده میشه بهم بگین چی کار کنم به دام پزشکی هم دسترسی ندارم
0
1
پاسخ ها:
. | ۴ ماه پیش
مادرشون بهشون شیر نمیده بخاطر همون سعی کنین استرس ندین بهش تا بتونه شیر بده یا ببرین حتما دامپزشک شیر خشک بده
0
0
شایلین | ۶ ماه پیش
خرگوش من هم بچه هاش رو نمیخوره ولی میندازه بیرون میشه بهم بگین خرگوش ها روزی چند بار به بچه اشون شیر میدن و اینکه من اگه به بچه هاش دست بزنم هیچ مشکلی نداره و میره لیسشون میزنه وقتی هم بچه هاش بدنیا آورد وسط روحشون بود و چندتا خرگوش دیگه بودن و روشون راه میرفتن برای همین من آوردمشون خونه به همراه مامانشون
0
3
شایلین | ۶ ماه پیش
و این مامان خرگوش رو هم پیش خودمون بزرگ کردیم و مامانش رو توی سن کم از دست داد ولی یه خرگوش ماده دیگه هم هست اون خیلی شیر داره با اینکه مو نداره سینه هاش آویزونه میشه اون خرگوشو به جای این خرگوشه بیارم تا به بچه ها شیر بده یا اگه بیارم شیر میده لطفا جواب بدین تا این بچه خرگوشا تلف نشن
0
4
شایلین | ۶ ماه پیش
راستی یکیشون هم دیروز خیلی بدنش سرد بود همش دهنش باز بود و مرد موقعی هم که بچه هاش بدنیا آورد پشماش رو نکند و من دستمال کاغذی گذاشتم اون اصلا به بچه هاش توجهی نمیکنه ولی شیر میده ولی روشون لگد میکنه میشه کمکم کنید نمیدونم شیر داره یانه ولی بعضی از بچه هاش که شکمشون نگاه میکنم سفیده بعضی هام شکمشون خالیه اونی هم که مرد شکمش خالی بود ممنونم بخاطر گرسنگی مرده باشه الان هم یکی دو تا شون یکم بدنشون سرده ولی حالت عادی دارن در ضمن من براشون دو جعبه جای گرمی درست کردم
0
3
شایلین | ۶ ماه پیش
سلام من خرگوشم پریروز بچه هاش بدنیا آورد دیروز به بچه هاش شیر نداد من گرفتمش تا بچه هاش شیر خوردن امروز دیدم بچه هاش ردیف یه گوشه کارتون هستن من یه جا خونده بودم اگه هردوشون به بوی شما عادت داره میتونید به بچه هاش دست بزنید منم دست زدم بهشو آیا مشکلی پیش میـاد؟
0
3
ویولت | ۶ ماه پیش
سلام ببخشید خون ریزی داخل خرگوش لپ بعد از زایمان تا چه زمانی طبیعیه؟
0
6
erfan | ۹ ماه پیش
سلام. من یه خرگوش نر و ماده دارم الان بچه دار شدند آیا مادر بچه خرگوش ها به خرگوش های تازه دنیا اومده شیر میدهند یا نه؟؟
0
3
صنم | ۲ سال پیش
بچه خرگوشام بد چند روز از لونه میان بیرون
2
12
Tina | ۲ سال پیش
سلام من یه خرگوش ماده دارم که دیروز صبح زایمان کرد و ۴ تا بچه اورد بچه هاشم زنده بودن منم واسشون یه جای گرم درست کردم ولی چون هوا سرد بود شب بچه هاشو اوردم داخل خونه و صبح زود بردمشون پیش مادرشون ولی چند ساعت بعد که رفتم بهشون سر بزنم دیدم روی دوتاشون کاملا خیسه و اصلا نفس نمیکشن و مردن انگار که مادرشون روشون دستشویی کرده بوده و میخواستم بدونم این چه دلیلی میتونه داشته باشه؟
16
28
بهشاد | ۲ سال پیش
سلام خرگوش من ۳۰ روز شد ولی هنوز زایمان نکرده چرا باردار هست
2
10
ارشیا | ۲ سال پیش
من خرگوش یک هفته موهای زیر شکمش کند ،به طرفش میری گاز می گیره
3
10
گلی | ۲ سال پیش
سلام دوتا خرگوش نر و ماده دارم ولی چرا خرگوشم باردار نمیشه 😭😭😭دوماهه پیش هم هستن
5
3
پاسخ ها:
هما | ۲ سال پیش
باید جفت شو عوض کنین. اطمینان صددرصد از نروماده بودن.شاید سنشون کمه واماده گی جفت شدنو ندارن
3
12
آریا 15 | ۲ سال پیش
سلام.من رفتم مسافرت و خرگوش رو دادم به یکی از دوستان که خرگوش نر داشت.الان بهم خبر دادن که خرگوش بچه دار شده.اصن نمیدانستم که حاملست
5 تا بچه آورده ولی شیر نداره میترسم بچه هاش بمیرن
4
7
پاسخ ها:
هما | ۲ سال پیش
یونجه باید بدین شیر خرگوشو زیاد میکنه. اگه تغذیه اش مناسبه وبازم شیر نداره باید از شیر خشک بچه گربه استفاده کنین
0
4
کاربر | ۲ سال پیش
سلام
من یک خرگوش ماده دارم که چند روزه بچه دار شده اما چون چند خرگوش رو تو یک قفس نگه داری می کنم نمی دونم کدوم خرگوش پدرشونه

راهی برای فهمیدنش هست؟؟
3
10
کاربر | ۲ سال پیش
سلام
من یک خرگوش ماده داشتم که بچه دار شد اما بچه ها مرده به دنیا اومدن
اگه کسی می دون چرا بگه
4
2
پاسخ ها:
هما | ۲ سال پیش
نداشتن تغذیه مناسب. بی تجربه بودن هم خرگوش ماده و هم شما. دست زدن به شکم خرگوش ماده یاضربه خوردن به شکمش
1
4
Praham | ۲ سال پیش
سلام من یه خرگوش ماده دارم دیروز جفت نر مرد می خواستم بدونم اینکه بدون جفت گیری هم بچه می اورد یا نه اگه ميشه جواب بدین😁😁😁😁
5
5
پاسخ ها:
هما | ۲ سال پیش
فقط درصورت جفت داشتن بچه دار میشن
1
3
بردیا | ۳ سال پیش
سلام من بچه خرگوش هام الان 45روزشونه و یکی از اونها امروز مرد داخل حیات سگ شکاری هم داریم به نظرتون ممکنه مادرشون اونا رو کشته باشه؟
3
2
پاسخ ها:
هما | ۲ سال پیش
بله بی تجربه بودن مادر و کم بود تغذیه
0
2
سارا | ۳ سال پیش
سلام خرگوش من امروز زایمان کرده و نر هی میره روش و اذیتش میکنه ممکنه بهشون اسیب بزنه؟چیکار کنم نر رو جدا کنم
0
9
پاسخ ها:
Army | ۳ سال پیش
سلام باید خرگوش نر رو از مادر و توله ها جدا کنید
1
16
آزاده | ۳ سال پیش
سلام من یه خرگوش نر و یه ماده دارم یه ماهه ازشون مراقبت میکنم اما خرگوش نر تمایلی به جفت گیری نداره چرا؟ یعنی طبیعیه؟
2
9
پاسخ ها:
هما | ۲ سال پیش
بله اماده نبودن نر وماده
0
4
melika | ۳ سال پیش
سلام من کمتر از 1ماه هست که یه خرگوش لوپ خریدم و از دیشب خرگوشم یونجه هاشو جمع میکرد و صب که بیدار شدم دیدم موهاشو کنده و زیره قفس ریخته امشب هم دیدم که 2تا بچه گوگولی به دنیا اورده و من هیچی اماده نکردم ک زیرشون بزارم تجربشو نداشم وسگ نگهداری میکردم امیدوارم سالم بچهاشو به دنیا بیاره با اینکه نمیدونم پدرشون کیه ولی بچه هایه زیبایی میشن اگر تجربه از نگهداری دارید بگید تا سالم تر به دنیا بیان
2
6
B | ۳ سال پیش
من خرگوشم دوشب پیش زایمان کرد و خرگوش ماده را اوردم توی خونه با بچه هاش و توی جعبه گذاشتم و خرگوش نر را گذاشتم توی تراس روز بعد دیدم خرگوش ماده داره روی بچه هاش راه میره چرا؟و بعد اینقدر راه رفت روشون که مردن البته مطمئن نیشتم ولی نفس نمیکشیدن و هرچی با پارچه تکانشان میدادم تکان نمیخوردن بعد مطمئن شدم که مردن میخوام بدونم که چرا خرگوش ماده روی بچه هاش راه میرفته؟
4
8
پاسخ ها:
هما | ۲ سال پیش
نبودن فضایه مناسب برایه رسیدگی به بچهاش داشتن استرس خرگوش ماده بی تجربه بودن شما . به هیچ عنوان نباید جابه جاشون میکردین خرگوش هااز کارتون بدشون میاد.اگه میخوایین داخل خونه نگهشون دارین باید حتما محیطی ک بچه خرگوشا هستن تاریک باشه هفته اول به هیچ عنوان نباید دستمالی کنین بچه خرگوشارو
0
4
علی اسی | ۳ سال پیش
سلام.یه خرگوش لوپ ماده درشت داشتم پری شب زایمان کرد۴تابچه دنیااوورد.بچه هاشو اووردم داخل خونه خودش تولونه ای که درست کرده بودم موند.هواخیلی سرد بود اما براشون بخاری گذاشتم.صبح رفتم دیدم کلا میلرزه ونفسای بدی میکشه.بعد میخاس دستشویی کنه نمیتونس.کل بدنشو چک کردم ودست کشیدم.بزور یک ذره غذاخورد.اخر هم مرد.بنظر شما دلیلش چی بوده.شب بود نتونستم ببرم دکتر.ناراحتی اعصاب گرفتم.ممنون
1
1
پاسخ ها:
هما | ۲ سال پیش
بعد جابه جا کردن بچه هاش باید باخودتون میوردینش داخل کنار بچه هاش میذاشتینش جایی ک برایه خرگوش ماده درست میکنین باید دمایه مناسب داشته باشه
0
1
زهرا | ۳ سال پیش
سلام من یه خرگوش نر و ماده دارم و دو روز پیش ۵ تا بچه به دنیا آوردن ۱ ساعت بعد از به دنیا اومدن بچه هانفس زدنونو میدیدم اما از دیروز ندیدم نفس بکشن یعنی مردن ؟ الان تو خونه دارمشون بدنشونم چروک شده باید چیکار کنم لطفا راهنمایی کنید
0
0
پاسخ ها:
نوید | ۳ سال پیش
سلام ببین من خرگوش دارم بار اول مثل خرگوشهای تو که گفتی مردن اما بار دوم برا خودشون لونه زدن داخل لونه که زایمان کردن چیزیشون نشد و همه زنده موندن الان دوباره میشه که زایمان میکنم اما خدا رو شکر چیزیشون نمیشه فقط خطرشون گربه است که تا به حال ۵ تا رو از من گرفته . پس من به این نتیجه رسیدم که اگه داخل لونه خودشون زایمان کنن چیزی شون نمیشه.
0
11
نازنین | ۳ سال پیش
سلام خرگوش من زایمان کرده 6تا نمیدونم چرا به بچه هاش شیر نمیده
4
21
پاسخ ها:
دنیز | ۳ سال پیش
سلام خودش سر وقت بهشون شیر میده
1
15
مهدی | ۳ سال پیش
سلام
هفته اخر بارداریه خرگوشمه
میخوام بدونم باید از کجا بفهمم خرگوش ماده ب بچه ها شیر میده یانه
و چند درصد ممکنه شیر نده
1
9
حسن زاده | ۳ سال پیش
خرگوشم حامله است واز موي سينه اش كنده و لانه درست كرده اولين باره كه من خوگوش دارم و مَي خواد زايمان كنه چكار بايد بكنم ؟؟خوگوش ها در چه دمائي بايد باشن كه سرد شون نباشه؟؟
2
10
پاسخ ها:
yookabed | ۲ سال پیش
من یه خرگوش ماده کرسی دارم ، دو روزه که حاملست ، بعد چند روز کل موهاشو می‌کنه یا یکمیشو؟؟؟ ، اگه لونشو کاملا نرم و پرکاه کنم موهاشو نمیکنه؟؟؟؟
0
0
هما | ۲ سال پیش
نگران نباشین این یه امر طبیعیه تو تمام خرگوشا اگه شما هم براش پرکنین بازم میکنه موهاشو بعد دوباره درمیاد موهاش
0
6
امیر حسین | ۳ سال پیش
با سلام ممنونم از مطالب خوب شما من دوتا خرگوش لوپ دارم یکی بلژیکی یکی هلندی بلژیکی ماده هست و باردار بود دیشب پنج بچه به دنیا اورده بود ولی همشون خونی و ناکامل بودن انگار اصلا الان وقت زایمانش نبوده و من تو خونه سگ دارم دوتا تریر و خانمم دیروز یکیشونو دعوا کرده و پارس کردن و من حس میکنم که این اتفاق ناشی از ترس بوده و الان بازم علائم بارداری رو داره دست میبرم سمت شکمش چنگ مینداره و گاز میگیره و اولین زایمانش بوده میشه راهنمایی کنید که چیکار کنم که بچه های تو شکمش نیوفته ؟؟
1
6
کیانا | ۳ سال پیش
نمیشه به جای اون غذا بهشون یه چیز دیگه بدیم
جواب بدین . مرسی
0
1
سلما | ۴ سال پیش
سلام من یک خرگوش لوپ ماده خریدم و بعد براش یه نر خریدم فکر کنم بعد از 2 یا 3 ماه بچه هاش به دنیا اومد الان 5 روز از زایمانش میگزره امروز که رفتم بهشون غذا بدم دیدم از 5 تا بچه 1 مرده 2 تاش هم داش جون میداد 2 تای دیکم داشتن از زیر مامانه شیر میخوردن سریع رفتیم بیمارستان حیوانات توی همت توی راه یکی دیگم مرد اما هنوز اون یکی داش جون میدادسریع رفتیم دکتر ماساز قلب داد پاهاش رئ بالا و پایین کرد اخر هم هر 3 تا رو انداخت بعد اومد مامانرو برداست به پشت خوابوند سینه هاش رو فشار داد گفت شیر نداره بعدم گفت بریم شیر گربه با شیشه شیر بخریم بعد هم بهم یاد داد که چه جوری شیر بدیم هر 3 ساعت یکبار الان هم مامانه میره همش لیسشون میزنه
1
12
بلک وان | ۴ سال پیش
سلام خرگوش من هفت بچه به دنیا آورده ولی هیچ کدوم تکون نمیخورن از کجا بدونم مردن یا زندن؟آخه اون شب که به دنیا آورده شون هوا خییییلی سرد بود؟؟
5
3
پاسخ ها:
کیانا | ۳ سال پیش
وا خب تو جای گرم نگهشون میداشتی
0
12
ستایش | ۴ سال پیش
سلام خرگوش من دیشب زایمان کرده ولی سینه هاش شیر ندارن چیکار باید کنم چ غذاهایی باید بهش بدم تا سینه هاش شیر داشته باشع
ممنون میشم راهنمایی کنید
0
10
maryam | ۴ سال پیش
سلام ببخشید من یک خرگوش نر داشتم براش یک ماده خریدم یکم جثه اش بزرگتره و روزای اول نمیزاشت جفتگیری کنن باهم نمیدونم جفت گیری کردن یا نه ولی الان کنار همن
میخاستم ببینم چند روزه کنار همن احتمالش هست مادهه باردار باشه و اگر باردار شده باشه الان اشکالی نداره نر کنارش باشه؟
0
7
A | ۴ سال پیش
من ازونی که خرگوشمو خریدم گفت بارداره ولی الان سه ماهه که زایمان نکرده از همون اولم نر کنارش بود
0
11
پاسخ ها:
فاطمه | ۳ سال پیش
اره خرگوش بعد زایمان در لونه رو میبنده فقط اول صبا میره بهشون شیر میده دوباره در لونه رو میبنده
2
8
مریم | ۴ سال پیش
خرگوشم قبل بدنیا اوردنه یه لونه کند تو خاک وکلی پنبه برد ودرشو بست الان موقع زایمانش باز کرد و بچهاشو بدنیا اورد والان دوباره در لونه که کنده رو بست عادیه؟؟؟؟
2
11
پاسخ ها:
ش | ۴ سال پیش
من ازونی که خرگوشم را خریدم گفت بارداره ولی سه ماهه که زایمان نکرده
3
8
Omid | ۴ سال پیش
سلام.من یه جفت خرگوش دارم ماده باردار هست و اینکه سوالم اینکه چرا قبل زایمان خون ریزی داره؟
5
2
پاسخ ها:
فاطمه | ۴ سال پیش
سلام قبل زایمان چون بارداره احتمال داره که جنین به رحم خرگوش کمی فشار اودده باشه تازه شاید هم چون کم کم به زایمانش نزدیک میشه داره خونریزی میکنه تا اماده شه.
2
12
محمد | ۵ سال پیش
سلام من یک خرگوش ماده خریداری کردم که بعد از سه روز از خرید زایمان کرد و شش تا بچه خرگوش زایید ولی ازشون مراقبت نمیکنه و تا اونجایی که میدونم خیلی کم شیر میده بهشون و بدن نوزادا همیشه سرد واسه همین تا الان چهارتاشون مردن دوتاشون موندن حالا نمیدونم چیکار کنم و به چه علت که مراقبت نمیکنه .
1
8
پاسخ ها:
سینا | ۵ سال پیش
سلام برادر من سابقه زیادی در نگه داری از خرگوش دارم
یکی از دلایل وجود استرس ونگاه کردن ودست زدن بیش از حد به بچه خرگوش هاست
ویکی دیگر هم کمبود تجربه خرگوش ماده هست
ودلیل دیگری هم نبود حیوان نر جفت شده است تکرار میکنم حیوان نر باید مورد پزیرش حیوان ماده غرار بگیره ودوباره جفت گیری کنند
دلیل بعدی با توجه به چیزی که گفتی که توله ها سرد هستن دمای پایین لا نه هست راستی یک لانه نسبتن بزرگ که حیوان ماده راهت در ان جابشه در نظر بگیر سقف لانه باید بسته باشه از وجود نور هی ازافه باعث هیجانی شدن وترس خرگوش میشه
2
9
Armin | ۴ سال پیش
سلام خواهشا منو راهنمایی کنین امروز ساعت 7عصر خرگوشم زایمان کرده ولی تا الان که ساعت دو شبه پیش بچه هاش نرفته حتی شیر هم نداده باید چیکار کنم
1
20
نجمه | ۴ سال پیش
سلام من هم خرگوشام زایمان کردند هوا سرد بود یکی از بچه هاش مردند من هم بقیه رو آوردم داخل خونه و بعد ماده ها رو یک بار صبح و یک بار شب می آوردم داخل و وارونه میگرفتم تا بچه ها بتونند شیر بخورند به همین صورت بچه خرگوشام بزرگ شدند و الان یک ماهه شونه
2
29

hits