دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۰۹ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۵ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۳۰ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
چرا حیوانات پس از زایمان توله خواری می کنند؟
9
زمان مطالعه: 4 دقیقه
کدام حیوانات توله خواری می کنند،میان حیواناتی همچون همسترها، خوک ها، مارها، پرندگان و حتی حشراتی مثل ساس ها هم دیده شده است

کدام حیوانات توله خواری می کنند

حیوانات پس از زایمان برای تامین نیازهای غذایی و دست یابی به انرژی، خلاص شدن و رهایی از عناصر بیمار که بر اثر اختلال و یا عارضه ای نمی توانند به خوبی سایرین رشد کنند و یا برای این که کوچکترها توسط حیوانات دیگر شکار نشوند از جمله دلایلی است که برای این پدیده نام برده میشود.

این پدیده ی شگفت انگیز Filial infanticide در میان حیواناتی همچون همسترها، خوک ها، مارها، پرندگان و حتی حشراتی مثل ساس ها هم دیده شده است.

1. چرا خرس تنبل توله خود را میخورد؟

وقتی حیوان ماده فرزندان خود را به دنیا می آورد ضعیف و رنجور می شود و به شکل قابل توجهی انرژی خود را از دست می دهد. او برای بازیابی انرژی از دست رفته به یک منبع انرژی در دسترس احتیاج دارد، بنابراین مبادرت به خوردن بچه های خود می کند.

برای مثال اگر یک خرس ماده چهار توله به دنیا آورده باشد که دو تا از آنها بیمار و نارس باشند، ممکن است آنها را بخورد تا انرژی کافی برای نگهداری آن دو تای دیگر را که سالم هستند به دست بیاورد و نیازهایشان را پاسخگو باشد.

2. چرا شیر نر توله خواری می کند؟

شیرهای نر اغلب توله شیرها را می کشند تا بتوانند با شیر ماده جفت گیری کنند. ماندن یا مُردن توله شیرها به جنگی که میان شیرهای نر اتفاق می افتد بستگی دارد. اگر پدر این توله شیرها شکست بخورد، شیر نری که پیروز شده است توله شیرهای او را خواهد کشت، و سپس شیر ماده را از آن خود خواهد کرد و در واقع این جنگ و کشتار به معنای ایجاد فرصت های جدید برای تولید مثل در گروه به شمار می رود.

چنین عادتی را در میان "دلفین های پوزه بطری" هم می توان دید. به طوریکه دلفین های نر تمام تلاش خود را می کنند تا بچه دلفین های ماده را بکشند و او را تصاحب کنند.

3. به چه دلایلی سگ توله خواری می کند؟

به ندرت برخی از سگ های ماده، که در اولین زایمان و یا سگ های عصبی یک توله و یا حتی چند عدد از توله های خود را می خورند. البته احتمال دارد که این حالت به دلیل بی تجربگی در زایمان و یا ضعیف غریزه ی مادری باشد. برخی معتقد هستند که مادر با از بین بردن توله های ضعیف و مریض می خواهد شانس بیشتری برای زنده ماندن توله های دیگر محیا کند.

در برخی از مواقع سگ های مادر که بی تجربه هستند به صورت غیر عمد در هنگام جدا کردن بند ناف و خوردن جفت بخشی از بدن توله را می بلعند. حتی توله ای که به این شکل و به صورت غیر عمد کشته شود توسط مادر خورده خواهد شد.

4. دلایل کشتن و لح کردن تخم توسط پرندگان ،مارها ، زنبور

برخی از پرندگان ماده و یا زنبورها با از بین بردن تعدادی از تخم های خود زمینه و فضای بیشتری را برای تعداد باقی مانده باز می کنند، به عبارت دیگر هر چقدر تعداد اعضای گروه کمتر باشد منابع غذا بیشتر و زیست محیط نیز فراختر خواهد بود.

گونه ای از مارها هم تخم های خود را پیش از رسیدن و دست یابی سایر حیوانات شکارچی از بین می برند تا تحت تملک و تصرف آنها قرار نگیرند.

چرا حیوانات توله ضعیف را می خورند

فرضیه ی دیگری که برای این پدیده ذکر میشود این است که حیوانات هر گونه عنصر بیمار و یا غیر سالم را از گروه های خود حذف می کنند. در صورتی که توله های یک حیوان و یا جوانترین گروه دارای بیماری و یا خللی بوده و خوب رشد نکنند محکوم به حذف شدن خواهند بود.

divider

بیشتر بخوانید :

معرفی ۱۲ حیوان پستاندار همجنسگرا

کدام حیوانات پریود میشوند؟

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
3.8 از 5 (9 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits