معرفی گونه یلوه به نام چنگر نوک سرخ (چارخو)

۲,۷۵۶
۰
۰
پنج شنبه, ۲۹ شهریور ۱۳۹۷ ۲۳:۳۴
چنگر نوک‌سرخ (چارخو) پرنده‌ای است آبزی از خانواده یلوه، دارای جثه‌ای به اندازه ۳۲ سانتی‌متر، با سری کوچک و بدنی فربه، با پر و بالی به رنگ سیاه که اغلب در حاشیه آبگیرها، آب‌های کم‌عمق و مسطح دیده می‌شود
معرفی گونه یلوه به نام چنگر نوک سرخ (چارخو)

مشخصات ظاهری چنگر نوک سرخ :

چنگر نوک سرخ (چارخو ) 32 سانتی‌متر است ؛ پرنده‌ای است نسبتا پر جثه و سیاه‌رنگ که اغلب در حاشیه آبگیرها دیده می شود .

تفاوت آن با چنگر عبارت است از اندازه کوچکتر ، نوار پهلوئی سفید نامنظم و سفیدی مشخص پوشپرهای زیر دم که هر پوشپر در وسط نوار سیاه رنگی دارد . پاهایش سبز رنگ است با یک حلقه قرمز رنگ در بالای مفصل آنها که شبیه بند جوراب بنظر می رسد .

منقار و سپر پیشانی به رنگ قرمز و منقارش زرد رنگ است . پرنده نابالغ قهوه‌ای مایل به خاکستری پررنگ است با شکمی تقریبا سفید و سپر پیشانی و منقار قهوه‌ای مایل به سبز . چنگر نوک سرخ در هنگام احساس خطر دم خود را مرتبا تکان می دهد .

سبک و ماهرانه شنا می‌کند و در حین شنا سرش را حرکت می دهد . گاهی اوقات غوطه می زند . هنگام برخاستن از آب ، ابتدا در سطح آب می دود و پس از سرعت گرفتن به پرواز درمی‌آید . معمولا در ارتفاع کم و با پاهای آویزان پرواز می کند . در زمستان اغلب بطور دسته‌جمعی تغذیه می کنند .

معرفی گونه یلوه به نام چنگر نوک سرخ(چارخو)

نامهای دیگر چنگر نوک سرخ

دسته(خانواده) پرنده ، یلوه سانان
نام فارسی چنگر نوک سرخ
نام انگلیسی Moorhen
فرانسوی Poule d’rau
نام علمی Gallinula chloropus
نام عربی دجاجة الماء

صدای چنگر نوک سرخ

صدای این پرنده در شب، به صورت «کرک- کرک- کرک» گاهی به صورت کوتاه«کک یا کر- ر-اک» شنیده می شود. صدای ویژه ی این پرنده، ناگهانی و شبیه«گررل» یا دو یا سه بار تکرار «که وت – که وت- وت» به گوش می رسد.

معرفی گونه یلوه به نام چنگر نوک سرخ(چارخو)

یلوه نوک سرخ

زیستگاه :

چنگر نوک سرخ از جمله پرندگان بومی ایران و بسیار هوشیار است همراه با صدای تیز .!

با وجود جثه ی کوچک موفق شده است در بیشتر برکه های جهان سکنی گزیند ، گاهی در دهکده ها و شهرهای کوچک که استخر و برکه داشته باشند بطور دائمی زندگی می کنند ، نسبتا مهاجر است و در گوشه هایی از امریکای شمالی و جنوبی، آفریقا، اروپا و آسیا تا مناطق جنوبی همچون مجمع الجزایر جاوه و غرب اقیانوس آرام یافت می شوند .

زمانی بومی تمام مناطق کشور بود و به فراوانی یافت می شد ، اما طی سال های اخیر به دنبال شکار بی رویه و خشکسالی از برخی نقاط کشور رخت بربسته است با این حال بصورت زمستان گذران در اطراف رود کال دونخ ، کال مقبره و کال شور در شمال گناباد وارد می شود ، روی هم رفته از نظر جمعیت در سطح کشور در وضعیت خوبی است.

آبگیرها ، رودهای آرام ، باتلاق‌ها و علفزارها . در نیزارها و بوته‌زارهای نزدیک به آب و گاهی روی درخت‌ها و آشیانه متروک پرندگان دیگر لانه‌سازی و زادوولد می کند .

معرفی گونه یلوه به نام چنگر نوک سرخ(چارخو)

بیشتر بخوانید:

معرفی گونه یلوه به نام یلوه خالدار + تصاویر

معرفی یلوه کوچک و شباهت آن با یلوه نوک سبز +گالری تصاویر

معرفی پرنده خجالتی به نام یلوه حنایی +گالری تصاویر

کاربر گرامی چنانچه درمورد " چنگر نوک سرخ " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید . و با مجله دلگرم همراه شوید و از نگهداری تا بیماری های و دانستنی های حیوانات آشنا شوید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
  • برچسب ها:
  • یلوه
  • چنگره نوک سرخ

دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter