مجله دلگرم
امروز: دوشنبه, ۱۷ بهمن ۱۴۰۱ برابر با ۱۴ رجب ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ فوریه ۲۰۲۳ میلادی
نحوه تشخیص نر یا ماده بودن کاسکو
51
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تعیین جنسیت طوطی کاسکو به روش های مختلفی انجام پذیر است که عبارتند از : 1. تعیین جنسیت بر اساس مشخصات فیزیکی، 2. استفاده از روش جراحی ، 3. تست دی ان ای و غیره

تشخیص جنسیت کاسکو :در بیشتر پرندگان تعیین جنسیت از روی ظاهر پرنده انجام میشود ولی در مورد کاسکوها وضع به گونه دیگری است.

دقیق ترین راه گفته شده برای تعیین جنسیت کاسکو ها از آزمایش خون از زیر پرهای کاسکو است که هم در مراکز مخصوص انجام میشود و هم تا حدود زیادی قطعی است ونه صد در صد.

البته روشهایی هم برای تعیین جنس کاسکو گفته شده که اولا بیشتر تجربی است تا علمی و دوما مقایسه ای ست یعنی اگر کاسکو های مورد بررسی از یک گونه و یک منطقه باشند میتوان تا حد زیادی نر وماده بودن آنها را تشخیص داد.

نحوه تشخیص جنسیت کاسکو

راههای تشخیص جنسیت کاسکو


1. دقت در مشخصات ظاهری پرنده:

قد کاسکوی نر معمولا ۳۰ تا ۳۵ سانتی متر میباشد و کاسکوهای ماده معمولا ۳۰ سانتی متر به پایین هستند .

کاسکوهای ماده اصولا بدنی گرد دارند در صورتیکه نرها بدنی بلند و باریک دارند .

نرها کله ای صاف و کوچک دارند و گردن آنها کوتاه تر است . ماده ها گردنی درازتر با کله ای گردتر دارند .

شناسایی پرنده نر و ماده پس از سن ۱۸ ماهگی از روی مشخصات ظاهری امکانپذیر می باشد انها اظهار می کنند که طوطی نر سری مستطیلی شکل و منقاری بزرگ و بلند دارد در حالیکه طوطی ماده سری دایره ای شکل و منقاری کوچکتر و کوتاه تر دارد

پاهای نر و رانهای ان مستقیم و کشیده است در حالیکه پاها و رانهای ماده مستقیم نبوده و کمی خمیده بوده و به صورت منحنی باز است و این امر باعث می شود که پرنده ماده بتواند براحتی بر روی تخم ها بخوابد . ضمنا اگر عدسی چشم پرنده بیضی شکل باشد و در سمت منقار لکه سیاه کوچکی وجود داشته باشد پرنده نر و چنانچه دایره ای شکل و بدون لکه سیاه باشد پرنده ماده است .

در پرهای کاسکوی نر ملانین بیشتری نسبت به کاسکوی ماده است یعنی پر های کاسکوی نر نسبت به ماده تیره تر است.همچنین دم کاسکوی نر نسبت به ماده اش سرختر میباشد.این تفاوت موجود بین نرها و ماده ها وقتی مشهود است که طوطیهای مذکور پرریزی کرده و برای اولین بار پرهای دوره بلوغ انها در امده باشد .

2. دقت در مشخصات دمگاه:

رنگ دم در کاسکوی کنگو (دم قرمز) ماده هر چند که سرخ است اما لبه های ان به رنگ خاکستری است و همچنین رنگ پرهای منطقه سینه از خاکستری تیره به خاکستری روشن در منطقه شکم منتهی می شود در حالیکه رنگ پرهای سرخ دم در کاسکوی کنگوی نر سرخ بوده و اثری از لبه های خاکستری در ان دیده نمی شود و رنگ پر در منطقه سینه نیز خاکستری تیره است.

3. روش ملامسه کمر پرنده:

این روش نیز تجربی است و برای این کار باید به ارامی انگشت خود را بر روی کمر پرنده قرار دهید ، اگر پرنده ماده باشد خم خواهد شد و اگر پرنده نر باشد خم نخواهد شد ، البته این روش هم ۱۰۰ در ۱۰۰ قابل اعتماد نیست.

نحوه تشخیص جنسیت کاسکو

4. روش سوزن و نخ:

روشی تجربی است و متکی بر برخی اصول علمی.

یک عدد سوزن خیاطی به طول ۴ تا ۶ سانتیمتر اورده و نخ پلاستیکی سبکی را داخل ان میکنیم و در یک امتداد انرا میگیریم . پرنده را روی دست چپ گذاشته و سپس با دست راست نخ را به گونه ای بگیرید که سر سوزن در فاصله ۱ سانتیمتری دمگاه پرنده قرار گیرد و این کار را به مدت ۳۰ تا ۴۰ دقیقه انجام دهید و برای اطمینان بیشتر چند بار تکرار کنید .

اگر پرنده ماده باشد سوزن حرکتی دورانی به دور منطقه دمگاه خواهدداشت و اگر پرنده نر باشد سوزن حرکتی رو به جلو و رو به عقب خواهد داشت.

۵. استفاده از روش اندوسکوپی:

روشی تخصصی است و در این روش با استفاده از دستگاه آندوسکوپی جنسیت پرنده تشخیص داده می شود، تعیین جنسیت کاسکوها به روش جراحی توسط دامپزشک انجام می شود. برای انجام این روش، دامپزشک مقدار مناسب از ماده بیهوش کننده را به طوطی تزریق می کند.

سپس یک برش کوچک در ناحیه تهیگاه چپ ایجاد می کند و از سوراخ ایجاد شده یک اندوسکوپ وارد حفره داخل بدن می کند و سپس با دیدن از طریق آن به معاینه اعضای تناسلی پرنده می پردازد. چنانچه در حفره داخلی بدن، تخمدان وجود داشته باشد، آن طوطی ماده است و اگر ضمن این عمل بیضه دیده شود، طوطی نر خواهد بود.

پس از تشخیص کاملا دقیق جنسیت طوطی به روش جراحی، طوطی باید در مدت کوتاهی بهبود یابد. معمولا زخم ایجاد شده احتیاج به بخیه زدن یا مراقبت دیگری ندارد

6. استفاده از کاریوتیپ کروموزومی:

روش تخصصی دیگری برای تعیین جنسیت پرنده است. در این روش، فقط به یک قطره کوچک خون پرنده نیاز است که آن را از بال طوطی می گیرند و مورد آزمایش قرار می دهند.

اساس این روش بر این حقیقت استوار است که تمام خصوصیات پرنده، من جمله جنسیت آن از روی ژن هایی تعیین میشود که روی کوروموزوم ها قرار دارند.

در این روش با ایجاد نقشه کوروموزومی یا کاریوتیپ پرنده، می توان موقعیت جفت کوروموزوم جنسی را مشخص کرد. این جفت کروموزوم، ظاهری کاملاً مختلف در پرنده های نر و ماده دارند. در پرنده نر هر دو کروموزوم جنسی یکسانند ولی در پرنده ماده متفاوتند

نحوه تشخیص جنسیت کاسکو

بیشتر بخوانید:

علت و درمان پرکنی طوطی کاسکو

نکاتی برای قبل از خرید کاسکو

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.2 از 5 (51 رای)  
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است