معرفی گونه ای یلوه ،به نام یلوه نوک سبز + تصاویر

۲,۲۹۵
۰
۰
یکشنبه, ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ ۰۳:۴۸

یلوه نوک‌سبز با نام علمی Porzana pusilla پرندهٔ بسیار کوچک آبچری از تیرهٔ یلوه است که در جگنزارهای اروپا بویژه در نواحی شرقی و در آسیا زندگی می‌کند.

این پرنده تا پیش از اواسط سدهٔ نوزدهم در بریتانیا نیز قابل مشاهده بود اما جمعیت آن در اروپای غربی به‌دنبال خشکسالی به‌شدت کاهش یافت.

یلوهٔ نوک‌سبز آشیانهٔ خود را در مکانی خشک در میان جگن‌های باتلاق می‌سازد و پس از جفتگیری بین۴ تا ۸ تخم می‌گذارد. این گونه مهاجر بوده و در زمستان به سوی آفریقا و جنوب آسیا کوچ می‌کند.

یلوه نوک‌سبز همواره در دوران زمستان گذرانیش در آفریقا و استرالزی به زاد و ولد در این مناطق می‌پردازد.

معرفی یلوه به نام یلوه نوک سبز

مشخصات یلوه نوک سبز

یلوهٔ نوک‌سبز بین ۱۶ تا ۱۸ سانتی‌متر طول دارد و از نظر ظاهری شبیه یلوه کوچک است که کمی از آنها بزرگتر می‌باشد. نوک پرنده کوتاه و مستقیم است و رنگی زرد یا سبز داشته و از رنگ قرمز در محل رویش نوک در آنها خبری نیست.

پرندگان بالغ دارای پرهایی قهوه‌ای رنگ با نقوش سفیدی چند در قسمت فوقانی بدنشان هستند و صورت و بخش پایینی بدنشان آبی-خاکستری است.

همچنین خطوطی سیاه و سفید در انتهای پهلوهایشان دیده می‌شود. پاهای پرنده سبزرنگ با چنگال‌هایی دراز است و دمی کوتاه با خطوطی در زیر آن دارد.

پرندگان جوان به پرندهٔ بالغ شبیه هستند و تنها خطوط بیشتری در بخش پاینی تنه‌شان دارند. جوجه‌ها نیز همچون دیگر جوجه یلوه‌ها دارای کرکی سیاهرنگ می‌باشند.

یلوهٔ نوک سبز به‌دنبال غذا یا با منقارش در گل و آب‌های کم‌عمق جستجو می‌کند و یا در صورت مشاهدهٔ شکار آن را می‌گیرد. حشرات و جانوران آبزی غذای اصلی این پرنده را تشکیل می‌دهند.

یلوهٔ نوک سبز نیز همچون دیگر یلوگان در فصل تولید مثل بسیار مخفی‌کار بوده و بیشتر صدایشان شنیده می‌شود تا آنکه خودشان دیده شوند. آنها پرندگانی پر سروصدا بوده و آوایی شبیه صدای قورباغهٔ معمولی یا اردک گارگانی دارند. این پرنده را در فصل مهاجرتش در زمستان راحتتر می‌توان مشاهده نمود.

تصاویر :

یلوه نوک سبز

یلوه نوک سبز

یلوه نوک سبز

یلوه نوک سبز

نامهای دیگر یلوه نوک سبز

دسته(خانواده) يلوه‌ييان (Rallidae)
نام فارسی یلوه نوک سبز
نام انگلیسی Baillon's Crakea
نام علمی Porzana pusillaa

صدای یلوه نوک سبز:

صدای این پرنده تکرار سوت مانندی شبیه «ت ررر- ت ررر» شنیده می شود.

زیستگاه یلوه نوک سبز

معمولا رویش‌های گیاهی کوتاه‌تر و انبوه‌تر و تالاب‌های کوچک‌تر را ترجیح می دهد( در مقایسه با یلوه کوچک ) در باتلاق‌ها و تالاب‌های پر گیاه نیز دیده می شود .

غذاي یلوه نوک سبز

بيشتر از جانوران و گياهان آبزي، همچنين از حشرات، نرم‌تنان، جوجه پرندگان و جوندگان كوچك تغذيه مي‌كند.

معرفی یلوه به نام یلوه نوک سبز

کاربر گرامی چنانچه درمورد " یلوه نوک سبز " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید . و با مجله دلگرم همراه شوید و از نگهداری تا بیماری های و دانستنی های حیوانات آشنا شوید

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter