مجله دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۵ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۱۱ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ دسامبر ۲۰۲۲ میلادی
معرفی یلوه کوچک و شباهت آن با یلوه نوک سبز +گالری تصاویر
1
زمان مطالعه: 4 دقیقه
یلوه ی کوچک 18 سانتی‌متر است ؛ یلوه کوچک و یلوه نوک سبز از لحاظ ظاهر ، صدا و زیستگاه خیلی بهم شباهت دارند و به ندرت می توان آنها را به دقت مشاهده کرد . هر دو از یلوه خالدار کوچکترند

یلوه ی کوچک 18 سانتی‌متر است ؛ یلوه کوچک و یلوه نوک سبز از لحاظ ظاهر ، صدا و زیستگاه خیلی بهم شباهت دارند و به ندرت می توان آنها را به دقت مشاهده کرد . هر دو از یلوه خالدار کوچکترند .

نر یلوه کوچک تفاوتهای مختصری با نر یلوه نوک سبز دارد که عبارتند از سطح پشتی قهوه‌ای زیتونی ، پوشپرهای بال بدون رگه‌های سفید ( فقط خال‌های کمرنگ و نامشخص روی جبه ) ، و نداشتن رنگ سیاه روی تهیگاهها .

در حالی که مانند یلوه نوک سبز بقیه سطح شکمی آن کبود است و پوشپرهای زیر دمش رهراه عرضی دارد . ماده‌های این دو پرنده را به آسانی می توان از هم تمیز داد

ماده یلوه کوچک ، سطح شکمی نخودی ( نه خاکستری ) و گلوی نسبتا سفید دارد . نر و ماده هر دو منقار سبز با قاعده قرمز دارند و پاهایشان سبز رنگ است ( رنگ پاهای یلوه نوک سبز گوشتی تیره است ) نابالغ یلوه کوچک و نابالغ یلوه نوک سبز شبیه ماده یلوه کوچک هستند

با این تفاوت که سطح شکمی اولی راهراه عرضی نامشخص‌تری از دومی دارد . رفتار و پرواز این پرنده شبیه یلوه خالدار است .

معرفی کامل در مورد یلوه کوچک

مشخصات یلوه کوچک :

نرو ماده متفاوت پرنده ای کوچک و باتلاقی از خانواده یلوه که متعلق به راسته درنا سانان می باشد . بسیار محتاط است و معمولا خود را از انظار مخفی میدارد پاهایی بلند و پنجه ای با انگشتانی بلند دارد به طوری که وی را قادر می سازد تا به خوبی شنا کند وبر روی برگها و گیاهان شناور به خوبی راه برود وغذای خود را جستجو کند. ا

اغلب صدایی خشن و جیغ مانند در هنگام غروب و یا طلوع آفتاب از او شنیده می شود که حضورش را در لابلای نیزارها مشخص می کند منقاری کوچک به رنگ سبز با قاعده ای قرمز دارد. تارک و پس گردن ، سطح پشتی و پرهای روی دمش، خرمایی رنگ می باشد که رگه هایی سفید در آن دیده می شود.

صورت، گلو ، سینه وبخشی از سطح شکمیش خاکستری مایل به آبی است و خالهای سفید، در انتهای بدن، و بخش خلفی شکمش دیده می شود. اغلب دمش را بالا میگیرد و پوشپرهای خالدار سفید زیر دمش کاملا نمایان است.

پاهایش سبز و چشمانش قهوه ای مایل به قرمز است. پرنده ماده مانند پرنده نر است بااین اخلاف که رنگ آبی سینه و سطح شکمیش نخودی است و گلویش رنگی روشنتر دارد. بدن جوجه ها پوشیده ازکرکهای سیاه و پرنده نابالغ به پدر و مادر شبیه است با این تفاوت که قسمت آبی شکمش به رنگ نخودی روشن است.

یلوه های کوچک اغلب مهاجرند و لی بخشی از آنها هم نیم مهاجر می باشند. بال هایی کو تاه و گرد دارند. پروازشان کوتاه و بال زدنشان سریع وکم دامنه است و در حالت پرواز پاها و پنجه های بلندشان به صورت آویزان در زیر بدنشان قرار می گیرند.

معرفی کامل در مورد یلوه کوچک

تصاویر یلوه کوچک :

معرفی یلوه کوچک و شباهت آن با یلوه نوک سبز

معرفی یلوه کوچک و شباهت آن با یلوه نوک سبز

معرفی یلوه کوچک و شباهت آن با یلوه نوک سبز

معرفی یلوه کوچک و شباهت آن با یلوه نوک سبز

نامهای دیگر یلوه کوچک

دسته (خانواده)پرنده، درناسانان ،یلوه
نام فارسییلوه کوچک
نام علمیPorzana parva
نام انگلیسیLittle Crake
نام فرانسویPale Poussin
نام عربی مرعة رمادية

صدای یلوه کوچک

صدای پرنده ی نر بلند و پارس مانند، شبیه «کواک- کواک- کوآک- کوآک-کوا-کوا» و صدای پرنده ی ماده، کوتاه، سریع و مشدد شبیه «کووک- که وک –که ورررر» شنیده می شود.

معرفی کامل در مورد یلوه کوچک

تغذیه

بيشتر از جانوران و گياهان آبزي، همچنين از حشرات، نرم‌تنان، جوجه پرندگان و جوندگان كوچك تغذيه مي‌كند.

معرفی کامل در مورد یلوه کوچک

زیستگاه

در باتلاقها ومرداب‌ها و نیزارهای کنار ماندابها ، کانالهای پر گیاه و اطراف رودخانه ها زندگی می‌کند. این پرنده آشیانه خود را در میان گیاهان و علفزارها به صورت پنهان ودور از انظار می سازد.

معرفی کامل در مورد یلوه کوچک

یلوه کوچک را در کدام استان میتوان یافت

بصورت مهاجر عبوری در شمال و غرب ایران نسبتا فراوان بوده است ، امکان دارد در آذربایجان زادوولد کند ، زمستان‌ها در خوزستان و سیستان دیده شده است و به دلیل پنهان کار بودن این پرنده از جمعیت و پراکندگی آن اطلاع دقیق و درستی در دست نیست .!

معرفی کامل در مورد یلوه کوچک

معرفی پرنده خجالتی به نام یلوه حنایی +گالری تصاویر

معرفی گونه یلوه به نام طاووسک

معرفی پرنده به نام یلوه آبی با منقار قرمز و دراز +گالری تصاویر

کاربر گرامی چنانچه درمورد "یلوه کوچک" سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید . و با مجله دلگرم همراه شوید و از نگهداری تا بیماری های و دانستنی های حیوانات آشنا شوید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد
این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • راسخون
  • پرندگان ایران
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است