چگونه میتوان تشخیص داد اردک نر یا ماده

۶۸,۰۶۵
۲۰۲
۷
یکشنبه, ۱۸ شهریور ۱۳۹۷ ۰۳:۵۷

روش های تشخیص جنسیت اردک


1.روش تشخیص جنسیت اردک به روش کلوآک

در این روش باید جوجه اردک ها را به صورت سروته با دست چپ بگیرید به طوری که دو انگشت شست و اشاره دست راست در میان پاهای جوجه اردک قرار بگیرد.

سپس کلوآک را با انگشت شست و اشاره فشار دهید تا مدفوع از داخل آن خارج شود. اکنون انگشت اشاره را داخل کلوآک کنید و آن را بچرخانید اگر در داخل کلوآک زائیده ای به اندازه 3-2 میلی متر در آن وجود داشته باشد ، جوجه از جنس نر است. این زائیده اندام تناسلی جوجه اردک های نر است که جوجه اردک های ماده فاقد آن می باشند.

2. روش تشخیص جنسیت اردک به روش نای

برای تعیین جنسیت اردک لحاظ می شود که از طريق لمس گردن و سینه جوجه اردک و کشف انتهای نای است که از طریق آن می توان بدین گونه که در صورت پهن تر بودن و خمیده بودن به سمت چپ به نر بودن پرنده پی برد.

البته فراموش نشود که این برجستگی انتهای نای پرنده حداقل ۳ میلی متر اندازه دارد که البته چون این روش نیاز به مهارت خاص و تجربه دارد پس توصیه می شود تا در ابتدای کار از همان روش کلواک استفاده شود و پس از آن با بالا نگه داشتن سر پرنده به گونه ای که بدن آن در کف دو دست قرار داشته باشد و لمس انتهای نای جوجه را از مجرای تنفسی تا انتهای جناق سینه را برای ما ممکن کند استفاده می کنیم

نکته مهم : ولی دقت داشته باشید که این روش تعیین جنسیت تنها تا 4 روز پس از تولد جوجه امکان بهره برداری دارد زیرا پس از آن این روش ممکن نیست.

3. تشخیص جنسیت از روی صدا

گوش فرا دادن به صدای اردک است ، در بسیاری از گونه ها نظیر مالارد ، صدای اردک ماده بلند و کاملا رسا است اما اردک نر صدایی با تن ضعیف تر و آرام تر است ، این روش تشخیص را برای اردکهایی با سن بیش از یکماه می توانید استفاده کنید.

4. جنیست اردک از روی دم :

به پرهای انتهایی بدن اردک نگاه کنید ، در قسمت دم اردکهای نر ، معمولا یک تا سه پر که به "پر جنسی" مشهورند وجود دارد که حالت تاب خورده دارند در حالیکه پرهای دم اردکهای ماده کاملا صاف بوده و حالت فر خوردگی ندارند.

5. جنسیت اردک از روی رنگ

بررسی رنگ با توجه به گونه و نوع اردک است . رنگهای درخشان در ناحیه سر یا بالها نشان دهنده اردک نر و رنگهای ساده و مات معمولا ویژگی اردکهای ماده است.

 5 روش ساده برای تشخیص جنسیت جوجه اردک نر وماده چگونه میتوان تشخیص داد اردک نر یا ماده

بیشتر بخوانید :

نگهداری از جوجه اردک ، روش صحیح بزرگ کردن جوجه اردک

علت و درمان لنگ زدن پای اردک خانگی چیست؟

کاربر گرامی چنانچه این مطلب برای شما مفید بوده لایک کنید ، یا راهکاری دیگری دارید با دیگر کاربران مجله دلگرم به اشتراک بگذارید.

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاد


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(202 امتیاز , میانگین: 4.1 از 5)  

۷ دیدگاه

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
 
gr
داوود | ۳ هفته پیش
ایا اردک بدون نر تخم میگذرد و اگر هم بگذاری جوجه میشوند
۰
۰
 
 
ir
سونیا | ۵ ماه پیش
ممنون از مطالبتون.عالی بود.
۰
۰
 
 
ir
زیبا | ۵ ماه پیش
سلام اردک ها چند ماه طول می کشه که تخم گذاری کنن و هنگام تخمگذاری چه علائمی دارند؟؟
۰
۰
 
 
ir
محمد طاها | ۵ ماه پیش
من ۵ تا اردک ماده دارم ایا اونها بدون نیاز به اردک نر تخم میگذارند
۰
۰
پاسخ ها:
    ir
    علی |۵ ماه پیش
    بله .برای تخم گذاری نیاز به نر نیس
    ۰
    ۰
 
 
ir
بهزادمحمدی | ۵ ماه پیش
اردک دارم نر وماده اما نر حالت نزدیکی رو نشون میده ماده هم آماده میشه اما فقط نوک میزنه به کمر ماده وجفتگیری نمیکنه لطفا راهنماییم کنید
۰
۰
 
 
ir
medi | ۱ سال پیش
مطلب جالبی بود ممنون
۰
۰
 
hits

آخرین مطالب دلگرم