دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۲ مهر ۱۴۰۲ برابر با ۰۸ ربيع الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۳ میلادی
سگ نژاد بردر تریر (Border Terrier) + گالری تصاویر
10
زمان مطالعه: 8 دقیقه
سگ نژاد بردر تریر- Border Terrier:در مرزهای اسکاتلند و انگلیس زندگی میکردند ، این سگ برای شکار روباه خیلی مفید است . مشخصات ظاهری این سگ

معرفی سگ بوردر تریر

بوردر تریر (به انگلیسی: Border Terrier)، نام یکی از نژادهای سگ است که خاستگاه آن به بریتانیا بازمی‌گردد. واقع در منطقه بردر مرز اسکاتلند و انگلستان می باشد. در گذشته مزرعه داران برای مقابله با روباه و شکار آن نژاد سگ بردرتریر را پرورش می دادند.

همچنین به دلیل شجاعت و استقامت زیادش از آن جهت شکار سمور ، راسو و گورکن استفاده می شده است. در سال 1920 در انگلستان به ثبت رسید.

سگ بردرتریر اگر چه ظاهر ژولیده ای دارد ولی رفتاری ازخود نشان میدهدکه انسان راغافلگیر میکند اگر به خرید سگ بردرتریر فکر میکنید باید بگویم در خرید سگ بردرتریر تردید نکنید چرا که ازداشتن سگ بردرتریر لذت خواهیدبرد.

سگ بردر تریر سگی است کوچک با پوشش خارجی زبر ، سیمی مانند و مضاعف. چشمها به رنگ جگری تیره ، گوشها کوچک و بی شکل و بینی سیاه رنگ ، دندانها منظم و دم ، کوتاه و صاف می باشد.

سگ بردرتریر در رنگهای متنوعی اعم

  1. قرمز
  2. آبی
  3. قهوه ای تیره یا روشن و موهای سفید رنگ بر روی پاها قدغن است اما می توان در سطح بدن یا بر روی سینه قسمتهای سفید مشاهده نمود.
مشخصات ظاهری
گروه نژادیتریر ها ،سگ های آپارتمانی
قدنر :33 تا 41 | ماده: 36 تا 28
وزن 6 یا 7
طول عمر10 تا 15 سال

خلق وخو سگ بردرتریر

سگ بردر تریر سرزنده و شاداب است و بسیار مهربان با کودکان. استعداد زیادی در آومختن مطالب دارد. یک سگ تریر کوچک ، سر سخت ، نابهنجار و یک شکارچی شجاع! در سنین پایین باید به خوبی اجتماعی شود و به صداهای بلند عادت کند تا در بزرگسالی به مشکل بر نخورد.

به غریبه ها پارس می کند اما حالت تحاجمی ندارد. حتی ممکن است با دزد به خانه اش برود! در تولگی بازیگوش و در برزگسالی آرام است. علاقه زیادی به کندن زمین دارد و ممکن است خود را در گودال های کوچک گیر بیاندازد. از تنها ماندن بیزار است و بهترین حالت داشتن یک جفت از آنها در خانه است.

شرایط نگهداری سگ بردرتریر

سگ بردرتریرجهت نگهداری در آپارتمان مناسب می باشد. به شرط آنکه در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. سگ بردرتریردر داخل خانه آرام است و یک حیاط کوچک کفایت می کند.در هنگام خرید سگ این نژاد را به عنوان سگ آپارتمانی می توانید خریداری کنید

فعالیت بدنی سگ بردرتریر

سگ بردر تریر پرورش یافته جهت شکار و دارای استقامت بدنی بالایی می باشد. به فعالیت بدنی قابل توجهی نیاز دارد

آراستن سگ بردرتریر

سگ بردرتریر موهای زبر و سیمی مانند سگ بردرتریر آن به برس کشیدن هفتگی نیاز دارد. استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می شود. ریزش مو در این نژاد بسیار کم و ناچیز است و برای افرادی که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند خرید سگ بردرتریر ایده ال است.

divider

سگ نژاد بردر تریر | Border Terrier چه بیماری های تهدیدش می کند

بردر تریر ها معمولا سگهای سالمی هستند اما مانند سایر سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند، همه آنها دچار بیماری نمی شوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

از آنجایی که علائم بیماری در تریر ها تا زمانی که به بلوغ میرسند نمایان نمیشود گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای سگ های کمتر از ۲ سال صادر نمیشود.

مشکلات زیر در بین این سگ ها شایع است و ممکن است برخی از آنها به این بیماری ها دچار شوند:

1. دیسپلازی مفصل ران:

این بیماری معمولا در بین بردر تریر ها شایع است. عواملی مانند ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی در تغییر شکل مفصل ران تاثیر گذار هستند. با اینکه سگ مبتلا به این بیماری زندگی عادی و سالمی دارد اما ممکن است برخی از آنها به عمل جراحی نیاز داشته باشند.

دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمیشود و باعث لنگیدن یک یا هر دو پای عقب سگ می شود، شما هیچ علامتی از درد در سگ مبتلا به این بیماری نمیبینید اما در سنین بالا موجب ورم مفاصل می شود. اگر شما قصد خرید توله سگ را دارید باید مطمئن شوید آزمایشات لازم در مورد این بیماری را روی پدر و مادر توله سگ انجام داده باشند.

اگر چه دیسپلازی مفصل ران یک بیماری ارثی است اما عواملی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات ناشی از پریدن یا سقوط کردن برروی سطح صاف و نرم میتواند در رشد سریع آن تاثیر گذار باشد.

2. نقص قلبی:

یکی از شایع ترین بیماری ها در بین بردر تریر ها است که باعث تنگ شدن ریه ها و دریچه ی راست قلب میشود. اگر سگ شما دچار سوفل قلب شود نشانه ی آن سگ که سگ به یک بیماری قلبی مبتلا شده است و باید درمان شود. سوفل قلب یک اختلال در جریان خون است که از طریق دریچه قلب ایجاد میشود که صدای آن در سه حالت بسیار نرم، بلند و بسیار بلند ایجاد میشود.

3.مال اکلوژن:

مال اکلوژن به این معنی است که فک سگ به درستی شکل نمیگیرد. این بیماری در سه نوع نمایان میشود، نیش آمدگی، که در آن فک بالا جلوتر از فک پایین قرار دارد و باعث میشود که دندان های پایین به سقف دهان نیش بزنند و باعث آسیب های جدی شود.

اگر چه این نیش آمدگی در برخی نژاد ها استاندارد است اما در بردر تریر ها مشکلاتی را به وجود می آورد و ممکن است که سگ به عمل جراحی نیاز داشته باشد. اگر این بیماری در توله سگ ۱۰ ماهه رخ دهد و به عمل جراحی نیاز داشته باشد صب کنید تا سگ به سن بلوغ برسد. جراحی ممکن است کشیدن دندان، کاهش ارتفاع تاج و یا استفاده از جدا کننده باشد.

4. تشنج:

تشنج میتواند در هر زمانی رخ دهد که نشانه های آن عبارتند از لرزش ناگهانی، تکان دادن سر، ادرار کردن ناگهانی، سفتی، خیرگز چشم، انقباض عضلات یا از دست دادن هوشیاری. تشنج قابل درمان نیست اما میتوان آن را به کمک دارو کنترل کرد.

5. در رفتگی کشکک:

در رفتگی کشکک یا تضعیف خفه در بین نژاد بردر تریر شایع است و زمانی رخ میدهد که کشکک (که دارای سه بخش استخوان ران، پاتلا و درشت نی است) به درستی شکل نگرفته باشد. این بیماری باعث لنگیدن یک یا هردو پا و یک راه رفتن غیر طبیعی در سگ میشود.

اگر چه این در رفتگی در هنگام تولد رخ میدهد اما علائم آن تا مدت ها بعد نمایان نمی شود. مالش ناشی از در رفتگی کشکک میتواند منجر به بیماری آرتریت شود. این بیماری در ۴ درجه رخ میدهد، در درجه ی یک آن سگ دچار در رفتگی گاه به گاه مفصل و لنگیدن موقت میشود، در درجه IV ساق پا به خوبی به مفصل متصل نمیشود و کشکک نمیتواند به درستی عمل کند، در رفتگی شدید تر ممکن است سگ به جراحی نیاز داشته باشد.

6. کم کاری تیروئید:

این بیماری باعث اختلال در غده تیروئید میشود که موجب صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون و دیگر بیماری های پوستی میشود. این بیماری با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان میشود.

7. بیضه:

در این بیماری یک یا هر دو بیضه می افتد و معمولا در بین سگ های کوچک شایع است. به طور معمول در سن ۲ ماهگی باید بیضه ها کامل بیافتند اگر باقی بمانند غیر طبیعی است و میتواند تبدیل به سرطان شود.

حساسیت‌ها (Allergies):

حساسیت در سگ‌ها سه نوع است:

  1. حساسیت‌های غذایی (Food Allergies): در این صورت سگ نباید خوراکی‌ای که به آن حساسیت دارد بخورد.
  2. حساسیت‌های پوستی (Contact Allergies): سگ ممکن است به جای خوابش، به پودرهای ضد کک و کنه، شامپو و مواد شیمیای دیگر حساسیت داشته باشد که باید آن‌ها را از سگ دور کرد.
  3. حساسیت‌های ریوی (Inhalant Allergies): سگ ممکن است به گردوخاک، کپک و بعضی بوها حساسیت داشته باشد. برای درمان این نوع حساسیت ممکن است سگ به دارو یا تغییر محیط احتیاج داشته باشد

divider

در مورد دیگر نژاد های سگ بیشتر بدانید:

مراقبت سگ آپارتمانی نژاد ( پیکنیز Pekinese )،سگهای عروسکی + ...

معرفی سگ نژاد آکیتا

نحوه مراقبت و نگهداری از سگ چی هوا هوا ( Chihuahua ) + ویدیو

معرفی کامل سگ هاسکی،بررسی نژاد هاسکی و نحوه نگهداری از آن

سگ نژاد ژرمن شپرد (German Shepherd): سگ اصیل آلمانی + گالری

معرفی نژاد سگ پیت بول

سگ نژاد بیچون فرایز-Bichon Frise

گالری تصاویر::

سگ نژاد بردر تریر (Border Terrier)

سگ نژاد بردر تریر (Border Terrier)

سگ نژاد بردر تریر (Border Terrier)

سگ نژاد بردر تریر (Border Terrier)

سگ نژاد بردر تریر (Border Terrier)

سگ نژاد بردر تریر (Border Terrier)

سگ نژاد بردر تریر (Border Terrier)

سگ نژاد بردر تریر (Border Terrier)

سگ نژاد بردر تریر (Border Terrier)

سگ نژاد بردر تریر (Border Terrier)این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.4 از 5 (10 رای)  


۲ دیدگاه
شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

علیرضا فراهانی | ۴ سال پیش
این مطالب غیر ضروری است و مناسب خانواده ایرانی نیست.بیگانگی از عقبه فرهنگی باعث شده که طرز فکر غربی ها را در سایت خود تبلیغ کنید.
3
0
پاسخ ها:
استکی | ۳ سال پیش
من معمولا تو هیچ سایتی نظر نمیدم ولی جواب تورو باید داد. سگ موجودیه با وفا. اگر وفا مهظر برتری بود سگ اشرف مخلوقات بود نه تویی که فک میکنی سگ مال جامعه غربیه. مناسب خانواده ایرانی همین طرز فکرای جهان سومی شماست که مردمو تو بدبختی فرو برده. به عنوان صاحب سگ, دوست سگ و کسی که خودش یک ساله با border terrier زندگی میکنه نه تنها این نژادو بلکه هر نژاد از سگو پیشنهاد میکنم. زندگی کردن با سگا نه تنها افرادو تغییر میده بلکه باعث میشه یکم ازشون وفاداری یاد بگیرید تا بفهمید وفا چیه. و اونموقع اس که شک میکنید آیا واقعا خودتون اشرف مخلوقاتید یا این موجود !
0
3
hits