دلگرم
امروز: چهارشنبه, ۰۸ آذر ۱۴۰۲ برابر با ۱۴ جمادى الأول ۱۴۴۵ قمری و ۲۹ نوامبر ۲۰۲۳ میلادی
آنچه که تا به حال در مورد گرگها نمیدانستید
31
زمان مطالعه: 9 دقیقه
نحوه زندگی گرگها ، زیستگاه و دخالت انسانها در روند زندگی گرگها و خصلت ها جالب و باورنکردنی آنها که برعکس دیدگاه انسانها بسیار مهربان و دلسوزند

در مورد زندگی گرگها بیشتر بدانید

divider

گرگها از خانواده سگ سانان در مجموع شامل 37 گونه متفاوت اعم از گرگ ها، شغال ها، کایوت ها، روباه ها و سگ های اهلی و وحشی است. آنها در تمام قاره ها به استثنای استرالیا و قطب جنوب، بومی هستند.

همه سگ سانان گوشتخوار و از نظر حواس بویایی و شنوایی فوق العاده هستند. گرگ ها و سگ های وحشی معمولا شکارهای زنده را ترجیح می دهند.

آنها برای این نوع شکار بیشتر به دندان های تیز خود متکی هستند. در مقابل برخی از سگ سانان، به گیاهخواری و حتی حشره خواری عادت دارند.

این نوع عادات اغلب در زمان قحطی یا تخریب گسترده زیستگاه توسط انسانها، مجال خودنمایی بیشتری پیدا می کنند.

گرگ ها به عنوان یکی از اجتماعی ترین اعضای خانواده سگ سانان، معمولا زندگی و شکار گروهی را ترجیح می دهند.

هر گروه یا اجتماع گرگ ها می تواند شامل هشت تا 20 گرگ باشد اما نکته جالب درباره آنها، رعایت سلسله مراتب و طبقات اجتماعی است. مسئولیت هر گروه، برعهده قویترین گرگ است که می تواند نر یا حتی ماده باشد.

گرگ های نر و ماده به علت شباهت زیاد گاه با یکدیگر اشتباه گرفته می شوند. هرچند ماده ها معمولا کوچکتر از نرها هستند. گرگ ها اغلب فرزندان خود را در لانه های زیرزمینی به دنیا می آورند.

یکی دیگر از ویژگی های گرگ ها که به شناسایی آنها نیز کمک می کند، این است که آنها گوش های خود را به شکل عمود و سیخ نگه می دارند و همین مساله نشاندهنده هوشیاری کامل حیوان است.

زیستگاه گرگها :

divider

گرگ ها از جمله حیواناتی هستند که در نیمکره شمالی یعنی آسیا، اروپا و آمریکای شمالی حضور شاخصی دارند. در گذشته انسانها به شکل بیرحمانه ای آنها را شکار می کردند و همین مساله باعث شد جمعیت آنها در برخی نواحی به شکل قابل توجهی کاهش پیدا کند.

اغلب گرگ هایی که در نیمکره شمالی یافت می شوند، از گونه ای به نام (Canis lupus) هستند.

هرچند زیرگونه های متفاوتی از آنها شناسایی شده است. گرگ خاکستری و گرگ قطبی (قطب شمال) که دومی گاه به نام گرگ توندرا نیز شناخته می شود، در اصل دو زیرگونه متفاوت هستند.

نام بسیاری از زیرگونه ها برگرفته از زیستگاه آنهاست. به عنوان مثال گرگ مکزیکی یا گرگ استپی.

از آنجا که در برخی موارد یک زیرگونه در مناطق مختلف با نام های گوناگونی خوانده می شود و با توجه به اینکه گاه اشتباهات فاحشی در نامگذاری گرگ ها رخ می دهد، بهتر است برای شناخت دقیق هر گونه، حتما از نامهای علمی استفاده شود؛ به عنوان مثال Canis lupus lupus ، گرگ اوراسیایی و Canis lupus occidentalis ، گرگ مکنزی هر دو از زیرگونه های شناخته شده هستند.

در مجموع کایوت ها، شغال ها، دینگوها و سگ های اهلی از جمله نزدیکترین خویشاوندان گرگ ها محسوب می شوند.

زندگی و زیستگاه گرگ

دخالت های انسان در زندگی گرگها :

divider

بسیاری از دخالت های انسانی در طبیعت، ناآگاهانه و بدون در نظر گرفتن تاثیرات بلندمدت است. از جمله آنها می توان به نقش انسانها در تغییر روند زندگی گرگ ها اشاره کرد.

سگ ها که زیرگونه اهلی گرگ ها هستند، در واقع نخستین حیواناتی بودند که بیشتر از 12 هزار سال پیش توسط انسان ها اهلی شدند.

اکنون بیشتر از 400 نسل از سگ ها در جهان وجود دارد که جد بزرگ همه آنها یک گرگ است.

دینگوها نیز یکی از اعضای همین خانواده هستند که در استرالیا و جنوب شرقی آسیا زندگی می کنند.

آنها وحشی اند اما انسانهای غیربومی بیشتر از هشت هزار سال پیش، اجداد آنها را با خود از آسیا به استرالیا بردند و آنها دیگر کاملا به زندگی در مناطق خشک از جمله بخش های داخلی تر استرالیا عادت کرده اند.

سگ تازی فرعون (Pharaoh hound) یکی از قدیمی ترین نژادهای سگهاست که حدود چهار هزار سال پیش به عنوان یک سگ شکاری در مصر پرورش داده شد.

دیگر نژادها نظیر بولدوگ تبتی (Tibetan mastiff) که بومی تبت ، چین ، نپال و آسیای مرکزی است نیز از همان ابتدا برای نگهبانی پرورش داده شدند حتی رومیان هم حدود 500 سال پس از میلاد مسیح بسیاری از نژاد سگ های کنونی را پرورش دادند.

قدرت بینایی گرگ ها در چه حد است ؟

divider

گرگ ها شکارچیانی ماهر هستند. دامنه دید آنها در مقایسه با انسانها بسیار وسیعتر است. اگر دامنه دید هر دو چشم انسان 100 درجه باشد، دامنه دید هر دو چشم یک گرگ 270 درجه است.

همین دید گسترده به آنها اجازه می دهد که در زمان شکار نسبتا مطمئن عمل کنند. گرگ ها در عین حال پلک سوم هم دارند که به آن «غشای راف» یا (Nictating membrane) گفته می شود.

پلک سوم درست داخل پلک های فوقانی و تحتانی آنها قرار دارد و زمانی که گرگ پلک می زند، این غشا روی سطح چشمش می آید و می رود. این غشا می تواند مقابل هر گونه گرد و خاک یا آلودگی از چشم ها محافظت کند.

گرگ ها چشمان زرد و گردی دارند اما در تاریکی هم خوب می بینند، چرا که یک لایه به نام پرده درخشان یا (tapetum lucidum) پشت چشم آنها وجود دارد که حتی نورهای اندک را نیز تشدید می کند.

این لایه باعث می شود چشمان گرگ ها در تاریکی مثل گربه برق بزند. هر چند این لایه افزایش بینایی را در نور شدید به دنبال دارد، اما تداخل شعاع های نوری منعکس شده می تواند تصویر را بیشتر از آنچه باید، تیره کند.

قدرت بینای خارق العاده گرگ

حقایق جالب در مورد گرگها :

divider

یک واقعیت جالب درباره گرگ ها این است که آنها گاهی مثل سگها شروع به عوعو می کنند. این اتفاق اغلب زمانی رخ می دهد که یک متجاوز به لانه آنها نزدیک شود. اما نحوه عوعو کردن گرگ ها برخلاف سگ ها آهسته تر و با خشونت کمتر است.

یک استراتژی جالب گرگ ها چرخش گوش ها در جهات مختلف است که باعث می شود حتی از فاصله دور ، حدود سه کیلومتری هم صداها را تشخیص دهند.

دامنه شنوایی گرگ ها از انسانها بسیار بیشتر است. گرگ ها حتی صداهای فراصوت را هم که فرکانسی بیشتر از بازه فرکانس شنوایی انسانها دارند، می شنوند. در حالی که انسانها برای شنیدن این صداها به ابزارهای پیشرفته نیاز دارند.

شنیدن صداهای فراصوت برای گرگ ها به این معناست که آنها می توانند موشها و سایر جوندگان را حتی در تاریکی تعقیب کنند.

گرگ ها برای شکار بیشتر از آنکه به حس بینایی متکی باشند، به شنوایی خود تکیه می کنند.

داخل پوزه گرگ ها یک حفره بزرگ وجود دارد که کاربرد آن برای بویایی بهتر است. بوهای مختلف به شکل ذرات ریز از لوله ها یا مجاری یک استخوان خیلی نازک در سقف حفره بویایی عبور و از این طریق مستقیم با شبکه عصبی حیوان که سیگنال ها را به مغز می فرستد، ارتباط برقرار می کنند.

مرطوب بودن بینی چرمی شکل این حیوان نیز به واقع کمک موثری در انحلال رایحه های مختلف و تشخیص آنهاست.

گاهی در برف و یخ دیده شده که گرگ ها می ایستند و کف پنجه خود را لیس می زنند اما چرا؟ آنها از این طریق یخ را از پنجه هایشان پاک می کنند تا پاهایشان بریده و زخم نشود.

شناخت انسان ها از گرگ ها بسیار تفاوت دارد و هنوز ناگفته های زیادی از آنها باقی است.

گرگ ها همیشه به عنوان نماد حمله به انسان های تنها به کار برده شده اند,انسان ها خوراک های خوبی برای گرگ ها می باشند و به خاطر همین است زوزه گرگ برای ما ترسناک می باشد.

ناگفتنی های جالب و شنیدنی گرگ

20 خصلت جالب و باور نکردنی گرگها :

divider

 1. یک گرگ نر و یک ماده که با هم جفت می شوند معمولا تا آخر عمر باهمند. آنها همسر و پدر و مادر بسیار فداکاری هستند.
 2. گرگ ها وقت زوزه کشیدن با هم هماهنگی دارند و این زوزه طوری مینماید که انگار تعداد گرگ ها بیشتر از تعداد واقعی شان است.
 3. وایکینگ ها پوست گرگ را می پوشیدند و خون آنرا می نوشیدند تا در جنگ ها برنده شوند.
 4. گرگ ها نمیتوانند نگهبان های خوبی باشند و جای سگ را پر کنند، چون از چیزهای غریبه میترسند و به جای پارس کردن، پنهان میشوند.
 5. بیماری لوپوس به معنی التهاب گرگی بوده است. چون در قرن هجدهم، معتقد بودند این بیماری براثر گاز گرگ بوجود میاید.
 6. گرگ ها روی پنجه شان میدوند، این باعث میشود بتوانند راحت متوقف شوند و دور بزنند. ۴انگشت روی پاهای پشتی و ۵ تا روی پاهای جلو دارند.
 7. گرگ ها حدود ۲۰۰میلیون سلول بویایی دارند، انسان ها فقط ۵میلیون دارند. آنها میتوانند بوی دیگر حیوانات را از فاصله ی ۱٫۵کیلومتری حس کنند.
 8. یک توله گرگ در بدو تولد چشم هایش آبی است. وقتی به سن هشت ماهگی میرسد چشمهایش زرد میشوند.
 9. گرگ ها همدیگر را درصورت آسیب، بیماری و یا کشته شدن، میخورند.
 10. سنگین ترین گرگ ها به ۹۰کیلوگرم میرسند و در آلاسکا، کانادا و روسیه یافت میشوند.
 11. دوران بارداری گرگ ها ۶۵روز است و نوزادان بعد از متولد شدن، نیم کیلو و نابینا و ناشنوا هستند.
 12. قدرت گرگ در آرواره هایش متمرکز است که قدرت آن معادل ۱۰۰۰تن بر متر مربع است! (قدرت یک سگ بزرگ ۵۰۰تن بر مترمربع است).
 13. خطرناکترین گرگ ها آنهایی هستند که هارند. گرگ ها هاری را از راکون ها و روباه ها میگیرند.
 14. گرگ های کانادا و آمریکا کمتر از نقاط دیگر جهان به انسان ها حمله میکنند. گرگ های آسیایی و اروپایی وحشی ترند. مثلا در فرانسه بین سالهای ۱۵۸۰تا۱۸۳۰، بیش از سه هزار انسان قربانی حمله ی گرگ شده اند.
 15. سگ ها غذای خوشمزه ای برای گرگ ها محسوب میشوند. در جنگ بین گرگ ها و سگ ها، تنها بزرگترین سگ از نژاد قفقازی ممکن است زنده بماند.
 16. گرگ ها طعمه شان را زنده میخورند. طعمه ها معمولا از ضعیف شدن کم کم میمیرند و تا مدتی زنده اند.
 17. آدولف هیتلر (که معنی اسمش گرگ رهبر است)، به گرگها بسیار علاقه مند بود و تمام اسم های رمز و لقب هایش اسم این حیوان را در خود داشت.
 18. در طول سالهای ۱۶۰۰ میلادی، ایرلند به سرزمین گرگ ها معروف بود، چون تعداد زیادی گرگ در آن زندگی میکردند.
 19. جایی که گرگ هست حتما کلاغ سیاه هم هست. این پرنده ها میدانند اگر گرگ ها را دنبال کنند هیچوقت گرسنه نمیمانند، چون گرگ ها همیشه مقداری از غذایشان را باقی میگذارند.
 20. آزتک ها برای درمان دیوانگی از کبد گرگ استفاده میکردند. همچنین از یک استخوان تیزشده ی گرگ برای شکافتن سینه ی بیماران استفاده میکردند تا مرگ را به تاخیر بیندازند.

divider

بیشتر بخوانید :

آیا می دانید انتخاب و نحوه شکار گرگ به صورت است ؟

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.3 از 5 (31 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits