مجله دلگرم
امروز: یکشنبه, ۰۶ آذر ۱۴۰۱ برابر با ۰۲ جمادى الأول ۱۴۴۴ قمری و ۲۷ نوامبر ۲۰۲۲ میلادی
آیا می دانید انتخاب و نحوه شکار گرگ به صورت است ؟
13
زمان مطالعه: 4 دقیقه
گرگها برای شکار،شکارهای پیر یا جوان انتخاب کرده،آنها به صورت گروهی حمله می کنند و شاید ساعتها تعقیب خود را ادامه دهند آنها به ناچار حیوانات اهلی حمله می کنند

گرگها چگونه شکار خود را انتخاب می کنند؟

گرگ ها معمولا شکارهای پیر یا حتی جوانی را ترجیح می دهند که ضعیف و ناتوان باشند. این مساله دلایل متعددی دارد اما یکی از مهمترین آنها، صرف نکردن انرژی مازاد است. شکارهای جوان و قوی چابک هستند و احتمال فرار آنها زیاد است که انرژی زیادی از شکارچی طلب می کند و این قطعا به نفع او نخواهد بود.

فقط هشت درصد از شکار گرگ ها به مرگ شکار منتهی می شود و این مساله می تواند بخوبی مشخص کند چرا گوشتخوارانی همچون گرگ ها نمی توانند بر جمعیت شکارهای خود تاثیر چندانی داشته باشند.

هر گرگ بالغ در طول روز به 2.5 کیلوگرم گوشت نیاز دارد اما این میزان همیشه در دسترس نیست.

در هر شکار دسته جمعی باتوجه به نوع شکار و اینکه تعداد گرگ ها چند تا باشد، حداکثر سهمیه ای حدود 9 کیلوگرم گوشت به هر گرگ می رسد.این سهمیه کلان اغلب یا پس از چند روز گرسنگی به گرگ ها می رسد یا آنکه پس از آن گرگ ها باید انتظار گرسنگی طولانی مدت را داشته باشند.

حمله گرگ ها به انسان بسیار نادر است ، اما حمله به احشام و حیوانات اهلی بخصوص در صورت تخریب های گسترده زیستگاه ، طبیعی است. علت این مساله هم گوشت زیاد و عدم قابلیت فرار در حیوانات اهلی است.

اما همین مساله هم جای تامل دارد، زیرا چرا که گرگ ها اگر حضور انسانها را احساس کنند، به احشام نزدیک نمی شوند.

گرگ ها فقط زمانی حاضر به چنین ریسکی می شوند که مجبور باشند بین گرسنگی و احتمال به دام افتادن و مرگ از سوی انسانها فقط یکی را انتخاب کنند.

شکار کردن گرگ

divider

گرگ چگونه غذا به دست می آورد؟

به هنگام جستجو برای غذا ، گرگ ها به دنبال هم به صورت منظم حرکت می کنند که ممکن است صدها مایل یا بیشتر را طی کنند. گاهی اوقات چند هفته طول می کشد تا یک دور گردش خود را کامل کنند. هر چند وقت یکبار ، گرگ ها گوش ها، چشم ها و بینی خود را برای هوشیاری بیشتر در مقابل شکار احتمالی تیز می کنند.

همچنین گرگ ها در طول مسیر از خود رد پا به جای می گذارند. این علامت ها می تواند کُنده درختان، درختان و سنگ ها و یا چیزهای دیگری باشد که آنها روی آن ادرار می کنند؛ درست مانند کاری که سگ ها روی بوته زارها انجام می دهند. هرگاه گرگی به دنبال رد پای آنها بیاید، به دقت آنجا را می بوید. بدین طریق می فهمد که گرگ ها از آن مسیر عبور کرده اند یا نه.

غذای اصلی گرگ ها گوشت است و نوع آن بسته به این دارد که چه شکاری بیشتر در دسترس باشد. گرگ ها حیواناتی چون بز کوهی، گوزن و بسیاری دیگر از حیوانات بزرگ سم دار را گرفته و می خورند.

در کانادا و آلاسکا، گرگ ها گله های گوزن را تعقیب می کنند و بچه گوزن ها و آنهایی را که از گله دور افتاده اند، شکار می کنند. در قطب شمال، آنها به گاوها حمله می کنند و زمانی که دام های اهلی در مراتع آنجا بدون نگهبان رها شوند، احتمالاً کشته و نصیب گرگ ها خواهند شد.

خرگوش ها و جوندگان، هنگامی که شکار آسان تری در اطراف نباشد، به وسیله گرگ ها شکار خواهند شد. چنانچه هیچ گوشتی پیدا نکنند، میوه به عنوان مثال انگور خواهند خورد.

گاهی اوقات گرگ ها، ساعت ها شکار خود را تعقیب می کنند. آنها بطور خستگی ناپذیر و بدون سرعت زیاد قدم بر می دارند و می توانند مایل ها این تعقیب را ادامه دهند تا سرانجام شکار را خسته کنند. چند گرگ از جلو و چند تای دیگر ممکن است از عقب حمله کنند.

سرانجام وقتی حیوان شکار شده می افتد و از پا در می آید، گروهی به طرف آن یورش برده و آن را گاز گرفته و زخمی می کنند تا اینکه حیوان بمیرد. سپس همه اعضای گروه با حرص و ولع شروع به خوردن می کنند و گاهی اوقات هر کدام ۷ کیلو گوشت می خورند. باقیمانده گوشت پنهان و دفن می شود که در آینده از آن استفاده شود.

divider

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (13 رای)  
  • منبع
  • youc.ir
  • jamejamonline.ir
قرآن آنلاین
دیدگاه ها

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است