دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۸ خرداد ۱۴۰۳ برابر با ۲۰ ذو القعدة ۱۴۴۵ قمری و ۲۸ مه ۲۰۲۴ میلادی
چگونه میتوان حیوان افسرده را شناسایی کرد؟

آیا حیوان خانگی هم افسردگی می گیرد؟

چگونه میتوان حیوان افسرده را شناسایی کرد؟
0
زمان مطالعه: 5 دقیقه
از انجا که حیوانات نمی‌توانند احساساتشان را برای ما بیان کنند، و این امر باعث می شود بی میلی بوجود آید و حیوان اقسره می شود

در مورد افسردگی حیوانات چه می دانید ؟

محققین به یک مدل افسردگی و اضطراب دست یافته اند که نزدیک به مدل‌های طبیعی است و آن ماکاکوی خرچنگ خوار( نوعی میمون) است. در سال ۲۰۱۵ در یک مطالعه ، حدود ۱۰۰۰ ماکاکوی ماده را برای مشاهده‌ی رخداد طبیعی افسردگی در آن‌ها، در یک مرکز پرورش آنها در چین مورد بررسی قرار داد.

حدود ۵۰ تا از آنها به خاطر ترجیحشان بر جای آرام‌تر یا غذای بهتر و… به طور طبیعی افسرده بودند. برخلاف ماکاکوهای افسرده، ماکاکوهای سالم بیشتر وقت خود را صرف چرخ زدن ، حضور در جمعها و رفتن روی جاهای بلند می‌کردند. در حالی که میمون‌های افسرده بیشتر سعی می‌کردند فعالیت‌هایشان را تنها انجام دهند.

میمون‌های افسرده و منزوی به نحوی متفاوت از بقیه رفتار می‌کردند. این نشان می‌دهند که این حالت فقط مربوط به موقعیتشان نیست. چون همه در یک موقعیت بودند.بلکه فاکتورهایی در ذهن آن‌ها نیز وجود دارد. متاسفانه داروی ضدافسردگی کتامین (ketamine) که در انسان به شکل کارایی عمل می‌کند،

در این میمون‌ها کارا نیست؛ که شاهد دیگری است که مدل های حیوانی همیشه به ما نشانه‌های خوبی از وضعیتهای انسانی نمی‌دهند. در هر حال هنوز معلوم نیست که آیا میمون‌ها از بیماری‌های مشکوک روانی رنج می‌بردند یا صرفا ناراضی بودند. در هر صورت ما نباید فراموش کنیم که بهترین مدل برای فهم افسردگی در انسان‌ها تنها خودشان خواهند بود.

آیا حیوانات هم افسردگی می گیرند

حیوانات چگونه افسرده می شوند :

تعدادی دیگر از محققین تلاش کردند تا افسردگی را از طریق یک سری ابزار قدرتمند به حیوانات القا کنند. در تحقیقی که در سال ۲۰۱۱ انجام گرفت، محققین به راه‌های دست یافتند که می‌توانستند رفتارهایی شبیه افسردگی و اضطراب را در حیوانات القا کنند.

از طریق روش‌هایی مثل غرق شدن، شوک‌های مکرر و… که همگی راه‌هایی جهت القای استرس هستند. اما هنگامی که این پاسخ عاطفی رخ می‌دهد، تعیین این که آیا از ناحیه‌ی اضطراب یا افسردگی ناشی می‌شود، مشکل است.

به علاوه، این عوامل استرس زا چیزی نیست که حیوانات در محیط وحشی تجربه کنند. انسان‌هایی که از افسردگی رنج می‌برند هم معمولا تحت شوک یا غرق شدن واقع نشده‌اند. در نتیجه یک چالش عمده، ایجاد یک حالت افسردگی موثر و ماندگار در موش‌های مورد بررسی بوده‌است.

مطالعات دیگر برروی موش‌ها، احتمال تغییرات ژنتیکی را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ که هدف آن ایجاد نمونه‌هایی است که به طور طبیعی بیشتر مستعد اضطراب و افسردگی هستند؛ که البته چنین مدل‌هایی هنوز در مرحله‌ی تولید باقی مانده‌اند.

آیا افسردگی در حیوانات وجود دارد ؟

به طور کلی افسردگی بر اساس علائمی تشخیص داده می شود که همگی بسیاری ذهنی و غیر عینی هستند. علائم اصلی مشترک افسردگی شامل احساس گناه، فکر به مرگ و از دست دادن احساس لذت است. از آنجایی که حیوانات قدرت بیان ندارند، حتی اگر چنین احساساتی را تجربه کنند نیز قادر به بیان آن نیستند، بنابراین پاسخ قطعی برای پرسش شما وجود ندارد.

آیا حیوانات هم افسردگی می گیرند

علائم حیوان افسرده :

برخی از علائم این بیماری را می توان در حیوانات مورد سنجش قرار داد. یکی از علائم اصلی افسردگی فقدان احساس لذت یا به عبارت دیگر کاهش و یا فقدان علاقه به فعالیتهای لذت آفرین است.

مثلاً میزان تمایل حیوان به غذاهای مورد علاقه اش و یا تمایلات جنسی حیوان مورد بررسی قرار گرفته است. ما همچنین رفتار اجتماعی در جمع حیوانات دیگر، تغییر در الگوی خواب و فعالیتهای روزانه حیوان را نیز مورد ارزیابی قرار داده ایم.

یکی از دیگر رفتارهایی که معمولاً برای سنجش افسردگی حیوان به کار رفته، میزان آمادگی آنها برای تسلیم شدن در مواجهه با شرایط پر استرس است.

بارزترین علائم در میان حیوانات در پستانداران نخستین مشاهده شد. یک مشاهده گر تعلیم دیده می تواند بر اساس مشاهدات رفتاری دربارۀ افسرده بودن یک میمون قضاوت کند. به دلیل شباهت رفتارهای عاطفی میمونها، با نگاه کردن به حالت چهره و یا خیره شدن به یک جهت مشخص می توان احساس اندوه درآنها را تشخصی داد.

آیا محیط در افسردگی حیوانات تاثیر دارد؟

یکی از مشکلاتی که ما با آن مواجه هستیم این است که بیشتر مطالعات آزمایشگاهی بر روی حیوانات در اسارت انجام می شود که معمولاً شرایط افسرده کننده و رخوت آوری را در مقایسه با زیستگاه طبیعی خود تجربه کرده اند و همین موضوع می تواند به ایجاد علائم افسردگی در آنها منجر شود. در حال حاضر اطلاعات چندانی برای مقایسۀ رفتارهای عاطفی حیوانات در حیات وحش و شرایط آزمایشگاهی وجود ندارد.

مطالعات سازمان یافتۀ بسیار اندکی در این زمینه انجام شده است، بنابراین باید بگویم که نمی دانم. اختلالات رفتاری حیوانات در حیات وحش ممکن است شانس بقای آنها را به خطر بیاندازد. حتی این احتمال وجود دارد که آنها به مرحله ای برسند که دیگر توان مبارزه را نداشته باشند و به یک طعمۀ آسان برای شکارچیان تبدیل شوند.

آیا حیوانات هم افسردگی می گیرند

آیا حیوان خانگی افسرده می شود؟

دامپزشکان معمولاً برای درمان اختلالات رفتاری سگها از داروهای ضد افسردگی استفاده می کنند. برای مثال، اگر صاحب سگ، خانه را ترک کند و سگ دچار اضطراب جدایی شود، احتمال مشاهدۀ رفتارهای غیرعادی مانند ایجاد خراش منجر به خونریزی در بدن و یا گاز گرفتن در خانه از حیوان وجود دارد. به نظر می رسد این رفتارها نسخۀ اختلالات روانی در عالم سگها هستند و اگر چه ظاهراً داروهای انسانی برای درمان آنها نیز مؤثر است، اما نیاز به تحقیقات بیشتری در این زمینه وجود دارد.

divider

بیشتر بخوانید:

نام و عوارض 9 خوراکی که می تواند جان حیوان خانگی را به خطر بیندازد

عوارض 9 دارویی که سلامت حیوان خانگی را به خطر می اندازد

درمان بیماری های انگلی در حیوانات اهلی با وتاویت سی (AD3EC)

تهیه و گردآوری مجله دلگرم

جهان باورصاداین مطلب چقدر مفید بود ؟
 

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits