دلگرم
امروز: سه شنبه, ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ برابر با ۱۵ شوّال ۱۴۴۳ قمری و ۱۷ مه ۲۰۲۲ میلادی
تشخیص و درمان سرطان لنفومی در گربه
0
زمان مطالعه: 4 دقیقه
سرطان لنفومی در سگ ها شایع تر از گربه ها می باشد. لنفومی تورم غیر طبیعی غدد لنفاوی می شود. سرطان می تواند به دیگر قسمت های بدن از جمله طحال و مغز استخوان گسترش پیدا کند

سرطان لنفومی در گربه :

سرطان لنفومی در گربه که بر روی غدد لنفاوی اثر می گذارد. لنفومی در سگ ها شایع تر از گربه ها می باشد. لنفومی تورم غیر طبیعی غدد لنفاوی می شود. سرطان می تواند به دیگر قسمت های بدن از جمله طحال و مغز استخوان گسترش پیدا کند.

خطر ابتلا به لنفوم در برای گربه هایی که توسط ویروس لوسمی گربه (FeLV) و یا ویروس ایمنی (FIV) آلوده شده اند بیشتر است.

متاسفانه درمانی برای این سرطان گربه وجود ندارد. در برخی از موارد تنها راه موجود، مراقبت زیاد برای بهبود کیفیت زندگی حیوان مبتلا است. نظارت دقیق بر روی غذا و آب و مواد مصرفی گربه در مرحله بهبودی بسیار مهم است.

پیش بینی این بیماری بسیار متغیر است و بستگی به عکس العمل بیمار نسبت به درمان اولیه، نوع آناتومی تومور، وضعیت FeLV و وزن تومور دارد.

اگر از روش شیمی درمانی استفاده می کنید، نیاز به ارزیابی منظم گربه دارید. در هر معاینه دامپزشک باید آزمایش خون را برای ارزیابی واکنش به درمان و بررسی هرگونه عوارض ناشی از درمان انجام دهد تا در صورت نیاز بتواند تغییرات یا اصلاحاتی را در نوع درمان اعمال کند.

اگر داروهای شیمی درمانی به عنوان بخشی از درمان خانگی تجویز شده باشند، باید دقیقا طبق دستورالعمل رفتار کنید، زیرا داروهای شیمی درمانی حیوانات برای انسان بسیار سمی هستند. اقدامات احتیاطی اساسی شامل پوشیدن دستکش های لاتکس قبل از دارو دادن است.

اگر داروهای ضد درد تجویز شده باشد، با احتیاط آنها را بکار ببرید و تمام موارد را با دقت دنبال کنید، اطمینان حاصل کنید که تمام اعضای خانواده با این برنامه ریزی های دارویی آشنا هستند.

یکی از قابل پیشگیری ترین حوادث در رابطه با حیوانات خانگی، مصرف بیش از حد داروست. تاریخ انقضاء بسیار متغیر و بین چند ماه تا کمتر از ۲ سال است.

سرطان لنفاوی در گربه

علائم بالینی سرطان لنفومی در گربه :

علائم سرطان در گربه بسیار متغیر هستند و به تشریح شکل تومور بستگی دارند. در زیر می توانید با 5نوع لنفوم را همراه با علائم شان مطالعه کنید.

1 - فرم مدیاستینال که در فضای بین کیسه های پلورال / ریه ها اتفاق می افتد.

 1. تنفس با دهان باز
 2. سرفه
 3. بی اشتهایی
 4. کاهش وزن

2 - فرم غذایی که در دستگاه گوارش، شکم و کبد رخ می دهد.

 1. بی اشتهایی
 2. بی حالی
 3. استفراغ
 4. یبوست
 5. اسهال
 6. مدفوع سیاه رنگ یا قیری
 7. وجود خون تازه در مدفوع

3 - فرم چندگانه که در غدد لنفاوی رخ می دهد.

 1. تورم غدد لنفاوی و غده در گربه (فک، زیر بغل و کشاله ران)
 2. از دست دادن اشتها
 3. از دست دادن وزن
 4. افسردگی

4 - فرم تکی که می تواند در هر جایی از بدن رخ دهد.

 1. علائم کاملا به محل بروز بیماری بستگی دارد.

5 - فرم کلیوی که در کلیه ها رخ می دهد.

 1. بی اشتهایی
 2. استفراغ
 3. ضعف
 4. ادرار بیش از حد و تشنگی (پولیوریا و پولیدیپسیا) Polyuria and Polydipsia

تشخیص و درمان سرطان لنفومی در گربه

درمان سرطان لنفاوی :

در واقع علاج سرطان لنفوم در گربه بعید بوده و هیچ درمان مشخص و واحدی برای لنفوم وجود ندارد. هدف اصلی این است که کیفیت زندگی بیمار را تا جایی که ممکن است بهبود دهیم.

می توان از شیمی درمانی و پرتو درمانی استفاده کرد، اما قبل از آن شما باید با یک دامپزشک انکولوژیست مشورت کرده تا بتوانید درمان مناسب را برای گربه تان انتخاب کنید. درمان بستگی به سطح پیشرفت بیماری (پیشرفته یا مراحل اولیه)، سن گربه و وضعیت عمومی گربه دارد.

همچنین بسته به نوع سطح لنفوم، عمل جراحی نیز ممکن است برای برخی از گربه ها پیشنهاد شود. این راه حل ممکن است برای انواع انسداد روده ای و یا برداشتن توده مناسب باشد. همچنین برش جراحی به دامپزشک این اجازه را می دهد تا بخشی از تومور را برای انجام آزمایش جمع کند.

divider

بیشتر بخوانید :

علل تشخیص و درمان فوری پریتونیت عفونی گربه سانان (FIP)

نگهداری از بچه گربه ، چگونه بچه گربه تاز متولد شده بزرگ کنیم

آیا گربه ها هم ایدز( FIV ) می گیرند؟این مطلب چقدر مفید بود ؟
 
 • منبع
 • persianpetshop.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی