معرفی دو گونه سنقر به نام سنقر خاکستری و سفید

۲,۱۸۹
۰
۰
چهارشنبه, ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۲۰:۴۳

مشخصات ظاهری سنقر خاکستری :

سنقر خاکستری 43 تا 50 سانتی‌متر است؛ نشانه‌های تشخیص این پرنده از سنقر گندم‌زار که خیلی به آن شباهت دارد عبارت است از ؛ سفیدی مشخص‌تر دمگاه ، جثه نسبتا بزرگ ( به ویژه پرنده ماده ) ، بال‌ها و دم کمی پهن‌تر .!

پرنده ای شکاری است که دمی بلند و بالهای درازی دارد. رنگ پرنده نر و ماده با یکدیگر متفاوت است. همچنین ماده ها کمی بزرگتر هستند و وزن بیشتری نسبت به پرنده های نر دارند.

پرنده نر سر، سینه، سطح پشتی و دم خاکستری رنگی دارد. پرهای سطح شکمی و پرهای پا سفید هستند و همچنین دمگاه سفيد مشخصی دارد.

شاهپرهای اولیه بال سیاه و شاهپرهای ثانویه سفید می باشند که در انتها خاکستری می شوند و در پرواز تشکیل نوار باریک خاکستری تا سیاه رنگی بر روی شاهپرهای ثانویه را می دهند که از نشانه های تشخیص این پرنده نسبت به سنقر سفید است.

چشمانی به رنگ زرد دارد. در پرنده ماده سطح پشتي به رنگ قهوه اي است. رنگ سر قهوه ای همراه با رگه هایی به رنگ سفید و نخودی است و شكمي نخودي رنگ با راهراه طولي پهن قهوه اي دارد.

معمولا بالای چشمش ابروی سفید مشخصی دیده می شود. به طور کلی اطراف چشم پرنده ماده زیاد تیره نیست. دمگاه سفید مشخصی دارد و روی دمش نوارهای سیاه عرضی دارد.

پرنده نابالغ شبیه پرنده ماده است، اما سطح شکمی آن نخودي رنگ تر و دارای راهراه طولي است. شيوه پرواز سنقر خاكستري مشخص است و در ارتفاع كم پرواز مي كند.

سنقر خاکستری

مشخصات سنقر سفید :

سنقر سفید 43 تا 48 سانتی‌متر ؛ پرنده نر در ناحیه سر و سطح شکمی به طور چشمگیری سفید است . دم و بال‌های خاکستری مایل به آبی روشن دارد و سیاهی شاهپرهای نخستین آن تشکیل مثلث سیاه کوچکی در انتهای بال می دهد

پرنده ای شکاری است با بالهای دراز که معمولا در ارتفاع کم پرواز می کند. رنگ پرنده نر و ماده با یکدیگر متفاوت است. پرنده های ماده کمی بزرگترند و وزن بیشتری نسبت به پرنده های نر دارند.

پرنده نر سطح پشتی سفید مایل به خاکستری و سطح شکمی سفید رنگی دارد. از سنقر خاکستری نر کمرنگ تر و کوچکتر است. پرهای سطح شکمی و پرهای پا سفید هستند و همچنین دمگاه سفيد و بعضا با خالهای خاکستری دارد. شاهپرهای اولیه بال سیاه و شاهپرهای ثانویه و پرهای زیر بال سفید می باشند.

دم و بالها از رو به رنگ خاكستري مايل به آبي می باشند. پرنده ماده سطح پشتي به رنگ قهوه اي و سطح شكمي به رنگ نخودي مایل به نارنجی با راهراه طولي قهوه اي دارد.

سرش قهوه ایست و ابرو و نوار زیر چشمی سفید مشخصی دارد. همچنین نوار سفید باریک طوق مانندی در زیرگونه هایش وجود دارد. دمش قهوه ایست و نوارهای عرضی پهن سیاه رنگی بر روی دمش مشاهده می شود.

دمگاهش سفید و پاهایی زرد رنگ دارد. پرنده نابالغ شبیه پرنده ماده است، اما سطح شکمی آن تیره تر است و طوق سفید زیرگونه به واضحی پرنده ماده نیست.

سنقر سفید

نامهای دیگر سنقر خاکستری و سفید:

خانواده دسته : پرنده ، شاهین سانان ، سنقر
نام فارسی : سنقر خاکستری ، قوش غارتگر سنقر سفید
نام انگلیسی : Northern Harrier Pallid Harrier
نام فرانسوی : ___ Busard pale
نام عربی : مرزة الدجاج مرزة الباهتة
نام علمی : Circus cyaneus Circus macrourus

صدای سنقر خاکستری ( قوش غارتگر ) و سفید:

صدای این پرنده، هشدار دهند است و هنگام نمایش های جنسی، شبیه «که – که –که » یا «کک-کک- کک-» شنیده می شود.

تغذیه :

سنقر خاکستری و سفید معمولااز پستانداران کوچک غذای خود را تامین می کند. گاهی از پرندگان کوچک و بعضا از خزندگانی نظیر مارمولک نیز تغذیه می کند

زیستگاه :

سنقر خاکستری و سفید در مناطق تالابی- نیزار، استپ های چمنزار و سواحل به سر می برد و روی زمین، علفزارها یا زمین های کشاورزی و باتلاق ها آشیانه می سازد. در ایران، زمستان ها، در نقاط به جز بلوچستان، به وفور دیده می شود.

متنوع‌تر از زیستگاه سنقر گندم‌ زار . آشیانه‌اش را روی زمین ، در علفزارها ، باتلاق‌ها ، بیشه‌ها و یا زمین‌های زراعتی می سازد .

سنقر خاکستری و سفید از جمله پرندگانی‌ست که زمستان‌ها به تعداد نه چندان قابل توجه‌ای در سطح ایران به چشم می خورند ، در تمام نقاط ایران به جز منتهی‌الیه جنوب شرقی ( بلوچستان )دیده می شود و در حال حاضر از جمله پرندگان نادر بشمار می آید ، چند جفت از این گونه زیبا و باشکوه در اطراف شالیزارهای شمالی ( گیلان ) مشاهده شده‌اند .!

در گذشته سنقر سفید زمستان‌ها فراوان بوده و به صورت مهاجر عبوری در همه‌جای ایران دیده می‌شده است ، احتمال آن می رفته که در شمال شرقی ایران زادوولد کند . در حال حاضرتعداد آنها به صورت چشم‌گیری کاهش پیدا کرده و در فصل زمستان به ندرت دیده می شوند . سنقر سفید از جمله پرندگانی‌ست که بنا بر نظر کارشناسان محیط زیست ایران ، در شرف تهدید انقراض نسل قرار دارند .

حفاظت :

چنین به نظر می رسد که جلوگیری از تخریب تالاب ها و مناطق زیستی این پرنده برای حفاظتش کافی است.

divider

بیشتر بخوانید :

معرفی گونه ای سنقر به نام سنقر تالابی + عکس

معرفی عقاب صحرایی و شباهت آن با عقاب خالدار کوچک + تصاویر

معرفی عقاب ماهیگیر و ویژگی های منحصر به فرد + فیلم و عکس


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter