دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
مشخصات عقاب صحرایی لکه زرد رنگی انتهای منقارش و رنگش قهو ه ای تیره است

معرفی عقاب صحرایی و شباهت آن با عقاب خالدار کوچک + تصاویر

مشخصات عقاب صحرایی لکه زرد رنگی انتهای منقارش و رنگش قهو ه ای تیره است
0
زمان مطالعه: 3 دقیقه
مشخصات ظاهری عقاب صحرایی: عقاب صحرایی 75 سانتی متر طول دارد. پرنده ی بالغ به رنگ قهوه ای تیره، با پوشش متنوع زیر بال، شبیه قسمت های دیگر بدن با کمرنگ تر از آن دیده می شود . زیر بال ها یکدست، با...

مشخصات ظاهری عقاب صحرایی:

عقاب صحرایی 75 سانتی متر طول دارد. پرنده ی بالغ به رنگ قهوه ای تیره، با پوشش متنوع زیر بال، شبیه قسمت های دیگر بدن با کمرنگ تر از آن دیده می شود .

زیر بال ها یکدست، با پرهای پروازی کمرنگ تر یا پررنگ تر از آن، و نوارهای تیره ی پهن در حاشیه ی انتهایی بال ها، که حاشیه ی سرشانه و پیش بال تیره رنگ است، دیده می شود.

از بالا، روتنه غالبا در سطح بال ها کمرنگ تر است با رگه های تیره که تا شاهپرهای کمرنگ تر ادامه دارند. دم خاکستری مایل به قهوه ای و قاعده و انتهای آن تیره تر است.

پرنده ی جوان قهوه ای کمرنگ است که نوارهای مشخص سفیدی در زیر بال ها، لکه ی بزرگ شاهپرها ا زبال و دمگاه تیره اش آن را از پرنده ی جوان شاه باز متفاوت می سازد.

معمولا پرنده ی تازه بالغ تا کامل شدن پشش رنگی بدنش، تیره تر از پوشش زیر بال ها است و شباهت بسیار با نابالغ عقاب خالدار کوچک دارد، با این تفاوت که نوارهای سفید زیر بال، پرهای انتهایی مشخص بال و منقار بزرگترش او را متمایز می کند.

لکه ی زرد رنگی در انتهای منقار این پرنده دیده می شود که تا زیر چشم امتداد دارد. پروازی سنگین، همراه با بالبازروی با بال های پهن، که به حالت خمیده در می آید، دارد.

نامهای دیگر عقاب صحرایی :

دسته ( خانواده ) :پرنده ، عقاب ، عقاب شکاری
نام فارسی :عقاب صحرایی
نام انگلیسی :Steppe Eagle
نام عربی :عقاب البادية
نام علمی : Aquila nipalensis

صدای عقاب صحرایی :

صدای عقاب صحرایی شبیه به صدای عقاب خالدار بزرگ است.

تغذیه :

عقابهای صحرایی از پستانداران کوچک مانند خرگوشها، پرندگان و جوندگان غذای خود را فراهم می کند. از مردارهای تازه نیز تغذیه می کند.

زیستگاه عقاب صحرایی:

این پرنده در استپ های باز، نواحی بیابانی و نیمه بیابانی، کوهپایه ها، نزدیک تالاب ها و حوالی شهرهای بیابانی به سر می برد. معمولا آشيانه خود را روي درخت مي سازد.

در ایران ، در مناطق جنوب شرقی، به صورت مهاجر دیده شدهاست.

حفاظت:

عقاب صحرایی در زمره ی پرندگان حفاظت شده است، بنابراین، ضمن بررسی دقیق مناطقی که در آنها به سر می برد، باید برای حفاظت از این مناطق اقدامات جدی صورت گیرد.

تصاویر :

عقاب صحرایی
عقاب صحرایی
عقاب صحرایی
عقاب صحرایی

بیشتر بخوانید:

معرفی عقاب دشتی ، عقاب بومی و کمیاب ایران + تصاویر

معرفی عقاب مهاجر به نام عقاب پرپا + تصاویر

معرفی دو گونه عقاب خالدار به نام عقاب خالدار بزرگ و کوچک + تصاویراین مطلب چقدر مفید بود ؟
 


دیدگاه ها
اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !