دال سیاه بخاطر شباهت زیاد با کرکس ، کرکس سیاه معروف شد + عکس

دال سیاه جثه اش بسیار بزرگ و از نظر اندازه و شکل شبیه کرکس با این تفاوت ، که پرو بالش کاملا سیاه و دمش سه گوش و بلندتر است
۲,۴۶۵
۰
۰
سه شنبه, ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۱۸:۱۹

مشخصات ظاهری دال سیاه :

کرکس سیاه 99 تا 107 سانتی متر طول دارد. جثه اش بسیار بزرگ و از نظر اندازه و شکل شبیه کرکس است. با این تفاوت ، که پرو بالش کاملا سیاه و دمش سه گوش و بلندتر است.

از فاصله بسیار دور شبیه عقاب دریایی می نماید و شاهپرهایش اندکی روشن تر از رنگ بدن به نظر می رسد. پوست سر و گردن لخت و بدون پر این پرنده آبی مایل به خاکستری است و در اطراف گردنش یک شنل قهوه ای رنگ مشاهده می شود.

دال سیاه یا کرکس سیاه نوعی لاشخور بزرگ است که در اروپا و آسیا از اسپانیا تا کره می‌زید.

این پرنده معمولاً تمام طول سال را در یک منطقه می‌ماند و فقط به مناطقی که از زمستان‌های سخت برخوردارند مهاجرت می‌کند.

خوردن طعمه‌های مسموم و کاهش لاشه‌ها در دو قرن اخیر نسل دال سیاه را در بسیاری از کشورهای اروپایی و شمال آفریقا بر انداخته است.

امروزه نیز استفاده از موش‌کش‌ها در تبت و زنده‌گیری از طبیعت (برای فروش به باغ وحش) در کشورهای شوروی سابق نسل این حیوان را تهدید می‌کند.

در مقابل اقدامات حفاظتی و تغذیه داوطلبانه تعداد دال‌های سیاه را در برخی مناطق افزایش داده‌است، مهمترین نمونه اسپانیا است که جمعیت دال سیاه آن از ۲۰۰ جفت در سال ۱۹۷۰ به ۱۰۰۰ جفت در سال ۱۹۹۲ افزایش یافت.

برنامه‌هایی هم برای بازگرداندن این پرنده به دیگر کشورهای اروپایی همچون فرانسه نیز در جریان است.
از لحاظ اندازه و طرح بدن در حال پرواز شبیه دال است با این تفاوت که سر بزرگتر و منقاری کلفت‌تر دارد و دمش درازتر و در انتها تا حدی سه‌گوش است ( ولی گاهی بر اثر فرسایش به دم دال شباهت پیدا می کند ) .

تفاوت دیگرش پرو بال قهوه‌ای دوده‌ای یکدست است که از دور سیاه به‌نظر می رسد . پوشپرهای بالش تیره‌تر از شاهپرهاست و سطح زیرین بال‌ها مانند بال دال ؛ راهراه ندارد .

گردنش بدون پر با پوستی به رنگ صورتی آمیخته با آبی می باشد و در اطراف گردن یک شِـنِـل قهوه‌ای رنگ دارد . رفتار و صدایش مانند دال است و تا اندازه‌ای تک‌زی است .

نامهای دیگر کرکس سیاه :

دسته ( خانواده ) : پرنده ، شاهین سانان ، کرکس
نام فارسی : کرکس سیاه ، دال سیاه
نام انگلیسی : Black Vulture, Monk Vulture, or Eurasian Black Vulture / Cinereous Vulture
نام فرانسوی : Vautour moine
نام علمی : Aegypius Monachus

دال سیاه یا کرکس سیاه بسیار ساکت است

رفتار و صدایش مانند دال است و تا اندازه‌ای تک‌زی است .

زیستگاه :

کرکس سیاه در مناطق گوناگون، بخصوص در کوهستان ها و دشت های دور افتاده، به سر برده و روی درخت ها، لبه ی پرتگاه ها و روی صخره های مرتفع آشیانه می سازد و بومی است. در ایران، به تعداد اندک، در اغلب نقاط دیده می شود.

كوهستان‌هاي و دشت‌هاي دور افتاده ، آشيانه‌اش را روي درخت‌ها و روي صخره‌هاي لب پرتگاه‌ها مي‌سازد .

دال سیاه پرنده‌ ای‌ ست بومی ایران و هنوز به تعداد خیلی کم در ( پارك ملي سرخه حصار در شرق تهران ) ایران دیده می شود ، اين پرنده نادر ايراني در شرف تهديد جدي انقراض نسل قرار دارد .

حفاظت :

اگرچه جمعیت این پرنده اندک است که، درحال حاضر، نیازی به حفاظت ویژه ندارد، اما در صورت مشخص شدن محل تولید مثل آن باید باجدیت آنجا را حفاظت کرد.

تصاویر :

دال سیاه
دال سیاه
دال سیاه
دال سیاه
دال سیاه
دال سیاه

بیشتر بخوانید :

معرفی کرکس گریفون لاشخوری با پروازی متفاوت + عکس

معرفی گونه کرکس به نام کرکس ( دال ) پشت سفید خاوری + تصاویر

معرفی دو گونه سارگپه به نام سارگپه جنگلی و تاجدار + فیلم

کاربر گرامی چنانچه درمورد " دال سیاه " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید . و با مجله دلگرم همراه شوید و از نگهداری تا بیماری های و دانستنی های حیوانات آشنا شوید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter