معرفی گونه حواصیل به نام حواصیل سبز کاکلی + فیلم و عکس

حواصیل سبز پرهای سیاه تارک روی سر پرنده به کاکلی با چند پر بلند وسبز براق ختم می شوند
۱,۹۷۶
۰
۰
یکشنبه, ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۱۷:۳۹

مشخصات حواصیل سبز :

حواصیل سبز 46 سانتی‌متر است ؛ حواصیلی است کوچک و تیره رنگ با کاکلی به رنگ سبز تیره و براق ، منقار سیاه ، پاهای کوتاه به رنگ زرد نارنجی . سطح پشتی و بالهایش خاکستری پررنگ است ، با اثری از رنگ سبز ، و سطح شکمی آن خاکستری تیره می باشد .

در زیر چشم یک نوار سیاه نسبتا کوتاه دارد و پوشپرهای گوش آن تقریبا سفید است . پرنده نابالغ بطور کلی قهوه‌ای مایل به خاکستری پررنگ می باشد .

حواصیل سبز بطور عمده در نور کم صبح خیلی زود و یا غروب آفتاب فعالیت می کند و در طی روز در بین سنگ‌ها و یا بین بوته‌های انبوه گیاهان استراحت می کند . معمولا تک‌زی است .

حواصیلی است کوچک با رنگی خاکستری متمایل به سبز که پاهای کوتاهی به رنگ زرد نارنجی دارد این گونه از حواصیل، چندین زیر گونه دارد که از نظر رنگ و طرح علاوه بر تغییرات فصلی تفاوت هائی هم با هم دارند .

در نگاه کلی رنگ پروبال این گونه، خاکستری تیره است ، با اثری از رنگ سبزکه خطوط واضح سفیدرنگی مرز پَرها ی بال پرنده را مشخص می کند و اغلب نوار روشنی در سراسرخط وسط ناحیه سینه وتا حدودی از شکم به چشم می خورد .

پرهای سیاه تارک روی سر پرنده به کاکلی با چند پر بلند وسبز براق ختم می شوند. نوار سیاه نسبتا کوتاهی درزیر چشم پرنده دیده می شود و پوشپرهای گوش آن سفید رنگ می باشد .

منطقه فاصله بین چشم و منقار آن زرد رنگ ، منقارش ضخیم ، نوک تیز و تیره است و چشمانش زرد رنگ می باشند . هنگام پرواز سر وگردن خود را جمع می کند ودر حالی که پاهایش در امتداد بدن و فراتر از دم قرار می گیرند به پروازش ادامه می دهد .

بال زدنش نسبتا سریع و اغلب در هنگام غروب ویا صبح زود ، وهنگامی که نورخورشید کمتر است و به اصطلاح هوا گرگ و میش است به فعالیت می پردازد و در طی روز معمولا بین سنگها و یا بین بوته های انبوه گیاهان استراحت می کند و فعالیت کمتری دارد .

رنگ پرو بال در پرنده نا بالغ ، به طور کلی قهوه ای مایل به خاکستری پر رنگ می باشد. درسواحل سنگي ، جزاير مرجاني ، سواحل هموار و گلي و در نقاطي كه درخت حرا مي رويد دیده می شود .

بطور انفرادي در بوته‌هاي انبوه و يا روي شاخه‌هاي درخت حــرا در مناطق باتلاقي آشيانه مي سازد .

کلیپی جالب از حواصیل سبز :


نامهای حواصیل سبز :

دسته ( خانواده ) : پرنده ، لک لک سانان ، تیره حواصیل
نام فارسی : حواصیل سبز
نام انگلیسی : Striated Heron
نام عربی : البشون الاخضر
نام علمی : Butorides striata

صدا حواصیل سبز :

صدای این پرنده اتفاقی و هشداردهنده، شبیه «چوک –چوک» و هنگام برخاستن «که وو» شنیده می شود.

زیستگاه :

حواصیل سبز از جمله پرندگانی‌ست که اخیرا از جزایر خلیج فارس گزارش شده است که در آنجا بصورت بومی و به تعداد نسبتا فراوان دیده می شود .

حواصیل سیاه در مناطقی با عرض های متوسط و نیمه حاره تا حاره ای و در آب های کم عمق و تازه و رودخانه های عریض، مصب ها، خورهای گلی و جنگل های ماندابی به سر می برد ومعمولا تک زی است.

در ایران، در سواحل دریای عمان و جزایر خلیج فارس، به صورت بومی و به تعداد اندک دیده می شود.

سواحل سنگی ، جزایر مرجانی ، سواحل هموار و گلی و در نقاطی که درخت حرا می روید . بطور انفرادی در بوته‌های انبوه و یا روی شاخه‌های درخت حرا در مناطق باتلاقی آشیانه می سازد .

تغذیه :

غذاي عمده حواصیل سبز را، ماهيان کوچک ، سخت پوستان ، نرم تنان و حشرات و از بعضی گیاهان آبزی نيز تغذيه ميکند

حفاظت :

جلوگیری از تخریب مناطق حاره و تالاب های ماندابی، برای حفاظت این پرنده کافی است.

آلبوم :

حواصیل سبز
حواصیل سبز
حواصیل سبز
حواصیل سبز
حواصیل سبز
حواصیل سبز
حواصیل سبز
حواصیل سبز
حواصیل سبز

بیشتر بخوانید :

مشخصات ، تغذیه و زیستگاه حواصیل شب تاج سیاه + آلبوم

معرفی دو گونه بوتیمار به نامهای بوتیمار بزرگ و کوچک + فیلم و عکس

معرفی کفچه نوک با منقار کفگیریش و کاکل زرد رنگش + فیلم و عکس

کاربر گرامی چنانچه درمورد " حواصیل سبز " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید . و با مجله دلگرم همراه شوید و از نگهداری تا بیماری های و دانستنی های حیوانات آشنا شوید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter