دلگرم
امروز: شنبه, ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ برابر با ۲۰ شعبان ۱۴۴۵ قمری و ۰۲ مارس ۲۰۲۴ میلادی
پرندهٔ بزرگی است که گردن بلند، منقار بلند قرمزرنگ، پاهای بسیار بلند قرمز رنگ، بال های بلند و پهن و دمی کوتاه دارد.

معرفی لک لک سفید و چرا در ایران به او حاجی لک لک می گویند + عکس

پرندهٔ بزرگی است که گردن بلند، منقار بلند قرمزرنگ، پاهای بسیار بلند قرمز رنگ، بال های بلند و پهن و دمی کوتاه دارد.
14
زمان مطالعه: 6 دقیقه
مشخصات لک لک سفید : طول بدن لک لک سفید در حدود یک متر و طول دوبال آن در حدود ۱۸۰ تا ۲۱۸ سانتی متر است. پرندهٔ بزرگی است که گردن بلند، منقار بلند قرمزرنگ، پاهای بسیار بلند قرمز رنگ، بال های بلند...

مشخصات لک لک سفید :

طول بدن لک لک سفید در حدود یک متر و طول دوبال آن در حدود ۱۸۰ تا ۲۱۸ سانتی متر است.

پرندهٔ بزرگی است که گردن بلند، منقار بلند قرمزرنگ، پاهای بسیار بلند قرمز رنگ، بال های بلند و پهن و دمی کوتاه دارد. لک لک به رنگ های سیاه و سفید دیده می شود.

این پرنده بزرگ جثه سفید رنگ و باوقار، در بسیاری از افسانه ها و داستان های قدیمی حضور دارد و نشانه دوستی انسان و پرنده هاست. به لک لک سفید «حاجی لک لک» هم می گویند. این گونه، نماد استان زنجان است.

لک لک ها از جمله پرندگانی هستند که از نزدیک شدن به مراکز تجمع انسان ها هراسی ندارند. ما انسانها نیز برای آنها احترام قائلیم و از آنها به نام حاجی لک لک هم یاد می کنیم. آنها در زمینهای کشاورزی باز، که برایشان منبع غذایی هم محسوب می شود. جوجه آوری می کنند و لانه های بسیار بزرگ خود را از شاخه ها و تکه های چوب در بالای درختان و تیرهای تلفن و گاه در ساختمانهای مخروبه یا بام خانه ها و انباری های روستایی می سازند.

این پرنده، به خصوصی درجنوب ایران، از قدیم نماد دوستی انسانها و پرندگان بوده است؛ به همین دلیل،در بسیاری از داستان ها و افسانه های قدیمی ایرانی حضور دارد. البته در سالهای اخیر، لک لک ها در بسیاری از شهرهای بزرگ دیگر دیده نمی شوند زیرا در این گونه شهرها جایی برای زندگی ندارند یا مقدار آلودگی هوا بیش از حد تحمل آنهاست.

لک لک ها گردن و پاهای بلند و کشیده ای دارند و در هنگام پرواز، برخلاف پلیکان ها و حواصیل ها که گردن خود را جمع می کنند و به شکل S در می آورند، گردنشان را کاملا کشیده و راست نگه می دارند. پاهای آنها هم کاملاً کشیده است و در هنگام پرواز از دمشان فراتر می رود.

نامهای لک لک سفید :

دسته ( خانواده ) :پرنده ، لک لک سانان
نام فارسی :لک لک سفید ، حاجی لک لک
نام انگلیسیWhite Stork
نام علمی :Ciconia Ciconia

صدای لک لک سفید :

لک لک سفید برخلاف پرندگان دیگر ، اندام تولیدکننده صدا در حنجره ندارد ، به همین سبب ، پرنده ای بی صدا و لال است راه دیگری برای تولید صدا یافته است به خصوص زمانی که دو پرنده نر و ماده یکدیگر را در لانه ملاقات می کنند، با به هم زدن منقار قرمز و بلند خود، صدای تق تقی تولید می کنند که نشانهٔ شادمانی است.

این پرنده ها گاهی نیز صداهایی مانند «خرخر» و «هیس» از خود در می آورند.

زیستگاه لک لک سفید :

در اروپا، آمریکای شمالی، خاورمیانه و چین زادآوری دارد. در فصل تابستان، در اروپای مرکزی و شرقی (و روسیه) هم دیده می شود.

در ایران بیشتر در مناطق غربی کشور زادآوری دارد. این پرنده، بومی برخی نقاط خوزستان است و سراسر سال در آن نقاط می ماند.

در نواحی تالابی، چمن زارها، کشتزارها و حاشیه ی رودخانه های نزدیک به مناطق مسکونی زندگی می کند.

ژیم غذایی:

غذای لک لک سفید ، ماهی ، جوجه ی پرنده ها ، قورباغه ، موش ، کرم خاکی ، حلزون و … است.

لک لک سفید با تغذیه کردن از برخی حیوانات، در کنترل آنها نقش دارد. این پرنده با خوردن موش ها و کنترل جمعیت آنها به در امان ماندن محصولات کشاورزی کمک می کند. لک لک ها نماد وقار نیز هستند؛ زیرا اغلب در کنار آب، روی یک پا می ایستند یا به آرامی راه می روند. آنها در هنگام پرواز نیز آهسته بال می زنند.

زادآوری لک لک سفید :

لک لک مادہ درلانه ی بسیار بزرگی، که معمولاً بر بام خانه ها، مناره مسجدها و هر جای بسیار بلند دیگر می سازد، ۳ تا ۵ تخم می گذارد. نر و ماده هر دو ۲۹ تا ۳۰ روز روی تخم ها می خوابند.

برای نمونه، لک لک ها در گذشته در ۱۰ نقطه تهران و اطراف آن آشیانه سازی و جوجه آوری میکرده اند اما در سال های اخیر تنها در یکی از آن نقاط دیده شده اند.

حفاظت :

از زیستگاه ها و محل های تولید مثل این پرنده، برای بقای آن ، اهمیت بسزایی دارد.

در سال های اخیر، از جمعیت آن بسیار کاسته شده است؛ به همین سبب در بسیاری از مناطقی که زیست می کرده است، دیگر دیده نمیشود. از آنجا که در این زمینه مطالعهٔ زیادی انجام نگرفته است، از وضع در ایران جمعیت آن اطلاعات کافی در دست نیست.

آلبوم :

لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک
لک لک سفید یا حاجی لک لک

لک لک سفید در فرهنگها

1 . در فرهنگ ایران :

لک لک از مرغان کوچ کننده و مهاجر است که بر نقاط مرتفع شهری و بین مردم لانه می‌سازد و هر سال در فصل شکوفایی و طراوت طبیعت از دور دست‌ها به لانه‌اش مراجعت می‌کند و تا پاییز می‌ماند، علت این که این مرغ را حاجی نامیده‌اند .

این است که مردم ایران فکر می کردند لک لک در فصولی که ناپدید می‌‌شود و مهاجرت می‌کند به خانه خدا و به زیارت کعبه می‌رود و چون باز می‌گردد حاجی شده است، این است که او را حاجی لک لک نامیده‌اند. دیدن حاجی لک لک در خواب تعبیر مرغان مهاجر را دارد و میمون و مبارک است.

این پرنده، به خصوصی درجنوب ایران، از قدیم نماد دوستی انسانها و پرندگان بوده است؛ به همین دلیل،در بسیاری از داستان ها و افسانه های قدیمی ایرانی حضور دارد.

البته در سالهای اخیر، لک لک ها در بسیاری از شهرهای بزرگ دیگر دیده نمی شوند زیرا در این گونه شهرها جایی برای زندگی ندارند یا مقدار آلودگی هوا بیش از حد تحمل آنهاست.

2 . در فرهنگ اروپا :

در اوایل قرن بیستم ، لک لک در اروپا نماد آورنده نوزاد بوده است. رسم بر این هست که به دنیا آمدن نوزاد را در خانه خود با نصب یک لک لک در پشت پنجره و یا در باغچه و با تزئین در و پنجره خانه خود به دیگران اطلاع میدهند.
مردم بر این باورند که لک لک ها نماد شادی و آورنده نوزاد میباشند. و همچنین با آمدن لک لک ها بهار نیز میاید و تاریکی و زمستان رخت بر میبندد وهمچنین لک لک ها حامل شانس و اقبال نیز با خود میباشند.

بیشتر بخوانید :

چگونه میتوان لک لک گردن سفید را از لک لک سیاه تشخیص داد ؟ عکس

لک لک سیاه با خلق و خوی خاص و تنها مهاجرت می کند + فیلم و عکس

معرفی پرنده نوک سرخ دریایی با دم شگفت انگیزش + آلبوم

کاربر گرامی چنانچه درمورد " لک لک سفید یا حاجی لک لک " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید . و با مجله دلگرم همراه شوید و از نگهداری تا بیماری های و دانستنی های حیوانات آشنا شوید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.9 از 5 (14 رای)  

دیدگاه ها

اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !


hits