گونه ای زیبا و خاص از پرنده کشیم به نام کشیم بزرگ کاکلی + آلبوم

کشیم بزرگ بخاطر کاکل زیبا و رقص زیبای آن روی سطح آب در زمان جفت گیری از گونه های معروف کشیم شناخته شده است
۱,۹۸۰
۰
۰
پنج شنبه, ۱۳ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۱۶:۰۶

مشخصات ظاهری کشیم بزرگ :

کشیم بزرگ 49 سانتیمتر طول دارد و از دیگر کشیمیان بزرگتر است. منقارش قرمز صورتی است و گردنی باریک دارد. پشت گردن و روتنه خاکستری مایل به قهوه ای است.

در فصل تولید مثل، روی سرش دو کاکل بلند و تیره رنگ مشاهده میشود که اطراف آن را طره سیاه بلوطی پوشانده و داخل این طره تا حاشیه ی صورت ، قرمز بلوطی است. حاشیه ی چشمان و ریز گلوی این پرنده سفید است.

از همه کشیم ها بزرگتر است و در فصل زاد و ولد با حرکات زیبا و نمایشی روی سطح آب آمادگی خود را برای آشیانه سازی اعلام می کند.

بدنی پرجثه و گردنی باریک دارد و انتهای بدنش گرد است وچنان به نظر می آید که فاقد دم می باشد. این پرنده اغلب فعالیتهای خود را بر روی سطح آب انجام می دهد و مانند سایر کشیم ها با زندگی روی آب کاملا سازگار می باشد.

پاهای این پرنده در انتهای شکم قرار دارد و بدون پرده است ولی درکناره های هر کدام از انگشتانش پرده ای قرار دارد که این پرنده را قادر می سازد تا با مهارت خیلی زیادی در آب غواصی کند و غذای مناسب خود را بدست آورد.

به ندرت و معمولا در ارتفاع کم پرواز می کند و هنگام پرواز سر خود را پائین نگه می دارد. در پرواز شاهپرهای ثانوی سفید و لکه سفید و بزرگ پیش بالش، به وضوح نمایان می شود.

این پرنده در قصل زاد و ولد با یک جفت کاکل تیره و طره های سیاه و بلوطی رنگ دور سرش به آسانی تشخیص داده می شود و همچنین سطح پشتی قهوه ای مایل به خاکستری و سطح شکمی سفید اطلسی براق دارد.

در زمستان و در فصل دور از زاد و ولد طره و کاکل بلند را از دست می دهد و تارکش سیاه می شود، سرش سفید و خط ابروئی سیاهی تا قسمتهائی از گردنش نمایان می گردد و کلا رنگ پر و بالش خاکستری و به روشنی گرایش پیدا می کند.

نامهای کشیم بزرگ :

دسته ( خانواده ) : پرنده ، کشیم سانان
نام فارسی : کشیم بزرگ
نام انگلیسی : Great Crested Grebe
نام عربی : الغطاس المتوج الكبير
نام علمی : Podiceps cristatus

صدا:

صدای کشیم بزرگ عمدتا درفصل تولید مثل و شبیه «راه –راه- راه» شنیده می شود.

زیستگاه :

کشیم بزرگ اغلب در دریاچه های آب شیرین، آبگیرها و مصب هایی که دارای پوشش گیاهی است، به سر برده و لابلای پوشش های نیزاری تولید مثل می کند.

کشیم بزرگ از جمله پرندگانی ست که زمستان‌ها از پراکندگی زیادی برخوردار است همینطور به تعداد نسبتا فراوانی در ایران زاد و ولد می کند . تعداد زیادی از آنها را می توان در پناهگاه شکار ممنوع خان گرمز مشاهده کرد .!

تغذیه :

غذاي عمده کشیم بزرگ ماهي است و از سخت پوستان و نرم تنان و حشرات و از بعضی گیاهان آبزی نيز تغذيه مي کند .

آلبوم :

کشیم بزرگ
کشیم بزرگ
کشیم بزرگ
کشیم بزرگ
کشیم بزرگ
کشیم بزرگ
کشیم بزرگ
کشیم بزرگ
کشیم بزرگ
کشیم بزرگ
کشیم بزرگ
کشیم بزرگ
کشیم بزرگ

بیشتر بخوانید :

معرفی گونه ای کشیم به نام کشیم گردن سرخ + آلبوم

معرفی کامل پرنده ی ماهی خوار به نام کشیم کوچک + فیلم و عکس

کاربر گرامی چنانچه درمورد " کشیم بزرگ" سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید . و با مجله دلگرم همراه شوید و از نگهداری تا بیماری های و دانستنی های حیوانات آشنا شوید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
 

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter