معرفی دو گونه پرنده ی غواص به غواص گلو سرخ و گلو سیاه + عکس

ویژگی های پرنده غواص گلو سرخ و گلو سیاه
۱,۸۲۰
۰
۰
سه شنبه, ۱۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ ۱۹:۱۲

در مورد پرنده های غواص چه می دانید؟

اين پرنده از خانواده غواص مي باشد. دو گونه پرنده از خانواده غواص در ايران ديده شده است که يکي غواص گلو سياه و ديگري غواص گلو سرخ مي باشد.

غواصها معمولا پرندگاني پرجثه و شناگراني ماهر مي باشند که اغلب اوقات خود را بر روي آبهاي مسطح و نسبتا عمیق مي گذرانند ، روی آب غوطه ور مي شوند ، تغذيه مي کنند و به استراحت می پردازند.

گردن غواص گلو سرخ کمي باريکتر از غواص گلو سياه به نظر مي رسد و رنگ آن خاکستري روشن و مايل به صورتي کم رنگ مي باشد که در فصل زاد و ولد يک لکه مثلثی شکل سرخ در گلوي اين پرنده نمايان مي شود.

سر اين پرنده مانند غواص گلو سرخ مخروطي و بزرگ مي باشد ولي نوک تيز آن، سر بالا است. این پرنده همواره سر و گردن خود را بالا نگه مي دارد.

معرفی دو گونه پرنده غواص :

  1. غواص گلو سرخ :
  2. عواص گلو سیاه :

1 - مشخصات پرنده غواص گلو سرخ :

این پرنده، 53 تا 60 سانتی‌متر طول دارد و وزن آن به كمتر از 2 كيلوگرم مي‌رسد. نرها كمي از ماده‌ها بزرگترند .

کوچکترین پرنده از تیره غواصیان است. نیم نوک بالا، کشیده و نیم نوک پایین، اندکی به سمت بالا متمایل است. سر، خاکستری رنگ، پس سر و گلو با خطوط خاکستری و سیاه و سفید پوشیده شده است.

پس سر، در زمستان، اندکی خالدار است. زیر تنه، سفید است. که این سفیدی تا زیر گلو و چانه امتداد دارد، به طوری که صورت نیز سفید به نظر می آید. روتنه، قهوه‌ای است و خال‌های ریز سفیدی در آن دیده می‌شود.

آلبوم :

پرنده غواص گلو سرخ
پرنده غواص گلو سرخ
پرنده غواص گلو سرخ
پرنده غواص گلو سرخ
پرنده غواص گلو سرخ
پرنده غواص گلو سرخ
پرنده غواص گلو سرخ
پرنده غواص گلو سرخ
پرنده غواص گلو سرخ
پرنده غواص گلو سرخ

2 - مشخصات پرنده غواص گلو سیاه :

این پرنده، 55 تا 58 سانتیمتر طول دارد. منقارش کشیده و قلمی است که آن را افقی نگه می دارد. سر و گردن به رنگ خاکستری است و جلو گلویش لکه ی سیاهی دیده می شود. همچنین در دو طرف گردن رگه های سیاه و سفیدی به چشم می خورد.

زیر تنه،در زمستان، تا زیر گلو سفید و پشتش قهوه ای تیره ی مایل به سیاه دیده می شود. روتنه ، قهوه ای تیره است، که خالهای مشخص سفیدی در آن مشاهده میشود. حلقه ی مشخصی در اطراف چشمانش ندارد و در حال پرواز شبیه غواص گلو سرخ است، اما با رنگ سیاه و سفید متمایز از یکدیگر، قابل تشخیص است.

در فصل زمستان سفيد رنگ است. پاهاي اين پرنده قوي است و در انتهاي ناحيه شکمي قرار دارد که سه انگشت جلوي آنها پرده دار است. اين پرنده اغلب در سطح آبهاي سطحي و باز ديده مي شود .

هنگام پرواز سر و گردنش راست وکمي پائين تر از سطح بدن مي باشد و در امتداد دم قرار مي گيرد که پاهاي پرنده فراتر از دم کوچک آن ديده مي شوند. پروازش سريع و همراه با بال زدنهاي مداوم مي باشد راه رفتن اين پرنده به دليل قرار داشتن پاها در انتهاي ناحيه شکمي مشکل به نظر می آيد.

آلبوم :

پرنده غواص گلو سیاه
پرنده غواص گلو سیاه
پرنده غواص گلو سیاه
پرنده غواص گلو سیاه
پرنده غواص گلو سیاه
پرنده غواص گلو سیاه
پرنده غواص گلو سیاه
پرنده غواص گلو سیاه
پرنده غواص گلو سیاه

نامهای غواص گلو سرخ و غواص گلو سیاه :

دسته ( خانواده ) : پرنده ، غواصیان
نام فارسی : غواص گلو سرخ | غواص گلو سیاه
نام انگلیسی : Arctic Loon | Red- throated Diver
نام فرانسوی : none | Plongeon catmarin
نام عربی : سماك احمر الحنجرة | سماك اسود الحنجرة
نام عملی : Gavia arctica | Gavia Stellata

صدای

غواص گلو سرخ :

صدای این پرنده در پرواز، شبیه «کووک- کووک » شنیده می شود.

غواص گلو سیاه :

صدای این پرنده به صورت سوت ها ممتد شنیده می شود

تولید مثل :

غواص گلو سرخ در فصل تولید مثل، با لکه‌ی قرمز بلوطی در جلوي گلو و نیز بالا گرفتن سر و منقارش قابل شناسایی است.

غواص گلو سیاه گردن خاکستري و کلفت از ديگر مشخصات اين پرنده غواص مي باشد که در فصل زاد و ولد گردنش از ناحيه جلو سياه مي گردد

فقط در فصل زاد و ولد جهت آشيانه سازي از آب بيرون مي آيند و در سواحل اطراف آبها و در ميان علفزارها آشيانه خودرا مي سازند.

ماده معمولاً دو و حداكثر سه تخم مي‌گذارد . جوجه‌ها 27 روز بعد سر از تخم بيرون مي‌آورند و در 50 روز بعد از آن قادرند در اطراف لانه پرواز كنند.

تغذیه پرندهای غواص :

غذاي عمده اين پرنده ماهي است و از سخت‌پوستان و نرم‌تنان و حشرات نيز تغذيه مي‌کند.

زیستگاه :

غواص گلو سرخ و گلو سیاه در دریاچه های کوچک و سواحل نزدیک به آب تولید مثل می کند و زمستان ها، در آب های ساحلی دیده می شود ، در ایران، در سواحل دریای خزر، به تعداد بسیار اندک دیده می شود.

در عرض‌هاي بالاي نيمكره شمالي تخم‌گذاري مي‌كند. در سواحل اقيانوس اطلس و آرام، درياي سياه، درياي مديترانه و درياي خزر پراكنده است.

بیشتر بخوانید :

گونه ای زیبا مرگوس به نام مرگوس بزرگ یا اردک ماهی خوار + آلبوم

مشخصات کامل مرگوس کاکلی یا اردک ماهی خوار + آلبوم

معرفی مرگوس سفید معروف به اردک ماهی خوار + آلبوم

کاربر گرامی چنانچه درمورد " غواص گلو سیاه و غواص گلو سرخ " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید . و با مجله دلگرم همراه شوید و از نگهداری تا بیماری های و دانستنی های حیوانات آشنا شوید.معرفی دو گونه پرنده ی غواص به غواص گلو سرخ و گلو سیاه + عکس
امتیاز : 1 تعداد رای : 1
0
0

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter