alexametrics
دلگرم
امروز: سه شنبه, ۰۷ بهمن ۱۳۹۹ برابر با ۱۳ جمادى الآخر ۱۴۴۲ قمری و ۲۶ ژانویه ۲۰۲۱ میلادی
چگونه میتوان قوی قریاد کش را از قوی کوچک تشخیص داد؟

تشخیص سریع قوی فریاد کش از دیگر نژادها + کلیپ

چگونه میتوان قوی قریاد کش را از قوی کوچک تشخیص داد؟
1
زمان مطالعه: 5 دقیقه
قوی فریاد کش 153 سانتی متر طول دارد و به اندازه ی قوی کنگ، اما شبیه قوی کوچک است .منقار قوی فریاد کش از قاعده تا نوک زرد و نوک منقار و ابتدای آن سیاه. گردن را راست نگه می دارد و در پایین گردن خمیدگی دارد.و پروازش آرام و بی صداست، اما شبیه قوی گنگ…

نامهای دیگر قوی فریاد کش

نام فارسی :قوي فرياد کش
نام انگلیسی :Whooper Swan
نام عربی :تم صائح
نام علمی :Cygnus cygnus

کلیپ جالب از قوی های فریاد کش در تالاب فریدونکنار


توضیحات کامل در مورد قوی فریاد کش :

این قوی سفید و بزرگ که از خانواده مرغابی است، بدنی بزرگ و گردنی بلند مانند قوی گنگ دارد تفاوت آنها در فرم و رنگ منقار آنها است.

منقار قوی فریادکش زرد لیموئی است و فاقد برجستگی است که نیم بخش قدامی آن سیاه رنگ می باشد و زردی نیمه دوم طرف قاعده پهن آن تا فاصله چشم سیاهش ادامه دارد.

هنگام پرواز گردنش را راست نگه می دارد. پرواز دسته جمعی قوهای فریادکش پر توان، منظم و مستقیم، در ردیف های مورب و احیانا به شکل V دیده می شوند و هنگام فرود آمدن با سر و صدای بسیار زیاد و فریاد کشیدن همراه می باشد.

پاهایش سیاه رنگ و پرده دار است و موقع راه رفتن اغلب گردن خود را راست نگاه می دارد و با وقار و راحت گام بر می دارد. بعضی مواقع که روی آب شناور است گردن خود را با پیچش زیبائی در لابلای پر و بالش پنهان می کند و به استراحت می پردازد.

و موقع تغذیه قسمت بیشتر سر و گردن را درون آب فرو می برد. نابالغ این پرنده به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای روشن می باشد که منقار صورتی کم رنگ با نوک تیره دارد و پاهایش خاکستری است.

مشخصات ظاهری قوی فریاد کش :

قوی فریاد کش 153 سانتی متر طول دارد و به اندازه ی قوی کنگ، اما شبیه قوی کوچک است . با این تفاوت که گردن و منقارش بزرگتر و زردی روی منقارش بیشتر است.

منقار قوی فریاد کش ؛ از قاعده تا نوک زرد و نوک منقار و ابتدای آن سیاه است. گردن را راست نگه می دارد و در پایین گردن خمیدگی بخصوصی دارد.و پروازش آرام و بی صداست، اما شبیه قوی گنگ بال زدن محکمی دارد.

پرنده ی نابالغ وجوان، شبیه نابالغ قوی کوچک است، با این تفاوت که، سر و گردنش بزرگتر است. در اولین زمستان ، اغلب پرندگان جوان ، همراه پرندگان بالغ اند.

مشخصات قوهای فریاد کش

صدا قوی فریاد کش :

صدای پرنده شبیه قوی کوچک است، اما قوی تر ، کشیده تر و آهنگین، به صورت «ها-ها- ها» یا «کو-کو-کو» و معمولا سه سیلابی است.

زیستگاه قوی فریاد کش :

این پرنده در سواحل دریاها، باتلاق ها، دریاچه ها و رودخانه های عریض یه سر برده و به صورت مهاجر زمستانی در یاران و ترکیه، به طور سرگردان در قبرس مشاده می شود.

بر اساس گزارش های واصله و تائید کارشناسان محیط زیست طبیعی اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان تاکنون نزدیک به ۶۰۰۰ قطعه قوی گنگ و فریادکش به تالاب ها و آب بندان های استان گیلان مهاجرت نموده اند.

تالاب های امیر کلایه، پارک ملی بوجاق و تالاب بین المللی انزلی، علی الخصوص پناهگاه حیات وحش سلکه، پناهگاه حیات وحش سرخانگل و منطقه حفاظت شده سیاه کشیم بیشترین میزان این مهاجرت را به خود اختصاص داده اند. فریادهای قوهای فریادکش هیاهوئی وصف ناپذیر در این مناطق ایجاد نموده است.

قوها همانند خانواده اردک ها گیاهخوار بوده و بندرت از موجوداتی مانند ماهیان تغذیه می نمایند. قوها به روابط پایدار در گزینش جفت خود مشهورند و عموما تا پایان عمر به جفت خود وفادار می مانند. تحقیقات این پایداری را بین ۹۲ تا ۱۰۰ درصد در قوهای گنگ و فریادکش نشان می دهد.

این پرنده زیبا بدلیل وزن سنگین در ارتفاع کم پرواز نموده و به همین دلیل میتواند به آسانی مورد هدف قرار گیرد اما شکارچیان بر اساس یک باور قدیمی شکار قو را موجب نکبت و بدبختی می دانند (از گذشته باور بر این بوده که قو پس از شکار شدن اشک ریخته و گریه می کند و اشک و آه این پرنده موجب نکبت و بی برکتی در زندگی می شود).

زیساگاه قوهای فریاد کش

علاوه بر آنکه شکار این پرنده حمایت شده مشمول تعقیب قضایی بوده و قانون گذار مجازات حبس، جزای نقدی و محرومیت از شکار و صید را برای آن در نظر گرفته است.

مهاجرت پرندگان پدیده ای پیچیده است که عمده بوم شناسان جهان علت اصلی آن را دسترسی به غذا می دانند. هرساله با سرد شدن عرض های شمالی کره زمین موج این پدیده شدیدتر شده و دستجات بیشتری از پرندگان به عرض های جنوبی کره زمین مهاجرت می کنند.

اما بر خلاف آنچه به اشتباه در افکار عمومی جهان رایج است ریشه اصلی تشدید موج مهاجرت، نه سرما بلکه کم شدن امکان دسترسی به غذاست. در عرض های جنوبی زمین به دلیل شرایط معتدل آب و هوایی در برخی از کشورها امکان این دسترسی بیشتر بوده و پرندگان به دلیل پیام ژنی و دریافت غریزی این فرآیند، کرویدورهای مختلفی را برای مهاجرت به این بخش ها و دست یابی غذا انتخاب می نمایند.

بیشتر بدانید :

چرا به این گونه از غاز ، عروس غاز می گویند؟

آشنایی کامل با قوی گنگ + فیلم و گالری

مشخصات و نحوه زندگی پرندهای مهاجر کمیاب به نام غاز پازرد ( Taiga Bean Goose )

مشخصات ، نحوه زندگی و تشخیص غاز خاکستری ( Greylag Goose ) از دیگر گونه های

کاربر گرامی چنانچه درمورد " قوی فریاد کش " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید . و با مجله دلگرم همراه شوید و از نگهداری تا بیماری های و دانستنی های حیوانات آشنا شوید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
5.0 از 5 (1 رای)  
  • منبع
  • iranbirds.com
  • irandeserts.com
دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید
hits