مشخصات ، نحوه زندگی و تشخیص غاز خاکستری ( Greylag Goose ) از دیگر گونه های

چگونه میتوان غاز خاکستری را از دیگر گونه های غاز تشخیص داد
۲,۹۷۴
۱
۰
چهارشنبه, ۲۹ فروردين ۱۳۹۷ ۲۰:۰۴

نامهای غاز خاکستری به زبانهای مختلف :

نامهای غاز خاکستری
نام فارسی : غاز خاکستری
نام انگلیسی: Gray Goose
نام علمی Anser anser
خانواده : غازیان (Anserinae)

چگونگی تشخیص غاز خاکستری :

غاز خاکستری بزرگ و آبزی که با توجه به اندازه نسبتا بزرگش نسبت به سایر غازها به راحتی قابل تشخیص است. رنگ کلی بدن آن خاکستری است که در نواحی گردن تیره تر و سطح کمرش قهوه ای کم رنگ است.

پهلوهایش دارای نوار های عرضی باریک و تیره ای است که به طور تقریبا منظمی تا زیر شکم امتداد دارند. روی کمرش پرهای قهوه ای با لبه های انتهایی سفید، طرح منظمی را به وجود می آورد.

پرنده نابالغ از لحاظ ظاهری شبیه بالغ هاست و اغلب نوار های عرضی روی پهلو را ندارد. رنگ سطح شکمش مانند اغلب غازها تا انتهای دم سفید است و در پرواز به خوبی نمایان است.

رنگ چشمهایش قهوه ای و پاهایش صورتی رنگ است که در نابالغ ها به رنگ خاکستری تمایل دارد. منقارش نارنجی است در برخی از غازهای خاکستری و به ندرت، لکه های سیاهی روی منقار دیده می شود.

پرندگانی اجتماعی هستند و معمولا برای تغذیه ، اوایل صبح و بعد از ظهر، به پرواز در آمده و در شالیزارها و مزارع گندم و جو می چرند. در گله های منظم و معمولا به شکل V پرواز می کنند.

چگونگی تشخیص غاز خاکستری :

مشخصات ظاهری غاز خاکستری:

این پرنده، 83 سانتی متر طول دارد و بزرگترین غاز در منطقه است . منقارش ضخیم و سنگین و به رنگ صورتی سات. سر و گردنش خاکستری و پاهایش صورتی رنگ است.

هنگام پرواز، پیش بال هایش به رنگ نقره ای است. رو تنه خاکستری و زیر تنه اش خاکستری با رگه های کوچک سیاه رنگی در آن دیده می شود.

جوان ها شبیه پرنده ی بالغ، اما فاقد خط حاشیه و لکه ی روی شکم اند. بجز فصل تولید مثل ، پرندگانی اجتماعی اند و در طول روز در جنب و جوش اند. برای تغذیه ، اوایل صبح و بعد از ظهر، به پرواز در آمده و در شالیزارها و مزارع گندم و جو می چرند.

زیستگاه زندگی غاز خاکستری :

در ایسلند شمالی و شرق اروپا، در سراسر آسیای مرکزی تا شمال شرقی چین زیست می کند. در زمستان به آفریقای شمالی، مصر، بیرمانی و آنام کوچ می کند.

در شمال ایران (سواحل دریای خزر)، شرق (دریاچه هامون)، شمال شرقی (تالاب های خراسان)، جنوب (دریاچه و تالاب های استان فارسی و خوزستان) و سایر تالاب های غرب و جنوب غربی و نیز در سواحل دریای عمان در اطراف چابهار دیده می شود.

زیستگاه زندگی غاز خاکستری :

نحوه زندگی غاز خاکستری :

پرندگانی گروهی هستند و در فصل مهاجرت گروههای بزرگی را تشکیل می‌دهند. بسیار باهوش می‌باشند و در موقع تغذیه یک پرنده سایرین را از خطر باخبر می‌کند. خطر را خیلی زود حس می‌کنند.

گروهی که در حال مهاجرت هستند شبها را در سواحل ، نیزارها و دریاچه‌ها می‌گذرانند و صبح زود به سوی مزرعه برای تغذیه می‌روند. در نیمه روز به سوی آب بر‌می‌گردند و پس از آب خوردن به استراحت می‌پردازند و بعد از ظهر مجددا برای تغذیه می‌روند.

در تاریکی با جنجال و سر و صدا به محل استراحت می‌روند و در حین پرواز حرکات جالبی نشان می‌دهند. شناگرند و به فرو رفتن در آب سازش ندارند ولی هنگام احساس خطر در آب فرو می‌روند.

کمتر غذا از آب می‌گیرند. در موقع اضطراب و هیجان گردن را بطور افقی در امتداد بدن می‌کشند و سر را بسوی بالا نگهداشته و تولید صدای ویژه‌ای می‌کنند سپس با سر و صدا به سوی دشمن خود حمله می‌کنند.

صدای غاز خاکستری:

صدای غاز خاکستری بلند و فریاد ماننند و دو یا سه سیلابی شبیه «یلپ-کو-یو-کو-یو-یو» یا شیپور مانند، شبیه «یی-یی-یی-» شنیده می شود.

نحوه زندگی غاز خاکستری :

شکارچیان غاز خاکستری در طبیعت

غازهای خاکستری غذای انسانها و پرندگان شکاری، مانند عقاب دریایی، هستند. حیوانات شکارچی، مانند شغال و روباه، تخم آنها را می خورند. البته گاهی انسان نیز از تخم این پرندگان استفاده می کند. مدفوع غاز خاکستری کود طبیعی و مناسبی برای تقویت خاک محل زندگی آن است. تمامی سیستم های پروازی که دربارهٔ قوها گفته شد، برای غازها نیز صادق است.

حفاظت غاز خاکستری :

توجه جدي براي حفاظت از زيستگاه ها و جلوگيري از شكار بي رويه اين پرنده، ضروري است.

شکارچیان غاز خاکستری در طبیعت

بیشتر بخوانید :

پرندهای مهاجر کمیاب به نام غاز پازرد

آشنایی با زندگی عجیب غریب کوکو سانان

پرنده عجیب و دوست داشتنی به نام پوتو

غاز پا آبی کودن، با نام‌های بوبی و غاز احمق

کاربر گرامی چنانچه درمورد " غاز خاکستری " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید . و با مجله دلگرم همراه شوید و از نگهداری تا بیماری های و دانستنی های حیوانات آشنا شوید.


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter