توکسوکاریازیس بیماری سگ و گربه که می تواند برای انسان خطر ساز باشد

توکسوکاریازیس بیماری مشترک حیوان و انسان شناخته شده است و بسیار خطرناک برای انسان است
۲,۱۹۹
۱
۰
دوشنبه, ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ ۱۶:۳۲

توکسوکاریازیس چه می دانید؟

در این مقاله از مجله دلگرم به بیماری توکسوکاریازیس که در اثر کرمهای اسکاریس ایجاد می شود پرداخته خواهد شد.

توکسوکاریازیس یک بیماری انگلی است این انگل از خانواده کرمهای گرد است این انگل در بسیاری از حیوانات از جمله انسان قادر به ایجاد بیماری است در سگ و گربه دو گونه توکسوکارا کتی و توکسوکارا کنیسس می تواند سبب ایجاد بیماری شود.

توله سگها از طریق بند ناف در دوران جنینی و نیز خوردن شیر مادر پس از تولد آلوده می گردند . اما گربه ها فقط از طریق خوردن شیر مادر آلوده می شوند.

این انگل نه تنها در سگ و گربه باعث بیماری می گردد ، بلکه مهاجرت لارو انگل در بدن انسان خصوصاً بچه ها ایجاد بیماری می کند.در ایلات متحده تخمین زده می شود که سالانه هزار مورد از آلودگی در انسان مشاهده می شود.

تذکر: اصولاً موارد توکسوکاریازیس در انسان نادر است.

توکسوکاریازیس بیماری مشترک بین حیوان انسان

راههای شیوع توکسوکاریازیس چگونه است؟

آلودگی در سگ ها خصوصا سگ های ولگرد از مهمترین عوامل شیوع بیماری تلقی شده است.

چرا که با پراکنده کردن مدفوع خود در سطح شهرها، پارک ها ، خیابان ها، یا محل های بازی کودکان و باغ های خصوصی به ویژه روستاها سبب فراهم آوردن تخم انگل در محیط شده و به این وسیله انسان به خصوص کودکان بنابر عادت اجتماعی خود نظیر تماس مستقیم و نزدیک با خاک و علاقه به سگ و مکیدن انگشتان از شانس آلودگی بالاتری برخوردار هستند.

آمارها نشان می دهد سگ ها 17_76% آلوده به این انگل هستند و در یک بررسی به عنوان مثال در شهر همدان آلودگی سگ ها به 51% می رسد.

هرکرم ماده ای که در روده سگ آلوده ساکن است می تواند روزانه 200 هزار تخم در محیط زندگی انسان ها پخش نماید. درکشورهای غربی و امریکایی به دلیل نگهداری سگ در محل سکونتشان این آلودگی به هزاران مورد می رسد.

کودکان به وسیله بلع تخم های جنین دار شده از راه خاک دست های آلوده و سبزیجات خام و یا لارو موجود در گوشت نیم پخته میزبانان انتقالی مثل جوجه، گاو و گوسفند آلوده می شوند.

اما در نهایت در انسان سرگردانی لارو در میان بافت ها با خونریزی، نکروز و ارتشاح سلول های تک هسته و ائوزینوفیل مشخص می شود.

در اطراف لارو گرانول حاصل شده منجر به جدا کردن آن بافت از بقیه بافت های میزبان می شود. علایم و نشانه های بیماری بستگی به تعداد تخم های جنین دار بلعیده شده و تعداد و محل گرانولوما و پاسخ حساسیتی میزبان نسبت به آنتی ژن لارو دارد.

بچه های کوچک ، صاحبان سگ و گربه بیشتر در معرض ابتلا هستند. بچه های کوچک به دلیل اینکه چهار دست و پا راه میروند و مرتب دستشان را در دهان خود می کنند بیشتر در معرض خطر هستند.

توکسوکاریازیس بیماری مشترک بین حیوان انسان

راههای تشخیص توکسوکاریازیس در انسان

 1. فرم چشمی :
  توکسوکاریازیس می تواند منجربه بیماریهای چشمی گردد که درنهایت موجب کوری می گردد. فرم چشمی زمانی ایجاد می گردد که انسان و یا حیوان تخم انگل را ببلعد تخم انگل در داخل روده باز می شود و تبدیل به لارو می شود این لارو می تواند با مهاجرت به سایر نقاط بدن از جمله چشم سبب بروز مشکلاتی برای چشم شود که در نهایت منجر به التهاب و زخم شبکیه شود.هر ساله حدود هفتصد نفر از کودکان مبتلا به فرم چشمی توکسوکاریازیس بینایی خود را از دست می دهند.
 2. فرم احشایی :
  آلودگی شدید ومرتبط با توکسوکاریازیس اگرچه به ندرت اتفاق می افتد ، اما می تواند منجر به ایجاد فرم احشایی توکسوکاریازیس شود . پس از اینکه تخم توکسوکاریازیس توسط انسان بلعیده شود در داخل روده به لارو تبدیل می شود. این لاروها در داخل بدن شروع به مهاجرت می کنند تا اینکه خود به خود بمیرند. این امر ممکن است چندین سال به طول بیانجامد. ارگانهایی که بیشتر درگیر می شوند ، شامل: مغز ، کبد ، ریه یا چشم می باشند.

علائم بیماری شامل توکسوکاریازیس در انسان :

 1. تب
 2. سر درد
 3. سرفه
 4. درد یا ناراحتی معده
 5. آسم یا پنومونی
 6. در بیشتر موارد آلودگی به توکسوکاریازیس خیلی جدی نیست و بیشتر افراد خصوصاً افراد بالغی که به تعداد کمی لارو انگل آلوده شده اند ، علائم خاصی را نشان نمی دهد. موارد بسیار شدید اغلب نادر است .
 7. اما بیشتر در بچه هایی که در مناطق آلوده شده با مدفوع سگ یا گربه بازی می کنند دیده می شود.

توکسوکاریازیس بیماری مشترک بین حیوان انسان

راههای پیشگیری از توکسوکاریازیس چیست؟

 1. جهت اطمینان از نداشتن آلودگی توله ها سعی نمایید توله هایی خریداری نمایید که مادرانشان طی دوران بارداری بطور کامل تحت درمان ضد انگلی قرار گرفته اند. ضمناً توله ها را بطور منظم از سن دو هفتگی هرسه هفته طبق توصیه دکتر دامپزشک مورد درمان ضد انگلی قرار دهید.
 2. دستهایتان را پس از بازی با حیوان خانگی (تازه خریداری شده و بطور کامل خودتان درمان انگلی را انجام ندادید) یا فعالیت در خارج از خانه بخصوص قبل از خوردن غذا بخوبی با صابون شستشو دهید.
 3. به بچه هایتان بیاموزید همیشه دستها یشان را بعد از بازی کردن با سگ یا گربه و بعد از بازی کردن در خارج از خانه شستشو دهند.
 4. به بچه ها اجازه ندهید در مکانهایی که بوسیله مدفوع حیوانات خانگی یا سایر حیوانات آلوده شده است بازی کنند.
 5. هرگز بچه های کوچک را با سگها تنها نگذارید مگر اینکه سن سگ بیش از شش ماه باشد ضمناً مانع از این شوید که نوزادتان چهار دست و پا روی زمین حرکت کند.
 6. دور محل بازی کودکان را محصور نمایید تا مانع ورود سگها به آن شوید.
 7. تا حدی که امکان دارد از تماس نوزادان با توله سگها و بچه گربه ها قبل از تکمیل برنامه ضد انگلی آنها جلوگیری نمایید.
 8. هرگز بچه های کوچک را مقابل درب ورودی ساختمانهای عمومی روی زمین نگذارید.
 9. فوراً پس از مدفوع کردن سگ محل آن را تمیز نمایید و پس از جمع آوری مدفوع آنرا بطور دقیق و کامل معدوم نمایید. حداقل هفته ای یکبار محل زندگی حیوانات خانگی را تمیز نمایید و سرانجام اینکه دقت نمایید تا سگتان در محلهای عمومی مدفوع نکند.

راه درمان توکسوکاریازیس:

فرم احشایی آلودگی ، با داروهای ضد انگل که معمولاً همراه با داروهای ضد التهاب داده می شوند درمان می گردد. درمان فرم چشمی مشکل تر است و معمولاً تلاش می شود تا از پیشرفت جراحت چشم جلوگیری شود.
چه کسانی بیشتر در معرض توکسوکاریازیس قرار دارند؟

بیشتر بدانید:

علل ، تشخیص و درمان عفونت لثه در گربه ( Periodontitis ) + فیلم

کاربر گرامی چنانچه در مورد " بیماری مشترک بین حیوان انسان " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید .


این مطلب چقدر مفید بود ؟
(1 امتیاز , میانگین: 5.0 از 5)  

پاسخ به سوالات پزشکی ، مامایی و جنسی شما (توسط پزشک و ماما مجله دلگرم)


دیدگاه ها

شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنیدکد امنیتی کد جدید

آخرین مطالب دلگرم

StatCounter