دلگرم
امروز: پنج شنبه, ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۱ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۱ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
بیماری های شایع در خرگوش
129
زمان مطالعه: 10 دقیقه
عدم رعایت رژیم غذایی صحیح و مناسب برای خرگوش ها آن ها را دچار آسیب و یا ابتلا به بسیاری از بیماری ها می کند. در این مقاله از دلگرم میپردازیم به معرفی 12 بیماری که میتواند جان خرگوش شما را به خطر بیندازد.

نحوه پیشگیری از بیماری خرگوش خانگی

انواع بیماری های خرگوش معمولا به دلیل مراقبت نادرست و یا عدم رسیدگی به موقع در برخی از موارد ایجاد می گردند . به طور مثال عدم رعایت رژیم غذایی صحیح و مناسب برای خرگوش ها آن ها را دچار آسیب و یا ابتلا به بسیاری از بیماری ها می کند .

بنابرین اگر شما از انواع بیماری های شایع در حیوانات خانگی خود آگاه باشید ، می توانید از بسیاری از مشکلات و یا بیماری هایی که در آینده انتظار حیوان را می کشند پیشگیری کنید .

حتی ممکن است با آگاهی از یک سری مسائل مهم در رابطه با حیوان خود از پیشرفت یک بیماری جلوگیری کرده و به موقع اقدام نمایید.

بیمارهای های شایع در خرگوش ها

1 - استورلوز (Pasteurellosis)

مهمترین عامل باکتریایی بیماریزا در خرگوشها پاستورلامولتوسیدا می‌باشد. عفونت ناشی از این باکتری ممکن است بصورت التهاب مخاط بینی، پنومونی، التهام گوش میانی، التهاب مخاط چشم، آبسه و عفونتهای دستگاه تناسلی، دیده شود .

متعاقب ابتلا به این بیماری ظاهرآ ایمنی ضعیفی ایجاد می‌گردد که باعث می‌شود خیلی از خرگوشها بصورت حامل (Carrier) باقی مانده و باعث بقای بیماری در محیط و ابتلای سایر خرگوشها گردند .

توصیه می‌شود به محض مشاهده علائم فوق جهت تشخیص و درمان بیماری خرگوش خود، به دامپزشک مراجع کنید.

دامپزشک توضیح خواهد داد که آنتی‌بیوتیکها معمولا بیماری را به ظاهر رفع و یا شدت آنرا کاهش می‌دهند، ولی بیماری ممکن است متعاقب یک فشار محیطی یا استرس، دوباره عود کند .

2 - پنومونی یا ذات الریه (Pneumonia)

در هر سنی ممکن است حیوان را درگیر کند . حیوان مبتلا علایمی چون تب کاهش اشتها، التهاب مخاط بینی (ابتدا با تشرح سروزی چشمها و بینی شروع شده و سپس این ترشحات بصورت چرکی و خشک شده بر روی بینی مشاهده می‌شوند) تنگی نفس، عطسه و سفه از خود نشان می‌دهد .

توصیه می‌کنیم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشک مراجعه کنید.

در صورتیکه یکی از خرگوشهایتان مرده باشد، لاشه خرگوش مرده را هر چه سریعتر به دامپزشکتان برسانید چرا که مشاهده کالبدگشایی کمک زیادی به وی در تشخیص صحیح بیماری کرده و سیاست درمانی مناسبی برای سایر خرگوشهای مبتلا، پایه‌گذاری خواهد کرد .

2 - پنومونی یا ذات الریه (Pneumonia)

3 - آنتروتوکسمی

عامل بیماری Clostridium spiroform می‌باشد. بیماری بصورت اسهال آبکی ناگهانی دیده می‌شود که عمدتا بچه خرگوشهای 2 ـ 1 ماهه را درگیر می‌کند.

در اکثر مواقع، خرگوش در شب سالم به نظر می‌رسد و آنگاه در روز بعد مرده یافت می‌شود. به منظور پیشگیری از بیماری رعایت نکات زیر حائز اهمیت است.

غذا می‌بایست کیفیت خوب و فیبر بالا داشته باشد، تغییر ناگهانی در جیره صورت نگیرد و هرگونه تغییر بتدریج و در طی یک هفته انجام پذیرد. بچه خرگوشها زود از شیر گرفته نشوند و غذا از 3 ـ 2 هفتگی در اختیار آنها گذاشته شود.

در این مورد نیز لاشه خرگوش مرده به تشخیص توسط دامپزشک کمک خواهد نمود. بعلت سیر سریع بیماری، درمان با آنتی‌ بیوتیکها چندان رضایت‌ بخش نیست .

4 - بیماری Tyzzer

این بیماری توسط Bacillus piliformis در بسیاری از گونه‌های حیوان نظیر خرگوش، همستر، موش و گربه ایجاد می‌گردد. بیماری با اسهال آبکی و مرگ سریع طی یک تا دو روز مشخص می‌گردد.

گاهی اوقات تمام بچه خرگوشهای یک مادر را درگیر می‌کند. بیماری معمولا در سنین 3 ـ 5/1 ماهگی دیده می‌شود و مرگ و میر ممکن است تا %50 برسد. این باسیل گرم منفی بعنوان یک جرم داخل سلولی در سلولهای کبد و اپیتلیوم سکوم مطرح می‌باشد.

با توجه به اینکه حالت فعال (Vegetativr) باکتری در محیط ناپایدار می‌باشد، احتمال می‌رود بیماری با خوردن اسپورهای باکتری منتقل شود.ا نتقال از طریق جفت نیز ممکن است انجام پذیرد.

علایم کالبدگشایی نظیر ضخیم شدن دیواره سکوم، خونریزیهای نقطه‌ای بر روی آن و نقاط نکروزه سفید رنگ به قطر 2 میلی‌متر بر روی کبد به تشخیص بیماری توسط دامپزشک کمک خواهد نمود.

وی به شما خواهد گفت که درمان بیماری چندان موفقیت‌آمیز نیست، بدلیل اینکه جرم داخل سلولی است و مقابله با آن مشکل است .

5 - میکسوماتوز (Myxomatasis)

عامل بیماری ویروس Myxoma از خانواده Poxviridae می‌باشد. عمده‌ترین راههای انتقال آن توسط بندپایان، کک ها و هوا می‌باشد.

جنس Sylvilagus منبع طبیعی ویروس می‌باشد. از این رو این حیوانات به این ویروس نسبتآ مقاومند، اما خرگوشهای آزمایشگاهی (Oryctolaus cuniculus) ، شدیدآ به بیماری مبتلا شده و مرگ و میر بالایی در جمعیت آنها رخ می‌دهد .

خرگوش در حالت فوق حاد بیماری در ظرف یک هفته تلف می‌شود و قبل از مرگ حیوان بیحال و پلکهای آن متورم می‌گردد. در حالت حاد، پس از گذشت یک هفته چشم‌ها بی‌رمق شده و تورم و در اطراف دهان، سوراخهای بینی، مجاری تناسلی و مقعد دیده می‌شود.

در خرگوشهایی که زنده می‌مانند، پس از گذشت 10 روز از آغاز بیماری، تورم چرکی پلک و ملتحمه و التهاب در قاعده گوش مشاهده می‌گردد . ممکن است ندولهایی در روی سر، پاها و گوشها دیده شود.

در حالت حاد معمولا پس از گذشت 11 روز از آلودگی به ویروس، حیو ان تلف می‌شود. بهتر است به دامپزشک مراجعه کنید تا بیماری را با مشاهده علایم کلینیکی و آسیب‌شناسی تشخیص دهد .

در نواحی که بیماری بومی است، کنترل ناقلین باعث کنترل بیماری می‌گردد. خرگوشهای تازه وارد می‌بایست در محلی به دور از حشرات به مدت 2 هفته قرنطینه گردند. برای ایجاد ایمنی از یک واکسن زنده تخفیف حدت یافته استفاده می‌شود که حدود 9 ماه ایمنی می‌دهد .

5 - میکسوماتوز (Myxomatasis)

6 - بیماری هموراژیک ویروسی(Viral hemorrhagic disease VHd )

بیماری حاد و بسیار مسری می‌باشد. اعتقاد بر این است که عامل بیماری عضو خانواده ویروسهای پاروا می‌باشد. انتقال ویروس بوسیله ذرات معلق (aerosol) و سایر ترشحات حیوان صورت می‌گیرد.

انتقال مکانیکی آن توسط وسایل، انسان، جوندگان و محصولات جنسی خرگوش نیز حائز اهمیت است. بچه خرگوشهای زیر 2 ماه مقاوم بوده و بیماری معمولا در خرگوشهای شیروار و آبستن دیده می‌شود .

دوره کمون بیماری 72 ـ 24 ساعت بوده، خرگوش ناگهان مرده یافت می‌شود و علائمی قبل از آن مشاهده نمی‌گردد. در مواردی که دوره بیماری طولاین می‌گردد، تنگی نفس و پرخونی از جمله علایمی است که قابل رؤیت است.

واگیری بیماری ممکن است تا %80 هم برسد و میزان مرگ و میر هم حدود %90 ـ 80 می‌باشد. با دیدن علائمی چون ناراحتی تنفسی، مرگ و میر بالا و گسترش سریع بیماری می‌توان به آن مظنون شد.

علائمی که در کالبدگشایی مشاهده می‌شوند (پرخونی ریه‌ها و کبد، نای مملو از کف خون‌آلود و یا غیر خون‌آلود، خونریزی در تیموس، پرخونی ضعیف تا مشخص و التهاب کلیه‌ها، طحال و کبد) به تشخیص صحیح بیماری بوسیله دامپزشک کمک خواهد نمود .

6 - بیماری هموراژیک ویروسی(Viral hemorrhagic disease VHd )

7 - گلوله توپی بر اثر خوردن موی بدن :

تا قبل از این تصور می‌شد که بیماری گلوله‌های مو داخل معده خرگوش ، خود یک بیماری اولیه است، اما بعدها مشخص گردید که این بیماری یک چهره از بیماری دیگر، بوده و در و اقع ثانویه می‌باشد.

بطور طبیعی خرگوشها به وفور خود را لیسیده و تمیز می‌کنند که در نتیجه این امر مقدار زیادی مو وارد دستگاه گوارش می‌گردد. حال اگر به هر علتی، حرکات دستگاه گوارش کاهش یابد گلوله‌های مو در داخل معده تجمع خواهند کرد.

از عوامل مستعدکننده این بیماری می‌توان به استرس (مثل استرس جایگاه کوچک، استرس نزدیک زایمان) درد (مثل بدفرمی دندانها و طویل شدن ریشه دندانها که ایجاد درد می‌نمایند) و ترس اشاره نمود.

علایم قابل توجهی در این بیماری مانند بی‌اشتهایی، کاهش مصرف آب، کاهش مزمن وزن، افسردگی ناشی از کاهش سطح انرژی بدلیل عدم اخذ و عدم مشاهده پلتهای مدفوع به مدت 2 ـ 1 دیده می‌شود.

توصیه می‌کنیم به محض مشاهده علائم فوق به دامپزشک مراجعه کنید. وی در وهله اول با مشاهده علایم بالینی و تاریخچه حیوان به بیماری مشکوک و سپس به منظور تأیید تشخیص، از رادیوگرافی استفاده خواهد کرد.

8 - عفونت چشم:

خرگوش های خانگی به شدت در معرض عفونت های چشمی هستند و هرگونه تماس با گرد و غبار و هرچیزی که مجاری اشک را تحریک میکند میتواند خطر ساز شود. در صورت ابتلا، شستشوی چشم خرگوش توسط دامپزشک توصیه خواهد شد ولی از آنجا که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، سعی کنید که خرگوشتان در محیط پاکیزه ای زندگی کند.

9 - تخم گذاری مگس ها:

در تابستان، این مشکل در خرگوش هایی که نژاد موبلند هستند به وفور دیده می شود. مگس ها در پوست کثیف زیر دم خرگوش تخم گذاری می کنند و از ۱۲ تا ۲۴ ساعت بعد کرم حشره ها از تخم بیرون می آیند و در بدن خرگوش نفوذ می کنند. این واقعه میتواند منجر به مرگ خرگوش شود بنابراین در تابستان، قفس خرگوش و خود خرگوش را در نهایت پاکیزگی نگه دارید.

در صورتی که با این مشکل روبرو شدید، در هر زمان ممکن با دکتر تماس بگیرید زیرا اگر این کرم ها به سرعت دفع نشوند، مطمئن باشید که خرگوشتان جان خود را از دست خواهد داد. تا قبل از رسیدن دامپزشک و برای تسکین موقت خرگوش، حمام آب سردی را برایش تدارک ببینید و این کرم ها را تا حد ممکن از بدن او پاک کنید.

10 - بیماری Snuffle یا مشکل تنفسی در خرگوش ها:

این بیماری تنفسی خرگوش که چیزی شبیه سرماخوردگی انسان هاست، در تمام نقاط دنیا به Snuffle معروف است. این بیماری به شدت عفونی ممکن است که به ذات الریه بینجامد.

خرگوشهای دچار این بیماری دو علامت به خصوص دارند:

  1. عطسه
  2. ترشحات بینی

با پیشرفت بیماری، ترشحات بینی خرگوش زردتر و غلیظ تر میشوند. طبق گزارش ها در صورت گرم و خشک نگه داشتن خرگوش، او خود به خود درمان میشود اما در موارد شدید تر، استفاده از suifa یا پنی سیلین و یا یکی از mycin ها موثر واقع می شود.

11 - یبوست و اسهال:

یبوست ممکن است که در اثر یک تغییر ساده در رژیم غذایی به وجود آید و با افزایش میزان سبزیجات سبز رنگ در رژیم غذایی خرگوش بهبود می یابد، اما برای مداوای اسهال خرگوش، باید به مدت ۲۴ ساعت از دادن سبزیجات سبز رنگ به خرگوش خودداری و فقط با آب و یونجه تغذیه اش کنید.

اگر بهبودی حاصل نشد و یا علائم دیگری نیز پدیدار شدند، احتمال دارد که بیماری جدی تری در میان باشد؛ پس به سرعت به دامپزشک مراجعه کنید.

12 - کوکسیدیوز:

یک انگل داخلی و میکروسکوپی باعث ایجاد این بیماری شایع ولی جدی کبدی خرگوش است. این انگل در مدفوع خرگوش ها هم وجود دارد و به آسانی از یک خرگوش به خرگوش دیگر منتقل می شود.

نشانه های کوکسیدیوز عبارت است از ضعف شدید، زردی و اسهال مداوم است.

اگر درمان نشود، خرگوش وزن کم میکند اما این کاهش وزن به دلیل بزرگ شدن کبد خرگوش و در نتیجه بزرگ شدن شکم خرگوش به چشم نمی آید.

خرگوش در نهایت به دلیل خستگی زیاد و ضعف شدید می میرد. در صورت ابتلا، اولین کاری که باید انجام دهید این است که خرگوش بیمار را دور از خرگوش های دیگر قرنطینه کنید و سریعا به پزشک مراجعه کنید.

divider

بیشتر بخوانید :

علل و درمان لنگیدن پای خرگوش ( تاول زدن کف پای خرگوش )

چه مکان را برای نگهداری خرگوش در خانه در نظر بگیریم ؟ + فیلم

تغذیه مناسب برای خرگوش خانگی

علل و درمان فوری عفونت چشم خرگوش

علل و درمان فوری عفونت گوش خرگوش

کدام حیوانات پریود میشوند؟

کاربر گرامی چنانچه در مورد " بیماری های خرگوش " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.0 از 5 (129 رای)  


۹۶ دیدگاه
شما هم می توانید نظرات خود را ثبت کنید

Aaaaa | ۱ سال پیش
سلام ببخشید خرگوش من بازی میکنه غذاشم خوب میخوره و درست شویی هم میره ولی جدیدن تند تند نفس میکشه ولی تا وقتی میارمش بیرون از قفس ولی تا میزارمش تو اروم میشه لطفا کمکم کنید بفهمم چشه
2
0
حفصه | ۱ سال پیش
سلام خرگوش من ماده است یک هفته پیش زیر دم خرگوشم کثیف بود و یکم خون ریخته بود فکر کردم زایمان کرده چون تو حیاطه نمیدونستم کجا گذاشته بچه ش و تو شک بودم زایمان کرده یا نه امروز یکم پستونش فشار دادم ببینم شیر داره یا نه الان دیدم دور پستونش خون لخته شده و ورم کرده چیکار کنم حالا من اصلا خیلی خیلی یواش فشار دادم نمیدونم چرا اینطوری شده لطفا راهنماییم کنین
0
2
روبینا | ۱ سال پیش
سلام. دو سه روز که بینی خرگوش من متورم و کشیده شده به سمت جلو!! علتش چی میتونه باشه؟ تغذیه و دفع خوبی داره اما تو باغچه حیاط زندگی میکنه.
1
0
sana | ۱ سال پیش
سلام خرگوش من خیلی میخوابه دلیلش چیه
1
2
پاسخ ها:
یلدا | ۱ سال پیش
منم همچین خرگوشی داشتم دلیلش اینه که نژادش اینه
0
2
پوریا | ۱ سال پیش
سلام خرگوش من کنار دهنش یک لکه سیاه خیلی کوچک هست مشکلی براش پیش میاد؟
2
2
کوروش رحیمی | ۱ سال پیش
سلام ، بیضه های خرگوش من ورم کرده و غیرطبیعی آویزان شده
و نگرانم خیلی ، اگه راه کاری هست لطفا راهنمایی کنید متشکرم
2
6
ایسان | ۲ سال پیش
سلام.خرگوش دخترم اسهال شده بودبردیم پیش دکتر.تزریق کرداوردیم الان خرگوش درازافتاده هی دهانش روبازمیکنه نمیتونه روپاش بمونه چیکارکنم راهنمایی بفرفاییدلطفا
2
9
لیلا حقی | ۲ سال پیش
سلام ببخشید
خرگوش من ده ماهشه تادیروز حالش خیلی خوب بود
ولی دقیقا العان چند ساعتی میشه همش میپیچه به خودش دوسه ثانیه یبار جاشو عوض میکنه شکمشو میکشا رو زمین
هیچیم نمیخوره
نمیدونم باید چیکار کنم اگه لطفا کسی میدونه دلیلش چیه بهم بگه
1
15
D | ۲ سال پیش
سلام
خرگوش من لب و دهانش سیاه شده امکان مردنش هست؟
1
2
Mahi | ۲ سال پیش
سلام من یه خرگوش ماده دارم حدودا نزدیک ۱۰ ماهشه حالش خیلی خوب بود یکمم حالت وحشی داشت به خاطر نحوه ی نگه داری صاحب قبلیش هروقت سمتش میرفتی می اومد جلو که دندونت بگیره یکبار حامله شد ۲ تا بچه ولی متاسفانه مردن ، بعد از ۲ هفته دیدم خیلی توی خودشه همش یه گوشه میشینه غذا نمیخوره بردمش دکتر گفت چشمش التهاب داره و افسردگی گرفته به خاطر مرگ بچه ها دو تا قطره برای چشمش داد و یه دارو برای افسردگیش گفت تا ۵ روز الان حدودا ۴ روز میگذره ولی خرگوشم از قبلشم بدتر شده همش افتادع دیشب یه لحظه حس کردم مرده تکونش دادم چشماشو باز کرد هیچی غذا نمیخوره ، تماس گرفتم با دکترش امپول امیکاسین گفتن تزریق کنیم ولی من خیلی نگرانم میخاستم ببینم این امپول درست هست یا نه و اینکه خرگوش شماها تا حالا اینطوری شده !؟!؟ زنده میمونه . لطفا اگه میدونین راهنمایی کنین
3
4
نورا | ۲ سال پیش
سلام من خرگوشم نر هستش امروز متوجه شدم ی دست خرگوشم حدود پنجه های خرگوشم چندتا توده به شکل قرمز حالت جوش هست نشانه چیه میشه راهنمایب کنید .ممنون
1
3
پاسخ ها:
نگار | ۲ سال پیش
سلام گلم دکتر شما خوب نیست
1
1
نگار | ۲ سال پیش
سلام ،گلم دکتر شما دامپزشک خوبی نیست سریعا ب دکتر دیگری مراجعه کنید تا خرگوش شما نمیره
0
2
فاطمه | ۲ سال پیش
سلام من خرگوشم ابریزش بینی گرفته از غروب تا الان یهو میوفته دور خودش میچرخه میلرزه چیکارش کنم توروخدا بگین؟؟؟
3
3
مائده کریمی | ۲ سال پیش
سلام خسته نباشید
ببخشید من خرگوشم دور دهن و لبش آب شده و خیلی هم آرام شده عطسه می کنه وغذایی هم نمی خوره چیکار کن
5
1
مائده کریمی | ۲ سال پیش
سلام خسته نباشید
ببخشید من خرگوشم دور بینی و دهنش آب شده و دیگه راه نمیره چیکار کنم میشه کمکم کنید دندون هاشم به هم می سابه وعطسه هم می کنه تکون نمی خوره و کم اشتها شده لطفا کمکم کنید
3
3
هادی | ۲ سال پیش
سلام ایا خرگوش دچار سرما خوردگی مبتلا میشود
1
4
پاسخ ها:
نگار | ۲ سال پیش
صد در صد بله
1
3
علیرضا کریمی | ۲ سال پیش
خرگوش ۵ ساله دارم که دو یا سه روزه مدفوعش به معقدش چسبیده شکم کمی آوردم دارد و کمی بی حال است چه باید کرد راه درمان چیست تشکر
4
3
Setare | ۲ سال پیش
سلام من خرگوشم از تقریبا یک سال پیش ی چیزی مثل ورقه گوشه جلوی یک چشمش اومد رنگ چشماشم از قهوه ای تقریبا به توسی تغییر کرد
تازه گیاهم از اون چشمش اشک سفید میاد ک موهای اون قسمتی ک اشک جمع میشه رو ریخته
اشتهاش خوبه کاهش وزن و اینجور چیزا هم نداشته
مشکل چیه!؟
1
1
پاسخ ها:
Maed | ۱ سال پیش
ب دامپزشک مراجعه کنید
1
1
فاطمه موسوی | ۲ سال پیش
سلام ،خسته نباشید
یک خرگوش لوپ دارم حدود ۸ ماهشه خدارو شکر تغدیش خیلی خوبه ولی حدود ۱ ماهه زیر گلوش حالت غب غب آویزون شده لطفا راهنماییم کنید ممنون
2
6
ایلار | ۲ سال پیش
من یک جفت خرگوش مینیاتوری خریدم به شرط اینکه مشکلی بودراهنمایی کنن بعد۱هفته یکیشون مردیکی دیگه خریدم که خرگوشم تنهانباشه بازبعد۱هفته اون اولی مرد هر۲بارقبل مردنش تماس گرفتم راهنمایی کنندگفتن مشکل ازمحل نگهداریه درصورتی که همه مواردبهداشت وخوراک رورعایت کردم دوستان اینهایک عده کلاه بردارن که نوزادهاروبه اسم خرگوش مینیاتوری میفروشن من ۵۰۰هزارهزینه کردم اخرم موقع نیازاعتنانکردن لطفاازشون خریدنکنید غیر از پولتون موقع مرگ حیوان خودتون هم بدجوربه هم میریزید.
2
12
پاسخ ها:
مراقب حیوانات | ۲ سال پیش
اخه اگه اینجوریه باید بزرگ شن ولی نمیشن پس یعنی مینیاتوریه اونایی که بزرگ نمیشن مینیاتوری ان
1
2
ارزو | ۲ سال پیش
مینیاتوری نداریم یکماهه اندازه کف دسته ویک ماهودوماه یعنی حیوان ازاری اگه شما بخرید چون تا۱ونیم ۲ ماه باید شیر بخوره بچه بهترین موقع ۳ ماهست ک نمیره دیگه
1
1
هانیه | ۲ سال پیش
دقیقا منم یه هفته پیش خریدم مثل شما به منم گفتن مینیاتوریه دو روزه اسهال شده بردمش دامپزشکی امروز
0
1
مهدی | ۳ سال پیش
علت تحلیل رفتن بیضه های خرگوش چیه؟یک دوره درمان با امپول انتی بیوتیک و پماد به علت عفونت دستگاه تناسلی و به گفته دکتر علتش خود ارضایی بوده داشته.
1
3
سوگند | ۳ سال پیش
سلام خرگوش من 4ساله شه الان چندروزه تعادل نداره راه بره درحین لیسیدن خودش میخوره زمین، لاغرشوده،همش درحال چرت زدن به یک طرف میفته، درضمن من مسافرت بودم بکسی سپردم مراقبش باشه برم دامپزشکی متوجه چسبیدن مدفوع به دم ش شودن مثل سنگ شوده بود مقداری راجداکردن پوستش سوخته بود مابقی روخودم قراره جداکنم ولی ازدیشب متوجه شدم دم ملوس جون خیلی جداشده بچشم میخوره هرآن کنده بشه طورخدا هرچه زودتر راهنمایم کنید، اگه دخترم داره عذاب میکشه برم کلینیک دخترمو زودترراحتش کنن دوست ندارم باعث عذاب کشیدنش باشم باتشکر ازهمه ی دوستان
3
6
محمود | ۳ سال پیش
بیماری خرگوش لوپ که بصورت سیاهی زیر لب و چسبندگی به پشم حیوان در زیر لبها و نوک دماغ مشهود است لطفا راهنمایی کنید
1
1
faezeh | ۳ سال پیش
خرگوش من دیشب خوب بود اما صبح ک پاشدم کاملا بیحال تو جاش بود غذا ام ک بهش میدم نمیخوره اگه بخوره ام اروم میخوره ن بینی و ن چشا و ن گوشاشم ک ظاهرا مشکلی نداره
برای چی اینجوری شده؟
از بین میره؟
0
12
پاسخ ها:
nobody | ۲ سال پیش
آره مال منم همینجوری مـــرد :(
2
3
ایمانپور | ۳ سال پیش
سلام
خرگوش من حدودا۵ماهشه الان‌بلدنش کردم دیدم قسمت دستگاه تناسلیش بادکرده قرمزشده نمیدونم اسمشوچی بگم پوپوپسره قسمت تناسلیشم زده بودبیرون میترسم حس میکنم رودشه دراومده بیرون ولی بعدش دیگ بیرون نزده بود قسمت زیردستگاه تناسلیشم بادکرده قرمزشده اینجوری نبود .چیکارکنم؟؟؟دکت
رای دامپزشک توی شهرمونم اصلا براشون مهم نیست حیوانات اصلا سردرنمیارن
7
3
فاطیما | ۳ سال پیش
سلام ما چند نسل خرگوش داشتیم که از هر نسل دو الی سه تاشون مشکی بودند و هر بارم فقط مشکیها بعداز چند روز یا چند ماه مردند علتش چی میتونه باشه؟با توجه به اینکه هم سالم بودند هم سرحال هم تغذیه خوبی داشتند
1
4
حبیبی | ۳ سال پیش
سلام وقت بخیر

خرگوش من لوپ موهای دور چشماش ریخته و عطسه میکنه و چشماش قرمز و التهاب داره
ولی اشتها خوبی داره مشکل چیست ؟
1
2
Elnaz | ۳ سال پیش
من خرگوشم گوش هاش سیاه شدع (لکه های بزرگ روی گوشش) به وجود اومده خیلی نگرانم چیکار کنم . ۱ ماهشه
3
2
پاسخ ها:
آرتمیس | ۳ سال پیش
عزیزم نگران نباش این یعنی داره بزرگ میشه
6
10
بهار | ۳ سال پیش
سلام خرگوش من دیشب کاملا سالم بود وعادی یهو صبح بیحال افتاده وبه نظرم داره میمیره چکارکنم
2
11
نیلوفر | ۳ سال پیش
سلام خرگوش من نر هست، امشب دیدم بیحال وقتی می خوابی همش جاشو عوض میکنه دیدم دستگاه تناسلیش انگار ورم کرده و یه چیزی زده بیرون، باید چه کار کنم نگرانم تا صبح اتفاقی بیوفته براش و الان دسترسی به دامپزشک ندارم تا فردا صبح ☹
1
0
پاسخ ها:
علیرضا احمدی | ۲ سال پیش
میخواد تقه توقه بازی کنه
7
3
محدثه | ۳ سال پیش
سلام من خرگوشم امروز از عصر گوشه سمت چپش رو نمیاره بالا ولی گوش سمت راست رو میاره بالا من خیلی نگرانشم چیکارش کنم بنظرتون خوب میشه
3
4
پاسخ ها:
اسپنتا رحمتی منش | ۲ سال پیش
عزیزم وقتی این کار رو می کنه یعنی داره به دو موضوع باهم توجه می کنه
1
4
مریم | ۳ سال پیش
سلام
من یه خرگوش خریدم الان دوهفته میشه خیلی نگرانشم نمیخوام بمیره
مشکلی که داره اینه که اطراف دهنش هچن روزی میشه خیسه خشک نمیشه اشتهاشم کم
خواهش میکنم بگین چیکارکنم و علتش چیه
7
1
پوریا | ۳ سال پیش
سلام! لطفا منو راهنمایی کنین، خرگوش من ۵ سالشه الان تقریبا نزدیک ۲۴ ساعته که هیچی نمیخوره فقط آب میخوره اونم زیاد، تو این ۲۴ ساعت خیلی لاغر شده و از چشماش همش اشک میاد، تورو خدا راهنمایی کنین چیکار کنم
0
3
ستایش | ۳ سال پیش
سلام من یه خرگوش دارم دست وپاهایش زخم شده انگار استخان هایش پوسیده هرکاری میکنم خوب نمیشه ازاین موضوع خیلی ناراحتم دامپزشکم بردم کرم داده بی تاثیرهل
طفا راهنماییم کنید
1
1
mahsa | ۳ سال پیش
سلام .دیشب تو ادرار خرگوشم خون بود دلیلش چیه؟یعنی مریض شده؟؟
3
1
سولماز | ۳ سال پیش
بچه خرگوش من امروز یهو تو قفسش حالت غش افتاد و بعد انگار نمیتونست نفس بکشه بیحال شد و تنفسش کم و بعدش مرد علتش چی میتونه باشه اسهال و یبوست هم نداشت ..وعلائم سرما خوردگی هم نداشت !؟این اتفاق در عرض یه نیم ساعت افتاد
1
4
فرناز | ۳ سال پیش
خرگوش من دستش قارچ گرفته خودم و خواهرم بدنمون میخاره جوش های ریز میزنه انگار چیزی نیش میزنه
امکانش هس از خرگوش‌باشه؟؟؟
2
2
پاسخ ها:
نه از خرگوش نیست | ۳ سال پیش
منم خرگوش م قارچ گرفته بود
2
0
آرتمیس | ۳ سال پیش
نه عزیزم نگران نباش از خرگوش نیست
5
6
Ali | ۳ سال پیش
من خرگوشم روی بیضش ی زخم هستش البته ممکنه که موقع خوردن مدفوعش پیش اومده باشه میخواستم بدونم ممکنه خطرناک باشه؟
4
0
دلیر | ۳ سال پیش
سلام . خیلی مواظب خرگوشاتون باشین . بخاطر بی داحتیاطی من یکی از بچه خرگوشام که 18 روزه بود از طبقه سوم خونه پرت شد به سمت حیاط و ضربه مغزی شد و مرد. الان عذاب وجدان دارم کاش مثل هر روز که میبردم پیش مادرشون شیر میدادم و دوباره میاوردمشون تو خونه . یبار بی احتیاطی کردم باعث شد حیوون زبون بسته بمیره . الان خیلی داغونم و گریه میکنم اما فایده ای نداره
1
0
پاسخ ها:
nobody | ۲ سال پیش
خدا بهتون صبر بده .. شما میتونید ، از پسش بر میاید
با گذشت زمان گند زدنتون و فراموش میکنید .
دلیر باشید .
1
5
سمانه | ۳ سال پیش
سلام خرگوش من ۵ ماهه هست از دیروز دهنش کمی زخم شده اشتها کم نشده،حرکتش هم کم نشده البته اخر هفته ها تو محیط بیرون هست و روزهای اول هفته تو قفس هست از نظر بهداشت هم خیلی بهش میرسم
2
1
کارن | ۳ سال پیش
سلام خرگوش ۱ ماهه خریدم و ۲ روزه مدفوع نکرده هیچ دامپزشک مخصوصی هم پیدا نمیکنم همه سگ و گربه هستن
اب مبخوره ادرارشم خوبه سر حالم هست
1
0
سمیه | ۳ سال پیش
خرگوش من موهاش داره می‌ریزه باید چیکار کنم
5
0
پاسخ ها:
مبینا | ۲ سال پیش
مال منم موهایش میریزه شونه مخصوص بگیر شونه کن موهایش نمیریزه
2
1
Narges | ۲ سال پیش
توحالت طبیعی یه مقدار ریزش مو هست مخصوصا تو هوای گرم که باید شونه بشه
1
1
طاها | ۳ سال پیش
سلام من ی خرگوش لوپ دارم قبلان مدفوع می کرد چند روز ی بود که مدفوع نمی کرد بعد الان مدفوعش سبز رنگ چیکار باید کرد .
ی سری برگ با علف خورد از اون موقع این طوری شده الانم مدفوعش سبز رنگه
یکم راه میره بعد دراز میکشه میشه کمکم کنید
2
4
پاسخ ها:
مبینا | ۲ سال پیش
یبوست گرفته امکان مرگ ۵۰درصد هست
1
1
طاها | ۳ سال پیش
سلام خرگوش من چند روزی بود که نمی تونست مدفوع کنه قبلا مدفوع می کرد ی دفع این طوری شدالان مدفوعش به رنگ سبز اخه ی سری علف خورد با برگ به خاطر اون باید چیکار کنم کمکم می کنید فقط یکم راه میره بعد دراز میکشه..
2
0
Hanifi | ۳ سال پیش
سلام حدود سه روزه که انگشت دست دوتا خرگوش من متورم شده و بی حد میخوارونن از پماد nn به تحوی پزشک استفاده کردم الان میگن که قارچه کجا ببرمش جواب بگیرم ؟
2
1
پاسخ ها:
یلدا* | ۳ سال پیش
اگه شیراز زندگی میکنی بعدش دامپزشکی شفا معجزه میکنن
1
0
نازنین | ۳ سال پیش
سلام ببخشید خرگوش من چند روزه جوش زده به نظر شما بخاطر چیه ممکنه بیماری باشه؟
2
1
محمد | ۳ سال پیش
ببخشید من دوتا خرگوش یکی یکساله یکی هم چهار ساله هر دو ماده دارم بردمشون دامپزشکی گفتن قارچ دارن منم با انواع کرم های ضد قارچ و حتی قرصهای ضد قارچ درمانشون کردم خوب شدن اما بعد چند وقت دوباره مبتلا شدن و این دفعه بینی یکی از خرگوشام کنده شد یکی دیگه شونم بینیش همون طوریه و دائماً اسهال دارن و کف پاهاشون ضخمِ ولی هم غذا خوب میخورن هم گاهی وقتا شیطنت میکنن‌ وضعیتشون وخیم نیست.به نظرتون باید چیکارشون کنم خودم و خانوادم بدنمون میخاره.
2
1
پاسخ ها:
نوشین | ۳ سال پیش
این خرگوشا جرب دارن علایمش خیلی شبیه قارچ هست ولی نوعی انگل زیر پوستی هست باید دکتر ببرین و چندین نوبت تزریق ایورمکتین داره خوب می شن
1
1
Hanifi | ۳ سال پیش
سلام منم خرگوشام پاهاشون ورم کرده و بدن خودمم خیلی بد میخاره و جوشای ریز زده یعنی ممکنه از خرگوشا باشه
5
2
سمانه | ۴ سال پیش
سلام
خرگوش من هیچ کدوم از علائم بیماریهای ذکر شده رو نداشت و فقط بیحال و بی اشتها شده و همش میره یک جا میخوابه چکار کنم بنظرتون دچار چه مشکلی شده
2
3
پاسخ ها:
نوشین | ۳ سال پیش
خرگوشتون درمان انگلی شده ؟ خستگی و بی حالی از علایم انگل هست
1
0
مبینا | ۲ سال پیش
مال من انگل تراپی میشه هر۳ماه اشتهاش عالیه صبح ها سرحاله ظهر به بعد بی حال چیکار کنم؟
1
0
reza | ۴ سال پیش
ببخشید خرگوش من سمت چپ صورتش ورم کرده تا زیر گلوش بنظرتون اگه آبسه باشه میشه بدون جراحی خوب بشه
4
0
پاسخ ها:
رضا | ۴ سال پیش
سلام چندروزی که گوش هایش بالا است نژداد لوپ هستش
ممکنه چیش باشه؟
3
0
نوشین | ۳ سال پیش
به احتمال زیاد عارضه رشد دندانهای آسیابش هست باید ببرین دامپزشکی عکس رادیولوژی تهیه کنید و اگر از دندانهاش باشه باید کوتاهش کنند یا بکشن در تغذیه خرگوشتون حتما از یونجه و علوفه خشک که باعث سابیدن دندانهای خرگوش می شه استفاده کنید غذاهای نرم باعث عارضه های دندانی می شود
1
2
reza | ۴ سال پیش
با سلام خسته نباشین،ببخشید خرگوش من دو روزه که سمت چپ صورتش ی مقدار ورم کرده و کم غذا شده و خیلی به سختی غذا میخوره بنظرتون دلیلش چیه،سپاس گذارم
2
0
پاسخ ها:
نوشین | ۳ سال پیش
مشکل دندانی داره سریعتر به دکتر مراجعه کنید
1
0
reza | ۴ سال پیش
باسلام و خسته نباشید،میخواستم بپرسم که خرگوش من یه مدت خیلی کم اشتها شده هویج و جعفری رو به سختی میخوره یا اصلا نمیخوره بعضیا وقتا ،ی مقدارم لپش ورَم داره بنظرتون علتش چیه آیا خوب میشه و چه راه درمانی داره،سپاسگذارم.
1
0
پاسخ ها:
نوشین | ۳ سال پیش
احتمالا غذاهای نرم به خرگوشتون دادید و باعث رشد زیادی دندانهاش شده سریع به دامپزشک و معاینه دندانهاش اقدام کنید حتما علوفه و یونجه خشک همیشه در دسترس خرگوشتون باید باشه
2
0
نازلی | ۴ سال پیش
سلام خرگوش من چند وقتیه که قسمت مقعدش متورم و قرمز میشه دلیلش چیه چیکار کنم؟؟
2
0
پاسخ ها:
پرورش | ۴ سال پیش
سلام
انتظار اشتباه است, سریعا به دامپزشک مراجعه کنید
1
1
مبین | ۴ سال پیش
خرگوش ماامروز بیحال به طرفین میوفته چکار باید کرد،خیلی سبک شده و چیزی نمیخورهخواهس میکنم من راهنمایی کنید،
5
3
تارا | ۴ سال پیش
سلام خرگوش من جدیدا موهاش میریزه . مخصوصا موهای سرش .پیش گوشاش . کسی میتونه راهنماییم کنه ک مشکلش چیه
1
2
پاسخ ها:
پرورش | ۴ سال پیش
سلام
اگه به صورت تکه ای یا سکه ای کل موهای ناحیه ریخته و پوست مشخص شده سریعا به دامپزشک مراجعه کنید. اما اگه ریزش یکسان در کل بدنش داره طبیعی هستش و ریزش فصلی هستش, در این مورد رژیم غذایی صحیح و در صورت نیاز استفاده از ویتامیم و برس کشیدن روزانه موها به این روند و گذر از ان کمک میکند , در ضمن تمیز کردن روزانه محیط زندگی حیوان بسیار اهمیت دارد.
@D_r_pet در اینستا سوال شما در این مورد را پاسخ میدهد.
0
1
تارا | ۴ سال پیش
خرگوش من جدیدا موهای گوش هاش میریزه .
داره تقریبا کچل میشه ریشه گوشاش . کسی میتونه راهنماییم کنه ک مشکلش چیه
0
0
پاسخ ها:
پرورش | ۴ سال پیش
اگه ریزش در یه نقطه خاص هستش احتمال انگل خارجی وجود داره, پس سریعا به دامپزشک مراجعه کنید که اگه مشکل انگل باشه تکثیر میشه ...
0
0
مریم سعیدزاده | ۴ سال پیش
عالی بودمن خیلی چیزها رودرموردخرگوشی که ۵ساله دارم نمیدونستم ولی یه گله دارم من جواب سوالم رونگرفتم زیرسینه پایین اخرین سینه سمت راست حالت تاول سوختگی که پرابه اومده بالا اندازه یک گردوکوچیک الان دوسه ماه خیلی نگرانشم میترسم به دامپزشک مراجعه کنم
لطفامنوراهنمایی کنیدممنون
1
1
پاسخ ها:
پرورش | ۴ سال پیش
سلام
هر چی زمان بیشتر بگذره احتمال درمان کمتره و ممکنه از مرحله درمان بگذره متاسفانه و دیگه کاری از کسی برنیاد. اگه جون خرگوشتون مهمه سریع به دامپزشک مراجعه کنید.
0
1
negin | ۴ سال پیش
سلام ببخشید من خرگوشم گاهی خیلی میترسه چجوری آرومش کنم تو رو خدا لطفا زود جواب بدین خواهش میکنم
0
0
پاسخ ها:
پرورش | ۴ سال پیش
سلام
اگه دلیل ترسش شما نیستید میتونید با نوازش و اروم حرف زدن باهاش استرسشو کم کنید ناخوداگاه اروم میشه. همچنین صداهای استرس زا مثل صدای جارو برقی و ... نزدیکش نباشه. هیچوقت حمامش نکنید . در معرض ترس و استرس قرارش ندهید.
0
0
سبا | ۴ سال پیش
سلام
ببخشید خرگوشم کمی بالاتر از بینی اش یک جوش برجسته قهوه‌‌ ای زده و موهای اون قسمت ریخته.باید چه کار کنم؟
3
0
پاسخ ها:
مبینا | ۲ سال پیش
دماغ منم جوش زده خب به دامپزشک بگو
1
0
آذری | ۴ سال پیش
باسلام خرگوش من بعداززایمان اطراف پستانهاش ورم کرده 2روزبی حال بودکه ویتامین ووآنتی بیوتیک دادم بهش به اشتهاآمده وسرحال اماهنوز ورم زیرشکمش نخابیده لطفاراهنمائیکنی
د باتشکر
1
0
پاسخ ها:
پرورش | ۴ سال پیش
سلام
چرا سرخود انتی بیوتیک به حیوانات میدین؟ حیوان شیرده انتی بیوتیک نباید بخوره!!! احتمالا دچار ورم پستان شده بوده چون دو روز قبل زایمان باید غذاشو کم میکردین و نکردین. البته ورم زیر شکمی که میگین باید دکتر معاینه میکرد.
0
2
Ghazale | ۴ سال پیش
با سلام و خسته نباشيد
چندروزي خرگوش من توي شكمش يه چيزي حركت ميكنه انگار يه كرم داره حركت ميكنه ولي من هم جايي كه استراحت ميكنه هم مواد غذاييشو خيلي تميز و مرتب براش فراهم ميكنم اين از چي ميتونه باشه؟ بايد ببرمش دامپزشكي؟
ممنون ميشم جواب بديد
0
0
پاسخ ها:
پرورش | ۴ سال پیش
سلام
خیلی از موضوع گذشته اما میگم که اگه دیگران با موارد مشابه برخورد کردن نشینن بیخیال.
اگه کرم بوده یه نوع انگل داخلی هستش که فقط باید توسط دامپزشک درمان بشه. انگل های داخلی میتونن از غذا ها بیان یا حتی وقتی خرگوشتون رو به گردش میبرین ..., شما فکر میکنید سبزیجات رو تمیز میشویید اما ممکنه هر چیزی بمونه, بخاطر حیوانات هم نمیشه از مایع ضد عفونی کننده سبزیجات استفاده کرد. علاوه بر قرار دادن سبزیجات در محلول اب و یک ق نمک و خوب اب کشی کردن ان برای حیوان, باید هر سه ماه خرگوش انگل تراپی شود.
0
3
یلدا | ۴ سال پیش
سلام بنده خرگوش لوپ هلندی دارم بردم دامپزشکی گفته جرب داره آمپول هم زده ولی میخوام بدونم چقدر طول میکشه خوب بشه و چکار کنم تا زودتر خوب بشه حتی دکتر گفت حمامش کنم با شامپو مخصوص یکبار انجام دادم
1
1
پاسخ ها:
یلدا* | ۳ سال پیش
اگه دامپزشک گفته حمامش کن که هیچ ولی اگه نگفته هیچ وقت حمامش نکن اگر هم حمامش میکنی حداقل دو هفته ای یه بار من خرگوشم رو حموم کردم تا لب مرگ رفت سه ساعت سشوار کشیدم زنده شد
2
2