مجله دلگرم
امروز: جمعه, ۰۴ فروردين ۱۴۰۲ برابر با ۰۱ رمضان ۱۴۴۴ قمری و ۲۴ مارس ۲۰۲۳ میلادی
عفونتهای بند ناف یکی از علتهای مرگ میر حیوانات است

پیشگیری ، تشخیص و درمان فوری عفونت بند ناف در گوساله

عفونتهای بند ناف یکی از علتهای مرگ میر حیوانات است
29
زمان مطالعه: 8 دقیقه
درمان عفونتها بند ناف در گوساله ،پيشگيري از مشكلات ناف در مورد گوساله تازه متولد شده مورد توجه واقع شده است. گوساله ای كه ناف آنها ضد عفوني نشود، ميزان مرگ و مير 18 درصدي دارندو در مقابل گوساله ای كه ناف آنهاضدعفوني شده بود در حدود 7 درصد مرگ و مير...

عملکرد بند ناف : بند ناف شامل پرده ای آمنیوتیک ، سرخرگ و سیاهرگ نافی ومجرای اوراکوس می باشد . پرده ی آمنیوتیک بند ناف هنگام تولد پاره می شود و به تدریج سیاهرگ و اوراکوس مسدود می گردد . ولی مدت کوتاهی خارج از ناف باقی می ماند . سرخرگ نافی منقبض شده و به مثانه می رسد . به طور کلی بند ناف در مدت یک هفته پس از تولد خشک می گردد .

بند ناف گوساله در 2 حالت طبیعی و غیر طبیعی

1 . حالات طبیعی برای بند ناف گوساله های تازه متولد شده و گوساله های خیلی جوان چیست؟

بند ناف گوساله یک طناب نجات قبل از تولد است.که از محل ناف خارج می شود. خون از این طریق از جفت به جنین می رسد. ادرار نیز برای دفع شدن از مثانه به جفت منتقل می شود.بطور طبیعی در زمان تولد، وقتی بند ناف قطع می شود، قسمتهای درونی بند ناف. ،( 2 سرخرگ نافی، سیاهرگ نافی و لوله منتهی به مثانه ( یوراکوس) )به شکم فرو می روند.

قسمتهای مذکور درون شکم بهتر از محیط بیرون محافظت می شوند.

درفاصله زمانی، چند روز بعد از تولد سرخرگها، سیاهرگ و یوراکوس چروکیده خواهند شد. در یک گوساله طبیعی، رگ خونی در فاصله دو هفته بصورت یک نخ در خواهد آمد.

یوراکوس هم بصورت یک لیگامنت چروکیده می شود. سوراخی که این ضمائم از طریق آن به دیواره شکمبه راه می یابند ناف نامیده می شود. که طی 2 ماه اول زندگی، به تدریج بسته خواهد شد.

قطع شدن بند ناف ( آنچه ما بطور طبیعی خارج از بدن گوساله می بینیم) در زمان تولد انجام می شود.ناف باید ضرورتاً یک سوراخ خالی باشد. 2 تا 6 اینچ از بند ناف معمولاً از شکم گوساله آویزان است.

چنانچه این بند طی 7 الی 10 روز ، دچار عفونت نشده و مکرراً توسط گوساله های دیگر مکیده نشود، خشک می گردد. به همین دلیل، ناف به مدت طولانی باز نمانده وکم کم مسدود می شود.

2 . حالات غیر طبیعی برای گوساله ها ی تازه متولد شده و گوساله های خیلی جوان چیست؟

یکی از این حالات نقص در فرو رفتن بند ناف بطور کامل یا جزئی می باشد. یعنی یک یا هر دو سرخرگ و سیاهرگ یا لوله ادرار به داخل شکم فرو نمی روند. این به این معنی نیست که آنها در داخل حفره بدنی شروع به چروکیدن نمی کنند بلکه به این معنی است که نسبت به حالت طبیعی بیشتر در معرض صدمات فیزیکی و عفونت قرار می گیرند.به دنبال عفونت غالباً مایعی تولید می شود که ممکن است فرآیند چروکیدن را به تأخیر بیاندازد.

در این حالت ممکن است که بند ناف بسیار بلند یا بسیار کوتاه باشد. بند ناف بسیار بلند برای قطع کردن مناسب است. زمانی که بند ناف در محل ناف در شکم و بدون هیچ بخش خارجی قطع شود. ، گوساله بیشتر در معرض پاتوژنها قرار می گیرد.

در حالتهای محدودی ، لوله منتج از مثانه (یوراکوس) ممکن است بطور کامل بسته نشود. بنابراین ادارار از بند ناف چکیده و آنرا مرطوب و آماده عفونت می کند. سوراخ دیواره شکمبه (ناف)، ممکن است بطور کامل بسته نشده و حالتی به نام، فتق را به وجود آورد..

قصور در بسته نشدن کامل این قسمت ممکن است ارثی باشد. به علاوه، عفونتهای محوطه ناف اغلب با نقص در بسته شدن صحیح سوراخ ناف همراه می شود.

دلیل عفونت های بند ناف حیوانات شامل موارد زیر است

تعدادی از بره و بزغاله ها و گوساله ها به دلیل عدم ضدعفونی بند ناف دچار آلودگی های باکتریایی و به دنبال آن عفونت در بند ناف و آبسه های کبدی و نخاعی شده و تعدادی از آن ها تلف می گردند .

درمان عفونتها بند ناف در گوساله ، وقت گیر و داروهای مورد نیاز هزینه بر می باشند ،از این رو پیشگیری از مشکلات ناف در مورد گوساله های تازه متولد شده مورد توجه بسیاری واقع شده است.

در یک مطالعه دانشگاهی در مورد ضدعفونی کردن ناف، گوساله هایی که ناف آنها ضد عفونی نشده بود، میزان مرگ و میر 18 درصدی داشتند و در مقابل گوساله هایی که ناف آنها ضد عفونی شده بود در حدود 7 درصد مرگ و میر نشان دادند.

عفونت بند ناف بخصوص در دامداری ها یی که وضعیت بهداشتی وجایگاه مناسب ندارند بلافاصله پس از تولد مشاهده شده وممکن است هر یک از قسمت های بند ناف مبتلا گردد و باعث تورم ناف ، تورم سیاهرگ یا سرخرگ نافی ویا مجرای اوراکوس گردد.

عوامل عفونت معمولا مخلوطی از باکتری ها شامل اشریشیا کلای ، پروتئوس ، استافیلوکوک و کورینه باکتری می باشند . در بعضی موارد نیز باکتریمی (ورود باکتری به جریان خون ) وبه دنبال آن عفونت در مفاصل پرده های مغز ، چشم ، گوش ،‌ ریه وآبشامه قلب ایجاد می شود

1. تورم بند ناف :

التهاب قسمت های خارجی ناف بوده که معمولا در نوزادان سنین دو روزه یا بیشتر اتفاق می افتد . ناف بزرگ ودردناک وممکن است مسدود شده و فیستول در آن ایجاد وچرک از آن خارج شود . دام افسرده بوده ، شیر نمی خورد و تب دارد که جهت درمان حتما باید با دامپزشک مشورت کرد.

2. تورم سیاهرگ نافی :

انتهای سیاهرگ نافی مبتلا شده و گاهی تا کبد ادامه پیدا می کند. معمولا بره ، بزغاله وگوساله ها در سنین بالای یک ماه به این بیماری مبتلا می شوند . ناف بزرگ وچرکی شده و دام بسیار لاغر وضعیف می گردد . دام مبتلا ممکن است تب مختصری داشته باشد و جهت درمان باید با کمک دامپزشک نسبت به درمان دارویی ویا جراحی اقدام گردد.

3. تورم سرخرگ نافی :

در این حالت علایم بی حالی و لاغری ، عدم پاسخ گویی در برابر آنتی بیوتیک ها و توکسمی مزمن دیده می شود . جهت درمان باید توسط دامپزشک دمل های اطراف آن با جراحی برداشته شود .

4. عفونت اوراکوس :

این عفونت در هر محلی از این مجرا از ناف تا مثانه اتفاق می افتد . ناف بزرگ و چرکی می شود و معاینه ی مثانه از طریق شکم وجود توده ای را مشخص می کند که گسترش عفونت ، آن را ایجاد نموده و سبب چرکی شدن ادرار می گردد . به کمک جراحی می توان دمل ها را برداشت ، ولی احتمال بهبودی بسیار ضعیف است .

پیشگیری ، تشخیص و درمان فوری عفونت بند ناف در گوساله

پیشگیری از عفونتها بند ناف در حیوانات:

محوطه تمیز زایش به پاتوژنهای کمتری اجازه می دهد تا در معرض ناف و بند ناف قرار گیرند. درمان فوری محوطه ناف و بند ناف با محلول تنتورید %7 که اغلب محلول ضدعفونی ناف نامیده می شود، در پیشگیری از عفونت بند ناف مهم می باشد.

محلول ضد عفونی میبایستی به اندازه کافی برای بند ناف ( قسمتی که آویزان شده ) و محوطه ناف( سوراخ دیواره شکم که بند ناف از طریق آن از بدن خارج می شود) بکار گرفته شود.این محلول ، یک محلول الکلی است و بوی آنرا می دهد. این مایع حاوی ید بوده و رنگ همه چیز را قهوه ای می کند. در موارد اضطراری ، مالیدن الکل ممکن است تا خرید مایع ضدعفونی متداول، جهت ضدعفونی استفاده شود.

مایع ضدعفونی پستان حاوی غلظت بسیار پایینی از ید می باشد. و حاوی موادی است که از خشک شدن مورد نظر ممانعت می نماید بنابراین در این زمینه به کار برده می شود.

نحوه ضد عفونی کردن بند ناف در حیوان

لذا ضدعفونی بند ناف در بدو تولد در جلوگیری از عوارض فوق نقش مهمی داشته و از تضعیف سیستم دفاعی بدن و بروز بیماری های مختلف در آینده جلوگیری می کند

  1. کثافات و پاتوژنها را می‌شوید.
  2. مایع الکلی یددار میکروبها را می کشد.
  3. پایه الکلی به خشک کردن بند ناف جهت پیشگیری از صدمه زدن پاتوژنهای راه یافته به بدن گوساله از طریق ناف کمک می کند.

تشخیص و درمان فوری عفونت بند ناف در گوساله:

در یک مطالعه 410 گوساله در 18 مزرعه، را بطور هفتگی مورد آزمایش قراردادند. آنها هر یک از گوساله ها را بمدت 8 هفته به میزان یکبار در هفته مورد بررسی قرار دادند. طی این بررسی نافهای دردناک و یا ضخامت دیواره شکم را مشاهده کردند.

در نتیجه 57 گوساله مبتلا تشخیص داده شد. (14 درصد) . در این مطالعه میزان مسئولیت پذیری صاحب گاوداری برای تشخیص و درمان گوساله های بیمار اندازه گیری گردید.

از میان 57 گوساله مبتلا، گاوداران تنها 7 مورد را تشخیص داده و درمان کردند.

%88 از عفونتهای ناف توسط صاحبان گوساله ها نه تشخیص داده و نه درمان شده است.

مبارزه ما همواره بر مبنای. تشخیص به موقع عفونت و پیشگیری از ایجاد شکل دمل می باشد. در درمان نیزرعایت دز مناسب و دوره کامل درمان برای داروی تجویز شده از اهمیت بسیاری برخوردار است.

divider

بیشتر بخوانید:

راههای تشخیص و پیشگیری انتقال بیماری سل گاوی + ویدیو

پیشگیری ، تشخیص و 3 راه درمان فوری اسهال در گوساله ( Calf diarrhea )

کاربر گرامی چنانچه در مورد " عفونت بند ناف در حیوانات " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.1 از 5 (29 رای)  
۲ دیدگاه

درج کامنت برای این مطلب غیر فعال است

محمد‌منزوی | ۱ سال پیش
سلام‌‌خسته‌نباش
ید‌گوساله‌ای‌دا
رم‌حدود‌سیزده‌ر
وزه‌متولد‌شده‌‌
‌.احساس‌میکنم‌چ
شمهاش‌نمیبینه‌ا
لبته‌باید‌بگم‌ک
ه‌مادرش‌سخت‌زای
‌داشته‌‌‌‌گوسال
ه‌هم‌بعد‌سه‌روز
‌بلند‌شده‌‌الان
‌شیر‌میخوره‌‌‌ظ
اهرا‌مشکلی‌ندار
ه‌اگه‌میشه‌کمکم
‌کنید‌چیکار‌بای
د‌بکنم
0
1
میثم | ۳ سال پیش
با عرض سلام یک گوساله۳ هفته ای داریم که وقتی به دنیا آومد ناف ش عفونت و ورم کرده بود ولاغر ،ضعیف شده بود و گیر شکم داشت به دامپزشک مراجعه کردیم ودکتر پنسلین وامپول برای گیر شکم داد هالا ،عفونت ناف خوب شده ورمش خوابیده ولی گیر شکمش خوب نشده بی حال وضعیف است وشیر با پستونک ، هر وعده ۱/۵کیلو می خوره می خواستم بدونم این بی حالی وضعف از اثر امپول ها است
4
10