دلگرم
امروز: سه شنبه, ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ برابر با ۱۶ ذو القعدة ۱۴۴۴ قمری و ۰۶ ژوئن ۲۰۲۳ میلادی
علائم و راههای تشخیص ویروس ایدز ( FIV ) در گربه

آیا گربه ها هم ایدز ( FIV ) می گیرند؟

علائم و راههای تشخیص ویروس ایدز ( FIV ) در گربه
2
زمان مطالعه: 5 دقیقه
تاریخچه شیوع ویروس ایدز در گربه سانان، متفاوت ایذر انسان و ایدز گربه و قابل انتقال به انسان نمی باشد. انتقال ویروس ایدز(FIV)از طریق جنگ کردن و از مادر به جنین انتقال می یابد علائم و تشخیص ویروس ایدز (FIV)

تاریخچه ویروس ایدز ( FIV ) در گربه

ویروس ایدز گربه سانان یا Feline immune deficiency virus از خانواده لنتی ویروسها (ویروسهای آهسته رشد) و عامل یک بیماری مهم در گربه هاست.

این بیماری در سال 1986میلادی شناخته شد و در تمام جهان از جمله ایران وجود دارد. میزان شیوع این بیماری در گربه های سالم بسته به منطقه جغرافیایی از 1-2 درصد در امریکا تا 12 درصد در ژاپن و در گربه های بیمار 12-40 در صد می باشد

ایدز گربه سانان از مهم ترین بیماری های گربه هاست که البته با ایدز انسان ( HIV ) متفاوت بوده و قابل انتقال به انسان نمی باشد. این بیماری هم در گربه سانان اهلی و هم در گربه سانان وحشی وجود دارد.

امکان انتقال این بیماری از مادر به جنین نیز وجود دارد. احتمال ابتلا به این بیماری با افزایش سن افزایش می یابد چرا که احتمال بروز درگیری در گربه های بالغ بسیار بیشتر است.

FIV به صورت ساختاری از دو رتروویروس دیگر گربه‌ای ویروس لوکمی گربه‌ای (FeLV) و ویروس فوامی گربه‌ای (FFV) متفاوت است؛ و ارتباط نزدیکی با ویروس نقص ایمنی انسانی (اچ‌ آی‌ وی) دارد.

FIV تنها لنتی‌ ویروس غیر نخستی‌ سانی است که نشانه‌هایی همچون ایدز در انسان پدید می‌آورد ولی اغلب تنها برای گربه‌ها کشنده نیست و آن‌ها می‌توانند به عنوان ناقل و مبتلا به ویروس برای سال‌ها به زندگی ادامه دهند.

ویروس ایذر در گربه
ویروس ایذر در گربه

علائم نشانه ها ویروس ایدز ( FIV ) در گربه سانان :

1. فاز حاد (Acute) :

بلافاصله بعد از ورود ویروس از بزاق به بدن حیوان سالم، ویروس توسط بافت های حاوی ماکروفاژ و لنفوسیت مثل بزاق، تیموس و گره‌های لنفاوی جمع آوری می‌شود که از 4 تا 6 هفته طول می‌کشد (از زمان ورود تا تکثیر در گره‌های لنفاوی). بعد از ویرمی اولیه، ویروس وارد مغز استخوان، ریه، کلیه و مغز می شود. در‌واقع در این مرحله وارد لکوسیت های تک هسته ای در این نواحی می شود.

در این مرحله علایم فاز حاد یعنی تب ، لنفوپنی ، نوتروپنی ، لنف آدنوپاتی عمومی

در مواردی نظیر سپسیس (Sepsisسلولایتیس (Cellulitisآنمی، انتریت و استوماتیت دیده می شود.

سپس ویرمی به اوج می‌رسد و ویروس در خون دیده نمی شود که وارد فاز نهفته شده است.

2. فاز نهفته (Asymptomatic) :

در این مرحله که ممکن است از چند روز تا چند سال طول بکشد ویروس به فعالیت خود در مغز استخوان و گره‌های لنفاوی ادامه می دهد.

بیمار ممکن است از نظر ظاهری سالم به نظر بیاید تا جایی که آرام آرام سیستم ایمنی تخریب می‌شود و بیمار وارد فاز انتهایی (ترمینال) می شود.

3. فاز ترمینال (Terminal) :

در این فاز به واسطه اینکه سیستم ایمنی باقی نمانده است، ممکن است سیستم عصبی و کلیوی هم درگیر شوند

علایم بالینی این فاز شامل کاهش وزن و ضعف، عفونت های باکتریایی مزمن که پس از آنتی بیوتیک تراپی عود می‌کنند.

1.تب های عود کننده :

با منشاء ناشناخته، لنف آدنوپاتی عمومی ، آنمی ، لوکوپنی و ترومبوسیتوپنی می باشد.

در این موارد بیشترین چیزی که مشاهده می‌کنیم عفونت های راجعه باکتریایی اند که پس از بهبودی با آنتی بیوتیک تراپی عود می کنند.

مهمترین این عفونت ها : عفونت های محوطه دهانی شامل پریودونتیت (Periodontitis) ، ژینژیویت (Gingivitis) و استوماتیت (Stomatits) می باشند.

2. عفونت های تنفسی:

به صورت رنیت و کانژانکتویت می باشد .

البته ممکن است پنومونی(Pneumonia) و پیوتوراکس (Pyothorax) هم دیده شود.

مهمترین علامت بالینی : استوماتیت به شکل Chronic Ulceroproliferative می‌باشد یعنی ضایعات التهابی به همراه زخم مشاهده می شود و اگر نمونه گیری انجام شود از نظر پاتولوژی تشخیص Lymphocytic-Plasmacytic داده خواهد شد.

ضایعات کلسی ویروس هم ممکن است دیده شود. بهترین شیوه درمان در این نوع استوماتیت کشیدن تمامی دندان‌ها می باشد.

ضایعات عصبی:

به سن حیوان و سویه ویروس بستگی دارد. هرچه سن کمتر باشد، ضایعات عصبی بیشتر دیده می‌شود چون هنوز رشد و نمو CNS کامل نشده است. ویروس به شکل مستقیم میکروگلیا و آستروسیت ها را درگیر می کند.

راههای انتقال ایدز از گربه ای به گربه دیگر

این ویروس اغلب در زمان درگیر شدن و جنگ دو گربه سالم و بیمار منتقل می شود. به خصوص از طریق گاز گرفتگی. احتمال بیماری در اثر معاشرت دو گربه با هم، یعنی زمانی که یک حیوان سالم و بیمار در حال تیمار یکدیگر هستند.

یا هنگام پرستاری مادر آلوده به بچه گربه ها قابل انتقال هست ولی روش رایجی به شمار نمی آید.

divider

بیشتر بخوانید::

راههای درمان و تشخیص ویروس ایدز در گربه ( FIV )

آیا می دانید گربه شما چند سال دارد ؟ راههای ساده تشخیص سن گربه

مراقبتهای قبل و بعد از زایمان گربه

چرا آلت تناسلی گربه نر خاردار است؟

علائم آمادگی گربه ماده برای جفت گیری (فحل شدن)

نگهداری از بچه گربه ، چگونه بچه گربه تاز متولد شده بزرگ کنیم

ویروس پارا آنفولانزا یا سرماخوردگی در گربه

چگونه میتوان بدون درد سر گربه را حمام کنیم ؟ فیلم

کاربر گرامی چنانچه در مورد " تشخیص بیماری ایدز در گربه " سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.    این مطلب چقدر مفید بود ؟
    2.5 از 5 (2 رای)  


    دیدگاه ها
    اولین نفر برای ثبت دیدگاه باشید !